Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 158

Θέμα: z750 + Ohlins thread

  1. #46
    Αρχικά δημιουργήθηκε από GTZ750
    κοιτα επειδη εγω μπερδευμαο με αυτα τα sag και ολες αυτες τις θεωριες!!!!

    μπορεις να μου πεις ενα πραμα???

    διαφορα στο δρομο ειδες??

    εγιναν πιο σκληρες οι αναρτησεις ???

    στο λεω επειδη παω να βαλω και εγω!!!!
    Ανθρωπε είναι καλύτερα να μιλάω με νουμερα που εχουν μεγάλο βαθμό αντικειμενικότητας παρά να προσπαθώ να περιγράψω πώς τις νιώθω...

    Εγραψα οτι πλέον ΔΕΝ μπορώ να κάνω άμεση συγκριση με τα μαμά ελατήρια και ΧΩΡΙΣ τις τάπες προφόρτισης γιατι τους τελευταίους μήνες οδηγώ με τις τάπες προφόρτισης και δεν θυμάμαι πως ήταν πρίν...

    Ναι, στα νουμερα είναι πιο σκληρά τα ελατήρια εφόσον μειωθηκε η βύθιση και με αναβάτη και χωρίς...

    Πρίν αποφασισεις να τα πάρεις δεν στέλνεις κανένα pm στον Idi??? Θυμάμαι οτι είχε γράψει οτι κάποιος φίλος του είχε βάλει WP και ήταν ευχαριστημένος...για μιλα με το παιδί να μας πεί τις εντυπώσεις του πρίν αποφασίσεις...

    Προσωπική σκέψη...αν ήξερα το αποτέλεσμα αντί να σκάσω 150ευρώ για λαδοελατηριοεργατικά και 90 για τάπες προφόρτισης θα επαιζα απο την αρχή με πολύ κοντους αποστάτες (και αργότερα αλλαγή λαδιών) και θα τελείωνε η υπόθεση...
    (=το βάρος μου θα μου επέτρεπε προφόρτιση με ροδέλες 2-3mm να φέρω το sag εκεί που θέλω...με όλα τα υπέρ και τα κατά της όποιας προφόρτισης σε ένα λάθος ελατήριο)
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  2. #47
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Ριχτε μια ματια στα WP http://www.wpsuspension.com/

    progressive WP fork springs
    - different rider weights and their ideals

    Αρα πιστευω οτι υπαρχουν σε διαφορετικες σκληροτητες αφου ειναι για διαφορετικα βαρη αναβατων.

    Παιζει κανα τηλεφωνο αντιπροσωπου να ρωτησουμε ?

  3. #48
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Πηρα κανα 2 μαγαζακια που πουλανε WP δεν μπορεσα να μαθω πολλα περι χαρακτηριστικων των ελατηριων και τιμες γιατι η αντιπροσωπια της WP ειναι κλειστη.


    Απο Δευτερα θα προσπαθησω να μαθω κατι περισσοτερο.

  4. #49
    gsxr power for ever!!! Το avatar του/της GTZ750
    Εγγραφή
    02/12/2004
    Μηνύματα
    1.350
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    Πηρα κανα 2 μαγαζακια που πουλανε WP δεν μπορεσα να μαθω πολλα περι χαρακτηριστικων των ελατηριων και τιμες γιατι η αντιπροσωπια της WP ειναι κλειστη.


    Απο Δευτερα θα προσπαθησω να μαθω κατι περισσοτερο.
    για πες κανενα τηλ και ποιος εχει την αντιπροσωπεια!!!!
    ΟΠΟΙΟΣ ΦΟΒΑΤΑΙ ΠΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!!!!!!

    corona fotos

    corona fotos 1



  5. #50
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    Τηλ αντιπροσωπειας δεν ξερω ουτε ποιος ειναι ο αντιπροσωπος

    Εγω μιλησα με Μοτο τζινι 2108252303 που
    συνεργαζεται

  6. #51
    Το λοιπόν...

    Αφου πρώτα ευχαριστήσω δημοσια τον κύριο Oldman για την πολυτιμη βοηθεια του στην διάγνωση του προβληματος (και όχι μόνο)...

    :a19:


    ...το πρόβλημα μου είναι η μικρή απόσβεση συμπίεσης(=και επαναφοράς) ...η οποία με την σειρά της προήλθε απο την ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ ΕΠΙΛΟΓΗ του ιξώδους του λαδιου (τωρα θα μου πείτε μα ρώτησες την Ohlins και σου είπε οτι βάζει η Kawa και η Kawa βάζει 10W)...

    Anyway, πολύ συντομα θα βάλω ένα 15άρι (υπ'ευθύνη μου) και θα έχετε νέες τις νέες μου εντυπώσεις...(=και πάλι λάθος επιλογή...το 15άρι της Ohlins είναι 9,5% πιο λεπτό απο αυτό που φοραει απο την μάνα του)

    Οπότε τα λέμε σε μερικές μερουλες για αυτό το θέμα...


    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  7. #52
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της gcrook
    Εγγραφή
    22/03/2003
    Μηνύματα
    6.231
    Παιδια ψαξτε λιγο το θεμα με το λαδι.
    Εμενα πχ τα στα WΡ μπροστα ο κατασκευαστης ζηταγε λαδι με ιξωδες 20

    Του μηχανικου μου του φανηκε πολυ, οποτε δοκιμασε απο μονος του 15αρι και του φανηκε χαλια.
    Μετα εβαλε το 20αρι και η αποδοση ηταν η μερα με τη νυχτα.
    Πολυ πιο στιβαρο, και με σωστοτερες αποσβεσεις.
    Για τσεκαρετε το.
    -Have you any famous last words?
    -..Not Yet!
    -"Not yet"!? Is that famous?

  8. #53
    20 ε?

    Ειχε δικιο παντως ο μηχανικος που του φανηκε πολυ,ουτε στα MX δεν βαζουν πανω απο 15.

    Θα πρεπει να εχει μεγαλες διοδους το πιστονι του αμορτισερ για να θελει 20 παντως

  9. #54
    Παιδιά, το "κόλπο" είναι σε κάτι που είχε γράψει ο Oldman...

    Αν π.χ. υπάρχουν 3 εταιρίες που βγάζουν 10αρια ας πουμε λάδια τότε κατα πάσα περίπτωση αυτά τα 3 λάδια σαν ιξώδη δεν θα είναι ιδια...του ενός το 10άρι μπορεί να είναι πιο λεπτό, του άλλου πιο παχύ και του τρίτου μέλι σκετο...τωρα θα μου πείς και αφου τελικά το πραγματικο ιξώδες ειναι άλλο, γιατί τα ονομάζουν 10άρια...καλή ερώτηση, πολύ λίγος για να απαντήσω...

    Αυτό λοιπόν που έγινε στην περίπτωση μου ήταν το εξής:

    Ρωτησα την Ohlins τι ιξώδες να βάλω...μου λέει οτι ιξώδες προτείνει η Kawasaki για το Ζ750...ψαχνω στο service manual και επιβεβαιώνω οτι η μαμά βάζει 10W...μόνο που φυσικά δεν είναι 10άρια της Ohlins αλλά 10άρι της Kayaba...

    Ε, αυτό που έγινε (και θα το επιβεβαιώσω και στην πράξη απο Δευτέρα) είναι οτι το 10αρι της Kayaba είναι πιο "παχύ" απο το 10άρι της Ohlins...

    Εξου και το τραγελαφικο φαινόμενο:

    *Βαζω πιο σκληρά ελατήρια
    *Επιβεβαιώνεται στην πράξη οτι είναι ΟΝΤΩΣ 10% πιο σκληρα (μου δίνουν 10% λιγοτερο sag τουλάχιστον)
    *Μπαίνουν ολοσωστότατες ποσότητες λαδιού με όχι μόνο μέτρηση όγκου αλλά και στάθμης λαδιου στο πιρουνι (χωρίς το ελατήριο)
    *Παρόλα αυτά έχω υπερβολική(=λάθος) και πιο γρήγορη(=σωστό) βυθιση μπροστά σε σχέση με τα μαμά λαδια-ελατήρια...


    Gcrook, το θέμα είναι να βρείς την αντιστοιχία...π.χ. μάλλον θα επιβεβαιωθεί οτι Ohlins 15=Kayaba 10 (ή π.χ Ohlins 12,5 που δεν υπάρχει=Kayaba 10 ) και να ξέρεις στο περίπου απο την αρχή τι βάζεις...γιατί αν είναι να δοκιμάζεις 3 διαφορετικά ιξώδη, αρα να λύνεις μπροστινό 3 φορές και να ταλαιπωρήσαι άλλες τόσες έ τότε νυσάφι ...

    Απο την άλλη εσένα ο κατασκευαστής σου ζηταγε 20άρι και όντως οπως είπες με 20άρι WP δουλεψε...

    Εμένα μου ζηταγε ο κατασκευαστής 10άρι αλλά το 10άρι της Ohlins μου έπεσε πολυ λεπτό...

    Go figure...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  10. #55
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    οποτε μαλλον με το λαδακι θα εισαι οκ. 15 η 20 αρι θα βαλεις τελικα?

    Σκεφτομαι να τα τσιμπισω γιατι τελος του μηνος τερμα η προσφορα. :smilea:

  11. #56
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
    οποτε μαλλον με το λαδακι θα εισαι οκ. 15 η 20 αρι θα βαλεις τελικα?

    Σκεφτομαι να τα τσιμπισω γιατι τελος του μηνος τερμα η προσφορα. :smilea:
    Προσωπικά από Δευτέρα θα βάλω το 15άρι της Ohlins (20άρι δεν παιζει και είναι μεγάλο βήμα από 10 σε 20)...

    Θα το δώ πως είναι στην πράξη στις αποσβέσεις του και μετά βλέποντας και κάνοντας...πιστευω οτι το 15άρι θα με βολέψει...(=λάθος)

    Θα σας ενημερώσω οταν θα έχω εντυπώσεις...
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  12. #57
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Αφού κατ'αρχήν ΒΡΙΣΩ δημόσια τον (συμπαθή κατά τα άλλα) Νικολάκη (ξέρει αυτός το γιατί....), να περάσουμε σε μια διευκρίνηση σχετικά με το παρακάτω:

    Αρχικά δημιουργήθηκε από modeerf
    Παιδιά, το "κόλπο" είναι σε κάτι που είχε γράψει ο Oldman...

    Αν π.χ. υπάρχουν 3 εταιρίες που βγάζουν 10αρια ας πουμε λάδια τότε κατα πάσα περίπτωση αυτά τα 3 λάδια σαν ιξώδη δεν θα είναι ιδια...του ενός το 10άρι μπορεί να είναι πιο λεπτό, του άλλου πιο παχύ και του τρίτου μέλι σκετο...τωρα θα μου πείς και αφου τελικά το πραγματικο ιξώδες ειναι άλλο, γιατί τα ονομάζουν 10άρια...καλή ερώτηση, πολύ λίγος για να απαντήσω...
    Τα λάδια (ασχέτως αν πρόκειται για κινητήρα, σαζμάν, πηρούνια κ.λ.π.) που έχουν το γράμμα W (Winter) είναι πολύτυπα.

    π.χ. ένα λάδι 15W50 έχει τυποποιημένο(*) ιξώδες κατά SAE 50.
    Σε χαμηλές θερμοκρασίες (Winter=Χειμώνας) συμπεριφέρεται σαν 15άρι λάδι (SAE 15) που είναι πιο λεπτόρευστο και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία (είτε περιβάλλοντος είτε κινητήρα κ.λ.π.) πλησιάζει τις ρευστομηχανικές ιδιότητες του 50αριού.

    Τα π@ύστικα τα λάδια των αναρτήσεων, αν και είναι πολύτυπα, αναφέρουν ΜΟΝΟ το "χειμωνιάτικο" ιξώδες τους (για διάφορους λόγους που δεν είναι του παρόντος) με αποτέλεσμα να ΜΗΝ μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ τους.

    Μια δεύτερη μ@λακία που επιβαρύνει τα πράγματα είναι η μέθοδος που ακολουθείται για την τυποποίηση το λαδιού.(*)

    π.χ. για να "κατηγοριοποιηθεί" ένα 20άρι λάδι, θα πρέπει 60cc του λαδιού αυτού να περάσουν από μια τρύπα 0,5mm σε θερμοκρασία 18βC σε διάστημα 12 έως 48 δευτερολέπτων !!!
    Ηλίου φαεινότερον το ότι το λάδι που θα περάσει σε 15 sec είναι πολύ λεπτότερο από αυτό που θα περάσει σε 40 sec, ΠΑΡΟΛΟ που και τα δύο λάδια είναι χαρακτηρισμένα κατά SAE 20 !!!

    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  13. #58
    Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

    Τα λάδια (ασχέτως αν πρόκειται για κινητήρα, σαζμάν, πηρούνια κ.λ.π.) που έχουν το γράμμα W (Winter) είναι πολύτυπα.

    π.χ. ένα λάδι 15W50 έχει τυποποιημένο(*) ιξώδες κατά SAE 50.
    Σε χαμηλές θερμοκρασίες (Winter=Χειμώνας) συμπεριφέρεται σαν 15άρι λάδι (SAE 15) που είναι πιο λεπτόρευστο και όσο ανεβαίνει η θερμοκρασία (είτε περιβάλλοντος είτε κινητήρα κ.λ.π.) πλησιάζει τις ρευστομηχανικές ιδιότητες του 50αριού.

    Τα π@ύστικα τα λάδια των αναρτήσεων, αν και είναι πολύτυπα, αναφέρουν ΜΟΝΟ το "χειμωνιάτικο" ιξώδες τους (για διάφορους λόγους που δεν είναι του παρόντος) με αποτέλεσμα να ΜΗΝ μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ τους.

    Μια δεύτερη μ@λακία που επιβαρύνει τα πράγματα είναι η μέθοδος που ακολουθείται για την τυποποίηση το λαδιού.(*)

    π.χ. για να "κατηγοριοποιηθεί" ένα 20άρι λάδι, θα πρέπει 60cc του λαδιού αυτού να περάσουν από μια τρύπα 0,5mm σε θερμοκρασία 18βC σε διάστημα 12 έως 48 δευτερολέπτων !!!
    Ηλίου φαεινότερον το ότι το λάδι που θα περάσει σε 15 sec είναι πολύ λεπτότερο από αυτό που θα περάσει σε 40 sec, ΠΑΡΟΛΟ που και τα δύο λάδια είναι χαρακτηρισμένα κατά SAE 20 !!!


    Input!!!

    Input!!!

    Γνώσεις!!!

    Γνώσεις!!!

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!!
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

  14. #59
    Παλαιουρας :) Το avatar του/της Lazio
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    548
    ωραιος ο oldman ειναι καλο που μαθαινουμε τετοια πραγματακια.


  15. #60
    Μμμμμμμμμ...με μια πιο προσεκτική ματιά στο site της Ohlins στην σελίδα των λαδιών πιρουνιού έχουμε τα εξής:

    Για τα SAE 5W (το 5άρι της)
    Viscosity: 16,5 cSt at 40°C.

    Για τα SAE 10W (το 10άρι της)
    Viscosity: 22,0 cSt at 40°C.

    Για τα SAE 15W (το 15άρι της)
    Viscosity: 30,7 cSt at 40°C.
    http://img214.imageshack.us/img214/2570/cyborgfenderyv2.jpg
    "That's what happens when Earth fucks with Space... never forget that..."

Σελίδα 4 από 11 ΠρώτοΠρώτο 123456789 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Z750
    από MARK στο forum Kawasaki Z series
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 18/10/2004, 01:34
  2. den brisko kawasaki z750
    από tzo80 στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/06/2004, 17:05
  3. Elliniki Pragmatikotita z750 I Fazer (i mallon Kawasaki i Yamaha)
    από jp79 στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 17/02/2004, 10:09
  4. Kawasaki Z750 Vs Hornet Vs Fazer
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο μήνυμα: 02/02/2004, 15:38
  5. Allagi moto(Z750)
    από Dean στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 28/01/2004, 20:16

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF