Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 36 από 36

Θέμα: Πού ψωνίζετε καλώδια ρε ανακατασκευαστές;

  1. #31
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.bmw Προβολή μηνύματος
    Λεωφόρος Μεσογείων 101, Αθήνα – Αμπελόκηποι. Απέναντι από πρώην σχολή χωροφυλακής. Ηλεκτρολογικά αυτοκινήτων ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΓΚΙΟΚΑΣ
    Τηλέφωνο :2106918562
    Αυτός είναι 200 μέτρα από το σπίτι μου! Έχει καλώδια; Εύγε! Μήπως μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει και τι καλώδια συνήθως χρειάζονται; 0,75, 1, 1,5; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Αυτός είναι 200 μέτρα από το σπίτι μου! Έχει καλώδια; Εύγε! Μήπως μπορεί κάποιος πιο έμπειρος να μου πει και τι καλώδια συνήθως χρειάζονται; 0,75, 1, 1,5; Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
    Το καλώδιο να το φαντάζεστε σαν μια σωλήνα που περνά νερό. Όσο πιο πολύ νερό θέλουμε να περάσει τόσο πιο μεγάλη (σε διατομή) σωλήνα παίρνουμε.
    Καλώδια με διατομή 0.75 καρέ είναι για εντολές ( βαλβίδες θερμοκρασίας – μπεκ – κ.α.) 1.0 καρέ για μικρές καταναλώσεις ( λαμπάκια οργάνων – φλας – stop – πορείας) 1.5 με 2.0 καρέ κυρίως καλωδίωση ( φώτα – ανορθωτής – πολλαπλασιαστής – πηνία - κ.α.) 4.0 με 6.0 καρέ μπαταρία – μίζα – μπουτόν μίζας.
    Το καρέ το μετράμε όχι με την μόνωση μόνο καθαρό χαλκό.
    Τα πολύκλωνα καλώδια χωρίζονται σε μαλακή ψιλή τρίχα (πολλή εύκαμπτο σαν καλώδιο, δεν κόβεται εύκολα) και χοντρή τρίχα (πιο δυσκίνητα αλλά πιο ανθεκτικά στα πολλά amper)
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  3. #33
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από giorgos.bmw Προβολή μηνύματος
    Το καλώδιο να το φαντάζεστε σαν μια σωλήνα που περνά νερό. Όσο πιο πολύ νερό θέλουμε να περάσει τόσο πιο μεγάλη (σε διατομή) σωλήνα παίρνουμε.
    Καλώδια με διατομή 0.75 καρέ είναι για εντολές ( βαλβίδες θερμοκρασίας – μπεκ – κ.α.) 1.0 καρέ για μικρές καταναλώσεις ( λαμπάκια οργάνων – φλας – stop – πορείας) 1.5 με 2.0 καρέ κυρίως καλωδίωση ( φώτα – ανορθωτής – πολλαπλασιαστής – πηνία - κ.α.) 4.0 με 6.0 καρέ μπαταρία – μίζα – μπουτόν μίζας.
    Το καρέ το μετράμε όχι με την μόνωση μόνο καθαρό χαλκό.
    Τα πολύκλωνα καλώδια χωρίζονται σε μαλακή ψιλή τρίχα (πολλή εύκαμπτο σαν καλώδιο, δεν κόβεται εύκολα) και χοντρή τρίχα (πιο δυσκίνητα αλλά πιο ανθεκτικά στα πολλά amper)
    Απλός και περιεκτικός! Άρα 0,75 για το βολτόμετρο, 1,0 για το 12V μπριζάκι και 1,5 για τα θερμαινόμενα, σωστά;
    Dream with the feathers of angels stuffed beneath your head.

  4. #34
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MISKIN Προβολή μηνύματος
    Απλός και περιεκτικός! Άρα 0,75 για το βολτόμετρο, 1,0 για το 12V μπριζάκι και 1,5 για τα θερμαινόμενα, σωστά;
    Ναι έτσι είναι. Αλλά και 1.5 να Βάλης σε όλα δεν τρέχει τίποτα, καλύτερο είναι.
    Το θέμα είναι καθαρά οικονομικό, όσο πιο χοντρό τόσο πιο ακριβό.
    Εγώ χρησιμοποιώ 1.5 σε όλα εκτός μπαταριάς.
    · Ο χαρακτήρας είμαι εγώ, η συμπεριφορά μου εξαρτάται από εσένα.
    www.agmalarm.gr https://www.facebook.com/giorgos.marazotis https://twitter.com/GMarazotis

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Δλδ στον Γκίοκα πχ θα βρούμε και καλώδια δίχρωμα με το μέτρο; Ο Κάυκας και ο Κωσνταντακάτος έχουν αλλά μόνο κουλούρα 100 μέτρων. Εφαγα τον κόσμο!!!
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	$(KGrHqEOKoYE6e8E4GwIBOqp+SIM0w~~60_58.JPG 
Προβολές:	325 
Μέγεθος:	82,8 KB 
ID:	314400

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.961
    Άμα ψάχνει κανείς εν έτει 2018 στην Ελλάδα για automotive καλώδιο (FLRY), τότε GRobotronics.

    Δείτε στην ενότητα prototyping για hook-up wires.


Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF