Σελίδα 9 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 236

Θέμα: Honda Steed 600 μετατροπη σε bobber

  1. #121
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phatt Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστω πολυ αγαπητοι για τα καλα σας λογια.

    Οσο για το πισω ελαστικο αυτοκινητου, ναι θα χρησιμοποιηθει, σε διασταση 205/60/15.Καταλαβαινω οτι αυτο ακουγεται ακραιο και επικινδυνο, αλλα:
    1. Το χρησιμοποιουν δεκαδες αν οχι εκατονταδες ανθρωποι στο εξωτερικο με πολυ καλα αποτελεσματα για πανω απο 10 χρονια τουλαχιστον, ως επι το πλειστον σε μοτοσυκλετες cruiser.
    2. Παρ'οτι το χρησιμοποιουν αρκετοι μοτοσυκλετιστες, δεν παυει να ειναι ενα πειραμα για μενα, εγω το δοκιμαζω προφανως παιρνοντας οσες προφυλαξεις πιστευω οτι ειναι αρκετες, και οδηγικα θα κανω τις δοκιμες μου.
    3. Ειναι ενα λαστιχο, αμα δεν κανει, βαζω παλι μοτοσυκλετας, δεν εγινε και τιποτα.
    4. Εχω την πληρη πεποιθηση οτι τελικα θα λειτουργησει χωρις προβληματα.
    5. Ειμαι κατοχος και ενος ΚΤΜ LC4 640 Supermoto '03 και σε καμμια περιπτωση δεν θα το δοκιμαζα εκει, η σε αλλη μοτοσυκλετα.Το οτι το δοκιμαζω εδω ειναι καθαρα επειδη το μηχανακι δεν εχει γεωμετρια για σκληρο στριψιμο/πλαγιασμα καθως επειδη εξυπηρετει το custom λουκ που θελω να διατηρησω.
    6. Οσοι φιλοι θελουν να ενημερωθουν περισσοτερο για την μετατροπη αυτη λεγε Darkside conversion και υπαρχουν πολλες πηγες στο internet, καθως και video.
    7. Οσοι φιλοι υποστηριζουν σθεναρα οτι αυτη η μετατροπη θα ειναι αποτυχια, το εχουν δοκιμασει και δεν ηταν καλο, η μηπως ειχαν καποιο ατυχημα;Μηπως καποιος φιλος τους που το δοκιμασε τους ειπε οτι δεν ηταν καλο η ειχε καποιο ατυχημα;Δεν ειναι λιγο αδικο να κατακρινουμε κατι που δεν το εχουμε δοκιμασει εμεις η τουλαχιστον καποιος που γνωριζουμε;
    8. Δεν προκειται να ερθω σε σκληρη αντιπαραθεση με κανεναν για αυτο το θεμα, ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.Εγω απο την μερια μου θα κανω τις δοκιμες μου, γιατι αρκετα πραγματα τα οποια εχω καταφερει να κανω, ειναι επειδη πολλοι μου λεγανε οτι ειναι ασχημο/βλακεια/αποτυχια αλλα εγω το προσπαθουσα.
    Να ειστε καλα ολοι.
    Καταλαβαίνω οτι είσαι επηρεασμένος απο τα dragster αφού όπως είδα ασχολήθηκες και με τον αγώνα στις Σέρρες, αλλά το μηχανάκι σου δεν είναι dragster.
    Αυτα που διαβάζεις στο darkside είναι η μια πλευρά, υπάρχει όμως και η άλλη!

    Εγώ απλά θα σου υπενθυμίσω, σε περίπτωση που δεν το εχεις λάβει υπ όψιν, οτι η πρόσφυση στους δρόμους της Αμερικής δεν έχει καμμία σχέση με αυτην της Ελλάδας, και επίσης οτι εκτός του σχήματος και της ακατάλληλης γεωμετρίας αυτό το λάστιχο δεν θα έρθει ποτέ σε θερμοκρασία λειτουργίας φορεμένο στην μηχανή σου.
    Στην Αμερική τα βαζουν στα cruiser που δεν στρίβουν και πολύ, για να κάνουν οικονομία, εδώ στην Ελλάδα βαζουμε παντα πιο μαλακά λάστιχα απ οτι όλοι οι υπόλοιποι στην Ευρώπη, μπας και την γλυτώσουμε.
    Ελπίζω τελικά να καταλάβεις και να βαλεις ενα κατάλληλο λάστιχο, το οποίο και πιο ωραίο θα είναι αλλά και πιο ασφαλές.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  2. #122
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	MMMM 244.jpg 
Προβολές:	1530 
Μέγεθος:	39,6 KB 
ID:	269699
    μια ιδεα για την πινακιδα σου.
    vag 70.ντου απο παντου...

  3. #123
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.504
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phatt Προβολή μηνύματος
    Δοικειν δια του παραδειγματος.

    H η δουλεία σου είναι φανταστική.
    συνέχισε έτσι και μην μασάς

    απλά συμμάζεψε λίγο την πινακίδα πίσω από την αλυσίδα όπως είπαν και άλλοι
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #124
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Καταλαβαίνω οτι είσαι επηρεασμένος απο τα dragster αφού όπως είδα ασχολήθηκες και με τον αγώνα στις Σέρρες, αλλά το μηχανάκι σου δεν είναι dragster.
    Αυτα που διαβάζεις στο darkside είναι η μια πλευρά, υπάρχει όμως και η άλλη!

    Εγώ απλά θα σου υπενθυμίσω, σε περίπτωση που δεν το εχεις λάβει υπ όψιν, οτι η πρόσφυση στους δρόμους της Αμερικής δεν έχει καμμία σχέση με αυτην της Ελλάδας, και επίσης οτι εκτός του σχήματος και της ακατάλληλης γεωμετρίας αυτό το λάστιχο δεν θα έρθει ποτέ σε θερμοκρασία λειτουργίας φορεμένο στην μηχανή σου.
    Στην Αμερική τα βαζουν στα cruiser που δεν στρίβουν και πολύ, για να κάνουν οικονομία, εδώ στην Ελλάδα βαζουμε παντα πιο μαλακά λάστιχα απ οτι όλοι οι υπόλοιποι στην Ευρώπη, μπας και την γλυτώσουμε.
    Ελπίζω τελικά να καταλάβεις και να βαλεις ενα κατάλληλο λάστιχο, το οποίο και πιο ωραίο θα είναι αλλά και πιο ασφαλές.
    Δεν εχει να κανει με το dragster αδερφε, εξ'αλλου στο TETRAKOSARI μονο αυτοκινητα τρεχουν...Οπως προειπα, θελω με τον τροπο μου, να κανω το κατι διαφορετικο, να προκαλεσω.Δυστηχως εχεις δικιο για τους δρομους, σε ολο τον κοσμο ειναι ασφαλτινοι και σε εμας γυαλινοι.
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  5. #125
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Εγω έγραψα ένα σχετικό ποστ, αλλά εφυγε με τα υπόλοιπα (ενώ δεν ειχε καμία σχέση με την διαμάχη), οπότε θα ξανατοποθετηθώ.

    Ενω αισθητικά το αποτέλεσμα στο πίσω λάστιχο μου αρέσει, με προβληματίζει η πολύ περισσότερη τριβή που θα έχει και η ροπή που θα χρειάζεται για να κινηθεί. Μήπως με αυτό το λάστιχο γίνει πολύ αργό το μηχανάκι όχι μονο στις αντιδράσεις του μανουβραρίσματος και στριψίματος, αλλά και της επιτάχυνσης;

    Το οδήγησες καθόλου; Τραβάει;

  6. #126
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Το μηχανακι δεν πηρε μπροστα ακομη, απο βδομαδα λογικα θα κινηθει και θα σας λυσω ολες τις αποριες περι στησιματος, συμπεριφορας, αισθηση θεσης οδηγησης και οτιδηποτε σχετικο.Επισης οποιος θελει μπορει να το παρει βολτα, εφοσον βρεθουμε και εχει διπλωμα.
    Μπορω ομως να πω το εξης, οτι εχω οδηγησει την ιδια μοτοσυκλετα, με ψηλο τιμονι και μακριες μπουκαλες και λαστιχο πισω 195/50/15.Και πηγαινε το ιδιο ακριβως, κανενα θεμα με το γκαζι.Κασα ηταν, κασα ειναι χεχε...Βεβαια ο φιλος ειχε φουσκωμενο πολυ το λαστιχο με αποτελεσμα στις στροφες να καταλαβαινεις το σκαλοπατι που κανει το λαστιχο.Ελπιζω οτι με το 60ρι προφιλ που θα εχει το δικο μου καθως και με λιγοτερη πιεση θα γινει καλυτερα η δουλεια.
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Σημερα εβαλα λιγο το τεποζιτο και την σελα επανω για να εχουμε μια πρωτη εικονα για το πως θα δειχνει η μοτοσυκλετα...Να με συμπαθατε, οι φωτο ειναι απο το κινητο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0225.jpg 
Προβολές:	1581 
Μέγεθος:	106,6 KB 
ID:	269757

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0226.jpg 
Προβολές:	1571 
Μέγεθος:	106,2 KB 
ID:	269758
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  8. #128
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Με το αμορτισέρ τελικά έβγαλες άκρη;

  9. #129
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Κωστα εβαλα το δικο του το μονοσοκ, θα δουμε πως θα συμπεριφερθει στην πορεια.Γενικως, περιμενω να βγει μια φορα το μηχανακι να μπορει να περπατησει, και μετα, θα εχουμε πολλες δουλειες να γινουν τα σαββατοκυριακα, εχω πραγματα στο μυαλο μου που θελω να διορθωσω, κυριως αισθητικα.
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  10. #130
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Θέλω να μου κάνεις μια ανάλυση στον "old school" δείκτη βενζίνης που έφτιαξες. Τα υλικά που χρησιμοποίησες, καθώς και την στεγανοποίηση που έκανες. Με ενδιαφέρει.

  11. #131
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Ετοιμο κιτ ειναι Drake, αλλα δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος απο τα υλικα.Θα μπορουσες να το φτιαξεις και μονος, το μοναδικο σημειο το οποιο ειναι δυσκολο να βρεθει ειναι η νικελ γωνια/ρακορ που βιδωνει στο τεποζιτο και μπαινει ο σωληνας.Για την στεγανοποιηση εβαλα τεφλον και το βιδωσα, αν και τα ρακορ εχουν κωνικο πασο.Εαν εχω προβληματα επειδη η βενζινη ειναι πολυ λεπτορευστη θα βαλω κολλα στο πασο.Εδω μπορεις να το δεις αναλυτικα στο ebay. http://www.ebay.com/itm/Motorcycle-C...008595&vxp=mtr
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  12. #132
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Phatt Προβολή μηνύματος
    Κωστα εβαλα το δικο του το μονοσοκ, θα δουμε πως θα συμπεριφερθει στην πορεια.Γενικως, περιμενω να βγει μια φορα το μηχανακι να μπορει να περπατησει, και μετα, θα εχουμε πολλες δουλειες να γινουν τα σαββατοκυριακα, εχω πραγματα στο μυαλο μου που θελω να διορθωσω, κυριως αισθητικα.
    Έτσι είναι αυτά τα project, δεν τελειώνουν ποτέ...

  13. #133
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Ετοιμο κιτ ειναι Drake, αλλα δεν ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος απο τα υλικα.Θα μπορουσες να το φτιαξεις και μονος, το μοναδικο σημειο το οποιο ειναι δυσκολο να βρεθει ειναι η νικελ γωνια/ρακορ που βιδωνει στο τεποζιτο και μπαινει ο σωληνας.Για την στεγανοποιηση εβαλα τεφλον και το βιδωσα, αν και τα ρακορ εχουν κωνικο πασο.Εαν εχω προβληματα επειδη η βενζινη ειναι πολυ λεπτορευστη θα βαλω κολλα στο πασο.Εδω μπορεις να το δεις αναλυτικα στο ebay. http://www.ebay.com/itm/Motorcycle-C...008595&vxp=mtr

    Γενικά είναι καλή ιδέα, αλλά νομίζω έδωσες μεγάλη γωνία κλίσης. Ισως θα έπρεπε να το κοψεις πιο μικρό και να το βάλεις σχεδόν κάθετα.
    Την χρησιμοτητα αυτου του δεικτη την διαπίστωσα στο δοχείο λαδιου του Caponord που έχει παρόμοιο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Caponord_motor_lt_side_bg.jpg 
Προβολές:	1482 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	269769

    έχω υπόψιν μου μια ανακατασκευη για τσόπερ (αν μου κάτσει ο πωλητης στην τιμή που δινω για το χρέπι του), οπότε αν το επιχειρήσω θα δεις τι εννοώ.

  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Φανταζομαι εννοεις κατι τετοιο.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1974_Harley_Bobber_Gastank_468x354.jpg 
Προβολές:	1498 
Μέγεθος:	82,3 KB 
ID:	269783
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  15. #135
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Περιπου. Δεν θα το πήγαινα τόσο ψηλα. Δεν υπάρχει λόγος να έχω ένδειξη απο τέρμα γεμάτο ντεπόζιτο. Στο πλάγιο μέρος θα ήταν και το πάνω μέρος της πατέντας. Η κλίση του θα ακολουθούσε την σχεδόν κάθετη γραμή του ρεζερβουαρ μπροστά. Αλλά γενικώς αυτή είναι η ιδέα (με καλύτερα υλικά φυσικά, γιατί ο τύπος έβαλε οτι πιο μάπα βρήκε σε σωληνάκι!)

Σελίδα 9 από 16 ΠρώτοΠρώτο ... 4567891011121314 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA XT 600 μετατροπή σε MOTARD
    από crazyr στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2013, 20:26
  2. Πρόβλημα με Honda Steed 600
    από elcostis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2009, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF