Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 76

Θέμα: μπουζί ιριδίου vs συμβατικού

  1. #16
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Μην μπερδεύεσαι,από άλλα πράγματα τρυπάνε τα πιστόνια.
    Αν το μηχανάκι είναι σωστό από μίγματα δεν υπάρχει καμμία περίπτωση να πάθει κάτι από μπουζί ιριδίου.
    Εννοείται φυσικά το ιριδίου θα 'ναι της ίδιας κατηγορίας θερμότητας(heat rating) ή ένα νούμερο ψυχρότερο απ'το μαμά.

    Εδώ και 4 χρόνια μόνο ιριδίου βάζουμε.Παίρνουν μπρος ευκολότερα(ειδικά χειμώνα) και παρατηρήσαμε όσα θετικά είπε ο stefanos παραπάνω.
    Προχώρα άφοβα,καλό θα του κάνει.


    Όχι φίλε,δεν είναι κάτι ενδιάμεσο.Αν το μηχανάκι δε φοράει διάκιδα από μαμά ΜΗ βάζεις διάκιδα.
    τα δυακιδα δεν τα εβαλα εγω αλλα ο μαστορας μου που τον εμπιστευομε πληρης.
    ν απω ορισμενα πραγματα που δεν τα ηξερα εγω και μου τα ειπε ο μαστορας μου.
    τα μπουζι ιριδιου το βαζεις σε ενα πολυστοφο μηχανακι και δουλευουν απο τις 9.000 στροφες εχει αποδοση πληρη το συγκεκριμενο μπουζι το δυακιδο που μου εβαλε δουλευει δινει στα χαμηλα απο 3.000 μεχρι 8.000
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    τα δυακιδα δεν τα εβαλα εγω αλλα ο μαστορας μου που τον εμπιστευομε πληρης.
    ν απω ορισμενα πραγματα που δεν τα ηξερα εγω και μου τα ειπε ο μαστορας μου.
    τα μπουζι ιριδιου το βαζεις σε ενα πολυστοφο μηχανακι και δουλευουν απο τις 9.000 στροφες εχει αποδοση πληρη το συγκεκριμενο μπουζι το δυακιδο που μου εβαλε δουλευει δινει στα χαμηλα απο 3.000 μεχρι 8.000

    Ξέχασέ το,δεν παίζει με την καμμία αυτό με τις στροφές.Ή λάθος κατάλαβες ή ο μάστορας έκανε -επιεικώς-υπεραπλουστευμένη εξήγηση και τα'κανε μαντάρα...
    Να στο πω αλλιώς:αν μαμά φοράς μονάκιδο CR8ΕX και βάλεις ιριδίου CR8IΕX δε θα δεις καμμιά διαφορά στο εύρος στροφών που αποδίδει το μηχανάκι.Απλά θα'χεις ευκολότερο ξεκίνημα,καλύτερη καύση και θα περάσει περισσότερος καιρός μέχρι να τ'αλλάξεις.
    Μεταξύ μας,ένας μέσος αναβάτης μάλλον δε θα καταλάβει τη διαφορά...

    Διάκιδα μπουζί σε μηχανάκι που παίρνει μονάκιδα ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν,για πολλούς και διάφορους λόγους.
    Το ότι δεν έπαθε κάτι το μηχανάκι δε σημαίνει ότι είναι και το σωτό.

  3. #18
    Σιδεροφαγος... Το avatar του/της DoctoR_k6
    Εγγραφή
    18/09/2006
    Μηνύματα
    3.710
    Cr9eix απο αγγλια η τετραδα 36 ευρω...Τοσο δεν εβαζα ουτε τα μαμα της suzuki!!
    Τρομερες διαφορες δεν ειδα αλλα οντως σαν αποκριση κ λιγο καλυτερη καταναλωση ειδα...Κ μην ξεχναμε 24κ η αλλαγη κ οχι 12κ!!
    Δοκιμαστε κ βλεπετε κακο δεν θα κανετε παντως!
    Ride(s) the wind of change...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DoctoR_k6 Προβολή μηνύματος
    Cr9eix απο αγγλια η τετραδα 36 ευρω...Τοσο δεν εβαζα ουτε τα μαμα της suzuki!!
    Τρομερες διαφορες δεν ειδα αλλα οντως σαν αποκριση κ λιγο καλυτερη καταναλωση ειδα...Κ μην ξεχναμε 24κ η αλλαγη κ οχι 12κ!!
    Δοκιμαστε κ βλεπετε κακο δεν θα κανετε παντως!
    Aπό Αμερική CR9EIX(για vstrom) 6δολλάρια έκαστο...
    Αυτά το 2011

  5. #20
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος

    Ξέχασέ το,δεν παίζει με την καμμία αυτό με τις στροφές.Ή λάθος κατάλαβες ή ο μάστορας έκανε -επιεικώς-υπεραπλουστευμένη εξήγηση και τα'κανε μαντάρα...
    Να στο πω αλλιώς:αν μαμά φοράς μονάκιδο CR8ΕX και βάλεις ιριδίου CR8IΕX δε θα δεις καμμιά διαφορά στο εύρος στροφών που αποδίδει το μηχανάκι.Απλά θα'χεις ευκολότερο ξεκίνημα,καλύτερη καύση και θα περάσει περισσότερος καιρός μέχρι να τ'αλλάξεις.
    Μεταξύ μας,ένας μέσος αναβάτης μάλλον δε θα καταλάβει τη διαφορά...

    Διάκιδα μπουζί σε μηχανάκι που παίρνει μονάκιδα ΔΕΝ πρέπει να μπαίνουν,για πολλούς και διάφορους λόγους.
    Το ότι δεν έπαθε κάτι το μηχανάκι δε σημαίνει ότι είναι και το σωτό.
    εξηγησε μου τον λογο γιατι δεν μπαινουν?εχεις καποια επιστημονικη η τεχνολογικη να μου απαντησεις?
    αμα θες να κανεις αναβαθμιση γιατι δεν μπαινει?πως βαζουμε ελευθερο φιλτρο αερα και μενουμε με το μαμα φιλτρο?
    ο μαστορας μια χαρα μου τα ειπε και οποιος δεν ξερει ειναι ο νικος θεοδωριδης που ειναι ο μαστορας και ξερει τι κανει τοσα χρονια στο επαγγελμα ειναι και εφτιαχνε ποσα αγωνιστηκα μηχανακια ολη την ζωη στις μηχανες την εχει φαει.
    τοσα χρονια στο hornet με δυακιδα και δεν εχει παθει τιποτα το μοτερ.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    τα δυακιδα δεν τα εβαλα εγω αλλα ο μαστορας μου που τον εμπιστευομε πληρης.
    ν απω ορισμενα πραγματα που δεν τα ηξερα εγω και μου τα ειπε ο μαστορας μου.
    τα μπουζι ιριδιου το βαζεις σε ενα πολυστοφο μηχανακι και δουλευουν απο τις 9.000 στροφες εχει αποδοση πληρη το συγκεκριμενο μπουζι το δυακιδο που μου εβαλε δουλευει δινει στα χαμηλα απο 3.000 μεχρι 8.000

    me ta diakida exis to idio revma X2 oxi perisotero revma ala akrivos tin idia posotita X2 fores ti simeni afto?
    me tin mia akida exis tin ekriksi spin8ira pou xriazese gia na skasi to kafsimo
    i defteri ti xriazete? den exis pio dinati ekriksi exis mono afto ke ine to eksis

    ekmetalefsi olou tou kafsimou stis xamiles strofes
    diladi an pas na paris ena mixanaki 15 etias me tis sxetikes f8ores se karmpirater kilindrous ke lipa kalo ine gia na min exis mperdemata stis xamiles strofes apo ri8misis pou den ginonte pote sostes logo f8oras na valis diakida outo soste na eksasfalisis tin opos dipote ekmetalefsi tou mperdemenou migmatos kafsimou aera ke tixon ladia pou kegonte mazi logo f8oras
    afto tipota alo den kanis me ta diakida

    se kenourio moter ine axrista ke logo perisoteris energias voi8as to moter na zesta8i ke 8a f8ari grigorotera

    an ine kontrakias ke genika psaxnese gia epidosis psaxnese diaforetika ola pezoun rolo ke xiliosta ri8misis ke dianiksis se diafora meri tou moter
    an den ise gia pista i kontrakias min pezis me revmata xoris logo

    tin episkepsi ston koumparo tin pas ke me apla monoakida mpouzi
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

  7. #22
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    pv pv....ti diabazw!!!
    το δυακιδο ειναι μια αποπειρα να αυξηθει η ζωη του μπουζι.
    πως?
    με απλα λογια...
    ενα μπουζι καθε φορα που κανει σπινθιρα φθιρεται.
    οσο φθιρεται μεγαλωνει το διακενο και απαιτητει μεγαλυτερη ενεργεια για να κανει σπινθιρα.
    ο σπινθιρας ακουλουθει παντα την πιο συντομη οδο.
    αν πχ η αριστερη ακιδα ειναι πιο συντομη θα πηγαινει σε αυτην μεχρι να μεγαλωσει το διακενο.τοτε θα παει στην δεξια για λιγο καιρο μεχρι να την μεγαλωσει και αυτην μετα παλι στην αριστερη κτλ.
    ετσι με το να φθιρεις εναλαξ τις δυο πλευρες κερδιζεις χρονο.
    το μονο κερδος που μπορω να δω ειναι μια μικρη αυξηση του λογου συμπιεσης σε μηχανακια με υψηλη συμπιεση και μικρους σχετικα θαλαμους καυσης.
    ειδικα τα τετραακιδα καταλαμβανουν περισοτερο ογκο οποτε ισως υπαρχει μια αξιοσημειοτη διαφορα.
    τωρα το ιριδιου εχει δυο καλα.
    πολυ πιο ανθεκτικο μεταλο οποτε εχει πολυ πιο αραια διαστηματα αλλαγης και επειδη εχει μεγαλυτερη αντοχη κανουν την μυτη που φευγει ο σπινθιρας πιο μυτερη.ετσι απαιτει πιο λιγη ενεργεια.

    εσυ φιλε με αυτο με τον συναγερμο....
    τι λες?
    ποσο ρευμα τραβαει?τι εχει μεσα που τραβαει το ρευμα αυτο...
    ειδικα οσο οδηγας που δεν ειναι οπλισμενος.
    πλυντιριο πιατων?φουρνο?
    και αντε και τραβαει πολυ.
    4-5 αλογα που λες χανει τι?ενα μοτερ 1000 αλογων? ενα 100? ενα 10?
    αν χανει 4-5 αλογα απο τον συναγερμο ενα μοτερ 100 αλογων μιλαμε για 4-5% πτωση της ιπποδυναμης.
    τα ξενον?
    αυτα τραβανε λιγοτερο ρευμα απο τις πυρακτωσαιως.

    πως ακριβως χανει ενα μοτερ αλογα απο τις απαιτησεις σε ρευμα?
    κυριως απο το μαγνητικο "φρενο" που παραγει η γεννητρια.
    αν δλδ εχεις αναμενα τα φωτα χανεις 35W ενεργειας απο καπου αλλου.απο το μοτερ δλδ.
    δλδ 0,046 αλογα.

    εσυ μιλας για ενεργεια 3500w δλδ 4.6hp
    κανει τετοια "ζημια" ο συναγερμος?

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    εξηγησε μου τον λογο γιατι δεν μπαινουν?εχεις καποια επιστημονικη η τεχνολογικη να μου απαντησεις?
    αμα θες να κανεις αναβαθμιση γιατι δεν μπαινει?πως βαζουμε ελευθερο φιλτρο αερα και μενουμε με το μαμα φιλτρο?
    ο μαστορας μια χαρα μου τα ειπε και οποιος δεν ξερει ειναι ο νικος θεοδωριδης που ειναι ο μαστορας και ξερει τι κανει τοσα χρονια στο επαγγελμα ειναι και εφτιαχνε ποσα αγωνιστηκα μηχανακια ολη την ζωη στις μηχανες την εχει φαει.
    τοσα χρονια στο hornet με δυακιδα και δεν εχει παθει τιποτα το μοτερ.
    Διότι πολύ απλά βλέπουν εντελώς διαφορετικό ρεύμα...Επίσης το TPS-αν υπάρχει- ρυθμίζει το αβάνς(ουσιαστικά το σπινθήρα δηλαδή), όχι ο αριθμός των ακίδων.
    Το θέμα είναι τεράστιο και ειλικρινά δεν έχω το χρόνο-ούτε το λόγο-να γράψω κατεβατό.
    Το φίλτρο αέρα που κολλάει;
    Για μπουζί μιλάμε,ιριδίου και απλά.
    Εξήγησέ μας τί εννοείς "αναβάθμιση"...
    α)περισσότερη απόδοση χωρίς αυξημένες φθορές;
    Αν ναι τότε κρατάς μαμά φίλτρο,μαμά βαλβίδες,μαμά πιστόνια και κοτσάρεις μια εξάτμιση(ρυθμίζοντας τα μίγματα βεβαίως).
    β)περισσότερη απόδοση αδιαφορώντας για αξιοπιστία;
    Εκεί πραγματικά πρέπει να γράψουμε βιβλία...

    Το ότι δεν έπαθε κάτι δε σημαίνει ότι είναι σωστό,διότι σου φέρνω παράδειγμα vstrom που είχε διάκιδα και η μπαταρία τα'φτυσε...
    Επίσης το ότι κάποιος είναι μια ζωή μάστορας και κάνει αγωνιστικά δε μου λέει απολύτως τίποτα,διότι οι μηχανές σχεδιάζονται και κατασκευάζονται από μηχανολόγους οι οποίοι ενδεχομένως να μη μπορούν να ρυθμίσουν ούτε καρμπυρατέρ,διότι απλά δεν είχαν το χρόνο ν'ασχοληθούν.
    Έχουν όμως υπόβαθρο θεωρητικό και μυαλό που τους επιτρέπει να κάνουν πράγματα που απλοί μάστορες απλά δεν μπορούν.
    Ακόμα άλλο αγωνιστική προετοιμασία,άλλο δοκιμάζω κάτι σε μηχανάκι για χρήση στο δρόμο.

    Τέλος πάντων,ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει στο μηχανάκι του,αλλά καλό θα'ναι να μη διαδίδονται ανακρίβειες σε τεχνικά θέματα.

    ΥΓ:Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δε θεωρώ εαυτόν γκουρού μηχανολογίας.
    ΥΓ2:Δεν υπονοώ το παραμικρό για τον μηχανικό σου
    ΥΓ3:Καλό θα'ναι να μεταφέρεις την απάντησή του καθώς και την ερώτησή σου που προηγήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ γιατί ενδέχεται να κατάλαβες λάθος και να εκθέτεις τζάμπα τον άνθρωπο,κάτι που δεν πρέπει.

    Εντελώς φιλικά τα λέω.

  9. #24
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.042
    ο σπινθιρας ακουλουθει παντα την πιο συντομη οδο.
    Όχι κατ'ανάγκη την πιό σύντομη, αλλλά την διαδρομή που το ηλεκτρόδιο έχει καύτερη αγωγιμότητα εκείνη τη στιγμή, όπως ακριβώς στα τετράκιδα που αναφέρθηκε. Παλαιότερα υπήρχαν κάποια δυάκιδα μπουζί (V spark νομίζω ήταν η μάρκα) που μίλαγαν όντως για δύο σπινθήρες..
    The mountain is you

  10. #25
    μουσικο μελος Το avatar του/της GiannisBlessed
    Εγγραφή
    25/11/2008
    Μηνύματα
    1.812
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Όχι κατ'ανάγκη την πιό σύντομη, αλλλά την διαδρομή που το ηλεκτρόδιο έχει καύτερη αγωγιμότητα εκείνη τη στιγμή, όπως ακριβώς στα τετράκιδα που αναφέρθηκε. Παλαιότερα υπήρχαν κάποια δυάκιδα μπουζί (V spark νομίζω ήταν η μάρκα) που μίλαγαν όντως για δύο σπινθήρες..

    απλα τα λεω απλα!
    παντως γενικοτερα ο αερας εχει πολυ μικρη αγωγιμοτητα και οσο πιο μεγαλη αποσταση τοσο πιο δυσκολα τα πραγματα.
    πολυ σημαντικο ειναι και οτι το μπουζι την στιγμη του σπινθιρα εχει να αντιμετοπισει μεγαλη πιεση στον θαλαμο κατι που κανει τον αερα κατα πολυ πυκνοτερο.αρα η αποσταση δλδ ποσος αερας υπαρχει αναμεσα ειναι ακομα πιο σημαντικος.
    το ρευμα περναει απο την διαδρομη μικροτερης συνολικης αντιστασης.

  11. #26
    Τσίκι; Το avatar του/της MikeG
    Εγγραφή
    22/05/2004
    Μηνύματα
    8.832
    Είχα βάλει σε μονοκίλυνδρο μπουζί ιριδίου & θεωρώ ότι είχα δει κάποια διαφορά τόσο στο "άρπαγμα" αλλά και στη κατανάλωση (προς το καλύτερο). Από τότε χρησιμοποιώ μόνο ιριδίου.

  12. #27
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Διότι πολύ απλά βλέπουν εντελώς διαφορετικό ρεύμα...Επίσης το TPS-αν υπάρχει- ρυθμίζει το αβάνς(ουσιαστικά το σπινθήρα δηλαδή), όχι ο αριθμός των ακίδων.
    Το θέμα είναι τεράστιο και ειλικρινά δεν έχω το χρόνο-ούτε το λόγο-να γράψω κατεβατό.
    Το φίλτρο αέρα που κολλάει;
    Για μπουζί μιλάμε,ιριδίου και απλά.
    Εξήγησέ μας τί εννοείς "αναβάθμιση"...
    α)περισσότερη απόδοση χωρίς αυξημένες φθορές;
    Αν ναι τότε κρατάς μαμά φίλτρο,μαμά βαλβίδες,μαμά πιστόνια και κοτσάρεις μια εξάτμιση(ρυθμίζοντας τα μίγματα βεβαίως).
    β)περισσότερη απόδοση αδιαφορώντας για αξιοπιστία;
    Εκεί πραγματικά πρέπει να γράψουμε βιβλία...

    Το ότι δεν έπαθε κάτι δε σημαίνει ότι είναι σωστό,διότι σου φέρνω παράδειγμα vstrom που είχε διάκιδα και η μπαταρία τα'φτυσε...
    Επίσης το ότι κάποιος είναι μια ζωή μάστορας και κάνει αγωνιστικά δε μου λέει απολύτως τίποτα,διότι οι μηχανές σχεδιάζονται και κατασκευάζονται από μηχανολόγους οι οποίοι ενδεχομένως να μη μπορούν να ρυθμίσουν ούτε καρμπυρατέρ,διότι απλά δεν είχαν το χρόνο ν'ασχοληθούν.
    Έχουν όμως υπόβαθρο θεωρητικό και μυαλό που τους επιτρέπει να κάνουν πράγματα που απλοί μάστορες απλά δεν μπορούν.
    Ακόμα άλλο αγωνιστική προετοιμασία,άλλο δοκιμάζω κάτι σε μηχανάκι για χρήση στο δρόμο.

    Τέλος πάντων,ο καθένας ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει στο μηχανάκι του,αλλά καλό θα'ναι να μη διαδίδονται ανακρίβειες σε τεχνικά θέματα.

    ΥΓ:Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δε θεωρώ εαυτόν γκουρού μηχανολογίας.
    ΥΓ2:Δεν υπονοώ το παραμικρό για τον μηχανικό σου
    ΥΓ3:Καλό θα'ναι να μεταφέρεις την απάντησή του καθώς και την ερώτησή σου που προηγήθηκε ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΔΙΑΤΥΠΩΘΗΚΑΝ γιατί ενδέχεται να κατάλαβες λάθος και να εκθέτεις τζάμπα τον άνθρωπο,κάτι που δεν πρέπει.

    Εντελώς φιλικά τα λέω.
    δεν εχει αναγκη και ουτε τον νοιαζει τον μαστορα μου να εκτεθει.
    δεν τον ενδιαφερει το τι λενε στα φορουμ και οπως εχει πει ο καθενας εκει λεει το κοντο του και το μακρι του.
    αλλα για να λυθει η απορια οταν παω θα τον ξαναρωτησω για τα μπουζι μπας και δεν καταλαβα εγω σωστα.
    ξερω οτι το χορνετ δεν ειναι μαμα παντα οτας πας εκει για σερβις ξερει ο ανθρωπος και στο βελτιωνει απο μονος του.
    εγω π.χ εχω ελευθερο φιλτρο αερος αλλο τελικο τα μπουζι που εχει βαλει και εχει πηραξει μιγματα βενζινης αερα.
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  13. #28
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kostaspetrou
    Εγγραφή
    09/07/2010
    Μηνύματα
    712
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    αλλα για να λυθει η απορια οταν παω θα τον ξαναρωτησω για τα μπουζι μπας και δεν καταλαβα εγω σωστα.
    Έτσι μάλιστα,ρώτα τον και πες μας.

    ΥΓ:Αν σου πει αυτό που έγραψες παραπάνω
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από power hornet Προβολή μηνύματος
    τα μπουζι ιριδιου το βαζεις σε ενα πολυστοφο μηχανακι και δουλευουν απο τις 9.000 στροφες εχει αποδοση πληρη το συγκεκριμενο μπουζι το δυακιδο που μου εβαλε δουλευει δινει στα χαμηλα απο 3.000 μεχρι 8.000
    α)πες του αν θέλει να το δικαιολογήσει(τα νούμερα καθώς και γιατί συμβαίνει)
    β)ρώτα τον τότε γιατί σε μηχανάκια που δεν είναι πολύστροφα (er6,ducati monster,sv650,honda hawk κλπ) και δουλεύουν χαμηλομεσαίες βάζουν ιριδίου βλέποντας οφέλη χωρίς κανένα πρόβλημα,είτε αγωνιστικά μηχανάκια είτε δρόμου;

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostaspetrou Προβολή μηνύματος
    Έτσι μάλιστα,ρώτα τον και πες μας.

    ΥΓ:Αν σου πει αυτό που έγραψες παραπάνω

    α)πες του αν θέλει να το δικαιολογήσει(τα νούμερα καθώς και γιατί συμβαίνει)
    β)ρώτα τον τότε γιατί σε μηχανάκια που δεν είναι πολύστροφα (er6,ducati monster,sv650,honda hawk κλπ) και δουλεύουν χαμηλομεσαίες βάζουν ιριδίου βλέποντας οφέλη χωρίς κανένα πρόβλημα,είτε αγωνιστικά μηχανάκια είτε δρόμου;
    οκ μαν θα τον ρωτησω οταν παω για βολτα απο εκει ετσι για να λυνοντε αποριες
    σας εχω ολους εσας τους παγκοσμοιους καφετερειακιδες και της ευθειακιδες,αιντε μαθετε να μπαινετε σε καμια στροφη και τα λεμε μετα.

  15. #30
    lipon otan grafoume gia texnika 8emata den 8a mpenoun edo mixaniki na grafoun oti eksipireti ta simferonta tous
    sta apaftaria mas i gnomi tous na pane sta sinergia tous na perimenoun koroida na tous xalane ta mixanakia eki den xriazete na to kanoun ke apo edo
    afrotwin
    egkegramenos apo 9/12/2003

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτοΠρώτο 123456 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF