Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 25

Θέμα: Pirelli Diablo Rosso II

  1. #1

    Pirelli Diablo Rosso II

    Καλησπέρα παίδες,

    έχω αρκετό καιρό να γράψω στο φόρουμ (λόγω μιας κινητικότητας στη ζωή μου), αλλά υπόσχομαι ότι επανέρχομαι δριμύτερος.

    Με λίγα λόγια, είμαι πλέον μόνιμος κάτοικος Στουτγάρδης και κάτοχος εδώ και ένα χρόνο μιας Bandit 650 S/A (περσινό μοντέλο). Πηγαινοέρχομαι καθημερινά στη δουλειά μου με την μηχανή (ανεξαρτήτως βροχής - κρύου). Μόνο όταν έχει χιόνι δεν την παίρνω και αναγκάζομαι να πάω με συγκοινωνία Η απόσταση δουλειάς-σπιτιού 20χμ, όπου τα μισά είναι πόλη και τα υπόλοιπα εθνική. Επιπλέον, τα σαββατοκύριακα και στις άδειες μου κάνω συχνές εξορμήσεις κοντά (πχ black forest) ή και πιο μακριά (πριν 5 μέρες ήμουν στους Δολομίτες - Ιταλία).

    Στο τελευταίο μου ταξίδι (και με 12000χμ+ περίπου) συμπέρανα ότι είναι ώρα να αλλάξω τα μαμίσια Bridgestone λάστιχα. Εντύπωση μου κάνει ότι έχει φαγωθεί περισσότερο το μπροστινό αντί το πίσω λάστιχο...

    Οπότε τίθεται το ερώτημα για το ποια λάστιχα με καλύπτουν περισσότερο για την χρήση που κάνω. Υπολογίζω χαλαρά 12.000 χμ το χρόνο με πολλή τουριστική οδήγηση, πολλή βροχή και κρύο. Επιπλέον, είμαι γενικά νευρικός οδηγός και ζορίζω μηχανή και λάστιχα τακτικά. Υποθέτω ότι μέχρι να πάω στη δουλειά (20χμ) το χειμώνα τα λάστιχα σε καμία περίπτωση δεν προλαβαίνουν να ζεσταθούν, έ?

    Με αυτά τα δεδομένα και με λίγη έρευνα καταλήγω στα Pirelli Diablo Rosso II ( http://www.pirelli.com/tyre/de/de/mo...so_2.tab?tab=2 ). Τι λέτε? Συμφωνείτε μαζί μου? Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Καμιά αντι-πρόταση που να ταιριάζει στις απαιτήσεις μου? Διάβασα ένα προηγούμενο μήνυμα, αλλά δεν βγάζω και πολλή άκρη. Του καθενός τα λάστιχα είναι τα καλύτερα μάλλον....

    Τη Δευτέρα λέω να τα παραγγείλω, οπότε όσοι έχετε άποψη πέστε την χωρίς φόβο

    Να είστε καλά παίδες,
    billy

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    17/08/2012
    Μηνύματα
    21
    Kαλο ελαστικο
    Δοκιμασε επισης και dunlop sportsmart

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της skylaros
    Εγγραφή
    16/04/2011
    Μηνύματα
    726
    χωρίς να γνωρίζω αλλά από κοινή λογική και έχοντας στο μυαλό τις συχνές βροχοπτώσεις της περιοχής, μήπως θα έπρεπε να είχες άλλα ελαστικά για χειμώνα και άλλα για καλοκαίρι?

  4. #4
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    πολυ καλη συμπεριφορα στο βρεγμενο ειχαν τα michelin pilot road 2.νομιζω εχει βγει και 3 τωρα..και ειχαν αντοχη σε χλμ...τουριστικα λαστιχα ετσι...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από skylaros Προβολή μηνύματος
    χωρίς να γνωρίζω αλλά από κοινή λογική και έχοντας στο μυαλό τις συχνές βροχοπτώσεις της περιοχής, μήπως θα έπρεπε να είχες άλλα ελαστικά για χειμώνα και άλλα για καλοκαίρι?

    Ούτως ή άλλως όλα τα λάστιχα είναι κατασκευασμένα για βροχή. Απλά άλλα είναι πιο καλά και άλλα πιο χάλια σε βροχή. Εξάλλου εδώ στη Γερμανία δεν μπορείς να βάλεις όποιο λάστιχο θέλεις (πχ slick). Για κάθε τύπο μηχανής υπάρχει μια λίστα από την οποία μπορείς να επιλέξεις. Έτσι ο κάθε κατασκευαστής ελαστικών πρέπει να πάρει έγκριση ανά ελαστικό και μηχανή.

    Και επιπλέον, δεν ψήνομαι να αγοράζω 2 σετ ελαστικών. Και δεν έχω δει και κανέναν να το κάνει αυτό (αν και οι περισσότεροι εδώ είναι χομπίστες μοτοσυκλετιστές, βγαίνουν μόνο 3 μήνες το χρόνο και με καλό καιρό...).

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    πολυ καλη συμπεριφορα στο βρεγμενο ειχαν τα michelin pilot road 2.νομιζω εχει βγει και 3 τωρα..και ειχαν αντοχη σε χλμ...τουριστικα λαστιχα ετσι...
    Θα τα τσεκάρω και αυτά. Ευχαριστώ για την πληροφορία....

  7. #7
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από episode Προβολή μηνύματος
    Kαλο ελαστικο
    Δοκιμασε επισης και dunlop sportsmart
    Η dunlop σαν εταιρεία δεν μου πολυγεμίζει το μάτι.... Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια...

  8. #8
    Ε ναι, κάνεις λάθος για την Dunlop.
    Τα roadsmart2 είναι τόσο πολύ καλύτερα από τα Michelin road2 στο στεγνό που είναι αστείο να τα θεωρούμε ίδια κατηγορία. Και στο βρεγμένο ως τα 220 υδρολίσθηση δεν είχα, παραπάνω δεν δοκίμασα. Και έχουν ζήσει 16000χλμ με έντονη πλέον την φθορά στο πίσω, αλλά κρατάνε καλά ακόμα, περιέργως και ενώ έλεγα να δοκιμάσω τα Metzeler Z8 μετά, άλλαξα γνώμη. Απλά απίθανο λάστιχο.

    Ενω σε γενικές γραμμές είμαι της άποψης πάρε ότι λάστιχο ταιριάζει στην οδήγησή σου, έχω μιά αμφιβολία σχετικά με το κατά πόσον λάστιχα σχεδιασμένα για μοτοσικλέτες 200 κιλών μπορούν να ανταποκριθούν σε 250 κιλά. Και με προβλημάτισε και αυτό που διάβασα πρόσφατα σε ένα άρθρο του Keith Code, ότι αν δεν πιέζεις τα σπορ ελαστικά τόσο ώστε να είναι στην περιοχή σχεδιασμού τους, δεν αποδίδουν τόσο καλά όσο περιμένεις από το όνομα. "Νευρικός" μπορεί να είσαι, αλλά τι σημαίνει αυτό; Έντονο γκάζι/φρένο; Οριακές κλίσεις και γρήγορες εναλλαγές; Υψηλές ταχύτητες στην ΕΟ; Με δεδομένο ότι ο Γερμανικός χειμώνας δεν έχει σχέση με τον Ελληνικό, θα σου έλεγα να πάρεις κάτι με πιο πυκνή χάραξη, όχι σπορ ελαστικά γιατί δεν σχεδιάζονται για χειμερινή χρήση. Η κατηγορία των σπορ-τουρινγκ ελαστικών όπως τα Road3, roadsmart2, conti road attack2, Metzeler Z8, είναι αυτή που λογικά ανταποκρίνεται στο βάρος και στις συνθήκες. Και πλέον έχουν εξελιχθεί τόσο ώστε να μην έχουν τόσο μεγάλη διαφορά από τα "σπορ" όσο παλιότερα. Τα pirelli Angel δεν τα αναφέρω επίτηδες γιατί δεν ξέρω κανέναν που να τα έβαλε και να του άρεσαν...

    Ταπεινή μου γνώμη πάντα. Καλά ψώνια!

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από amyroukai Προβολή μηνύματος
    Ε ναι, κάνεις λάθος για την Dunlop.
    Τα roadsmart2 είναι τόσο πολύ καλύτερα από τα Michelin road2 στο στεγνό που είναι αστείο να τα θεωρούμε ίδια κατηγορία. Και στο βρεγμένο ως τα 220 υδρολίσθηση δεν είχα, παραπάνω δεν δοκίμασα. Και έχουν ζήσει 16000χλμ με έντονη πλέον την φθορά στο πίσω, αλλά κρατάνε καλά ακόμα, περιέργως και ενώ έλεγα να δοκιμάσω τα Metzeler Z8 μετά, άλλαξα γνώμη. Απλά απίθανο λάστιχο.

    Ενω σε γενικές γραμμές είμαι της άποψης πάρε ότι λάστιχο ταιριάζει στην οδήγησή σου, έχω μιά αμφιβολία σχετικά με το κατά πόσον λάστιχα σχεδιασμένα για μοτοσικλέτες 200 κιλών μπορούν να ανταποκριθούν σε 250 κιλά. Και με προβλημάτισε και αυτό που διάβασα πρόσφατα σε ένα άρθρο του Keith Code, ότι αν δεν πιέζεις τα σπορ ελαστικά τόσο ώστε να είναι στην περιοχή σχεδιασμού τους, δεν αποδίδουν τόσο καλά όσο περιμένεις από το όνομα. "Νευρικός" μπορεί να είσαι, αλλά τι σημαίνει αυτό; Έντονο γκάζι/φρένο; Οριακές κλίσεις και γρήγορες εναλλαγές; Υψηλές ταχύτητες στην ΕΟ; Με δεδομένο ότι ο Γερμανικός χειμώνας δεν έχει σχέση με τον Ελληνικό, θα σου έλεγα να πάρεις κάτι με πιο πυκνή χάραξη, όχι σπορ ελαστικά γιατί δεν σχεδιάζονται για χειμερινή χρήση. Η κατηγορία των σπορ-τουρινγκ ελαστικών όπως τα Road3, roadsmart2, conti road attack2, Metzeler Z8, είναι αυτή που λογικά ανταποκρίνεται στο βάρος και στις συνθήκες. Και πλέον έχουν εξελιχθεί τόσο ώστε να μην έχουν τόσο μεγάλη διαφορά από τα "σπορ" όσο παλιότερα. Τα pirelli Angel δεν τα αναφέρω επίτηδες γιατί δεν ξέρω κανέναν που να τα έβαλε και να του άρεσαν...

    Ταπεινή μου γνώμη πάντα. Καλά ψώνια!
    +όσα θες Γιάννη.

    Μακριά από sport ελαστικά. Δεν θα σε καλύψουν σε αυτά που θες(ο Γιάννης παραπάνω το αναλύει επαρκώς). Το roadsmart2 είναι με διαφορά το καλύτερο ελαστικό αυτή τη στιγμή στην κατηγορία του. Όσο για τα Angel...ΜΑΚΡΙΑ!!! Τα φοράω τώρα στο bandit, και μετά από 10000χλμ μπορώ να πω πως ήταν απογοητευτικά!
    ...next thing you know, they'll take my thoughts away...
    KTM RC8
    Moto Guzzi V85TT
    SYM Symphony ST 125

  10. #10
    Ωραίοι παίδες, μου ανοίξατε κάπως τα μάτια... Γι' αυτό μου αρέσει αυτό το φόρουμ, η βοήθειά σας είναι πραγματική.

    Οπότε λέω να ξεχάσω τα πολύ sport ελαστικά (τύπου diablo rosso II) και λέω να παίξω στα πιο γενικής touring χρήσης ελαστικά (τύπου Roadsmart II). Η οδήγησή μου περιλαμβάνει σχεδόν όλα όσα είπε ο amyroukai, αλλά σε λογικά πλαίσια (200+ σε εθνικές, αρκετές γρήγορες επιταχύνσεις - επιβρανδύνσεις, σε πάσσα και αναβάσεις "ξύνω" αρκετές φορές μαρσπιέ και μου αρέσουν οι κλειστές διαδρομές με γρήγορες εναλλαγές κλίσης και ταχύτητας). Αν και ακόμα πειραματίζομαι - μαθαίνω την μηχανή, οπότε καλύτερα να αρχίσω με τα ελαστικά αυτά και αν απαιτώ πιο πολλά μπορεί να δοκιμάσω (στην επόμενη αλλαγή ελαστικών) πιο sport ελαστικά.

    Επομένως, Dunlop Roadsmart II για αυτή τη φορά και αναμένετε τις εντυπώσεις μου εν καιρώ. Όποιος άλλος έχει κάποια άλλη άποψη, πάντα ευπρόσδεκτη...

    ΥΓ: Πάντως εδώ οι δρόμοι σε θέμα ποιότητας είναι πάρα πολύ καλοί και όσον αφορά το θέμα ποσότητας νερού στο οδόστρωμα, θεωρώ ότι το οδόστρωμα είτε είναι βρεμένο είτε όχι και αντίστοιχα τα ελαστικά είτε είναι καλά στο βρεγμένο είτε όχι. Η συχνότητα βροχής και η ποσότητα αυτής δεν θεωρώ ότι έχει να κάνει με κάτι.

  11. #11
    Squadra Puzzola Το avatar του/της Ichigo
    Εγγραφή
    17/07/2005
    Μηνύματα
    1.429
    Οι γερμανικοι δρόμοι έχουν πολύ καλύτερο grip σε σχέση με τους ελληνικούς και η βροχή είναι φαινόμενο όπου συναντάται αναπάντεχα όλο το χρόνο. Οπότε και τουριστικά να έχεις θα τα φας γρήγορα και σε κράτημα δε θα υστερείς καθόλου. Πας σε Pilot Road 3 με βρόχινη χάραξη!

    Όσον αφορά τα Rosso II μιας και τα έχω και πλησιάζουν τα 11000χμ (αλλαγη) δεν είναι κακό λάστιχο. Ζεστενεται πολύ γρηγορα και σήμερα που γυρνούσα από Δομοκό μπορώ να πω ότι διασκέδασα αρκετά και σχεδόν τερμάτισα το λάστιχο. Δε το ένιωσα να με πουλάει πουθενά. Η κορώνα τους δεν είναι ιδιαίτερα γρήγορη ούτε ιδιαίτερα αργή. Σε υδρολίσθηση που τα δοκίμασα όταν ήσαν καινούρια μπορώ να πω ότι είχαν ελάχιστη στα πολλά. Καμία σχέση με το Pilot Road III που απλά δεν καταλάβαινε τπτ. Και γενικότερα σε τουριστικά μηχανάκια όπως το δικό μας λάστιχα με απότομες κορώνες (πχ τριγωνικές) έχουν μια τάση μερικές φορές να δημιουργούν κοσκίνισμα

    @billakosthegr: Schwarzwald ist der Ortsname, nicht black forest!
    Τελευταία τροποποίηση από Ichigo; 26/08/2012 στις 20:22.
    Salentu. Lu Sule Lu Mare Lu Ientu.

    Et quacumque viam dederit fortuna sequamur
    "Conservatives are not necessarily stupid, but most stupid people are conservatives."

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    ότι σου έιπε ο amyroukai!!!!δεν έχεις λόγο για σπορ ελαστικό με τους δρόμους και το grip Που σου προσφέρουν απο μόνοι τους.όποτε κοίτα πιο θα σου βγάλει πρισσότερα χλμ.
    +1 και απο εμένα πάντως για το roadsmart 2 που φοράω
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  13. #13
    Στεναχωρημένο μέλος Το avatar του/της olaeinai_dromos
    Εγγραφή
    01/11/2009
    Μηνύματα
    35
    roadsmart 2...φοραω κι εγω.

    ειμαι πολυ ευχαριστημενος....δεν ξερω στο πολυ κρυο τι παιζει ομως.

    και στο δικο μου το μπροστινο λαστιχο τελειωσε πρωτο και γρηγορα!
    Να περιμενεις δηλητηριο απο το στασιμο νερο.

  14. #14
    Eυλογημένο μέλος Το avatar του/της Billymuse
    Εγγραφή
    24/11/2011
    Μηνύματα
    3.944
    το χειμώνα μπορείς να "ρίχνεις" κατα 5 λιμπρες τη πίεση του πίσω ελαστικού καθώς το βοηθάει να ζεσταθεί πιο γρύγορα...tip απο το λαστιχά μου
    RACING Because football,basketball & golf require ONE BALL
    Viva Italia 2015 Σικελία 2016

  15. #15
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Billymuse Προβολή μηνύματος
    το χειμώνα μπορείς να "ρίχνεις" κατα 5 λιμπρες τη πίεση του πίσω ελαστικού καθώς το βοηθάει να ζεσταθεί πιο γρύγορα...tip απο το λαστιχά μου
    Ελπίζω να μην σου είπε πράγματι "λίμπρες"...
    Give me fuel, Give me fire

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF