Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 151 έως 165 από 166

Θέμα: Ποιος ειπε το bandit αργο?

  1. #151
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ζεύκας Προβολή μηνύματος
    +50 άλογα, 50% αύξηση ιπποδύναμης με απλές μετατροπές β σταδίου είναι εντυπωσιακό.

    έχει παίξει δυναμομέτρηση (τι δυναμόμετρο; ) ή είναι εκτιμήσεις αυτά;
    Δεν ειναι εντπωσιακο γιατι τα αλογα δεν τα εβγαλε στις ιδιες στροφες πριν και μετα. Ισχυς=ροπη χ στροφες κλπ
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  2. #152
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Ζεύκας
    Εγγραφή
    15/10/2005
    Μηνύματα
    7.135
    εμένα που είμαι άσχετος και ανίδεος με εντυπωσίασε

  3. #153
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Α, γι αυτο
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  4. #154
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.523
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι εντπωσιακο γιατι τα αλογα δεν τα εβγαλε στις ιδιες στροφες πριν και μετα. Ισχυς=ροπη χ στροφες κλπ
    ετσι ακριβως.....
    αν με την νεα τροφοδοσια λογω εκκεντροφορων προγραμματος και εξατμισης καταφερεις να βγαλει την ιδια ροπη σε 40% περισσοτερες στροφες εχεις αναλογη αυξηση της ιπποδυναμης
    βεβαια τοτε αρχιζουν και προκυπτουν θεματα πολλαπλασιων δυναμεων στις μπιελες στον στροφαλο και στα μεταλλα τους, θεματα με τα ελατηρια και τις εδρες των βαλβιδων και επισης με την ικανοτητα της αντλιας λαδιου και του συστηματος ψυξης το οποιο πρεπει ξαφνικα να αποβαλλει καμμια 100στη αλογα παραπανω σε μορφη θερμοτητας;
    και ελπιζεις ο κινητηρας σου να εχει υπολογιστει με μεγαλους συντελεστες ασφαλειας ωστε να μη γινει χαρτοπολεμος

  5. #155
    Αν έχετε δει διάγραμμα στοκ μπάντιτ 1250, φαίνεται μιά καμπύλη ιπποδύναμης που ανεβαίνει γραμμικά και μετά γίνεται επίπεδη εντελώς για τις τελευταίες 3000 στροφές λειτουργίας του μοτέρ. Αυτό σημαίνει ότι είναι επίτηδες πνιγμένο στο όριο των 100 ίππων. Το αν μπορεί να φτάσει στα 150 άλογα τόσο άνετα, δεν το ξέρω και τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρει κιόλας το να ελέγξω αν είναι άλογα ή στραγάλια αυτά που αναφέρονται. Ένα είχα οδηγήσει με κάποιες μετατροπές σαν και αυτές που αναφέρονται (δεν είχε πειραχτεί το μοτέρ εσωτερικά από όσο ξέρω) και το πέταγμα από τα 120 στα 260χαω απλά ανοίγοντας την 6η ήταν απίθανα σβέλτο και "ακούραστο".

    Το ζήτημα είναι ότι σε πραγματικές συνθήκες κίνησης και με δεδομένο και το γρανάζωμα των... 30χαω/1000στροφές της 6ης του, απλά δεν ανεβάζεις πάνω από 4 με 5χιλ στροφές, δεν υπάρχει λόγος. Νομίζω ούτε καν να κατεβάσεις έχεις λόγο συνήθως. Προσωπικά δεν νομίζω να το πείραζα ποτέ (πέραν του τελικού που είναι απλώς γιγαντιαίο). Ανάρτηση θέλει (κατά την γνώμη μου), όχι άλογα. Αργό πάντως ούτε στοκ είναι, ούτε πειραγμένο.

  6. #156
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Δεν ειναι εντπωσιακο γιατι τα αλογα δεν τα εβγαλε στις ιδιες στροφες πριν και μετα. Ισχυς=ροπη χ στροφες κλπ
    Και ομως ειναι εντυπωσιακο γιατι τη μεγιστη ιπποδυναμη τη βγαζει στις ιδιες στροφες, με τη διαφορα ομως οτι την κραταει μεχρι ψηλα ενω πριν κρεμαγε

    Δυναμομετρηση με τωρα, πριν με ολοσωμη- φιλτρο-πεταλουδες- προγραμμα, και τελος μαμα. Θα δεις οτι το κερδος ειναι σε ολο το φασμα στροφων.

    http://i85.photobucket.com/albums/k7...9317616ae4.jpg

  7. #157
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ληστης Προβολή μηνύματος
    Και ομως ειναι εντυπωσιακο γιατι τη μεγιστη ιπποδυναμη τη βγαζει στις ιδιες στροφες, με τη διαφορα ομως οτι την κραταει μεχρι ψηλα ενω πριν κρεμαγε

    Δυναμομετρηση με τωρα, πριν με ολοσωμη- φιλτρο-πεταλουδες- προγραμμα, και τελος μαμα. Θα δεις οτι το κερδος ειναι σε ολο το φασμα στροφων.

    http://i85.photobucket.com/albums/k7...9317616ae4.jpg
    Το διαγραμμα δειχνει αυο ακριβως που ειπα...στροφαρει παραπανω.

    Τωρα το πραγματικα ενδιαφερον ειναι οτι συγκρινοντας τις καμπυλες ροπης φτιαγμενου και στοκ φαινεται οτι το φτιαγμενο εχει παραπανω ροπη χαμηλα, πραγμα που αποκλειεται να συμβαινει στην πραγματικοτητα και βαζω στοιχημα οτι ενα στοκ με 6η και 1500 στροφες ανοιγει αρκετα πιο γρηγορα απο το φτιαγμενο. Απλα τα δυναμομετρα μπερδευουν την ροπη με την ευστροφια, ειδικα οταν οι καμπυλες βγαινουν σε κατασταση γρηγορης επιταχυνσης.

    Το ανησηχητικο ειναι παντως το AFR που αν στο φτιαγμενο φτανει 14+ ειναι accident waiting to happen. Tα σωστα αλογα βγαινουν με 13.2 απο κει και περα οσο φτωχαινει τοσο δυναμωνει. Υποθετω οτι τα τελευταια 10 αλογα ειναι θεμα afr.

    edit
    Μαλλον το φτιαγμενο ειναι το AFR 13.7 το οποιο και παλι ειναι πολυ μεγαλο για χρηση σε τερμα γκαζι.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #158
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Στροφαρει παραπανω γιατι ανεβασαμε τον κοφτη στις 10300 στροφες απο 9500. Η ροπη που βλεπεις δεν ειναι "μαμα" αλλα η δευτερη περιπτωση που ηταν ηδη ανεβασμενη.
    Οσο για το ανοιγμα χαμηλα δεν εχει χασει απο στοκ.Ισως λιγο μεχρι τις 2500- 3000 στροφες. Απο εκει και πανω το στοκ "χανει". Αυτο το λεω γιατι εχω δοκιμασει με αλλο 1250.
    Το AFR μην το λαμβανεις υποψη. ΔΕν ειναι το σωστο εδω λογο προβληματος του μηχανηματος. Εχει σεταριστει στο 13.

  9. #159
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ληστης Προβολή μηνύματος
    Στροφαρει παραπανω γιατι ανεβασαμε τον κοφτη στις 10300 στροφες απο 9500. Η ροπη που βλεπεις δεν ειναι "μαμα" αλλα η δευτερη περιπτωση που ηταν ηδη ανεβασμενη.
    Οσο για το ανοιγμα χαμηλα δεν εχει χασει απο στοκ.Ισως λιγο μεχρι τις 2500- 3000 στροφες. Απο εκει και πανω το στοκ "χανει". Αυτο το λεω γιατι εχω δοκιμασει με αλλο 1250.
    Το AFR μην το λαμβανεις υποψη. ΔΕν ειναι το σωστο εδω λογο προβληματος του μηχανηματος. Εχει σεταριστει στο 13.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  10. #160
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    προσπαθω να φανταστω να οδηγαω το bandit μου αλλα αντι για 85 αλογα να εχω 145... πρεπει να ειναι απιστευτο...
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

  11. #161
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    hayabandit ενα πραμα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  12. #162
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.470
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Αν έχετε δει διάγραμμα στοκ μπάντιτ 1250, φαίνεται μιά καμπύλη ιπποδύναμης που ανεβαίνει γραμμικά και μετά γίνεται επίπεδη εντελώς για τις τελευταίες 3000 στροφές λειτουργίας του μοτέρ. Αυτό σημαίνει ότι είναι επίτηδες πνιγμένο στο όριο των 100 ίππων. Το αν μπορεί να φτάσει στα 150 άλογα τόσο άνετα, δεν το ξέρω και τέλος πάντων δεν με ενδιαφέρει κιόλας το να ελέγξω αν είναι άλογα ή στραγάλια αυτά που αναφέρονται. Ένα είχα οδηγήσει με κάποιες μετατροπές σαν και αυτές που αναφέρονται (δεν είχε πειραχτεί το μοτέρ εσωτερικά από όσο ξέρω) και το πέταγμα από τα 120 στα 260χαω απλά ανοίγοντας την 6η ήταν απίθανα σβέλτο και "ακούραστο".

    Το ζήτημα είναι ότι σε πραγματικές συνθήκες κίνησης και με δεδομένο και το γρανάζωμα των... 30χαω/1000στροφές της 6ης του, απλά δεν ανεβάζεις πάνω από 4 με 5χιλ στροφές, δεν υπάρχει λόγος. Νομίζω ούτε καν να κατεβάσεις έχεις λόγο συνήθως. Προσωπικά δεν νομίζω να το πείραζα ποτέ (πέραν του τελικού που είναι απλώς γιγαντιαίο). Ανάρτηση θέλει (κατά την γνώμη μου), όχι άλογα. Αργό πάντως ούτε στοκ είναι, ούτε πειραγμένο.
    Οτι ειπε ο ινδιάνος.
    Το εχω απο το 2008..δεν το γουσταρα ποτέ τρελλα(ουτε καν ημι-τρελλα)...αλλα για τα λεφτά του
    και για αυτα που σου προσφέρει σε στοκ μορφή ειναι απιστευτο.
    Τωρα για το tuning , απορώ , ποτε θα καταλαβει επιτέλους ο Ελληνας οτι το tuning γίνεται για το...tuning.
    Δεν εχει λογική.
    Μεράκι και ευχαρίστηση είναι.

  13. #163
    Γοριλοbandit....!!!
    Ευχαριστώ τους Ιάπωνες για τα γαμηστερά εν σειρά τετρακύλινδρα που απλόχερα προσέφεραν στον πτωχό και ταπεινό τούτο πλανήτη.

  14. #164
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2007
    Μηνύματα
    459
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dimzan Προβολή μηνύματος
    προσπαθω να φανταστω να οδηγαω το bandit μου αλλα αντι για 85 αλογα να εχω 145... πρεπει να ειναι απιστευτο...
    Κα@@α! Ακριβώς 2*73 φορές το δικό σου !

  15. #165
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dimzan
    Εγγραφή
    25/05/2010
    Μηνύματα
    1.101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Ληστης Προβολή μηνύματος
    Κα@@α! Ακριβώς 2*73 φορές το δικό σου !
    αμα εχεις χρονο κανα βραδακι που εχει δροσια να το δουμε απο κοντα, ειμαι περιεργος!
    Να μου θυμιζετε οτι ειμαι νεος οδηγος στις μηχανες και δεν πρεπει να παιρνουν τα μυαλα μου αερα...

    για να μπορουμε να μιλαμε κι αυριο!

Σελίδα 11 από 12 ΠρώτοΠρώτο ... 6789101112 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF