Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 47

Θέμα: Νέος οδηγος - ερωτήσεις

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    21/09/2005
    Μηνύματα
    1

    Νέος οδηγος - ερωτήσεις

    Θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση πανικού πως πατάμε φρένο σε στεγνό και βρεγμένο...και τα δύο μαζί δυνατά?σε τι αναλογία?τι κανουμε με το συμπλεκτη?τη θέση του σώματος(που θέλουμε να δώσουμε βάρος πίσω ή μπροστά)?οταν αρχίσει να γλιστράει το πίσω πως το αντιμετωπίζουμε?
    Επίσης έχω παρατηρήσει κατά την οδήγηση μου πατάω φρένο μαζί με γκάζι πολύ συχνά το κάνω ασυναίσθητα μάλλον για να μην δώσω βάρος μπροστά και ελαφρύνει πίσω αφήνοντας το γκάζι...είναι σωστό αυτό?

  2. #2
    θεωρητικά 75% μπροστά 25% πίσω. τώρα σε θεωρητικό επίπεδο: σε φρανάρισμα πανικού δεν νομίζω ότι έχεις την πολυτέλεια να σκεφτείς τοποθέτησησ σώματος.. αν γλιστράει το πίσω, άσε λίγο το πίσω φρένο... τώρα γκάζι-φρένο μαζί δεν νομίζει να εξυπηρετεί κάπου, αλλά ας απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος καλύτερα...

    Η καλύτερη λύση κατά τη γνώμη μου είναι να τα δεις όλα αυτά στην πράξη. πήγαινε σε μια αλάνα (ακόμη καλύτερα αν είναι χωμάτινη) και προσπάθησε να φρενάρεις συνέχεια όλο και σε μικρότερη απόσταση χωρίς να φας τα μούτρα σου (πιθανότατα βέβαια θα έχεις μερικές σούπες αλλά δεν πειράζει ) ύστερα από αρκετή εξάσκηση θα δείς τρομακτική διαφορά (προς το καλύτερο) στο πως φρενάρεις....
    Fuck the universe.

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968

    Re: Νέος οδηγος - ερωτήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr125
    ...Επίσης έχω παρατηρήσει κατά την οδήγηση μου πατάω φρένο μαζί με γκάζι πολύ συχνά το κάνω ασυναίσθητα μάλλον ...
    Σα νέος κι εγώ θα πω την άποψη μου, με κίνδυνο να είμαι λάθος...
    Μέχρι λοιπόν να το επιβεβαιώσει κάποιος παλαιότερος, μην το πάρεις και τοις μετρητοίς...

    Το γεγονός πως "τραβάς" το γκάζι ενδεχομένως οφείλεται στο γεγονός πως αντιδράς ενστικτωδώς και προσπαθείς να "φρενάρεις" τη μηχανή τραβώντας την προς το μέρος σου...
    Αυτό είναι λάθος για δύο λόγους:
    1ον. Δεν υπάρχει περίπτωση να συνεισφέρεις στην επιβράδυνση της μηχανής τραβώντας την...
    2ον. Ελαφραίνεις το μπροστινό μέρος, ενισχύοντας τον κίνδυνο για μπλοκάρισμα του μπροστινού τροχού.

    Ως γνωστόν, αν σου μπλοκάρει ο πίσω τροχός έχεις πολύ περισσότερες πιθανότητες να κρατήσεις τη μηχανή.
    Αν μπλοκάρει ο εμπρός, έπεσες...

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968

    Re: Νέος οδηγος - ερωτήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr125
    ...πως πατάμε φρένο σε στεγνό και βρεγμένο...
    Για tips 'n' tricks της οδήγησης σε βρεγμένο, δες εδώ:
    http://www.moto.gr/forums/showthread...&threadid=4687

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968

    Re: Νέος οδηγος - ερωτήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr125
    ...τι κανουμε με το συμπλεκτη?
    Ο συμπλέκτης κατά το φρενάρισμα χρησιμοποιείται μόνο για το προοδευτικό κατέβασμα των ταχυτήτων...
    Δεν τον κρατάμε πατημένο, διότι έτσι χάνουμε το φρένο του κινητήρα και η μηχανή "ρολάρει"...
    Φυσικά τον πατάμε λίγο πριν σταματήσουμε για να μη μας σβήσει...

    Προσωπική εμπειρία από κατέβασμα απότομα σε πρώτη ταχύτητα: μπλοκάρισμα πίσω τροχού...
    Λίγο προσοχή λοιπόν σε αυτό...

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Επαναλαμβάνω πως είμαι κι εγώ νέος οδηγός...
    Δυο μήνες και τρεις χιλιάδες χιλιόμετρα για την ακρίβεια...

    Επομένως, περίμενε επιβεβαίωση από τους παλαιότερους και εμπειρότερους...

    Παρεμπιπτόνως, καλώς ήλθες βρε!


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Xlitos
    Εγγραφή
    14/07/2003
    Μηνύματα
    899

    Re: Νέος οδηγος - ερωτήσεις

    Αρχικά δημιουργήθηκε από cbr125
    1.τη θέση του σώματος(που θέλουμε να δώσουμε βάρος πίσω ή μπροστά)?
    2.οταν αρχίσει να γλιστράει το πίσω πως το αντιμετωπίζουμε?
    3.Επίσης έχω παρατηρήσει κατά την οδήγηση μου πατάω φρένο μαζί με γκάζι πολύ συχνά το κάνω ασυναίσθητα μάλλον για να μην δώσω βάρος μπροστά και ελαφρύνει πίσω αφήνοντας το γκάζι...είναι σωστό αυτό?
    1.Με το μπροστά φρενάρεις με το πίσω βοηθάς.Το μπροστινό φρένο έχει την δύναμη άρα τον μπροστινό τροχό θα βοηθήσεις να βρει πρόσφυση και να μην μπλοκάρει.Άμα κάτσεις πίσω βοηθάς τον πίσω τροχό να μην μπλοκάρει αλλά το πίσω δεν έχει δύναμη και θα αργήσεις να επιβραδύνεις.Στην ίδια περίπτωση(καθισμένος πίσω) άμα πατήσεις με δύναμη το μπροστινο φρένο,θα μπλοκάρει πολύ έυκολα ο μπροστά τροχός.Μιλάμε πάντα σε φρενάρισμα πανικού σε ευθεία γραμμή)
    Άμα φορτίσεις τώρα τον μπροστινό τροχό μεταφέροντας βάρος μπροστά και πατήσεις δυνατά το φρένο όπως πριν ο τροχός δεν θα μπλοκάρει.Αν τα πατήσεις ακόμα πιο δυνατά και βλέπεις ότι παει να μπλοκάρει μεταφέρεις κι άλλο βάρος μπροστά.Φτάνεις σε ένα σημείο που αρχίζει το έντο ε εκεί έχεις εκμεταλλευτεί πλήρως τα φρένα σου.Αυτά τα δοκιμάζεις σε καλή άσφαλτο στην αρχή,μετά σε πιο μέτρια,σε ακόμα πιο μέτρια και μετά στα παγοδρόμια της Αθήνας αν και στην τελευταία περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις και πολλά..

    2.Αν μπλοκάρει το αφήνεις και το ξαναπατάς πιο απαλά.

    3.Αν πατάς το πίσω δεν έχεις πρόβλημα.Θέλει πολύ προσοχή όμως αν έχοντας ανοικτό το γκάζι αρχίσεις να πατάς το μπροστά,θα μπλοκάρει απότομα ο μπροστινός τροχός!Ειδικά σε γυαλί άσφαλτο η σούπα είναι στάνταρ.

    Αυτά

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Θάνος
    Εγγραφή
    17/06/2003
    Μηνύματα
    1.079
    Το καλύτερο είναι να μη χρειαστεί ποτέ να κάνεις φρενάρισμα πανικού. Αν χρειαστεί, σημαίνει ότι μάλλον πήγαινες γρήγορα για τα δεδομένα τα δικά σου, αλλά και των συνθηκών του δρόμου.

    Εφόσον δηλώνεις αρχάριος, θα σου πρότεινα να πηγαίνεις τόσο σιγά ώστε να μπορείς να σταματάς πάντα πατώντας γλυκά τα φρένα.

    Με το πίσω φρένο η μηχανή κάθεται και δίνει σταθερότητα στο φρενάρισμα. Ωστόσο η ουσιαστική επιβράδυνση γίνεται με το μπροστινό. Το μπροστινό όμως είναι επικίνδυνο για μπλοκάρισμα στους γυαλιστερούς δρόμους της πόλης, γι'αυτό προσπάθησε να το πατάς γλυκά και προοδευτικά. Δηλαδή όσο η μηχανή κόβει ταχύτητα, τόσο πιο δυνατά μπορείς να το πατήσεις χωρίς να κινδυνεύεις να το μπλοκάρεις.

    Μη πατάς το μπροστινό με όλα τα δάχτυλα σου, γιατί αν σου γίνει συνήθεια, στα φρένα πανικού η δύναμη που θα βάλεις θα είναι πολύ μεγάλη και ο κίνδυνος να το μπλοκάρεις μεγαλύτερος. Βάλε δύο δάχτυλα στη μανέτα. Εκτός και αν δεν έχεις καλά φρένα...

    Το φρενάρισμα γίνεται με ασφάλεια όταν η μηχανή είναι όρθια. Προσπάθησε να αποφεύγεις τα φρένα υπό κλίση. Τα φρένα μέσα στη στροφή θέλουν εξοικείωση και εμπειρία και επειδή όπως λες δεν την έχεις, μην τρέχεις στις στροφές.

    Μάθε πρώτα να φρενάρεις πριν αρχίσεις να ανοίγεις το γκάζι...

    Αυτά τα ολίγα κι από μένα...
    Θάνος..

  9. #9
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916

    To σημαντικοτερο ειναι οτι.....

    Ο καθε οδηγος θα πρεπει να αναπτυξει την συνηθεια να εχει παντα τα 2 δαχτυλα του πανω στην μανετα γιατι ετσι μειωνει σημαντικα τον χρονο αντιδρασης.
    Ο χρονος για να μετακινησεις τα δαχτυλα απο το γκριπ στην μανετα ισοδυναμει με αρκετα μετρα φρεναρισματος τα οποια κανουν και την ουσιαστικη διαφορα στο φρεναρισμα.

    Βρες ενα σημειο να εξασκηθεις και με τα 2 φρενα και προσπαθησε να μειωσεις τις αποστασεις φρεναρισματος - δοκιμασε πρωτα μονο με το πισω, μετα μονο με το εμπρος και τελος και με τα δυο μαζι για να καταλαβεις τις διαφορες.....με λιγη εξασκηση, σε λιγο καιρο θα μπορεις να φρεναρεις με ασφαλεια....

  10. #10
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2005
    Μηνύματα
    28
    gmakris kapou eixa diavasei oti einai kalitera na mhn vazeis ta daktila panw sth maneta giati mporei na kerdizeis kamia msec alla o eggefalos se ayta ta msec pou kerdizeis ipologizei kalitera poso na patiseis th maneta opote kai kala einai poio asfales na mhn kratas th maneta gia na mhn patiseis apotoma ta frena perisotero apo oso prepei

    to exeis akousei ayto h lew paparies (pou ws gnoston exei gemisei to internet apo aytes )
    Vasilis

  11. #11
    Αρχικά δημιουργήθηκε από Θάνος

    Μη πατάς το μπροστινό με όλα τα δάχτυλα σου, γιατί αν σου γίνει συνήθεια, στα φρένα πανικού η δύναμη που θα βάλεις θα είναι πολύ μεγάλη και ο κίνδυνος να το μπλοκάρεις μεγαλύτερος. Βάλε δύο δάχτυλα στη μανέτα. Εκτός και αν δεν έχεις καλά φρένα...
    Ως νέος (οδηγός) κι εγώ, άρα ακόμα ψαχνόμενος, να προσθεσω το εξής:

    Έκανα βόλτες εξάσκησης σε μια αλάνα με ένα DT125 20ετίας με ταμπουρα μπροστά. Για να φρενάρω έβαζα πολύ δυναμη (είχε χαλαρώσει και λίγο η τίζα). Μια μέρα έρχεται ένας φίλος και μου δίνει (στην ίδια αλάνα) τη Freewind που είχε να κανω μια γύρα. Πάω να φρενάρω με την ίδια δύναμη (λόγω συνήθειας) και μπλόκαρε ο τροχός...ευτυχώς δεν έπεσα (δεν ξέρω πως τα κατάφερα).

    Άρα.. προσοχή ! Πήγαινε τόσο όσο να μπορείς να φρενάρεις.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968

    Re: To σημαντικοτερο ειναι οτι.....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από gmakris
    Ο καθε οδηγος θα πρεπει να αναπτυξει την συνηθεια να εχει παντα τα 2 δαχτυλα του πανω στην μανετα...
    Έμαθα να το κάνω από την πρώτη στιγμή που ανέβηκα σε μηχανή...
    Παντού και πάντα, δείκτης και μέσος στη δεξιά μανέτα...
    Ακόμα και σε συνθήκες αυτοκινητόδρομου (βλ. Αττική Οδό)...
    Μπορώ να πω πως είναι το μόνο πράγμα το οποίο δε σκέφτομαι πια όταν οδηγώ...
    Είναι κτήμα μου, όπως το κράνος, το μπουφάν, τα γάντια και οι μπότες...

  13. #13
    Κρητικό χώμα Το avatar του/της DirtRider
    Εγγραφή
    15/09/2005
    Μηνύματα
    43

    Re: Re: To σημαντικοτερο ειναι οτι.....

    Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
    Έμαθα να το κάνω από την πρώτη στιγμή που ανέβηκα σε μηχανή...
    Παντού και πάντα, δείκτης και μέσος στη δεξιά μανέτα...
    Ακόμα και σε συνθήκες αυτοκινητόδρομου (βλ. Αττική Οδό)...
    Μπορώ να πω πως είναι το μόνο πράγμα το οποίο δε σκέφτομαι πια όταν οδηγώ...
    Είναι κτήμα μου, όπως το κράνος, το μπουφάν, τα γάντια και οι μπότες...
    Σωστότατοι και οι δυο σας...Εύγε!

    Πραγματικά οι τέσσερις δακτύλες (2 στη κάθε μανέτα) βοηθούν αφάνταστα (για υπολογίστε πόσα μέτρα διανύετε σε 1 δευτερόλεπτο και θα δείτε ότι μερικά 10ατα κάνουν την διαφορά της φρενιάς ή της πεσάς...).

    Βέβαια εμείς οι χωματεροί βολευόμαστε καλύτερα, γιατί έχουμε κοντές μανέτες (ειδικά φτιαγμένες για τέτοιο στιλ οδήγησης), αλλά π.χ. και στο σκούτερο της Κυράς μου έτσι οδηγώ και δεν είναι λίγες οι φορές που κατάφερα να σταματίσω ελάχιστα δευτ. πριν την πόρτα που άνοιξε το πολυαγαπημένο ταριφάδικο και που σίγουρα δεν θα κατάφερνα εάν έπρεπε να ανασκουμπώσω τα πλοκάμια μου από το γκριπ..

    Τώρα που το λες βρε McGyverako....έχει γίνει πλέον και μένα τέτοια η συνήθεια αυτή, που και στο τρίκυκλο της κόρης μου που ανέβηκα για πλάκα, είχα παρκάρει πάλι με τις 4 δακτύλες μου στα μανετάκια... ΔΕ πάμε καλά...:rotflmao:

    Τα λέμε
    Φάνης
    Είμαστε πάντα χωμένοι στα σκατά...Μόνο το βάθος αλλάζει !

  14. #14
    .
    Εγγραφή
    10/09/2003
    Μηνύματα
    916
    Αρχικά δημιουργήθηκε από cyberpunk
    gmakris kapou eixa diavasei oti einai kalitera na mhn vazeis ta daktila panw sth maneta giati mporei na kerdizeis kamia msec alla o eggefalos se ayta ta msec pou kerdizeis ipologizei kalitera poso na patiseis th maneta opote kai kala einai poio asfales na mhn kratas th maneta gia na mhn patiseis apotoma ta frena perisotero apo oso prepei

    to exeis akousei ayto h lew paparies (pou ws gnoston exei gemisei to internet apo aytes )
    To αντιθετο συμβαινει Βασιλη....
    Οταν εχεις τα δαχτυλα συνεχως πανω στην μανετα ελεγχεις καλυτερα την πιεση στο φρεναρισμα!

  15. #15
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/06/2005
    Μηνύματα
    28
    nice thanx gmakris for the tip

    egw ws tora prospathousa na krataw ta daktila mou sto timoni kai oxi sth maneta gia to logo pou sou eipa h alithia einai oti den esthanomoun aneta se grigorh odigish kai piezomoun na ta krataw sto timoni

    (de rotages re papara tha peis .. kai kala tha peis alla tespa)
    Vasilis

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Νέος Οδηγός - Κάτοχος Δικύκλου - Προφίλ
    από Prince-Garbage στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 10/08/2006, 15:19
  2. Sos Νέος Οδηγός Cbf 250
    από tsofras στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 25/07/2006, 08:41
  3. Νέος οδηγός: Transalp ή BMW 650
    από perastikos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο μήνυμα: 21/06/2006, 09:22
  4. νέος οδηγός
    από cityfly στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 04/01/2006, 12:07
  5. νέος οδηγός
    από mbjp στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 06/03/2005, 11:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF