Σελίδα 9 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 121 έως 135 από 462

Θέμα: Around The World on a Vespa

  1. #121
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Με φορτιστή ηλίου δεν θα κάνεις πολλά πράγματα. Να σου πω τι θα έκανα εγώ στην θέση σου; Αγορά aftermarket μπαταριών laptop με πολλά cell που θα σου βγάζουν πολλές ώρες. Πχ στο δικό μου λάπτοπ η εργοστασιακή μπαταρία έβγαζε 2 ώρες. Αγόρασα μια από το ebay με 35 ευρώ, διπλάσια σε μέγεθος, αλλά βγάζει 5,5 ώρες. Εδώ και 1 χρόνο δουλεύει τέλεια. Παίρνεις 1-2 τέτοιες μπαταρίες λοιπόν και κάθε φορά που βρίσκεσαι σε χώρο με ρεύμα τις βάζεις για φόρτιση. Φυσικά έχεις και τον φορτιστή στο μπριζάκι καθοδόν για να φορτίζει κι εκεί όσο μπορεί η εργοστασιακή μπαταρία. Από το να κουβαλάς φορτιστή ηλίου, κουβάλα μπαταρίες!

  2. #122
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Τα περισσότερα λαπτόπια που ξέρω δε θέλουν 12V αλλά σχεδόν 20 στην έξοδο του τροφοδοτικού. Πάνελ ακόμα και για 10W πάνω στη Βέσπα μάλλον θα είναι μεγάλο για κουβάλημα αλλά ας απαντήσει κανείς πιο ειδικός.

    Ανεκτός συμβιβασμός θα ήταν κανένα φθηνό tablet ή smartphone αν σε παίρνει. Θα σου σπάσουν τα νεύρα στην πληκτρολόγηση αλλά τα περισσότερα φορτίζουν απ'ευθείας από έξοδο USB <1Α, καίνε λίγο και έχουν μικρότερο μέγεθος/βάρος.

  3. #123
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Με φορτιστή ηλίου δεν θα κάνεις πολλά πράγματα. Να σου πω τι θα έκανα εγώ στην θέση σου; Αγορά aftermarket μπαταριών laptop με πολλά cell που θα σου βγάζουν πολλές ώρες. Πχ στο δικό μου λάπτοπ η εργοστασιακή μπαταρία έβγαζε 2 ώρες. Αγόρασα μια από το ebay με 35 ευρώ, διπλάσια σε μέγεθος, αλλά βγάζει 5,5 ώρες. Εδώ και 1 χρόνο δουλεύει τέλεια. Παίρνεις 1-2 τέτοιες μπαταρίες λοιπόν και κάθε φορά που βρίσκεσαι σε χώρο με ρεύμα τις βάζεις για φόρτιση. Φυσικά έχεις και τον φορτιστή στο μπριζάκι καθοδόν για να φορτίζει κι εκεί όσο μπορεί η εργοστασιακή μπαταρία. Από το να κουβαλάς φορτιστή ηλίου, κουβάλα μπαταρίες!
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τα περισσότερα λαπτόπια που ξέρω δε θέλουν 12V αλλά σχεδόν 20 στην έξοδο του τροφοδοτικού. Πάνελ ακόμα και για 10W πάνω στη Βέσπα μάλλον θα είναι μεγάλο για κουβάλημα αλλά ας απαντήσει κανείς πιο ειδικός.

    Ανεκτός συμβιβασμός θα ήταν κανένα φθηνό tablet ή smartphone αν σε παίρνει. Θα σου σπάσουν τα νεύρα στην πληκτρολόγηση αλλά τα περισσότερα φορτίζουν απ'ευθείας από έξοδο USB <1Α, καίνε λίγο και έχουν μικρότερο μέγεθος/βάρος.
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Με φορτιστή ηλίου δεν θα κάνεις πολλά πράγματα. Να σου πω τι θα έκανα εγώ στην θέση σου; Αγορά aftermarket μπαταριών laptop με πολλά cell που θα σου βγάζουν πολλές ώρες. Πχ στο δικό μου λάπτοπ η εργοστασιακή μπαταρία έβγαζε 2 ώρες. Αγόρασα μια από το ebay με 35 ευρώ, διπλάσια σε μέγεθος, αλλά βγάζει 5,5 ώρες. Εδώ και 1 χρόνο δουλεύει τέλεια. Παίρνεις 1-2 τέτοιες μπαταρίες λοιπόν και κάθε φορά που βρίσκεσαι σε χώρο με ρεύμα τις βάζεις για φόρτιση. Φυσικά έχεις και τον φορτιστή στο μπριζάκι καθοδόν για να φορτίζει κι εκεί όσο μπορεί η εργοστασιακή μπαταρία. Από το να κουβαλάς φορτιστή ηλίου, κουβάλα μπαταρίες!
    Ναι είναι κι αυτό μια λύση όπως συνήθως έκανα τόσα χρόνια με το κινητό!
    Αλλά δεν με καλύπτει...
    Αν είναι να κουβαλάω μπαταρίες που θα μου δώσουν απλά κάποιες ώρες καλύτερα ηλιακό νομίζω.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Τα περισσότερα λαπτόπια που ξέρω δε θέλουν 12V αλλά σχεδόν 20 στην έξοδο του τροφοδοτικού. Πάνελ ακόμα και για 10W πάνω στη Βέσπα μάλλον θα είναι μεγάλο για κουβάλημα αλλά ας απαντήσει κανείς πιο ειδικός.

    Ανεκτός συμβιβασμός θα ήταν κανένα φθηνό tablet ή smartphone αν σε παίρνει. Θα σου σπάσουν τα νεύρα στην πληκτρολόγηση αλλά τα περισσότερα φορτίζουν απ'ευθείας από έξοδο USB <1Α, καίνε λίγο και έχουν μικρότερο μέγεθος/βάρος.
    Μάλλον έχεις δίκιο στο πρώτο σκέλος!
    Με λίγο ψάξιμο στο ebay βρήκα ηλιακό που βγάζει 19V με κόστος 50$, αλλά διαστάσεις τρελές για βέσπα!
    1.116m μήκος, 1m πλάτος και ύψος δεν θυμάμαι αλλά δεν έχει και σημασία...Βάρος περίπου 0.5kg (νορμάλ)...

    Το δεύτερο το έχω ήδη σκεφτεί και το έχω κιόλας κάνει.
    Αγόρασα ένα κινέζικο smartphone με android, 100€, καλή κάμερα, ασύρματο internet για δουλίτσα και ποστάρισμα στο γόνατο!
    Με αυτό όμως δεν θα μπορούμε να κάνουμε δουλειά, όπως κανένα καλό βίντεο, να γράψουμε μεγάλα κείμενα κτλ...

    Σήμερα το πρωί μίλησα με μια παρέα βεσπάδων απ'το Cape Town που εδώ και κανα μήνα έχουν ξεκινήσει ν'ανεβαίνουν με στόχο να φτάσουν...Δουβλίνο (!) σε 8 μήνες και με καθησύχασαν λέγοντας πως ρεύμα μέχρι στιγμής βρίσκουν παντού!
    Ίδωμεν...
    Πάντως πρέπει νομίζω να βρούμε μια λύση για να έχουμε ρεύμα ώστε να ετοιμάζουμε περισσότερη δουλειά (βιντεάκια κυρίως) ακόμα και σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές
    και να μην αναγκαζόμαστε να πληρώνουμε τσάμπα χρήματα ίσως για κάποιο δωμάτιο με internet...
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  4. #124
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από s_gogos Προβολή μηνύματος
    Σήμερα το πρωί μίλησα με μια παρέα βεσπάδων απ'το Cape Town που εδώ και κανα μήνα έχουν ξεκινήσει ν'ανεβαίνουν με στόχο να φτάσουν...Δουβλίνο (!) σε 8 μήνες και με καθησύχασαν λέγοντας πως ρεύμα μέχρι στιγμής βρίσκουν παντού!
    Ίδωμεν...
    Πάντως πρέπει νομίζω να βρούμε μια λύση για να έχουμε ρεύμα ώστε να ετοιμάζουμε περισσότερη δουλειά (βιντεάκια κυρίως) ακόμα και σε πολύ απομακρυσμένες περιοχές
    και να μην αναγκαζόμαστε να πληρώνουμε τσάμπα χρήματα ίσως για κάποιο δωμάτιο με internet...
    Στέργιο, νομίζω ότι το να ετοιμάζετε βιντεάκια ακόμα και σε απομακρυσμένες περιοχές δεν είναι ρεαλιστικό ...
    Επικεντρωθείτε στο να απολαύσετε το ταξίδι και όχι στο να τηρείτε την "υποχρέωση" της online ενημέρωσης. Εξάλλου θα είναι φορές που δεν θα έχετε κουράγιο να κάνετε κάτι τέτοιο. Trust me. Είναι άλλα τα δεδομένα σε αυτά τα ταξίδια.

    Από τη στιγμή που τα άλλα τρελόπαιδα (capetown to dublin) σας επιβεβαιώνουν ότι βρίσκουν ρεύμα σχετικά εύκολα, πάρτε μια μπαταρία με μεγαλύτερη χωριτηκότητα και θα είστε εντάξει. Εμείς έτσι παίξαμε μπάλα. 10άρι notebook με μεγάλη μπαταρία μας έβγαζε 5 ώρες χρήσης. Είναι αρκετές για τα ενδιάμεσα, για τον δρόμο, για όταν απλά θα θέλετε να τσεκάρετε κάτι. Το βίντεο έντιτινγκ θα μπορεί να περιμένει για όταν βρεθείτε σε μεγάλες πόλεις ή σε σημεία ανασυγκρότησης σας, όπου θα αράζετε για λίγες (ή πολλές) μέρες.

  5. #125
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Στέργιο, νομίζω ότι το να ετοιμάζετε βιντεάκια ακόμα και σε απομακρυσμένες περιοχές δεν είναι ρεαλιστικό ...
    Επικεντρωθείτε στο να απολαύσετε το ταξίδι και όχι στο να τηρείτε την "υποχρέωση" της online ενημέρωσης.
    Εξάλλου θα είναι φορές που δεν θα έχετε κουράγιο να κάνετε κάτι τέτοιο. Trust me. Είναι άλλα τα δεδομένα σε αυτά τα ταξίδια.

    Από τη στιγμή που τα άλλα τρελόπαιδα (capetown to dublin) σας επιβεβαιώνουν ότι βρίσκουν ρεύμα σχετικά εύκολα, πάρτε μια μπαταρία με μεγαλύτερη χωριτηκότητα και θα είστε εντάξει. Εμείς έτσι παίξαμε μπάλα. 10άρι notebook με μεγάλη μπαταρία μας έβγαζε 5 ώρες χρήσης. Είναι αρκετές για τα ενδιάμεσα, για τον δρόμο, για όταν απλά θα θέλετε να τσεκάρετε κάτι. Το βίντεο έντιτινγκ θα μπορεί να περιμένει για όταν βρεθείτε σε μεγάλες πόλεις ή σε σημεία ανασυγκρότησης σας, όπου θα αράζετε για λίγες (ή πολλές) μέρες.
    ο Γκόγκος,νομίζει ότι θα μου λέει κάτσε λίγο τελειώσει το βιντεάκι και φεύγουμε
    ή ότι θα μαστε σε καμμιά σκηνή στου διαόλου τη μάνα και θα θέλει να επεξεργάζεται
    τα βιντεάκια για να περάσει η ώρα.έ ρε νεολαία

  6. #126
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 8avos Προβολή μηνύματος
    ο Γκόγκος,νομίζει ότι θα μου λέει κάτσε λίγο τελειώσει το βιντεάκι και φεύγουμε
    ή ότι θα μαστε σε καμμιά σκηνή στου διαόλου τη μάνα και θα θέλει να επεξεργάζεται
    τα βιντεάκια για να περάσει η ώρα.έ ρε νεολαία

    Πάντως, πέραν του ρεύματος, για να ανεβάζετε βιντεάκια στον εσυσωλήνα θα χρειαστείτε καλή σύνδεση στο διαδίκτυο. Τα παιδιά capetown to dublin τι σας έχουν πει για αυτό?
    Στη νότια αμερική η διαθεσιμότητα του ιντερνετ ήταν τραγική, πόσο δε μάλλον του γρήγορου ιντερνετ.

  7. #127
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 8avos
    Εγγραφή
    04/05/2012
    Μηνύματα
    143
    οι περισσότερες πληροφορίες που είχαμε και έχουμε,είναι από δω http://thepinproject.blogspot.gr

    ούτε σκάιπ,δε μπορούσαμε να μιλήσουμε,δε το συζητάμε.απλά,λόγω χαμηλού μπάτζετ θα κινηθούμε πολύ αργά,
    ο Στέργιος σκέφτεται,στον αρκετό χρόνο που θα διαθέτουμε σε κάποια σημεία-πόλεις,κάποιο απ αυτό το χρόνο
    θα τον διαθέτει στο να "ετοιμάσει" και να ανεβάσει ορισμένα βιντεάκια.

  8. #128
    Αφήστε με ρε να ονειρευτώ το ιδανικό!
    ROAD SPIRIT το ξέρω ότι θα είναι ένα επιπλέον φορτίο το να κάνουμε κι αυτήν τη δουλειά με τα βιντεάκια κτλ αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς, έτσι διαλέξαμε να παίξουμε το παιχνίδι...
    Και εφόσον κάναμε το μπλογκ και ζητάμε και βοήθεια από γνωστούς αλλά και μη (t-shirts, donations κτλ) νομίζω πως όχι απλά είμαι/μαστε υποχρεωμένοι να το κάνουμε, αλλά τουλάχιστον εγώ θα το κάνω με τεράστια χαρά!
    Ελπίζω, πως οποίες δυσκολίες κι αν αντιμετωπίσουμε, να είμαστε πάντα σε θέση να ανεβάσουμε πλούσιο και ωραίο υλικό, φωτογραφικό, βίντεο και όχι μόνο μόνο και να σας κρατάμε ενήμερους!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  9. #129
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος
    Από τη στιγμή που τα άλλα τρελόπαιδα (capetown to dublin) σας επιβεβαιώνουν ότι βρίσκουν ρεύμα σχετικά εύκολα, πάρτε μια μπαταρία με μεγαλύτερη χωριτηκότητα και θα είστε εντάξει. Εμείς έτσι παίξαμε μπάλα. 10άρι notebook με μεγάλη μπαταρία μας έβγαζε 5 ώρες χρήσης. Είναι αρκετές για τα ενδιάμεσα, για τον δρόμο, για όταν απλά θα θέλετε να τσεκάρετε κάτι. Το βίντεο έντιτινγκ θα μπορεί να περιμένει για όταν βρεθείτε σε μεγάλες πόλεις ή σε σημεία ανασυγκρότησης σας, όπου θα αράζετε για λίγες (ή πολλές) μέρες.
    Εμένα το laptop δεν έχει χρονίσει ακόμα και το βγάζει το 5ωρο.
    Οπότε τσιμπάμε και μια 2η μεγαλύτερη μπαταρία να έχουμε μερικές ώρες ακόμα κι ελπίζω να την παλέψουμε.
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  10. #130
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 8avos Προβολή μηνύματος
    ο Γκόγκος,νομίζει ότι θα μου λέει κάτσε λίγο τελειώσει το βιντεάκι και φεύγουμε
    ή ότι θα μαστε σε καμμιά σκηνή στου διαόλου τη μάνα και θα θέλει να επεξεργάζεται
    τα βιντεάκια για να περάσει η ώρα.έ ρε νεολαία
    Γιατί ρε πως θα είναι;
    Πως το φαντάζεσαι εσύ δηλαδής;
    Να είμαστε στη μέση του πουθενά μπροστά εσύ, πίσω εγώ και πιο πίσω ο μαύρος (~50εκατοστά ) να μας κυνηγάει, για να μας βοηθήσει στο...σπρώξιμο;;;;

    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  11. #131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από road spirit Προβολή μηνύματος

    Πάντως, πέραν του ρεύματος, για να ανεβάζετε βιντεάκια στον εσυσωλήνα θα χρειαστείτε καλή σύνδεση στο διαδίκτυο. Τα παιδιά capetown to dublin τι σας έχουν πει για αυτό?
    Στη νότια αμερική η διαθεσιμότητα του ιντερνετ ήταν τραγική, πόσο δε μάλλον του γρήγορου ιντερνετ.
    Η αλήθεια είναι πως δεν τους ρώτησα για αυτό. Θα τους ρωτήσω όμως!
    Εντύπωση μου έκαναν όμως αυτά που μας λένε οι pin project (αυτοί με το vitara)
    που αυτή τη στιγμή ανεβαίνουν από Cape Town, πως internet θα βρίσκουμε ακόμα και ασύρματο, σχεδόν σε κάθε κάμπινγκ, τα οποία κάμπινγκ υπάρχουν παντού!
    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  12. #132
    Τεστάροντας πως γράφει η κάμερα τη νύχτα και πως ακούγομαι, αν ακούγομαι με το καινούργιο μικρόφωνο, οδηγώντας το βεσπάκι!



    Ο γύρος του κόσμου με Vespa

  13. #133
    Μπερδεμένο Μέλος Το avatar του/της Psaxtiris
    Εγγραφή
    31/05/2002
    Μηνύματα
    37



  14. #134
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    :

    Μ αρέσει πως λες μπαλακλάβα....
    :rotflmao:




  15. #135
    Κώστας - "Ανήσυχο" Μέλος Το avatar του/της el-Gatto
    Εγγραφή
    11/01/2008
    Μηνύματα
    1.116
    Eίσαι τρελλοκομείο !

    Γουστάρω τρελλά την όλη φάση σας ,κ θα σας παρακολουθώ "στενά".

    Προχωράτε μπρος ,στο κυνήγι του ονείρου(σας)

Σελίδα 9 από 31 ΠρώτοΠρώτο ... 456789101112131419 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Moto.GR Stickers around the world
    από MikeG στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο μήνυμα: 13/08/2019, 08:03
  2. Υπάρχει καλύτερο On-Off to travel around the World?
    από MikeG στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 158
    Τελευταίο μήνυμα: 27/01/2011, 00:56
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 15/12/2008, 09:42
  4. City lights from around the world
    από p@nos στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 19/03/2008, 21:49

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF