Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 236

Θέμα: Honda Steed 600 μετατροπη σε bobber

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115

    Honda Steed 600 μετατροπη σε bobber

    Χαιρετιζω την ομορφη παρεα σας.Μολις σημερα ενημερωθηκα απο εναν φιλο για το φορουμ καθως και οτι μαζευονται σε αυτην την ενοτητα διαφοροι ελαφρως ανωμαλοι με τις παλιατζουρες και το κοψε-ραψε στις μοτοσυκλετες.Θα ηθελα εδω να σας παρουσιασω ενα project που εχω στα σκαρια, την μετατροπη ενος Honda Steed 600 '95 σε bobber.Αρχικα η μοτοσυκλετα αγοραστηκε περυσι απο εναν γνωστο στην εκπληκτικη κατα τη γνωμη μου τιμη των 350ευρω.Η μοτοσυκλετα ομως ηταν παρατημενη για περιπου 5 χρονια, καθως επισης ειχε κανει και μερικα χρονια σε νησι, με αποτελεσμα ολα αυτα να βαρυνουν το ιστορικο της.Αρχικα η πρωτη μου σκεψη ηταν να την φερω απλα σε μια καλη λειτουργικη κατασταση.Ψαχνοντας ομως ειδα τι θα πει bobber και κολλησα.Δεν εχω και καθολου ησυχια με τα σιδερα και αποφασισα να την ξεκινησω.Κοιταζοντας πολλες μοτοσυκλετες στο ιντερνετ πηρα τις ιδεες που ηθελα και το γενικο σκεπτικο κατεληξε ως εξης: Να γινει ενα οσο το δυνατον γνησιο bobber με τα στοιχεια της δεκαετιας του '40 που χαρακτηριζαν την εποχη καθως και με καποια νεοτεριστικα στοιχεια.Η μοτοσυκλετα εχει μετατραπει σε μονοσελη, με αφαιρεση οσο το δυνατον περισσοτερων μερων που δεν βοηθουν στην οδηγηση και την λειτουργεια της.Εχει αφαιρεθει το πισω υποπλαισιο και εχει κοπει το πισω μερος του πλαισιου στο υψος της σελας.Προσθεθηκε πισω φτερο το οποιο ακολουθει την καμπυλη του ελαστικου.Η μπαταρια αλλαξε μερος καθως και λοιπα ηλεκτρικα για να εχουμε οσο το δυνατον περισσοτερα διαμπερη μερη στον σκελετο διατηρωντας οσο το δυνατον ενα "καθαρο" λουκ.Το μοτερ επισκευαστηκε στον βαθμο που κριθηκε αρκετο, δηλαδη, γυαλισμα των κιλυνδρων, αλλαγη ελατηριων πιστονιου, αλλαγη καδενων χρονισμου, τριψιμο βαλβιδων και αλλαγη στα τσιμουχακια τους, το απαραιτητο πλανιαρισμα και σαν κερασακι στην τουρτα ενα γυαλισμα των αυλων και ενα καλο ζιγκλερωμα στο καρμπιρατερ.Η μοτοσυκλετα δεν ειναι ετοιμη ακομη αλλα οδευουμε προς το τελος, αισιως.Το προτζεκτ εχει πολυ προσωπικη εργασια, αν και πολλα απο τα πραγματα ειδικα στο θεμα κοψε-ραψε δεν θα μπορουσα να τα κανω μονος και με βοηθησε ο φιλος και απιστευτος λαμαρινας, ο Μητσος, ο οποιος ανεχεται τον καθε ανωμαλο που μπαινει στο μαγαζι του και εχει στο νου του μια ανακατασκευη συνηθως κλασσικου αυτοκινητου η μοτοσυκλετας.Να με συμπαθατε που σας κουρασα με την φλυαρια μου, ας περασουμε στις φωτογραφιες.

    Ετσι αγοραστηκε
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010461.jpg 
Προβολές:	3665 
Μέγεθος:	93,7 KB 
ID:	265764


    Τα πρωτα ξηλωματα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010511.jpg 
Προβολές:	3668 
Μέγεθος:	94,5 KB 
ID:	265763


    Γδυμενο εντελως, μετα απο λιγη δουλιτσα και κοψιματα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0063.jpg 
Προβολές:	3660 
Μέγεθος:	102,5 KB 
ID:	265765


    Συνεχιζω σε επομενο ποστ με συνεχεια φωτογραφιων.
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Παλιοσχολητικος δεικτης βενζινης
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	imag0064nu.jpg 
Προβολές:	3677 
Μέγεθος:	96,4 KB 
ID:	265766


    Ο Μητσος επι το εργω
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010668.jpg 
Προβολές:	3683 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	265767


    Το μονοσελο απο κοντα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010673.jpg 
Προβολές:	3676 
Μέγεθος:	101,2 KB 
ID:	265768
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Αρχισε να παιρνει μορφη, το φαναρι ειναι πλεον απο αγγλικο BSA, για να ενισχυσουμε το κλασσικο λουκ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0166.jpg 
Προβολές:	3639 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	265769


    Τα κομματια του μοτερ λυμενα και ετοιμα προς βαφη
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010604.jpg 
Προβολές:	3603 
Μέγεθος:	88,2 KB 
ID:	265770


    Οι μπουκαλες μετα την ανακατασκευη τους, μπηκαν σκληροτερα ελατηρια της Progressive Suspension και ελαχιστα παχυτερο λαδι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010605.jpg 
Προβολές:	3589 
Μέγεθος:	100,8 KB 
ID:	265771
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Εδω βλεπουμε το γυαλισμα στους αυλους, πριν και μετα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010520.jpg 
Προβολές:	3583 
Μέγεθος:	87,4 KB 
ID:	265772
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	P1010598.jpg 
Προβολές:	3527 
Μέγεθος:	59,4 KB 
ID:	265773


    Ετοιμα για μονταρισμα
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1010685oh.jpg 
Προβολές:	3527 
Μέγεθος:	95,2 KB 
ID:	265774
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Ετοιμο το μοτερ μας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0167.jpg 
Προβολές:	3497 
Μέγεθος:	95,8 KB 
ID:	265775

    Μπηκε το μοτερ προχειρα για να δουμε τι κενα εχουμε για να κανουμε τις τακτοποιησεις, να δουμε προς τα που θα καταληξει η πλεξουδα και πως μπορουμε να αξιοποιησουμε καλυτερα τον χωρο, αφαιρεθηκε παλι για να προχωρησουμε στο βαψιμο.Βλεπετε προχειρα τοποθετημενο και το clip-on τιμονι που θα χρησιμοποιηθει.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0170.jpg 
Προβολές:	3478 
Μέγεθος:	104,6 KB 
ID:	265778


    Προβα για το ελαστικο που θα χρησιμοποιηθει
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0193.jpg 
Προβολές:	3452 
Μέγεθος:	93,3 KB 
ID:	265779
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  6. #6
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Ωραίος! Περιμένουμε τη συνέχεια...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Αλλη μια φωτο της προβας, να δουμε εαν μας παιρνει στις αποστασεις
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMAG0194.jpg 
Προβολές:	3412 
Μέγεθος:	102,7 KB 
ID:	265780

    Και μια τελευταια για την ωρα απο τις εξατμισεις, ενα απλο κομματι που ομως προσθετει παρα πολυ στην εμφανιση
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	p1010687w.jpg 
Προβολές:	3365 
Μέγεθος:	84,2 KB 
ID:	265781


    Το μηχανακι θα βαφτει σε χρωμα μαυρο ματ εξ ολοκληρου, με νικελ λεπτομεριες.Εγινε προσπαθεια τα νικελ κομματια να κρατηθουν σε χαμηλα επιπεδα.Οι ζαντες θα ειναι και αυτες μαυρες ματ σε κεντρο-στεφανι με νικελ ακτινες.Θα ηθελα παρα πολυ να ακουσω τα σχολια και τις παρατηρησεις σας, τα παντα ειναι καλοδεχουμενα.Ευχαριστω πολυ για την φιλοξενια
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  8. #8
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    καλως ηρθες!
    ωραια δουλεια,θα ειναι κατι ξεχωριστο
    εχε υπ'οψιν σου οτι τα λαστιχα αυτοκινητων σε μοτοσυκλετες μπορει να οδηγησουν σε απροβλεπτες και επικίνδυνες καταστασεις στην οδηγηση λογω ακαταλληλης κορωνας.

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Πολυ ομορφα ολα αυτα μου αρεσουν κι εμενα πολυ τα bobber Και ειμαι περιεργος να δω πως θα καταληξει αυτο το μοντελο.


    δεν πιστευω ομως να χρησιμοποιησεις ελαστικο αυτοκινητου στην πισω ροδα!!!! ειανι πολυ επικυνδυνο!
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Ευχαριστω πολυ αγαπητοι για τα καλα σας λογια.

    Οσο για το πισω ελαστικο αυτοκινητου, ναι θα χρησιμοποιηθει, σε διασταση 205/60/15.Καταλαβαινω οτι αυτο ακουγεται ακραιο και επικινδυνο, αλλα:
    1. Το χρησιμοποιουν δεκαδες αν οχι εκατονταδες ανθρωποι στο εξωτερικο με πολυ καλα αποτελεσματα για πανω απο 10 χρονια τουλαχιστον, ως επι το πλειστον σε μοτοσυκλετες cruiser.
    2. Παρ'οτι το χρησιμοποιουν αρκετοι μοτοσυκλετιστες, δεν παυει να ειναι ενα πειραμα για μενα, εγω το δοκιμαζω προφανως παιρνοντας οσες προφυλαξεις πιστευω οτι ειναι αρκετες, και οδηγικα θα κανω τις δοκιμες μου.
    3. Ειναι ενα λαστιχο, αμα δεν κανει, βαζω παλι μοτοσυκλετας, δεν εγινε και τιποτα.
    4. Εχω την πληρη πεποιθηση οτι τελικα θα λειτουργησει χωρις προβληματα.
    5. Ειμαι κατοχος και ενος ΚΤΜ LC4 640 Supermoto '03 και σε καμμια περιπτωση δεν θα το δοκιμαζα εκει, η σε αλλη μοτοσυκλετα.Το οτι το δοκιμαζω εδω ειναι καθαρα επειδη το μηχανακι δεν εχει γεωμετρια για σκληρο στριψιμο/πλαγιασμα καθως επειδη εξυπηρετει το custom λουκ που θελω να διατηρησω.
    6. Οσοι φιλοι θελουν να ενημερωθουν περισσοτερο για την μετατροπη αυτη λεγε Darkside conversion και υπαρχουν πολλες πηγες στο internet, καθως και video.
    7. Οσοι φιλοι υποστηριζουν σθεναρα οτι αυτη η μετατροπη θα ειναι αποτυχια, το εχουν δοκιμασει και δεν ηταν καλο, η μηπως ειχαν καποιο ατυχημα;Μηπως καποιος φιλος τους που το δοκιμασε τους ειπε οτι δεν ηταν καλο η ειχε καποιο ατυχημα;Δεν ειναι λιγο αδικο να κατακρινουμε κατι που δεν το εχουμε δοκιμασει εμεις η τουλαχιστον καποιος που γνωριζουμε;
    8. Δεν προκειται να ερθω σε σκληρη αντιπαραθεση με κανεναν για αυτο το θεμα, ο καθενας μπορει να πιστευει οτι θελει.Εγω απο την μερια μου θα κανω τις δοκιμες μου, γιατι αρκετα πραγματα τα οποια εχω καταφερει να κανω, ειναι επειδη πολλοι μου λεγανε οτι ειναι ασχημο/βλακεια/αποτυχια αλλα εγω το προσπαθουσα.
    Να ειστε καλα ολοι.
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motor12
    Εγγραφή
    23/11/2007
    Μηνύματα
    135
    ωραιο το ...
    manta

  12. #12
    Μεσόγειος διασώστης Το avatar του/της Shiatman
    Εγγραφή
    24/09/2004
    Μηνύματα
    702
    Οραία η δουλειά σου και μερακλίδικη, περιμένουμε συνέχεια.

    Όσον αφορά το θέμα του ελαστικού, κι εγώ αρχικά σκέφτηκα: τί κάνει το άτομο;

    Δεν έχω εμπειρεία, ούτε ξέρω κάποιον που το έχει δοκιμάσει, αλλά έχω την εντύπωση πως ένα εντελώς επίπεδο ελαστικό δεν θα επιτρέπει καθόλου κλίση στη μοτοσυκλέτα, η οποία όσο και να το κάνεις είναι απαραίτητη, ειδικά όταν τα χιλιόμετρα αυξάνονται ελαφρώς. Προσωπικά το έχω δεί μόνο σε μηχανές με side-car και τσόπερ "μισό χιλιόμετρο". Απ' ότι φαίνεται το έχεις μελετήσει το θέμα και ξέρεις τι κάνεις, οπότε βούρ και περιμένουμε αποτελέσματα. Πέραν της εμφάνησης, τι άλλο σκοπό εξυπηραιτεί μια τέτοια επιλογή; Άν θέλεις μας λές για να γνωρίζουμε κι εμείς εγκυκλοπαιδικά.

    Καλή συνέχεια και αναμένουμε υλικό προς τέρψη οφθαλμών.
    WHO RUNS THE SHOW

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Η μετατροπη σε λαστιχο αυτοκινητου πισω, ξεκινησε αρχικα απο ανθρωπους που κανανε πολλα χιλιομετρα με τις μοτοσυκλετες τους και ψαχναν εναν τροπο ωστε να εχουν ποιο οικονομικα λαστιχα.Με τα λαστιχα αυτοκινητου καταφεραν να εχουν διπλο κερδος, γιατι και το λαστιχο ειναι φτηνοτερο και κραταει για περισσοτερα χιλιομετρα.Αυτο που χρειαζεται να εχει ειναι μαλακο πλαινο για να παιρνει καποιες κλισεις, γιατι οπως πολυ σωστα ειπωθηκε ειναι καπως επιπεδο.Υπαρχουν λαστιχα αυτοκινητου τα οποια ειναι καλυτερα απο αλλα, στην συμπεριφορα.Και εγω πρωτη φορα θα το δοκιμασω, με καθε επιφυλαξη, απλα το να ξερεις οτι το εχουν κανει παρα πολλοι ηδη ειναι ενθαρυντικο.Προφανως με μια τετοια μετατροπη δεν "μπαινεις τερμα"(καποιοι ισως να το κανουν, αλλα οχι εγω), αλλα με αυτο το μηχανακι δεν γινοταν ετσι κι αλλιως.Οριστε εδω και δυο βιντεο για το θεμα.


    http://www.youtube.com/watch?v=PZ_d5...eature=related

    http://www.youtube.com/watch?v=Xi1shYlklFM
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

  14. #14
    Ημιτρελο Μέλος Το avatar του/της imitrelos
    Εγγραφή
    29/03/2010
    Μηνύματα
    557
    Πιστεύω ότι θα βγεί όμορφο και μπράβο σου για τήν δουλειά

    Για το ελαστικό αν παρατηρήσεις ειδικα το 2ο βίντεο που έβαλες φαίνεται πόσο επικίνδυνο είναι όχι ότι δέν θα στρίψει..θα στρήψει μέχρι να τα παίξει ο σκελετός του ελαστικού και λόγο ότι μιλάμε για ελαστικό αυτοκινήτου έχεις δει να φεύγει απο φορτηγό η αναγόμοση λόγο βάρους...ειλικρινά ΔΕΝ θα ήθελες να οδηγείς και να σου συμβεί δέν κοιτάζεις και κανένα ελαστικό σάν τα avon με το λευκό στο πλάι που θα του πηγαίνουν απίστευτα
    Ηξερα πώς απάνω στη γή όσο ζούμε αυτό δέν είναι το λιμάνι όπου αράζεις είναι το λιμάνι απ'όπου ξεκινάς, ξανοίγεσαι σέ άγρια τρικυμισμένη θάλασσα και μάχεσαι ολοζωής ν'αράξεις

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Phatt
    Εγγραφή
    05/08/2012
    Μηνύματα
    115
    Εχεις δικιο για το θεμα του βαρους, εχω δει πολλες αναγομωσεις να ξεκολλουν και να καταληγουν στην ακρη του δρομου.Το λαστιχο που θα μπει προφανως θα ειναι καινουριο και υγιες, καθως επισης το βαρος που θα δεχεται θα ειναι πολυ λιγοτερο απο οτι θα δεχοταν σε αυτοκινητο, ποσο μαλλον απ'οσο αντεχει το λαστιχο.Καταλαβαινω τον δισταγμο και την αντιδραση σας, ειλικρινα δεν με πειραζει, ειναι κατι που εχω συνηθισει στον λιγο καιρο που συζητω για αυτην την μετατροπη.Ειδικα για καποιον που δεν το εχει ξαναδει...
    Μια ζωη τα λεφτα μας στα σιδερα θα τα τρωμε...

Σελίδα 1 από 16 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. YAMAHA XT 600 μετατροπή σε MOTARD
    από crazyr στο forum Yamaha XT series
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 16/01/2013, 20:26
  2. Πρόβλημα με Honda Steed 600
    από elcostis στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 23/09/2009, 14:26

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF