Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 16

Θέμα: ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ ΤΙ?

  1. #1
    ..nice flight.. Το avatar του/της airmav
    Εγγραφή
    29/08/2012
    Μηνύματα
    551

    ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ ΤΙ?

    κ ναι δυστυχως μετα απο σχεδον 8 χρονια οδηγησης δικυκλου ειχα μια πτωση....μου ''εφυγε'' η μοτοσυκλετα στη στροφη, δεν μπορεσα να φρεναρω, να στριψω, να πλαγιασω αλλο....δεν ξερω θολωσα, παγωσα κ επεσα... βρηκα πεζοδρομιο κ τοιχο καθως ημουν σε στροφη και γεφυρα... δεν σταματουσε ανθρωπος επι 15 λεπτα κ ας ημουν στην αττικη οδο( εξ. 13 στην γεφυρα μετα τη διασταυρωση καρεα- κατεχακη) και στην αριστερη λωριδα.. δεν μπορουσα να μετακινησω τη μηχανη λογω τραυματισμου κ ομως μονο ενας ανθρωπος βρεθηκε να σταματησει μετα απο ενα τεταρτο για να μου δωσει ενα προειδοποιητικο τριγωνο μεχρι να μαζευτουν ολοι εκει της αττικης..... το μετα ειναι αυτο που με πειραζει κ οχι το τι εγινε εκει.. ενταξει ξερω που βρισκομαι δεν εχω αυταπατες δεν ζηταω κ πολλα απο την Ελλαδα.. αυτο που δεν ξερω ειναι πως να χειριστω αυτο που μου συνεβη... δεν ειναι οτι φοβαμαι να οδηγησω ξανα, απλα μου φαινεται βουνο το ....'''φτιαξε ξανα τη μηχανη'', με αγχωνει, με ξενερωνει, δεν ξερω πως πρεπει να το αντιμετωπισω..

  2. #2
    Κατ αρχήν , να το αντιμετωπίσεις με ψυχραιμία….
    Πρώτα απ όλα να βεβαιωθείς ότι είσαι καλά στην υγεία σου( και περαστικά σου).
    Όσοι καβαλάμε μηχανές ή έχουμε πέσει ή/και θα πέσουμε….. αυτό είναι το σίγουρο…
    Όταν ηρεμήσεις από το σοκ του πεσίματος , προσπάθησε να κατανοήσεις το όποιο λάθος σου… έτσι γίνεσαι καλύτερος…
    Δώσε χρόνο στον εαυτό σου και μην καβαλήσεις για όσο διάστημα εσύ δεν θα θέλεις… μπορεί να μην ξανακαβαλησεις και ποτέ… δεν είναι κακό…
    Όσο αφορά την μηχανή , το θέμα του φτιαξίματος είναι ένα οικονομικό θέμα…
    Βοήθεια και πληροφορίες για την επισκευή της μπορούν να σου δώσουν πολλοί σε αυτό το φορουμ…
    Εσύ να είσαι καλά…

  3. #3
    Νέο μέλος Το avatar του/της Persival
    Εγγραφή
    27/07/2012
    Μηνύματα
    19
    Φίλε μου εσύ να είσαι καλά, τα πλαστικά και τα σίδερα φτιάχνουν εύκολα ή δύσκολα. Στην εσχάτη τα πετάμε και πέρνουμε άλλα.
    Περαστικά λοιπόν, σιδερένιος και θα τη βρεις την άκρη

  4. #4
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    δεν μπορουσα να μετακινησω τη μηχανη λογω τραυματισμου
    ...
    το ....'''φτιαξε ξανα τη μηχανη'', με αγχωνει, με ξενερωνει, δεν ξερω πως πρεπει να το αντιμετωπισω..
    Μακάρι όλοι μας, στις μελλοντικές πτώσεις μας, να τραυματιστούμε τόσο λίγο, ώστε το βασικό μας άγχος να είναι το "φτιάξε ξανά τη μηχανή"

    Καλή ανάρρωση!

    Όσο για τα σίδερα.... γ@μα τα με κεφαλαία γράμματα

  5. #5
    Όπως σου είπαν και τα παιδια παραπάνω προέχει η δική σου σωματική ακεραιότητα και υγεία.Προέχει να ξεπεράσεις το σόκ της πτώσης κάτι που απαιτεί ηρεμία και αυτοσυγκέντρωση.
    Μόλις εσύ νίωσεις απόλυτα καλά όχι μόνο σωματικά αλλά και ψυχολογικά τότε κοίτα να δέις τι θα κάνεις με τι μηχανή σου.
    Όλοι ξέρουμε οτι δενόμαστε συναισθηματικά με τα μηχανάκια μας αλλά πρέπει να το δείς ψυχρά και αν το κόστος είναι ασύμφορο μη διστάσεις να πάς παρακάτω και μην το σκεφτεσαι.
    Αν δεν έχει ιδιαίτερες ζημιές και θές τη φτιάχνεις και βλέπεις μετά πως θα εξελιχθεί το θέμα.
    Πολύ συμαντικό όμως θεωρώ το να μήν οδηγήσεις αν έισαι κυριευμένος απο φόβο. Η μικρή μου εμπειρία λέει οτι όταν οδηγείς φοβούμενος κάτι πολύ πιθανόν αυτό να συμβεί.

    Περαστικά σου να σου ευχηθώ, σιδερένιος και πάντα όρθιος!!!

  6. #6
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από airmav Προβολή μηνύματος
    ... δεν ειναι οτι φοβαμαι να οδηγησω ξανα, απλα μου φαινεται βουνο το ....'''φτιαξε ξανα τη μηχανη'', με αγχωνει, με ξενερωνει, δεν ξερω πως πρεπει να το αντιμετωπισω..
    σε καταλαβαινω Α-Π-Ο-Λ-Υ-Τ-Α !!!!

    3 φορες το εχω ζησει, και τις 3 ειχα ακριβως το ιδιο συναισθημα!!!δεν φοβομουν,ουτε ειχα παθει κατι σοβαρο (κατι εκχυμωσεις και κατι κακωσεις μαλακων μοριων) αλλα φαινοταν βουνο το να φτιαξω τη μηχανη, και αγχος και ξενερωμα και....μιλας στη ψυχη μου ρε φιλε!και να πηγαινω καθε μερα στο συνεργειο μετα τη δουλεια και να βλεπω τη μηχανη στο ζεμπιλι και να πιανεται ακομα περισσοτερο η καρδια μου.

    αλλα δε συγκρινεται με τιποτα το συναισθημα εκεινης της μερας που σε παιρνει ο μηχανικος σου τηλεφωνο και σου λεει:''ρε μ@λ@κ@ θα ρθεις να παρεις το μπρικι σου απο δω περα που μου πιανει χωρο?'' και ξεχνας ποιος εισαι,πως σε λενε,απο που ηρθες και που πας,τελειωνεις τη δουλεια με συνοπτικες διαδικασιες, η παρατας συξηλη τη γκομενα,η κερνας τη μπυρα σου που μολις ηρθε σε οποιον βρεις μπροστα σου και τρεχεις συνεργειο και τη βλεπεις ετοιμη,πλυμενη να σε περιμενει να τη καβαλησεις και να δινεις τα φραγκα στο μαστορα με τοση χαρα....!!!!αυτη τη μερα να σκεφτεσαι

    ενας παθος και μαθος !!!!περαστικα παλικαρε!
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  7. #7
    Εγώ σε παρόμοια περίπτωση, τη γλίτωσα φτηνά με ένα ραγισμένο καρπό και αρκετά καψίματα απο την τριβή.
    Η μηχανή δυαλύθηκε και φυσικά δεν την έφτιαξα ποτέ.
    Με το γύψο ακόμα πήγα μια άλλη που μου έδωσε ένας φίλος στο συνεργείο για να την κάνω αξιόμαχη και συνέχισα...

    Για τη μηχανή στεναχωρήθηκα μόνο όταν την είδα δυαλυμένη όταν σηκώθηκα. Μετά την ξέχασα. Αφού την γλίτωσα κλαιν μαιν...
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  8. #8
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    E,μετά το πέσιμο τι;

    -Ακολουθεί το κλασσικό χέσιμο από μάνα/πατέρα σύζυγο/φίλους, κλπ.,
    -Έρευνα αγοράς ανταλλακτικώνενε
    -έρευνα μάστορα ή χώρου για να το φτιάξουμε μόνοι μας,
    -έρευνα βαφέα γιατί όλο και κάτι θα χρειάζεται βάψιμο
    -έρευνα για χρήματα
    -έρευνα για κομμάτια "after market"γιατί όλο και μας τρώει κάτι να αναβαθμίσουμε...

    παράδοση για φτιάξιμο........
    .
    .
    .
    .
    παραλαβή και πρώτη βόλτα.....

    περαστικά και καλό κυνήγι!
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kiloMeater
    Εγγραφή
    02/08/2006
    Μηνύματα
    200
    "ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΕΣΙΜΟ ΤΙ?"

    αν εισαι καλα και μπορεις, σηκωνεσαι και συνεχιζεις....
    http://community.webshots.com/user/IliasB

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    E,μετά το πέσιμο τι;

    -Ακολουθεί το κλασσικό χέσιμο από μάνα/πατέρα σύζυγο/φίλους, κλπ.,
    -Έρευνα αγοράς ανταλλακτικώνενε
    -έρευνα μάστορα ή χώρου για να το φτιάξουμε μόνοι μας,
    -έρευνα βαφέα γιατί όλο και κάτι θα χρειάζεται βάψιμο
    -έρευνα για χρήματα
    -έρευνα για κομμάτια "after market"γιατί όλο και μας τρώει κάτι να αναβαθμίσουμε...

    παράδοση για φτιάξιμο........
    .
    .
    .
    .
    παραλαβή και πρώτη βόλτα.....

    περαστικά και καλό κυνήγι!
    τέτοιοι που είναι οι καιροί (και ανάλόγως της ζημιάς βεβαίως - βεβαίως) έρευνα κόστους αντίστοιχης μεταχειρισμένης μοτό και σύγκριση με κόστος φτιαξίματος....

    σκέψου το, είναι σοβαρό

  11. #11
    καλος ή κακος υπαρχουν δυο κατηγοριες...αυτοι που εχουν πεσει και αυτοι που θα πεσουν...ολοι εχουμε ερθει πιο κοντα με το δρομο απ'οτι θα θελαμε...
    ψυχραιμια πανω απ'ολα και ο ανθρωπος να ειναι καλα...τα σιδερα επισκευαζοντε!!! περαστικα και παντα ορθιοι ΟΛΟΙ μας!!!
    RIDE THE WIND...RIDE FREE !!!

  12. #12
    Περαστικά σου φίλε μου! Και εγώ είχα την πρώτη μου πτώση πολύ πρόσφατα και ομολογώ ότι το συναίσθημα είναι άσχημο. Πάλι καλά που έχω μάθει να φοράω τον κατάλληλο εξοπλισμό ακομα και μέσα στο κατακαλόκαιρο (και ας ιδρώνω, και ας με κοιτάνε περίεργα στα φανάρια) και τη γλίτωσα ΠΟΛΥ φθηνά με ένα μικρό έγκαυμα και 2-3 ελαφριές κακώσεις. Με το καλό να αναρρώσεις και να ξανακαβαλήσεις όταν εσύ ή το μηχανάκι σου είναι έτοιμο
    Everybody can ride a fast bike, but very few can ride a bike fast

  13. #13
    Μέλος, σκέτο
    Εγγραφή
    09/01/2005
    Μηνύματα
    154
    Όπως γράφτηκε ήδη, κράτα την ψυχραιμία σου και χαλάρωσε. Πρώτα απ' όλα πρέπει να φροντίσεις τον εαυτό σου, την υγεία σου. Φρόντισε να επανέλθεις και μην αγχώνεσαι για τη μηχανή. Άφησέ τη σε κάποιο συνεργείο εμπιστοσύνης να την φτιάξουν αν έχεις χρήματα, αλλιώς άστην στην άκρη για λίγο. Αργά ή γρήγορα θα ξαναοδηγήσεις και θα είσαι και λίγο σοφότερος!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Μπορείς πάντα να μου ΧΑΡΙΣΕΙΣ το μηχανάκι (δεν έχω πρόβλημα μαρκας ευχαριστώ) και ν ανοίξεις ένα νέο κεφάλαιο στη ζωή σου, χωρίς μηχανάκι να σε ξενερώνει να σε βουνίζει -βουρλίζει- κλπ
    Θα ελαφρώσει και το Κάρμα σου ρε αδερφέ από την ύλη !




    Τώρα αν όλα τα παραπάνω τα θεωρεις μαλακίες.....


































    καλά κάνεις !


    Όλα μια μέρα φτιάχνουν με τον Α ή Β τρόπο!

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    Παθων και εγω, αλλα με ζημια στην μεση...
    1ον Περαστικα. Το σημαντικο ειναι να μην εχεις σοβαρο τραυματισμο
    2ον Ψαχνεις στο ebay για φθηνα ανταλλακτικα, θα εκπλαγεις με τις διαφορες στην τιμη!
    3ον Προαιρετικο, αντικαθηστας τα σπασμενα κομματια με καλυτερα αφτερμαρκετ και την κανεις κουκλι...

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF