Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 33

Θέμα: Τι είδους μηχανή είναι πιο εύκολη για έναν αρχάριο οδηγό?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2012
    Μηνύματα
    6

    Question Τι είδους μηχανή είναι πιο εύκολη για έναν αρχάριο οδηγό?

    Καλησπέρα σας,

    Μόλις ξεκίνησα μαθήματα για να πάρω το δίπλωμα απεριόριστου κυβισμού και έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για μηχανή. Οι απόψεις διίστανται στο τι στυλ μηχανής είναι κατάλληλο ώστε να μάθει καλύτερα (και να μην πάθει κάποιο ατύχημα) ένας αρχάριος οδηγός σαν εμένα. Οι περισσότεροι μου λένε να πάρω μια χαμηλού κυβισμού 125cc-250cc ΧΤ 'η KLE, σαν σκαλοπάτι πριν μια μηχανή μεγάλου κυβισμού της αρέσκειας μου. Εμένα όμως μ'αρέσουν πολύ οι cruiser μηχανές και ειδικότερα η Τriumph Speedmaster 2012 800cc και γενικά αυτές οι μηχανές είναι κ ο λόγος που βγάζω δίπλωμα τώρα. Και δεν βρίσκω λόγο να πάρω μια enduro μηχανή εφόσον σχεδιάζω να οδηγώ όλη μου τη ζωή cruiser. Και θέλω να ρωτήσω, είναι κατάλληλες για έναν αρχάριο? Αν όχι, τότε ποιές πιστεύετε ότι είναι? Θεωρούνται αξιόπιστες μηχανές?

  2. #2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panosef Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,

    Μόλις ξεκίνησα μαθήματα για να πάρω το δίπλωμα απεριόριστου κυβισμού και έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για μηχανή. Οι απόψεις διίστανται στο τι στυλ μηχανής είναι κατάλληλο ώστε να μάθει καλύτερα (και να μην πάθει κάποιο ατύχημα) ένας αρχάριος οδηγός σαν εμένα. Οι περισσότεροι μου λένε να πάρω μια χαμηλού κυβισμού 125cc-250cc ΧΤ 'η KLE, σαν σκαλοπάτι πριν μια μηχανή μεγάλου κυβισμού της αρέσκειας μου. Εμένα όμως μ'αρέσουν πολύ οι cruiser μηχανές και ειδικότερα η Τriumph Speedmaster 2012 800cc και γενικά αυτές οι μηχανές είναι κ ο λόγος που βγάζω δίπλωμα τώρα. Και δεν βρίσκω λόγο να πάρω μια enduro μηχανή εφόσον σχεδιάζω να οδηγώ όλη μου τη ζωή cruiser. Και θέλω να ρωτήσω, είναι κατάλληλες για έναν αρχάριο? Αν όχι, τότε ποιές πιστεύετε ότι είναι? Θεωρούνται αξιόπιστες μηχανές?
    Καλώς ήρθες και καλούς δρόμους.

    Ψαξε λιγο στο φόρουμ, έχει γινει άπειρες φορές παρόμοια ερωτηση.
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2012
    Μηνύματα
    6
    Συγκεκριμένα για cruiser? οκ θα ψάξω, ευχαριστώ

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panosef Προβολή μηνύματος
    Συγκεκριμένα για cruiser? οκ θα ψάξω, ευχαριστώ
    Οχι, γενικότερα για νέο/αρχάριο οδηγο και τις πιθανες επιλογές.

    ΤΟ κρουιζερ το ξεχνας προς το παρον (εκτος εαν εχεις πολύ γεματες τσέπες)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2012
    Μηνύματα
    6
    Καλά γεμάτες τσέπες δεν έχω σίγουρα.. Αλλά έχω κάπου 5.500ευρώ στην άκρη και έλεγα συγκεκριμένα για την Τriumph που γράφω παραπάνω να τα δώσω και να δίνω και 160ευρώ τον μήνα και κάποια στιγμή να την ξεπληρώσω. Κοστίζει 9.990.

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    αυτο το (και να μη παθει καποιο ατυχημα) που αναφερεις, ειναι λιγο ατοπο καθως ατυχημα μπορεις να παθεις με οτιδηποτε οποτεδηποτε!!
    η πιο καταλληλη μηχανη για αρχαριο ειναι αυτη που δεν θα τον φοβιζει ιδιετερα, η για να το πω καλυτερα δεν θα τον φοβιζει περισσοτερο
    απ'οσο ειναι ηδη φοβισμενος! οποτε μια μηχανη με ηπιες επιδοσεις ειναι πιο καταλληλη! το speedmaster που αναφερεις με μια πρωτη ματια
    που εριξα εχει το ιδιο μοτερ με το μπονεβιλ και πολυ κοντινες επιδοσεις! στα 61 αλογα δεν εχει τρομακτικη δυναμη! και εχοντας οδηγησει το
    μπονεβιλ, σαν σχετικα αρχαριος και εγω κρινω οτι κατα πασα πιθανοτητα θα σε βολεψει!! λεφτα να χεις μονο να μπορεις να το αποκτησεις!

    εγω οταν ειχα οδηγησει το μπονεβιλ μου φανηκε ποδηλατο, και μετα ολη μερα ειχα ενα ηλιθιο χαμογελο! το ερωτευτηκα!

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2012
    Μηνύματα
    6
    σε ευχαριστώ Mike και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν, ότι δεν έχει τρελά γκάζια, έχει χαμηλό πλαίσιο οπότε πατάς κάτω γερά. Αυτό που άκουσα και με φοβίζει είναι ότι ακούω να λένε κοροιδευτικά ότι αυτές οι μηχανές δεν στρίβουν. Ισχύει? τις θεωρείς εσύ αξιόπιστες?

  8. #8
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panosef Προβολή μηνύματος
    (...)Αυτό που άκουσα και με φοβίζει είναι ότι ακούω να λένε κοροιδευτικά ότι αυτές οι μηχανές δεν στρίβουν. Ισχύει?
    Φυσικά και στρίβουν. Αλλιώς κανείς δεν θα έφτανε στον προορισμό του!

    Καλό είναι όμως να γνωρίζουμε ότι όσο πιο φιλική είναι μια μοτοσυκλέτα τόσο περισσότερο θα... δυσανασχετήσει στην πίεση. Το πλαίσιο με αρκετή ελαστικότητα ναι μεν θα συγχωρέσει λάθη, αλλά δε μπορεί να διαχειριστεί τις δυνάμεις που αναπτύσσονται σε μια στροφή όταν κινούμαστε ιδιαίτερα σβέλτα.

    Μια μηχανή βόλτας κάνει καλά ακριβώς αυτό που σχεδιάστηκε! Βόλτα.
    Think faster than you ride

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelf
    Εγγραφή
    17/04/2009
    Μηνύματα
    269
    αυτό από το οποίο κινδυνεύει ένας αρχάριος είναι 99% από τον τρόπο που οδηγεί....το ότι δεν βλέπει τον κίνδυνο ....το τι μηχανή καβαλα δεν παίζει τόσο ρόλο ...

    παρε τη μηχανή που γουσταρεις να καβαλας ...

    διάβασε τεχνικα θέματα ....διάβασε για το "πως στρίβεις" .....διάβασε συμβουλές στα φόρουμ ....δες βίντεο .....κ σιγά σιγά δοκίμαζε στο δρόμο ώστε να αποκτήσεις πλήρως τον έλεγχο ....

    όσο πιο πολύ ψάξεις ....τόσο πιο ασφαλής θα είσαι !

    καλοριζικο ! ;-)

  10. #10
    Μην παρεις τραιουμφ.ειναι γκει.
    Οι αντρες οδηγανε ΚΤΜ.

    Wellcome.

  11. #11
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2012
    Μηνύματα
    6
    Γιαυτό μπήκα και στο φόρουμ, να διαβάζω να ενημερώνομαι και να μαθαίνω. σας ευχαριστώ παιδιά βοηθήσατε αρκετά

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    18/09/2012
    Μηνύματα
    6
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lioulios Προβολή μηνύματος
    Μην παρεις τραιουμφ.ειναι γκει.
    Οι αντρες οδηγανε ΚΤΜ.

    Wellcome.
    χαχαχα.. οκ θα το έχω υπ'οψην lioulios

  13. #13
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lioulios Προβολή μηνύματος
    Μην παρεις τραιουμφ.ειναι γκει.
    Οι αντρες οδηγανε ΚΤΜ.

    Wellcome.
    Και πίνουν μπύρες πετώντας τάπες από παλιές βαλβίδες πάνω στο κ@λομέρι του χοντρού μάστορα περιμένοντας να τους τα φτιάξει.


    Keep spamming!!!:a13:

  14. #14
    old school gixxer Το avatar του/της alex14
    Εγγραφή
    27/01/2003
    Μηνύματα
    2.131
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από GIXXERAKIAS Προβολή μηνύματος
    Και πίνουν μπύρες πετώντας τάπες από παλιές βαλβίδες πάνω στο κ@λομέρι του χοντρού μάστορα περιμένοντας να τους τα φτιάξει.


    Μπαμπα μην πεφτεις !!!!
    __________________
    suzuki bandit 650
    suzuki dr250 djebel
    piaggio medley 150

  15. #15
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.332
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panosef Προβολή μηνύματος
    σε ευχαριστώ Mike και εγώ κάπως έτσι το σκεφτόμουν, ότι δεν έχει τρελά γκάζια, έχει χαμηλό πλαίσιο οπότε πατάς κάτω γερά. Αυτό που άκουσα και με φοβίζει είναι ότι ακούω να λένε κοροιδευτικά ότι αυτές οι μηχανές δεν στρίβουν. Ισχύει? τις θεωρείς εσύ αξιόπιστες?
    η αληθεια ειναι οτι σιγουρα δεν στριβουν οπως ενα σουπερσπορτ η ενα σπορτ τουρινγκ! αλλα οντας αρχαριος, ουτε και εσυ στριβεις οπως ενα "φτασμενος" αναβατης σουπερσπορτ! αν τη μηχανη τη θες για τουρισμο και χρηση του στυλ "να παω βολτουλα, να χαζεψω τα δεντρακια, τα λουλουδακια κτλ, μια χαρα στριβει!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF