Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Ιδιοκατασκευή τελικου εξάτμισης

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248

    Ιδιοκατασκευή τελικου εξάτμισης

    Κάπου στο 2001 με 2002 το τελικό που ειχα στην μηχανή αποδήμησε εις κύριον και τα χρήματα που ήθελα να πάρω άλλο ήταν πολλά
    αποφάσισα λοιπόν να το "αντιγράψω" . Το τελικό που είχα ήταν ενα Marshal
    το άνοιξα κόβοντας το κατά μήκος και πήρα τα μέτρα από το σιγαστήρα
    Πήρα μολύβι και χαρτί και άρχισα να κάνω σκίτσα για το τελικό ,το πρόβλημα που είχα είναι οτι δεν μπορούσα να κατασκευάσω το "χωνί"
    οπότε αποφάσισα να πάρω ανοξείδωτο σωλήνα πήρα και ενα διάτρητο σωλήνα από ενα τύπο που φτιάχνει εξατμίσεις αυτοκινήτων
    ( είναι λίγο μεγαλύτερη διάμετρος απο αυτή που είχε το marshal ) , μου έφτιαξε και ενας φίλος στον τόρνο τα καπάκια και του έβαλα και πετροβαμβακα .
    Ο ήχος που έβγαλε ήταν πολύ καλός και η απόδοση ήταν όπως και με το Marshal, απο τοτε περάσαν σχεδόν 10 χρόνια.

    τώρα που το πέρασα στο ΚΤΕΟ ο θόρυβος στο ρελαντί ήταν 78db και στις 6500rpm ηταν 98db
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IM000543.JPG‎   IM000545.JPG‎  
    Τελευταία τροποποίηση από kokar; 12/09/2012 στις 21:00.

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    το τελικό αποτέλεσμα..
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων IM000545a.JPG‎   DSC07271.jpg‎  

  3. #3
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Κωστα βλεπω οτι εχεις παρει φορα!!!
    Μια χαρα το τελικο!!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Πόσο χρεώνεις για 2 τέτοια που θέλω?

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv9cvk Προβολή μηνύματος
    Κωστα βλεπω οτι εχεις παρει φορα!!!
    Μια χαρα το τελικο!!!
    όπως είπα το ειχα φτιάξει κάπου στο 2001-2002 δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά τώρα βρήκα την ευκαιρία να το βάλω .
    βέβαια στα σχεδόν 10 χρόνια που περάσαν μου δόθηκε η ευκαιρία να της κάνω ένα εξονυχιστικό έλεγχο !!!

  6. #6
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Ωραία δουλειά! Ένας φίλος μου έφτιαχνε παλιά σιγαστήρες δίχρονων με παρόμοιο τρόπο, αλλά από αλουμίνιο...

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    αλουμίνιο είναι μόνο οι "τάπες" μπροστά και πίσω,να σου πω την αλήθεια δεν ήμουν σίγουρος οτι μπορεί να αντέξει .....

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της motor12
    Εγγραφή
    23/11/2007
    Μηνύματα
    135
    πολυ καλο μπραβο κι απο μενα
    Ο καθένας έχει τρεις χαρακτήρες, αυτόν που δείχνει, αυτόν που έχει, και αυτόν που νομίζει ότι έχει
    http://motor11.tumblr.com/

  9. #9
    Είναι κόσμημα, αν ήταν δικό μου θα λυπόμουν να το βάλω επάνω, θα το είχα στο σπίτι να το χαζεύω.

  10. #10
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    αλουμίνιο είναι μόνο οι "τάπες" μπροστά και πίσω,να σου πω την αλήθεια δεν ήμουν σίγουρος οτι μπορεί να αντέξει .....
    Χμμ, το αλουμίνιο με το ανοξείδωτο δεν κάνουν καλή παρέα... Αν το μηχανάκι βρέχεται, μπορεί να έχεις πρόβλημα από ηλεκτρόλυση. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Electrolytic_corrosion )

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από KostasV2 Προβολή μηνύματος
    Χμμ, το αλουμίνιο με το ανοξείδωτο δεν κάνουν καλή παρέα... Αν το μηχανάκι βρέχεται, μπορεί να έχεις πρόβλημα από ηλεκτρόλυση. ( http://en.wikipedia.org/wiki/Electrolytic_corrosion )
    στα 10 χρόνια που το εχω δεν εχει δείξει σημάδια διάβρωσης και να φανταστείς την έχω σε υπαίθριο parking,
    πιθανόν να παίζει ρόλο το ειδος του αλουμινίου που έχω βάλει
    σε μερικές μέρες θα αλλάξω τον πετροβαμβακα και θα βγάλω κοντινές φώτο στα αλουμίνια

  12. #12
    Ημίκουλο μέλος Το avatar του/της KostasV2
    Εγγραφή
    20/09/2011
    Μηνύματα
    1.515
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    στα 10 χρόνια που το εχω δεν εχει δείξει σημάδια διάβρωσης και να φανταστείς την έχω σε υπαίθριο parking,
    πιθανόν να παίζει ρόλο το ειδος του αλουμινίου που έχω βάλει
    σε μερικές μέρες θα αλλάξω τον πετροβαμβακα και θα βγάλω κοντινές φώτο στα αλουμίνια
    Μακάρι να είναι υπερβολικοί οι φόβοι μου, αλλά το πρόβλημα γενικά υπάρχει.

  13. #13
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό, κι εφ όσον εχει αντέξει τόσα χρόνια δεν νομίζω οτι εχει κανενα προβλημα.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  14. #14
    Είναι η πιο πρόσφατη... Το avatar του/της stavrouliasp
    Εγγραφή
    20/01/2006
    Μηνύματα
    1.975
    Τι χαρά που δίνει η ιδιοκατασκευή ε? Περισσότερη από το να σου χάριζαν τη σουπερ ντούπερ κάρμπον και ξέρω γω τι εξάτμιση...

  15. #15
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    πολλη καλη!εγω τροποποιησα μια wrp για CBR που ειχα και τσαλακωθηκε απο πτωση.χρκατησα ταπες και διατρητο την κοντηνα και την εντυσα απεξω με ανοξειδωτη λαμαρινα που εφτιαξα σε τενεκετζη που φτιαχνει μπορια απο σομπες. η εμφανιση της ηταν εντυπωσιακη αλλα επειδη ηταν κοντη εχανα πααααρα πολυ σε χαμηλες στροφες και τελικα την εβγλα και ξαναεβαλα την mivv που φοραω. εντυπωσιακη η δουλεια σου παντως. ποσο σου κοστισαν τα αλουμινενια τμηματα?

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF