Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: την βοηθεια σας για αγορα κρανους !

  1. #1

    την βοηθεια σας για αγορα κρανους !

    καλησπέρα σας ,
    θα ήθελα να αγοράσω ένα κράνος αλλα δεν διαθέτω 400+ e euro για να πάρω shoei ή arai !!

    οποτε καταλήγω σε agv...που ναι μεν είναι φθηνότερα...αλλα μπορείς να πεις ότι "φοράω ένα καλο κράνος !"

    γενικά δίνω από 130-200 e ( γιατι τοσα εχω ! )

    και πήγα στο κατάστημα STOCK τις Dainese και είμαι αναμεσα στο

    k3 απλό μονόχρωμο. 140e
    k3 με σχέδια 180e
    και στο k4 evo 200 e

    τα k3 όμως είναι άλλης κατασκευής και λήγουν σε 4 χρονια (από ότι μου είπε η πωλήτρια)

    ενώ το k4 ενώ είναι άλλης κατασκευής και δεν λήγει (και είναι και πιο ελαφρύ !!)




    μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος τι διαφορα έχουν αυτά τα 2 κράνη κατασκευαστικά και πιο να προτιμήσω και γιατί !?
    Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ! ! !

  2. #2
    Μάλλο λόγω διαφορετικού υλικού στο είπε αυτό με την ημερομηνία λήξης. Το Κ3 είναι από thermoplastic resin και το Κ4 από Advanced Composite Fiber.

    Θα πρότεινα να δεις και τα shark.

  3. #3
    Ο καφετζης Το avatar του/της teogtp
    Εγγραφή
    27/07/2011
    Μηνύματα
    5.376
    Εγω παντως που χρειαζομαι ανταλακτικο για το κρανος μου (Agv Numo) εχει περασει κανα 2μηνο και φως δεν εχω δει ακομα..........
    Gagourus agamitus Parthenopipitsus!

  4. #4
    CBR600 COROLLA 2.0T WR250 Το avatar του/της marmel.gr
    Εγγραφή
    14/05/2006
    Μηνύματα
    178
    μιας και δεν χρειαζεται να ανοιξω νεο θεμα εχω ενα UVEX wing rs
    το εχω 6 χρονια και τα σφουγγαρια και γενικως τα μαξιλαρια διελυσαν ολα και εγιναν τριμα. το κρανος ομως ειναι οκ. ενω το νολαν της γυναικας ειναι 10 χρονων και ειναι σαν καινουργιο.
    ξερει κανεις αν υπαρχουν καινουργια σφουγγαρια και που? ευχαριστω!!!!

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    νομίζω πως η ημερομηνία λήξης μετράει από την μέρα που ξεκίναει να χρησιμοποιείται, και όχι απο την μέρα παραγωγής του.
    Καπου είχε αναφερθεί παλαιότερα μέσα στο forum
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  6. #6
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    κοιτα αν θες και σε hjc...
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από akistrevor Προβολή μηνύματος
    κοιτα αν θες και σε hjc...
    +10000 πραγματικά αξίζουν τα λεφτά τους ιδιώς μέσω αγοράς από internet
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

  8. #8
    Αρχάριος Το avatar του/της nathair
    Εγγραφή
    08/03/2012
    Μηνύματα
    699
    Μεγάλο θέμα οι ημερομηνίες λήξης, και όλοι τα ψιλομασάνε. Η Arai για παράδειγμα, δίνει 5 χρόνια από την πρώτη χρήση, ή 7 από την παραγωγή, όποιο έρθει πρώτο. Για αυτή τη περίοδο δίνει απεριόριστη εγγύηση. Από την άλλη, για μετά τη περίοδο αυτή, λέει μεν πως καλό είναι να το πετάξεις το κράνος, αλλά δε το λέει καθαρά...
    Εδώ στην Ελλάδα, κάποιοι πουλάνε ακόμα κράνη παραγωγής του 2005-6. Η εγγύηση επίσης που δίνουν, αναφέρει 5 έτη από την παραγωγή...δηλαδή και εκτός εγγύησης. Φυσικά κανείς δε το λέει στον πελάτη...
    Το λέω ως παθών, μόνο και μόνο επειδή δεν είχα όρεξη να ασχολούμαι δε το συνέχισα το θέμα. Ξέρω πάντως από που δε θα ξαναψωνίσω...

  9. #9
    πειράζει που μπερδεύτηκα περισσότερο !?!?!
    Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ! ! !

  10. #10
    Φ'ιλε μου , άκου να δεις πως έχει το πράγμα ...

    Υπάρχουν πολλά κράνη και ο καθένας μας θα σου πει διάφορα .
    Όλα καλά είναι αρκεί να πληρούν προδιαγραφές και κοίτα να βρείς κάτι να σου αρέσει και να το πάρεις για να το φοράς .
    Οι παραπάνω σου είπαν για κράνη που έχουν και θα σημφωνήσω με αυτούς , πως είναι καλά για τα χρήματά τους ειδεικά τα HJC.

    Bασικό είναι το κράνος που θα πάρεις να το φορέσεις πρώτα γιατί υπάρχει θέμα με τα νούμερα .Όχι τόσο πολύ με τα νούμερα ,αλλά με τα κεφάλια μας βασικά .
    Όταν είχα στρήτ μηχανάκι είχα το XR 1100 της σοέι και μετά τα 140 νόμιζα πως ήθελε να βγει από το κεφάλι μου...Το ίδιο νούμερο σε AGV και UVEX που τα εχω ακομα κάθονται σαν να είναι φτιαγμένα για το κεφάλι μου .

    Kαι μιας και είπαμε για AGV ...

    Exουμε και Κ3(η γυναίκα) και Κ4 και οι διαφορές είναι τεράστιες . Κατασκευαστικό υλικό όπως αναφέρθηκε ,αλλά το βασικότερο είναι πως στο Κ3 τα μαξιλαράκια δεν είναι αποσπώμενα και υπάρχει θέμα με το πλύσιμο .
    Το Κ4 το έχω για καθημερινό και πέραν του ότι μου αρέσει πάρα πολύ σαν κράνος , με έχει βολέψει και θα στο πρότεινα σαν κράνος ,αλλά όχι στα 200Ε . Το βρίσκεις και πιο κάτω αν ψαχτείς .

    Δεν ξέρω αν είσαι υπερ της άποψης για μτχ κράνος ,αλλά υπάρχουν πολλοί που τα πήραν και το μετάνιωσαν λόγω νούμερου , πώλησης μοτο κτλ και πραγματικά μπορείς να βρεις κράνος καλό και σε πολύ καλή τιμή .... Απλά φόρα το μοντέλο και το νούμερο που θα πάρεις πριν το πάρεις .

  11. #11
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από alkis1990 Προβολή μηνύματος
    πειράζει που μπερδεύτηκα περισσότερο !?!?!
    και δικιο εχεις.γιατι εσυ ρωτας Κ3 η Κ4 και εμεις σου λεμε τα δικα μας.αν πας ντε και καλα σε ενα απο τα 2 πηγαινε για το Κ4.αλλιως εχει πολλες μαρκες να κοιταξεις!

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  12. #12
    χιλιομετροφάγος! Το avatar του/της pektis
    Εγγραφή
    26/02/2008
    Μηνύματα
    2.820
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από marmel.gr Προβολή μηνύματος
    μιας και δεν χρειαζεται να ανοιξω νεο θεμα εχω ενα UVEX wing rs
    το εχω 6 χρονια και τα σφουγγαρια και γενικως τα μαξιλαρια διελυσαν ολα και εγιναν τριμα. το κρανος ομως ειναι οκ. ενω το νολαν της γυναικας ειναι 10 χρονων και ειναι σαν καινουργιο.
    ξερει κανεις αν υπαρχουν καινουργια σφουγγαρια και που? ευχαριστω!!!!
    Ασχετο, αλλα το κρανος σου εχει ληξει... χωρια που εχει κλεισει και η uvex(ρωτα στο moto market...)
    προσέχουμε για να έχουμε!...

  13. #13
    εγω το agv που ειχα παρει σαν πρωτο κρανος το θεωρω απο τα χειροτερα, ισως ανταξιο με ενα Nova, αθλια κατασκευη, αθλια ποιοτητα και γενικα τσαμπα τα λεφτα κανα 200αρι νομιζω, καποιο k-series ηταν νομιζω το κ3.
    πολυ καλα κρανη θεωρω, περα απο arai-shoei, τα hjc και τα shark, τα kbc, αλλα στις καλες τους σειρες.

    απο εκει και περα το κρανος καλο ειναι να αλλαζει στα 5 χρονια μετα απο την πρωτη εφαρμογη και μετα απο καθε πτωση, εαν θες να εχεις το 100% τις αποδοσης του κρανους. απο εκει και περα ο καθενας κανει οτι καταλαβαινει, μεγαλα παιδια ειμαστε αλλωστε...
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  14. #14
    καλα κρανη πιστευω ειναι και τα x-lite κοιτα και απο εκει.εχει ο μπαξεβανης στην καλοιροης

  15. #15
    μιας και δεν χρειαζεται να ανοιξω νεο θεμα να ρωτησω και εγω. ηρθε η ωρα να αλλαξω κρανος.. ειχα ενα aeroblade 2 το οποιο μεχρι τωρα τα πηγε μια χαρα εκτος τον θορηβο στην εθνική.. Δεν θέλω να δώσω παραπάνω απο 250-300 ευρώ. κοίταξα στο ίντερνετ και διάβασα πάρα πολλά και μπορώ να πώ οτι χάθηκα λίγο. μερικά που είδα είναι το agv horizon .S4 ,stealth , Shark RSF3 . Δεν θα είχα πρόβλημα να βρώ και δεύτερο χέρι αλλά σε καλή κατάσταση. Το βιάζομαι κιολας γιατι μας άφησε το aeroblade

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF