Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 37

Θέμα: CBF 600 sa c abs. Πρώτες εντυπώσεις. Σύντομο τεστ.

  1. #1

    CBF 600 sa c abs. Πρώτες εντυπώσεις. Σύντομο τεστ.

    Το πήρα κατά τύχη. Το μοναδικό μαγαζί που μου έπαιρνε το σκούτερ σε λογική τιμή, είχε ένα CBF και το πήρα με συνοπτικές διαδικασίες.
    Ποτέ δεν μου έκανε κλικ αυτό το μηχανάκι γιατί ήταν πολύ βαρύ κι αδύναμο.Να που βρέθηκε στα χέρια μου πριν 4 μέρες.
    1)Όταν το καβάλησα, εντυπωσιάστηκα από τον όγκο, το χώρο και φυσικά το τρομακτικό βάρος που δεν μου επιτρέπει να κάνω μανούβρα χωρίς να κατέβω.
    Το'βαλα μπρός και ξεκίνησα. Σοκ! Ένα ΟΡΓΙΟ στροφών και το μηχανάκι επιτάχυνε σαν νταλίκα. Όλο αυτό βέβαια οφείλεται στο γεγονός ότι μέχρι πέρσι είχα ένα Hornet 900 και η συνήθεια είναι μεγάλο πράγμα. Το συνήθισα μετά από λίγα χλμ και τώρα κρίνω το γκάζι του επαρκές για τα πάντα εκτός από κόντρες και σπορ οδήγηση.
    2)Το έβγαλα στην εθνική για να δοκιμάσω την τελική του (το κάνω πάντα στα μεταχειρισμένα μηχανάκια, αμέσως μόλις τα συνηθίσω λίγο). Με 46 λίτρα μπαγκαζιέρα είδα στα 120 ανεβαίνοντας προς Αθήνα με ούριο άνεμο να τερματίζει το κοντέρ. Δηλαδή κάπου 225-230 και ήθελε να ανεβάσει ακόμα, αλλά έκλεισα αμέσως το γκάζι πριν μπεί το στροφόμετρο στα κόκκινα. Πρώτη φορά βλέπω μηχανάκι να μπορεί να βάλει την 6η στα κόκκινα. Κοντό το γρανάζωμα λοιπόν.
    3)Αναρτήσεις. Γουστάρω πολύ.Απορροφούν και κρατάνε. Τα δυο Hornet που είχα πριν μόνο κρατάγανε.
    4) Γεωμετρία. Πολύ αργή, δίνει σταθερότητα σε κάθε ταχύτητα και εμπιστοσύνη σε όλες τις στροφές εκτός από τις πολύ αργές. Στα εσάκια κινείται αργά. Ευέλικτο δεν το λες, αλλά ούτε και καράβι.Στην πόλη όμως το φοβερό κόψιμο του τιμονιού βοηθάει απίστευτα.
    5) Άνεση. Ναι και δικάβαλο με άνεση varadero . Προστασία από τον αέρα και δώσε χλμ. Το μεγάλο αναρτώμενο βάρος εδώ είναι πλεονέκτημα γιατί δημιουργεί ένα μαγικό χαλί . Η σέλα απαράδεκτη. Η σκληρή και γλιστερή σέλα των Hornet εδώ δεν ταιριάζει. Προβληματίζει στις μανούβρες με τα πόδια γιατί γλιστράει πολύ.Στα ταξίδια θα πονάει το πωπάκι μας χωρίς πάνα,όμως έχει αρκετό χώρο για μετακινήσεις μπρος-πίσω.
    6) Φρένα. Το μπροστινό τέλειο, το πίσω ανύπαρκτο. Το ABS δεν νομίζω ότι θα ενεργοποιηθεί ποτέ στα δικά μου χέρια. Όποιος έχει πέσει δεκάδες φορές, δεν τσαρουχώνει πλέον τα φρένα , ούτε σε πανικό.
    7) Το καλλίτερο για το τέλος.Παλιά δεν ρωτούσαμε κατανάλωση αλλά αυτονομία. Σήμερα που η κατανάλωση μετράει , έκανα την πρώτη μου γνωριμία με το CBF , διανύοντας 216χλμ κυρίως στα προάστια της Αθήνας και στον Κηφισσό (πολύ λίγο κέντρο) με 11 λίτρα. Περίπου 5λ/100 χλμ. Μακάρι να πάει έτσι και στη συνέχεια.


    Καλώς σας βρήκα. Ας μείνουμε ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ
    Τελευταία τροποποίηση από nikonian; 10/09/2012 στις 12:21.

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    57
    Ακριβώς έτσι!! Πριν από μερικά χρόνια στην αναζήτηση μηχανής είχα προσπεράσει το CBF σαν άχρωμο, άοσμο, αδύναμο και είχα καταλήξει σε ένα F 800. Τώρα που λόγω κρίσης αναγκάστηκα να στραφώ σε μεταχειρισμένα, "ξέπεσα" στο συγκεκριμένο μην έχοντας άλλη επιλογή (το βρήκα σε καλή τιμή και είναι ένας οικονομικός "εργάτης"). Και διαπίστωσα πόσο τέλεια μπορεί να εξυπηρετήσει στην καθημερινή μετακίνηση!!

    Φιλικότητα όσο και του F800 (μην πω παραπάνω), γράφει 300 km με ένα τεπόζιτο και μικτή χρήση (Αττική Οδό και πυκνή κίνηση), άνετο στην πόλη, ακόμα πιο άνετο στο ταξίδι με 120-140. Και χωρίς να θέλει μια περιουσία για συντήρηση όπως το BMW.

    Η ιδανική μηχανή για καθημερινή μετακίνηση ή για πρώτη επαφή με τα "πολλά" κυβικά !!

    Υ.Γ.
    Το μόνο έντονα αρνητικό που μπορώ να της δώσω, είναι το πόσο γλυστράει η σέλα!!!!

    ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!!!!!

  3. #3
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Δοκίμασε το στις στροφές... όσο απίθανο ακούγεται, ξύνει παταράκια!
    Και πράγματι, το πίσω φρένο είναι ανύπαρκτο, αντι να σταματάει, χτυπάει την αλυσίδα λόγω του ABS...
    Η σέλα του μετά απο κάποια χιλιόμετρα μετατρέπεται σε σανίδα..
    Απο πλευράς κινητήρα, οι 72 ίπποι δεν είναι και τόσο τραγικοί, αν χρησιμοποιηθούν σωστά.
    Αντοχές κινητήρα.. σκυλί!!!
    Καλορίζικο, καλοτάξιδο και καλόστριφτο!

  4. #4
    Για τα ψεκαστά μιλάτε ε; (περι κατανάλωσης)

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Για τα ψεκαστά μιλάτε ε; (περι κατανάλωσης)
    Νίκο τα 300 Km (307 συγκεκριμένα άναψε η ρεζέρβα) τα είδα σε καρμπυρατεράτο......μοντέλο 2005 είναι το δικό μου........

  6. #6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από butterfly Προβολή μηνύματος
    Νίκο τα 300 Km (307 συγκεκριμένα άναψε η ρεζέρβα) τα είδα σε καρμπυρατεράτο......μοντέλο 2005 είναι το δικό μου........
    Χμμμμ.... Γιατί δεν ακούω ότι καίει λίγο, όλο γκρίνια.
    Μάλλον αν το δεξί χεράκι είναι ανθρώπινο και δεν έχει πάθει αγκύλωση δηλαδή
    δεν ρουφάει τόσο.
    Τόσο περίπου καίω με το σκούτερ (600).

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Χμμμμ.... Γιατί δεν ακούω ότι καίει λίγο, όλο γκρίνια.
    Μάλλον αν το δεξί χεράκι είναι ανθρώπινο και δεν έχει πάθει αγκύλωση δηλαδή
    δεν ρουφάει τόσο.
    Τόσο περίπου καίω με το σκούτερ (600).
    Ακριβώς. Μιλάω για 120-130 σταθερά στην Αττική Οδό και όχι "στιψίματα" του γκαζιού στην πόλη. Δεν το ζορίζεις κι αυτό ανταποδίδει!!

  8. #8
    Για πείτε για συντήρηση τώρα που σας βρήκα

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

    Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

    Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Για πείτε για συντήρηση τώρα που σας βρήκα
    Ας μιλήσει κάποιος "παλιός" καλύτερα....εγώ το έχω σκάρτο μήνα και το πήρα με καινούρια λάστιχα και έχοντας περάσει service. Οπότε αργώ ακόμα!!

  11. #11
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.168
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

    Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

    Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.
    Oλα τα μηχανάκια της κατηγορίας του εχουν σιδερενιο ψαλίδι και ξυνουν τα μαρσπιε τους σχετικά εύκολα. Επίσης όλα εχουν 41mm μπροστινό.
    Μετα το 2007 που εγινε ψεκαστό με detuned μοτερ CBR600RR το CBF έγινε και super οικονομικό.
    Επίσης ειναι 222 κιλά γεμάτο. Τι σου φαίνεται περίεργο, οτι το κοντερ γράφει 225?

    Ποιό είναι το πρόβλημά σου?

    Μεγειά και καλά χιλιόμετρα nikonian!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  12. #12
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

    Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

    Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.
    Πάντως ο σύντροφος npat που το είχε δημιούργησε αρκετά ψυχολογικά προβλήματα σε κατόχους διαφόρων ανώτερων μηχανακίων σε εκδρομές στα βουνα και λαγκάδια της επικράτειας.

    5λτ/100 μικρά με την καμία όμως.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Σκοπευτή δεν αντιλέγω. Έχω φάει ήττα από τοπικούς παπόβιους (όχι ροζ) στον Άη Γιάννη όταν έστρωνα το F που το φύσαγα και δεν κρύωνε

  14. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    57
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Μετά το hornet που ξεπέρασε σε φήμη τα v-strom μάθαμε ότι το CBF ξύνει πατάκια στις στροφές (καλό είναι αυτό?), έχει 225-230 τελική και κατανάλωση 5 λτ/100 χλμ . Μάλιστα. Με δοκάρια για πίσω ψαλίδι, 41 mm συμβατικό μπροστινό, 70 άλογα τροχό (ίσως λέω πολλά) και βάρος περί τα 230 kg.

    Καλά τα γιαπωνέζικα αλλά μήπως το παρακάνετε λίγο σε εντυπώσεις/στοιχεία?

    Φιλικά πάντα και καλορίζικο στον φίλο το μοτόρι.
    Για ξυσίματα μαρσπιέδων και τελικές δεν το έχω φτάσει εκεί και δεν ξέρω. Όποιος έφτασε στο όριο μας το λέει και του τραβάμε και έναν ορό αλήθειας Για την 300ρα το είδα και και ήταν το πρώτο που μου έκανε εντύπωση. Εξήγησα όμως ότι το χρησιμοποιώ σαν commuter κάθε μέρα και όχι σαν την Υamaha του Rossi....

    Για 70 στον τροχό δεν είδα να γράφει κανείς (και σίγουρα δεν παίζει). 72 έγραψε ο φίλος και υποθέτω εννοεί μόνο κινητήρα (78 δεν υποτίθεται ότι έχει ????)
    Επίσης κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση, είναι ότι το μηχανάκι είναι και πιο βαρύ και πιο αδύναμο από το F800, αλλά οι επιταχύνσεις του δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Να υποθέσω ότι είναι αρκετά κοντό το κιβώτιο ?? (με 6η και 5000 βγάζει 110 km/h)

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της peter86
    Εγγραφή
    31/03/2007
    Μηνύματα
    634
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Πάντως ο σύντροφος npat που το είχε δημιούργησε αρκετά ψυχολογικά προβλήματα σε κατόχους διαφόρων ανώτερων μηχανακίων σε εκδρομές στα βουνα και λαγκάδια της επικράτειας.

    5λτ/100 μικρά με την καμία όμως.
    όσο καίει και το bandit 650 why not?????Mιλάμε για ήρεμη οδήγηση με στόχο την κατάναλωση.Τα βλέπεις ευκολα
    Honda bros pgm 400 '06-'09 45.000 χλμ.
    Suzuki Βandit 650 '09-'15 120.000 χλμ.
    Βmw k1300s '15 -

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF