Σελίδα 16 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516
Προβολή αποτελεσμάτων 226 έως 236 από 236

Θέμα: Honda Steed 600 μετατροπη σε bobber

  1. #226
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2013
    Μηνύματα
    15
    ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες θα κανω δοκιμη με λαστιχο αυτοκινητου,επηρεασμενος απτο δικο σου παραδειγμα.μπραβο σου εισαι πολυ γουστοζος το μηχανακι που εκανες ειναι τελειο μπραβο κ παλι παντα τετοιες επιτυχιες ευχομαι

  2. #227
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    27/05/2012
    Μηνύματα
    188
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kadus_one Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω για τις εξατμίσεις κατι βασικό; Έχω ενα steed 400 τι διάμετρο σωλήνα να φτιάξω για να μην έχω θέμα με συμπίεση και βαλβίδες! Και αν στις Μαμα εξατμίσεις η μια ειναι πιο μεγάλης διαμέτρου απο την αλλη!
    Για το HONDA SHADOW 600 και η Cobra και η Highway Hawk βγάζουν εξατμίσεις με διάμετρο 2 ίντσες .
    Για το 400 νομίζω είναι 1 5/8 η διάμετρος.
    Και οι δυο είναι ίδιες.

  3. #228

    Cool

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phatt Προβολή μηνύματος
    Αλλη μια φωτο της προβας, να δουμε εαν μας παιρνει στις αποστασεις
    Συνημμένο 265780

    Και μια τελευταια για την ωρα απο τις εξατμισεις, ενα απλο κομματι που ομως προσθετει παρα πολυ στην εμφανιση
    Συνημμένο 265781


    Το μηχανακι θα βαφτει σε χρωμα μαυρο ματ εξ ολοκληρου, με νικελ λεπτομεριες.Εγινε προσπαθεια τα νικελ κομματια να κρατηθουν σε χαμηλα επιπεδα.Οι ζαντες θα ειναι και αυτες μαυρες ματ σε κεντρο-στεφανι με νικελ ακτινες.Θα ηθελα παρα πολυ να ακουσω τα σχολια και τις παρατηρησεις σας, τα παντα ειναι καλοδεχουμενα.Ευχαριστω πολυ για την φιλοξενια

    Να ρωτήσω κάτι για τις εξατμίσεις? Εχω και εγω ενα vlx 400 και θελω να φτιαξω ελευθερες, θα εχω προβλημα με συμπιεση και βαλβιδες?

  4. #229
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kadus_one Προβολή μηνύματος
    Να ρωτήσω κάτι για τις εξατμίσεις? Εχω και εγω ενα vlx 400 και θελω να φτιαξω ελευθερες, θα εχω προβλημα με συμπιεση και βαλβιδες?
    Πέραν του θορύβου παίζει να αλλάξει και το μίγμα.
    Ίσως μεγαλύτερα νούμερα ζιγκλέρ για να έρθει στα ίσα του.
    Το καρμπυρατέρ του πίσω κυλίνδρου έχει πάντα μεγαλύτερο νούμερο ζιγκλέρ από τον μπροστά λόγω μειωμένης ψύξης.
    Πάντως ψώνιο το ηχητικό να σκάνε σε διαφορετικό χρόνο οι εξατμίσεις στο ρελαντί.
    Τελευταία τροποποίηση από notakos600; 31/03/2014 στις 13:18.

  5. #230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από notakos600 Προβολή μηνύματος
    Πέραν του θορύβου παίζει να αλλάξει και το μίγμα.
    Ίσως μεγαλύτερα νούμερα ζιγκλέρ για να έρθει στα ίσα του.
    Το καρμπυρατέρ του πίσω κυλίνδρου έχει πάντα μεγαλύτερο νούμερο ζιγκλέρ από τον μπροστά λόγω μειωμένης ψύξης.
    Πάντως ψώνιο το ηχητικό να σκάνε σε διαφορετικό χρόνο οι εξατμίσεις στο ρελαντί.

    Δηλαδή απο οτι κατάλαβα μόνο ζιγκλερ πρεπει να αλλάξω και θα μαι οκ... Και απο απόδοση κινητήρα η ιδια? θα χρειάστει και ποιο ελευθερο φιλτρο?

  6. #231
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kadus_one Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή απο οτι κατάλαβα μόνο ζιγκλερ πρεπει να αλλάξω και θα μαι οκ... Και απο απόδοση κινητήρα η ιδια? θα χρειάστει και ποιο ελευθερο φιλτρο?
    Νομοτελειακά θα το χρειαστεί (φιλτροχοάνες ή τρύπημα το υπάρχον φιλτροκούτι).

  7. #232
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Babis@
    Εγγραφή
    26/11/2013
    Μηνύματα
    171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kadus_one Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή απο οτι κατάλαβα μόνο ζιγκλερ πρεπει να αλλάξω και θα μαι οκ... Και απο απόδοση κινητήρα η ιδια? θα χρειάστει και ποιο ελευθερο φιλτρο?
    Πιο ελεύθερη εξάτμιση θέλει και πιο ελεύθερη εισαγωγή - παροχή αέρα, άρα ελεύθερο φίλτρο.. Στο καρμυρατερ θα χρειαστεί μεγαλύτερο νούμερο βελόνα και ρύθμιση

  8. #233
    ok παιδια ευχαριστω πολυ!!! Αλλα μαλλον θα το κανει ο μηχανικοσ να μην εχω θεμα!!! θα αρκεστω στο κομματι του custom timonia ntepozhta ftera kai tetoia!

  9. #234
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/06/2013
    Μηνύματα
    15
    παιδια που θα βρω ηλεκτρονικη για eleminator 400 ο κωδικος ειναι 21119-1207

  10. #235
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/01/2013
    Μηνύματα
    2
    gia kai apo emena....eixa lastixo apo car prin kapia xronia se ena tw 200 Yamaha pedes....tromera diaskedastiko ala to mixanaki zigize 113 kila...to vlx exei pano apo 200 kai pano apo 2 metra mikos....simbouli filos........opou dis neraki sto dromo.....kai idika se plagiasma...esto kai mikro...exe to noy sou....

  11. #236
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/08/2015
    Μηνύματα
    1
    Φίλε μου γεία σου και απο εμένα. Συγχαρητήρια για το προτσεκτ σου. Βγήκε πάρα πολύ καλό αποτέλεσμα. Επειδή λέω και εγώ σιγά σιγά να μπώ στο τρυπάκι για να ξεκινήσω κάτι παρόμοιο με το ίδιο μηχανάκι, μπορείς να μου πείς που κυμάνθηκε περίπου η τιμή του προτσεκτ εκτός της δουλειάς στο μοτέρ και το βάψιμο ; Ευχαριστώ και πάλι πολλά μπράβο

Σελίδα 16 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 6111213141516

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA XT 600 μετατροπή σε MOTARD
    από crazyr στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2013, 21:26
  2. Πρόβλημα με Honda Steed 600
    από elcostis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2009, 15:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF