Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 24 από 24

Θέμα: ΝΕΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΤΟ 2013

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    25/05/2013
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MouzasSierra117 Προβολή μηνύματος
    το οτι σε καλιπτη σε καλιπτη λογο κιβικων εκατοστων, αλλα καλο θα ηταν να μην ξεκινισεις με ktm και να παρεις ενα παπη για αρχη. Αμα πας κατευθιαν σε αυτη την κατηγωρια θα δισκολευτης πολυ λιγω εως και πολυ. Μονο μετατροπες να μην κανεις γιατι αμα εχεις διπλομα για 125 και φανει οτι το μιχανακι, παπι οτιδιποτε παρεις ειναι πανω απο 125cc εκει σου κοβη των κωλο...
    εχω εμπειρια απο παπακια οδηγω το innova 3 χρονια αλλα χωρις διπλομα και τορα 8ελω μια μηχανη κανονικη για να αποκτησο εμπειρια...

    διαβασα τουν νεους νομους για τα διπλωματα και λεει στα 18 μεχρι 125 κυβικα εως 11 ιππους... δλδ αρκει να ειναι 125 κυβικα η πεζουν ρολο και η ιπποι αυτο δεν εχο καταλαβει αν μπορει να μου εξηγηση καποιος..

  2. #17
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Βέβαια αυτό κάπου μπάζει. Αναφέρομαι για παράδειγμα για το Α2. Ο νόμος λέει ότι το maximum kw πρέπει να είναι στα 35. Μα έλα που καμία άδεια δεν το γράφει. Στην άδεια του fazer μου το σημείο που θα έπρεπε να γράφει τα kw είναι κενό (όχι ότι με χαλάει βέβαια). Κοίταξα στο wiki και αναφέρει πως το fazer είναι 72 kw. Άρα θεωρητικά εμένα δεν επιτρέπεται να το οδηγώ. "Αλλά έλα απέδειξε μου το αντίθετο σε κάποιο μπλόκο, αφού στην άδεια δεν φαίνεται." Και καθώς το σκεφτόμουν αυτό να μου στους καθρέφτες μου ένα TDM και ένα Vstrom της ομάδας ΔΙΑΣ, ένα πρωί να μου κάνουν νόημα να σταματήσω. Κοιτάνε όλα τα χαρτιά μου κομπλέ και στέκονται στην κατηγορία του διπλώματος. Ο ένας εκ των τεσσάρων λέει 600cc είναι η μηχανή του άρα μάλλον το καλύπτει το παιδί. Οι άλλοι δύο δεν είχαν ιδέα και ο τρίτος έχει την φαεινή ιδέα να το ψάξει στο Google. Μετά από λίγο γυρίζει και μου λέει "φίλε μου με το δίπλωμα αυτό δεν μπορείς να οδηγείς την μηχανή αυτή, επιτρέπεται να οδηγάς μέχρι 395cc." Την στιγμή στην οποία πήγα να τον διορθώσω για την κοτσάνα που πέταξε μαζεύτηκα γιατί άρχισε να μου λέει τα ευχάριστα ότι κανονικά θα μου έβαζε πρόστιμο 200€ αλλά έχει την καλή πρόθεση να με αφήσει να φύγω. Έτσι ανέβηκα γρήγορη στην μηχανή και εξαφανίστηκα πριν το ξανασκεφτούν.

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    27/04/2013
    Μηνύματα
    6
    Φιλε μου προβλημα δεν θα εχεις σε μπλοκο μονο αμα ειναι ψαγμενος αυτος που θα σου κανει τον ελενχο προβλημα θα υπαρξει αν εμπλακεις σε ατυχημα(μακρια απο μας) εκει οι σφαλιστηκες προκυμενου να μην πληρωσουν θα ψαξουν τα παντα.....δεν θελω να σε ξενερωσω απλα να σε προετοιμασω...

  4. #19
    Νέο μέλος Το avatar του/της apo_kun
    Εγγραφή
    29/05/2012
    Μηνύματα
    18
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από route 66 Προβολή μηνύματος
    όχι,υσχίει ότι και πριν κράτα το αισιχτιρ γιά τα πιο σοβαρά(χαράτσια,ανεργία,μισθός βασικός 450 ευρώ,ατιμωρισία πολιτικών,ξεπούλημα της εθνικής περιουσίας,ψήφο στους ίδιους και τους ίδιους κλπ)απο αυτό τη γλύτωσες
    Ομοιοπαθής με τον a.fil. Για να κατανοήσω πλήρως την απάντηση σου route66, λες πως οι κάτοχοι του μέχρι πρότινος <μικρού> (25kw) διπλώματος μπορούν να γίνουν κάτοχοι διπλώματος απεριορίστων κυβικών απλά με το γνωστό παράβολο με την συμπλήρωση 2 ετών από την απόκτηση του <μικρού>?
    Πρόσφατα φίλος μου επίσης κάτοχος του μικρού που συμπλήρωσε τα 2 έτη με πληροφόρησε πως δεν μπόρεσε να κάνει την πολυπόθητη αυτή μετάβαση αλλα μπορεί μόνο να κάνει αναθεώρηση(νομίζω) διπλώματος για Α2.

    Τα φώτα σας παρακαλώ..
    trailblazer

  5. #20
    Μέλος
    Εγγραφή
    09/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Καλησπέρα σας,
    Δεν είμαι σίγουρος αν είμαι στο σωστο thread αλλα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
    Μπορείς να δώσεις για δίπλωμα μηχανής χωρις να είσαι με κάποια σχολή οδηγών. Και εξηγούμαι...έχεις κάνει τα υποχρεωτικά μαθήματα, έχεις περάσει τα θεωρητικά και σε κόβουν στην οδήγηση.
    Μπορείς να πάρεις την κάρτα σου απο τον δάσκαλο οδήγησης, να πληρώσεις το παράβολο , να έχεις βρεί και μηχανή σωστη (μηχανικά) και να δώσεις "solo"????
    Η πρέπει αναγκαστικά να είσαι team με σχολή οδηγών??

    Τα γράφω όλα αυτά γιατι σε περίπτωση που πέσεις σε "χαβαλέ" δάσκαλο που σε βλέπει πορτοφόλι μόνο και σου δίνει 1 χρεπι για να δώσεις εξετάσεις, με αποτέλεσμα να μπερδεύει στο δρόμο η μηχανή, να σβήνει χωρις λόγο και να μην παίρνει μπρος μετα...και άλλα!!!! Και να σε κόβουν!!!!!

    Κανένας συμφορουμίτης μπορει να με βοηθήσει??

    Ευχαριστώ πολύ

  6. #21
    Με θυμάσαι ρε πούστη ? Το avatar του/της AristidisZ
    Εγγραφή
    24/09/2012
    Μηνύματα
    3.680
    αν θυμάμαι καλά, παλιά ξανάκανες υποχρεωτικά κάποια πρακτικά αν κοβόσουν...
    τώρα δεν έχεις κι άδικο, αν όντως ο δάσκαλος είναι γτπκ, τι προστασία έχεις άραγε εσύ (και ο κάθε εσύ) σαν υποψήφιος ;

    ψυχή μου πιες, πιες όσο θες μήπως και πάρεις στροφές

    Ο Γλάρος / ψόφα φούστη γλάρε
    ψαναψόφα φούστη γλάρε

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/11/2013
    Μηνύματα
    9
    Νομίζω φίλε ότι δεν μπορείς να ξαναδώσεις ως solo

  8. #23
    Μέλος Το avatar του/της corsa2
    Εγγραφή
    15/11/2013
    Μηνύματα
    44
    Μπουρδες κατσαρες....... Ελλας forever.......

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dxeavy
    Εγγραφή
    03/06/2002
    Μηνύματα
    243
    Όχι δε μπορείς φίλε, αναγκαστικά πρέπει να πας σε σχολή.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από maim2004 Προβολή μηνύματος
    Καλησπέρα σας,
    Δεν είμαι σίγουρος αν είμαι στο σωστο thread αλλα θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
    Μπορείς να δώσεις για δίπλωμα μηχανής χωρις να είσαι με κάποια σχολή οδηγών. Και εξηγούμαι...έχεις κάνει τα υποχρεωτικά μαθήματα, έχεις περάσει τα θεωρητικά και σε κόβουν στην οδήγηση.
    Μπορείς να πάρεις την κάρτα σου απο τον δάσκαλο οδήγησης, να πληρώσεις το παράβολο , να έχεις βρεί και μηχανή σωστη (μηχανικά) και να δώσεις "solo"????
    Η πρέπει αναγκαστικά να είσαι team με σχολή οδηγών??

    Τα γράφω όλα αυτά γιατι σε περίπτωση που πέσεις σε "χαβαλέ" δάσκαλο που σε βλέπει πορτοφόλι μόνο και σου δίνει 1 χρεπι για να δώσεις εξετάσεις, με αποτέλεσμα να μπερδεύει στο δρόμο η μηχανή, να σβήνει χωρις λόγο και να μην παίρνει μπρος μετα...και άλλα!!!! Και να σε κόβουν!!!!!

    Κανένας συμφορουμίτης μπορει να με βοηθήσει??

    Ευχαριστώ πολύ
    They'll talk to ya and talk to ya and talk to ya about individual freedom. But they see a free individual, it's gonna scare 'em.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτοΠρώτο 12

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF