Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 22

Θέμα: Κράνος flip up - Ποιό και από που;

  1. #1
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189

    Κράνος flip up - Ποιό και από που;

    Γεια σε όλους,

    Είμαι σε αναζήτηση Vstrom και κοιτάω επίσης και για κράνος για μένα και την κοπέλα. Έχω δει κάποιες πρόσφατες συζητήσεις για κράνη flip up που με ενδιαφέρουν και δεν έχει αναφερθεί αυτό της Shark το οποίο κοιτάζω με περισσότερη προσοχή.

    Έχετε κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο; Καθώς δεν θυμάμαι site για αγορές, ξέρετε που μπορώ να το βρω πιο φτηνά εκτός ebay; Έχετε κάποια άλλα flip up να προτίνετε;

    Ευχαριστώ
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IPL Προβολή μηνύματος
    Γεια σε όλους,

    Είμαι σε αναζήτηση Vstrom και κοιτάω επίσης και για κράνος για μένα και την κοπέλα. Έχω δει κάποιες πρόσφατες συζητήσεις για κράνη flip up που με ενδιαφέρουν και δεν έχει αναφερθεί αυτό της Shark το οποίο κοιτάζω με περισσότερη προσοχή.

    Έχετε κάποια γνώμη για το συγκεκριμένο; Καθώς δεν θυμάμαι site για αγορές, ξέρετε που μπορώ να το βρω πιο φτηνά εκτός ebay; Έχετε κάποια άλλα flip up να προτίνετε;

    Ευχαριστώ
    Ιδεα δεν εχω για το συγκεκριμένο αλλα 350-400 ευρω για σπαστο δεν θα τα εδινα
    http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/...Hakka-WKR-0001

  3. #3
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Από τεστ που έχουν γίνει το καλλίτερο είναι της SHOEI αλλά και το BMW system 6 είναι μια χαρά το ΚΑΚΟ είναι πως είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αλλά το κεφάλι σας είναι πολύ ποιο ακριβό
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  4. #4
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Από τεστ που έχουν γίνει το καλλίτερο είναι της SHOEI αλλά και το BMW system 6 είναι μια χαρά το ΚΑΚΟ είναι πως είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αλλά το κεφάλι σας είναι πολύ ποιο ακριβό
    Ποια τεστ λες?
    Αυτα που τα τοπ κρανη που εμπιστευονται οι αναβατες αγωνων δεν ηταν καν στην 5αδα?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    το held ct-1200 το εχεις δει? εγω το καλοβλεπω αν και θα ηθελα αν καποιος το εχει παρει να μας πει τη γνωμη του. που μπορουμε να δουμε τα τεστ αυτα που λετε ?

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της nickald
    Εγγραφή
    22/04/2005
    Μηνύματα
    992
    η SHARP εβγαλε το CABERG rhyno - trip , Caberg Konda και το BMW system 5 ως τα μονα φλιπ κρανη με 5 αστερια.....


    Ποσο αξιοπιστη ειναι η sharp και τα τεστ της ειναι θεμα που εχει συζητηθει ταμαλα...... κρινεις και αποφασιζεις μονος σου στην τελικη

  7. #7
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Το μόνο θέμα που έχω με τα flip up γενικά είναι πως κάθεται πάνω από το κρανός το σαγόνι ενώ το Shark μου αρέσει που πάει πίσω από το κράνος.
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  8. #8
    Life Less Serious Το avatar του/της IPL
    Εγγραφή
    20/10/2008
    Μηνύματα
    189
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Από τεστ που έχουν γίνει το καλλίτερο είναι της SHOEI αλλά και το BMW system 6 είναι μια χαρά το ΚΑΚΟ είναι πως είναι ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ αλλά το κεφάλι σας είναι πολύ ποιο ακριβό
    Για ποιό μοντέλο της Shoei μιλάς;
    “If you always put limits on everything you do, physical or anything else, it will spread into your work and into your life. There are no limits. There are only plateaus, and you must not stay there, you must go beyond them.” - Bruce Lee

  9. #9
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IPL Προβολή μηνύματος
    Για ποιό μοντέλο της Shoei μιλάς;
    Το τεστ ήταν του 2008 αλλά φαντάζομαι πως θα είναι το ίδιο ασφαλή και τα καινούργια της μοντέλα ΑΑΑ μπορείς να κοιτάξεις και σουμπερθ τα οποία είναι τα ίδια με τα BMW αλλά πολύ ποιο φθηνά
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από IPL Προβολή μηνύματος
    Το μόνο θέμα που έχω με τα flip up γενικά είναι πως κάθεται πάνω από το κρανός το σαγόνι ενώ το Shark μου αρέσει που πάει πίσω από το κράνος.
    Γιατί, σκοπεύεις να κυκλοφορείς με το κράνος ανοιχτό;

  11. #11
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Το έχω εγω αυτο το κρανάκι της shark και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχει λίγο παραπάνω φασαρία βέβαια αλλα αν θες να έχεις ένα για την πόλη (ανοιχτό) και για έξω (κλειστό) είναι ιδανικό. Είναι το μόνο σπαστο που προβλέπεται να το φοράς ανοιχτό εν κινήσει.

  12. #12
    IPL το εχω εδω και δυο χρονια παρα πολυ καλο δεν εχει καμια σχεσει με τα αλλα , ειχα το προηγουμενο μοντελο της Shark που το σαγονι δεν παει πισω(σαν ολα τα υπολοιπα) και η διαφορα στην οδηγηση ανοιχτο ειναι χαοδες.
    Στην ουσια το Evoline οταν ανοιγη γινετε Jet σου το συνηστο ανεπιφυλακτα τα υπολοιπα ειναι σε υποδυεστερη κατηγορια.
    Να προτιμησεις το καινουργιο μοντελο Evoline 3 , εχει μεγαλυτερη ζελατινα ηλιου(σαν γυαλια ηλιου που κατεβενου με ενα μοχλο στον επανω αεραγωγο) γιατι στα προηγουμενα μοντελα υπηρχε ενε μικρο θεματακι με αυτα που αφηναν ακαλυπτο το βλεμα οταν κοιτουσες προ τα κατω.

  13. #13
    Φιλαράκι καλησπέρα, λίγα λόγια για τα flip-up από προσωπική μου εμπειρία..
    Είναι ιδανικά μόνο αν η ζελατίνα είναι αρκετά ψηλά ώστε να μη χτυπάει αέρας στο κράνος, άρα με μαμά ζελατίνα χμμμ... φυσικά ο λόγος για την βαβούρα - φασαρία που έχουν αυτά τα κράνη σε ταχύτητες όχι πολύ μεγαλύτερες των 120χλμ/ω.
    Από εκεί κ πέρα δυστηχώς όσο κερδίζουν από ευχρηστία τόσο πιο επικίνδυνα είναι... Κ αυτό όχι μόνο λόγω της κατασκευής τους (είναι γενικά υποδιαίστερα στο θέμα ασφάλειας ακόμα και σε σύγκριση με κράνη full face των 200€) αλλά και λόγω της χρήσης..
    Την έχω πατήσει άπειρες φορές με τσίμπημα εντόμου στο πρόσωπο γτ σε χαλαρή βολτούλα αποφάσισα ότι έπρεπε να σηκώσω το κράνος... ούτε λόγος για πιθανή πτώση ακόμα κ με 30χλμ/ω.
    Γενικά θα έλεγα ότι είναι οκ μόνο αν θα το χρησιμοποιείς μέσα στην πόλη για να κάνεις τις δουλειές σου. Ούτε λόγος για ταξίδι, ούτε λόγος για βασικό κράνος αλλά για δεύτερο αν πραγματικά το έχεις ανάγκη... Εγώ έχω ένα fface "καλό" ας πούμε για όποτε παίρνω την μηχανή και ένα flip up για το scooter που χρησιμοποιώ καθημερινά και γλυτώνω τα βάλε βγάλε στις στάσεις στα βενζινάδικα, σε κανένα περίπτερο αλλά και στα ΑΤΜ. Όποτε έβαλα το flipup μου των 250€ στο cbf (δε με καλύπτει η ζελατίνα) και πέρασα τα 80χλμ/ω είχα την αίσθηση ότι φόραγα τενεκέ.
    Καλές αγορές ότι και να πάρεις και πάντα αχρείαστο να είναι... Εκεί που ίσως να μη φορούσα καθόλου κράνος (π.χ. πάω για τσιγάρα) φοράω το flip up.. μονο γι' αυτό αξίζει.

  14. #14
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p_sapelas Προβολή μηνύματος
    Φιλαράκι καλησπέρα, λίγα λόγια για τα flip-up από προσωπική μου εμπειρία..
    Είναι ιδανικά μόνο αν η ζελατίνα είναι αρκετά ψηλά ώστε να μη χτυπάει αέρας στο κράνος, άρα με μαμά ζελατίνα χμμμ... φυσικά ο λόγος για την βαβούρα - φασαρία που έχουν αυτά τα κράνη σε ταχύτητες όχι πολύ μεγαλύτερες των 120χλμ/ω.
    Από εκεί κ πέρα δυστηχώς όσο κερδίζουν από ευχρηστία τόσο πιο επικίνδυνα είναι... Κ αυτό όχι μόνο λόγω της κατασκευής τους (είναι γενικά υποδιαίστερα στο θέμα ασφάλειας ακόμα και σε σύγκριση με κράνη full face των 200€) αλλά και λόγω της χρήσης..
    Την έχω πατήσει άπειρες φορές με τσίμπημα εντόμου στο πρόσωπο γτ σε χαλαρή βολτούλα αποφάσισα ότι έπρεπε να σηκώσω το κράνος... ούτε λόγος για πιθανή πτώση ακόμα κ με 30χλμ/ω.
    Γενικά θα έλεγα ότι είναι οκ μόνο αν θα το χρησιμοποιείς μέσα στην πόλη για να κάνεις τις δουλειές σου. Ούτε λόγος για ταξίδι, ούτε λόγος για βασικό κράνος αλλά για δεύτερο αν πραγματικά το έχεις ανάγκη... Εγώ έχω ένα fface "καλό" ας πούμε για όποτε παίρνω την μηχανή και ένα flip up για το scooter που χρησιμοποιώ καθημερινά και γλυτώνω τα βάλε βγάλε στις στάσεις στα βενζινάδικα, σε κανένα περίπτερο αλλά και στα ΑΤΜ. Όποτε έβαλα το flipup μου των 250€ στο cbf (δε με καλύπτει η ζελατίνα) και πέρασα τα 80χλμ/ω είχα την αίσθηση ότι φόραγα τενεκέ.
    Καλές αγορές ότι και να πάρεις και πάντα αχρείαστο να είναι... Εκεί που ίσως να μη φορούσα καθόλου κράνος (π.χ. πάω για τσιγάρα) φοράω το flip up.. μονο γι' αυτό αξίζει.
    p-sapelas Mιλας για το συγκεκριμενο (Shark Evoline) η γενικα ;

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dim40
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    356
    γιατι οταν καποιος προσπαθει να ζηησει βοηθεια για ενα σπαστο κρανος ολοι προσπαθειτε να τον πεισετε οτι ειναι λαθος επιλογη? εγω εχω ενα και μονο κρανος και ειναι σπαστο. ενα shuberth c-2. ειμαι πολυ ευχαριστημενος και σπαστο θα παρω και παλι. αφου η κινηση μου ειναι 95% στ πολη εχει περισοτερα πλεονεκτηματα απο μειονεκτηματα. το μονο μειον ειναι το βαρος και γιαυτο θα το αλλαξω μετα απο πανω απο 3 χρονια απροβληματιστης συμβιωσης. το θεμα ειναι να φοριετε σωστα (κλειστο) οταν οδηγεις. οπως ειπα και πιο πανω ψαχνω γνωμες για το held ct-1200. καρβον κρανος σπαστο με βαρος 1200 γρ. 350 ευρω. τετοιο υλικο και βαρος δε βρισκεις ευκολα ακομη και σε πανακριβα κρανη. αν λοιπον μπορει καποιος να βοηθησει μετα χαρας να τον ακουσω.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF