Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 32

Θέμα: Καθαριστικό φρένων και αλυσίδας της Wurth. Είναι ασφαλές για αλυσίδες με O-ring;

  1. #1

    Καθαριστικό φρένων και αλυσίδας της Wurth. Είναι ασφαλές για αλυσίδες με O-ring;

    Πρόκειται για αυτό το σπρέι καθαρισμού: http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneoo...aeoosaeao.html

    Μιλάω για σπρέι ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ και όχι για σπρέι λίπανσης. Δηλ. έβαλα αυτό το σπρέι για να ΚΑΘΑΡΙΣΩ την αλυσίδα μου από τα χώματα, καθότι πέρασα αρκετούς χωματόδρομους σε ταξίδι μου στην Αλβανία και σε άλλα Βαλκάνια. Εννοείται ότι αμέσως μετά τον καθαρισμό με αυτό το σπρέι (το οποίο εξατμίζεται ταχύτατα και διώχνει όλες τις βρωμιές από την αλυσίδα) την λίπανα με κανονικό λιπαντικό σπρέι αλυσίδας, όπως κάνω άλλωστε πάντοτε.

    Το ερώτημά μου είναι αν όντως το σπρέι καθαρισμού που ανέφερα είναι κατάλληλο για τα τσιμουχάκια o-ring.

    Σε ερώτησή μου προς την Wurth, μου ανέφεραν ότι είναι απολύτως ασφαλές αυτό το σπρέι για τις O-ring αλυσίδες, αφού είναι κατάλληλο και για φρένα, όπου εξ ορισμού υπάρχουν τσιμούχες (βλ. δαγκάνες). Ποιά είναι η δική σας γνώμη (εμπεριστατωμένα);
    Κώστας.
    "Το ταξιδεύειν εστί φιλοσοφείν"

  2. #2
    WD40 και ένα ψιλό πινελάκι ή σκληρή οδοντόβουρτσα,ένα παλιόπανο ,προσοχή στις δισκόπλακες και καλή διασκέδαση :P
    Το πιο ασφαλές και "αθώο".
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  3. #3
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από golis Προβολή μηνύματος
    Το πιο ασφαλές και "αθώο".
    και φθηνό, είναι η παραφίνη (φωτιστικό πετρέλαιο)

    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Εχετλαίος Προβολή μηνύματος
    και φθηνό, είναι η παραφίνη (φωτιστικό πετρέλαιο)

    και παραφίνη ναί ,αλλά ο φαρμακοποιός μπορεί να στα κάνει τσουρέκια για να στη δώσει :P
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από golis Προβολή μηνύματος
    και παραφίνη ναί ,αλλά ο φαρμακοποιός μπορεί να στα κάνει τσουρέκια για να στη δώσει :P
    όλα τα σούπερ-μάρκετ πουλάνε βρε. Πάμφθηνα το λίτρο
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Όντως η παραφίνη είναι πάμφθηνη αλλά το καθαριστικό φρένων της Wurth, είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί.
    Τα αξίζει τα λεφτά του.
    Εγώ με αυτό καθάρισα το καπάκι του εμπρόσθιου γραναζιού της αλυσίδας γιατι άλλαξα αλυσογράναζα και ήθελα να είναι όλα πεντακάθαρα.
    Επίσης αφού την καθαρίσεις, χρησιμοποίησε και το ξηρό λιπαντικό για αλυσίδες της Wurth. http://www.stelpet.gr/wurth-aoaeeooe...i-clone-2.html
    Είναι πάρα πολύ καλό και δεν πιτσιλάει την ζάντα.
    Δούλευα στην Wurth και έμαθα από μέσα τα προϊόντα τους.
    Πάντως να ξέρεις πως η Wurth, για καθαρισμό αλυσίδας, προτείνει για καλύτερα, το HHS CLEAN και όχι το Καθαριστικό Φρένων (Break Cleaner) που αναφέρεις.
    Όχι οτι και αυτό δεν κάνει δουλειά.
    Απλά, 1. ίσως χρειαστείς περισσότερο και 2. Το Clean, αφήνει και ένα προστατευτικό φίλμ το οποίο επιτρέπει στο λιπαντικό να έχει καλύτερη συγκόληση στην αλυσίδα.
    Αν θέλεις περισσότερες και καλύτερες πληροφορίες, πήγαινε από ένα κατάστημα της Wurth ή σταμάτα έναν πωλητή στον δρόμο και ρώτα.
    Θα στα πουν όλα καλύτερα και αναλυτικότερα.
    ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑ από το WD40.
    Είναι πολυδιαφημισμένο, ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ και απαραίτητα καλό.
    Αφού θες να ανέβεις ποιοτικά στην Wurth, πάρε το MULTI.
    Θα πάθεις πλάκα με το τι μπορεί να κάνει!!!!!!!!
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  7. #7
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    ...............
    ΜΑΚΡΥΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΑΑΑ από το WD40.
    Είναι πολυδιαφημισμένο, ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ και απαραίτητα καλό.
    ...............
    Θα συμφωνήσω στα περισσότερα από όσα λες αλλά γιατί αυτό το τεράστιο ΟXI στο wd40???
    Το χρησιμοποιώ 20 χρόνια, μέχρι που έπλενα εξωτερικά κι εσωτερικά κινητήρες δίχρονους από r/c βαρκάκια (Rossi 90 Υδρόψυκτος με Νίτρο). Ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Δεν θέλω να αμφισβητήσω αυτά που λες, αλλά αφού ξέρεις πράγματα από μέσα, μοιράσου τα μαζί μας. Η γνώση πρέπει να είναι κοινόχρηστη ειδικά σε φόρουμ σαν το δικό μας που άπειρες φορές οι εμπειρίες των άλλων γίνονται δικές μας γνώσεις.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Όντως η παραφίνη είναι πάμφθηνη αλλά το καθαριστικό φρένων της Wurth, είναι ό,τι καλύτερο κυκλοφορεί
    Ναι, ίσως, αλλά το καθαριστικό σπρευ (που δε θυμάμαι πόσο έκανε, αλλά "έκανε" ) με το ζόρι μου έβγαζε όλη την αλυσίδα μέσα έξω, πάνω κάτω. Το χρησιμοποίησα μια φορά επειδή εδώ κάτω τα πούλαγε ένας φίλος αλλά κατέφυγα στην παραφίνη σαν την πλεον συμφέρουσα και ασφαλή λύση.
    Συνέβη δε ως λέγουσιν, άνδρα εν τη μάχη παρείναι το είδος και την σκευήν άγροικον. Ούτος των βαρβάρων πολλούς καταφονεύσας αρότρω, μετά το έργον ην αφανής. Ερόμενοις δε Αθηναίοις άλλο μεν ο θεός ες αυτόν έχρησεν ουδέν, τιμάν δε Εχετλαίον εκέλευσεν ήρωα." (Παυσανίας βιβλ. 1, κεφ. 32)

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Θα συμφωνήσω στα περισσότερα από όσα λες αλλά γιατί αυτό το τεράστιο ΟXI στο wd40???
    Το χρησιμοποιώ 20 χρόνια, μέχρι που έπλενα εξωτερικά κι εσωτερικά κινητήρες δίχρονους από r/c βαρκάκια (Rossi 90 Υδρόψυκτος με Νίτρο). Ποτέ δεν μου δημιούργησε πρόβλημα. Δεν θέλω να αμφισβητήσω αυτά που λες, αλλά αφού ξέρεις πράγματα από μέσα, μοιράσου τα μαζί μας. Η γνώση πρέπει να είναι κοινόχρηστη ειδικά σε φόρουμ σαν το δικό μας που άπειρες φορές οι εμπειρίες των άλλων γίνονται δικές μας γνώσεις.


    Γιατί για την δουλειά του είναι απλά... ανεκτό (υπερβολικά απλά όμως)!!!
    Στην αγορά, υπάρχουν πολύ καλύτερα.
    Το WD40 για παράδειγμα είναι υδρωαποθητικό, σωστά? Έτσι λέει άλλωστε...
    Βάλε σε ένα ποτήρι WD40 μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό.
    Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
    Και μετά ανακάτεψέ το.
    Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Κοκτέιλ!!!!!!
    Βάλε σε ένα ποτήρι MULTI μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό (πρόσεχε μόνο να μην είσαι από πάνω όταν το κάνεις. Τέντωσε τα χέρια σου).
    Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Το μείγμα θα φτάσει μέχρι το ταβάνι!!!!
    Σε αυτό που θα περισέψει, ανακάτεψέ το. Μετά από λίγο το νερό θα διαχωριστεί από το MULTI.
    Αν το WD40 ήταν υδροαποθητικό όπως λέει, δεν θα δεχόταν το νερό μέσα του.
    Επίσης βάλε μια σκουριασμένη βίδα περίπου 5 εκατοστά να σταθεί όρθια μέσα σε μια ποσότητα MULTI και μέσα σε μια ποσότητα WD40.
    Θα δεις οτι το αντισκωριακό θα ανεβαίνει σχεδόν με την διπλάσια ταχύτητα!!!!!
    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και εφαρμογές που το MULTI βγαίνει πολύ καλύτερο του WD40!!!
    Άλλωστε πολλά ψαγμένα συνεργεία που δέχτηκαν να κάνουν τα τεστ και να δοκιμάσουν όσα είπα, ΔΕΝ χρησιμοποιούν πλέον το WD40...
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  10. #10
    Το ερώτημά μου είναι αν αυτό το σπρέι που ανέφερα (http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneoo...aeoosaeao.html) βλάπτει ή όχι τα τσιμουχάκια o-rings της αλυσίδας. Αυτό είναι το ερώτημα.
    Κώστας.
    "Το ταξιδεύειν εστί φιλοσοφείν"

  11. #11
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από transalpblack Προβολή μηνύματος
    Γιατί για την δουλειά του είναι απλά... ανεκτό (υπερβολικά απλά όμως)!!!
    Στην αγορά, υπάρχουν πολύ καλύτερα.
    Το WD40 για παράδειγμα είναι υδρωαποθητικό, σωστά? Έτσι λέει άλλωστε...
    Βάλε σε ένα ποτήρι WD40 μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό.
    Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!
    Και μετά ανακάτεψέ το.
    Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Κοκτέιλ!!!!!!
    Βάλε σε ένα ποτήρι MULTI μέχρι τη μέση και μετά ρίξε του μέσα λίγο νερό (πρόσεχε μόνο να μην είσαι από πάνω όταν το κάνεις. Τέντωσε τα χέρια σου).
    Ξέρεις τι θα γίνει??? Φαντάζεσαι??? Το μείγμα θα φτάσει μέχρι το ταβάνι!!!!
    Σε αυτό που θα περισέψει, ανακάτεψέ το. Μετά από λίγο το νερό θα διαχωριστεί από το MULTI.
    Αν το WD40 ήταν υδροαποθητικό όπως λέει, δεν θα δεχόταν το νερό μέσα του.
    Επίσης βάλε μια σκουριασμένη βίδα περίπου 5 εκατοστά να σταθεί όρθια μέσα σε μια ποσότητα MULTI και μέσα σε μια ποσότητα WD40.
    Θα δεις οτι το αντισκωριακό θα ανεβαίνει σχεδόν με την διπλάσια ταχύτητα!!!!!
    Υπάρχουν πολλά παραδείγματα και εφαρμογές που το MULTI βγαίνει πολύ καλύτερο του WD40!!!
    Άλλωστε πολλά ψαγμένα συνεργεία που δέχτηκαν να κάνουν τα τεστ και να δοκιμάσουν όσα είπα, ΔΕΝ χρησιμοποιούν πλέον το WD40...
    OK thnks!! Έχω πολύ καλές σχέσεις με τη βίρθ, οπότε θα πάρω ένα να το δοκιμάσω.

    Γ@μήσαμε το ποστ του φιλαράκου αλλά βγήκε και κάτι καλό από όλη αυτή την κουβέντα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από αιγαιοπλόος Προβολή μηνύματος
    Το ερώτημά μου είναι αν αυτό το σπρέι που ανέφερα (http://www.stelpet.gr/wurth-eaeaneoo...aeoosaeao.html) βλάπτει ή όχι τα τσιμουχάκια o-rings της αλυσίδας. Αυτό είναι το ερώτημα.
    Έχεις δίκιο, σόρρυ.
    Όχι, δεν το βλάπτει.
    Πλαγίως, απαντήθηκε ήδη το ερώτημά σου παραπάνω.
    Χρησιμοποιείται σαν καθαριστικό εκεί όπου υπάρχουν πολλές τσιμούχες, στα φρένα.
    Βάλε το άφοβα. Απλά αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις και το λιπαντικό της Wurth, πάρε καλύτερα το άλλο που είπα.
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  13. #13
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Υμαρτων διλαδι .....


    να μπω μεθαυριο να ανοιξω ενα θρεντ αν ειναι η οδοντοκρεμα καταλληλη για τα δοντια....

    αν ειναι καταλληλο το AVA για να πλενεις πιατα....

    πας και πληρωνεις / αγοραζεις καθαριστικο αλυσιδας.... υπηρχε περιπτωση να γραφει με ψιλα γραμματα : "- ΠΡΟΣΟΧΗ ! ΟΧΙ ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΣΕ ΑΛΥΣΙΔΕΣ" ;

    μερικες φορες το ψυριζετε πολυ......

    καλα ηταν οι παλιες εποχες οταν καθαριζαμε το ZXRακι με πετρελαιο και κλεβαμε γρασσο απο τον παππου για να γρασσαρουμε την αλυσιδα.....

    τωρα εχει 2 σε 1 με Conditioner και αμωνιαζολ και εχουμε χασει τη μπαλα
    Accipere quam facere praestat injuriam

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της transalpblack
    Εγγραφή
    21/04/2009
    Μηνύματα
    334
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    Υμαρτων διλαδι .....
    Όποιος πουκάμισο φορεί που έχει της νύχτας χρώμα ή έχει πόνο στην καρδιά ή άνθρωπο στο χώμα...

    Όταν πεθάνω, θέλω να με θάψουν οι φίλοι μου. Δεν θα είναι η πρώτη φορά άλλωστε...

  15. #15
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    OK thnks!! Έχω πολύ καλές σχέσεις με τη βίρθ, οπότε θα πάρω ένα να το δοκιμάσω.

    Γ@μήσαμε το ποστ του φιλαράκου αλλά βγήκε και κάτι καλό από όλη αυτή την κουβέντα.

    Ποιος πουλαει προιοντα wurth στην Πατρα να δοκιμασω και εγω το multi?
    Aprilia SXV 5.5 Rulesssssssssss

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 12/08/2008, 15:59
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 06/01/2006, 13:08
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2005, 11:42
  4. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 09/09/2004, 13:42
  5. Τα καλά και «κακά» της βόλτας ...
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 24/03/2004, 16:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF