Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 61 έως 75 από 102

Θέμα: Αντίληψη πραγματικότητας.

  1. #61
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Πώς;



    Δε μιλάμε να ξύσεις σε καμία στροφή ρε Νίκο.
    Για αντίληψη λέμε ...


    Τι εννοείς πως; Σε τέτοια ακραία στροφή πας αργά.. Θες να βλέπεις τα πάντα.
    Προσαρμόζεις την ταχύτητά σου και την κλίση της στροφής ανάλογα το τι βλέπεις.. δεν μπορώ να στο εξηγήσω καλύτερα..

    Το ξύσιμο ήταν σχήμα λόγου, ανόητε! Το σβέλτα και με ασφάλεια είναι το ζητούμενο.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  2. #62
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Σε τέτοια ακραία στροφή πας αργά..
    Προσαρμόζεις την ταχύτητά σου και την κλίση της στροφής ανάλογα το τι βλέπεις..
    Ναι, αλλά...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το "πηγαίνοντας λίγο πιο αργά", σωστό μεν, σωστότατο, αλλά δε ταιριάζει στον χαρακτήρα μου. Με αναγκάζει να κάνω κάτι που δεν μου αρέσει...


    Άρα, προσαρμόζουμε την ταχύτητα σ' αυτά που βλέπουμε ή βλέπουμε αναλόγως της ταχύτητας;

  3. #63
    Χωματινο μελος Το avatar του/της ADVENTURAZ
    Εγγραφή
    26/07/2007
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Σπας την στροφή σε πολλές μικρότερες...
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Πώς;

    ...που σημαινει οτι θα εχεις και πολλες κορυφες ,οποτε το σημειο F μεταβαλλεται σε σημειο A και το Μ παραμενει ως εχει αφου ειναι και ο αρχικος σου στοχος(η εξοδος)
    Χωμα και βουνο μου πηραν το μυαλο!:a24::a39:

  4. #64
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ADVENTURAZ Προβολή μηνύματος
    ...που σημαινει οτι θα εχεις και πολλες κορυφες ,οποτε το σημειο F μεταβαλλεται σε σημειο A και το Μ παραμενει ως εχει αφου ειναι και ο αρχικος σου στοχος(η εξοδος)
    Στο "Μ" μπαίνεις, διορθώνω το σχήμα για να είναι πιο σαφές...

  5. #65
    Θωμά εγώ θα καθυστερούσα το σημείο εισόδου για να δω βαθύτερα μέσα στη στροφή.
    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  6. #66
    Χωματινο μελος Το avatar του/της ADVENTURAZ
    Εγγραφή
    26/07/2007
    Μηνύματα
    227
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Στο "Μ" μπαίνεις, διορθώνω το σχήμα για να είναι πιο σαφές...
    ...που σημαινει οτι θα εχεις και πολλες κορυφες ,οποτε το σημειο F μεταβαλλεται σε σημειο Μ(κορυφη) και το Α παραμενει ως εχει αφου ειναι και ο αρχικος σου στοχος(η εξοδος)
    Χωμα και βουνο μου πηραν το μυαλο!:a24::a39:

  7. #67
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giorgos19 Προβολή μηνύματος
    Θωμά εγώ θα καθυστερούσα το σημείο εισόδου για να δω βαθύτερα μέσα στη στροφή.
    Άντε και βλέπεις βαθύτερα, το "Α" δε θα το δεις πριν στρίψεις.
    Και στο σενάριο πάμε βόλτα με τη μηχανή, ΧΩΡΙΣ αλεξίπτωτο, ναι ;

  8. #68
    E αυτή την περίπτωση σταματάμε, βάζουμε το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ και το στρίβουμε.

    Μπαινω στο merge...
    "Γιαννη αφησε τον δικο μου"
    εχει λιακαδα μα εδω θυμιζει μπορα,
    μου αρκει που 3 λεπτα οι ουρανοι ειναι δικοι μου
    κ εσυ εχθρε εισαι KILL ΑΠΟ ΩΡΑ

    ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΕΜΙΚΗ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ
    ---------------------------------------------
    Professor Einstein, does New York stop by this train?

  9. #69
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Κατ' αρχάς το σχέδιό σου είναι λάθος γιατί το Μ είναι στο αντίθετο ρεύμα και ο ντόπιος έρχεται με την μπέμπα με ανάποδα από το απέναντι.. (το έζησα με τρόμο στις στροφές της Μεγαλούπολης), εκτός αν αυτό είναι το δικό σου ρευμα μόνο.

    Κι επειδή έχεις επιτέλους μηχανάκι που μπορεί να στρίψει αξιοπρεπώς, άσε της ηλεκτρομηχανικές βελτιώσεις, βγάλτο απο τη σάουνα και μάθε να το πηγαίνεις επιτέλους.

    Στο παραπάνω ακραίο παράδειγμα θα πρέπει να παίζεις σε όλη τη στροφή με την ταχύτητά σου και την κλίση σου..

    Αν έχεις άλλη απορία μπορείς να ρωτήσεις αλλά ξέρεις από τώρα την απάντηση...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  10. #70
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Κατ' αρχάς το σχέδιό σου είναι λάθος ... εκτός αν αυτό είναι το δικό σου ρευμα μόνο.
    Είναι το δικό μας ρεύμα μόνο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Στο παραπάνω ακραίο παράδειγμα θα πρέπει να παίζεις σε όλη τη στροφή με την ταχύτητά σου και την κλίση σου..
    Ακραίο ή όχι είναι πραγματικό.
    Δε διαφωνώ πως η συγκεκριμένη φουρκέτα πρέπει να "σπάσει" ή πρέπει να προσαρμόζεις ταχύτητα/κλίση.

    Πώς όμως βοηθάς τη διαδικασία της αντίληψης της πραγματικότητας σε τέτοιες πολύπλοκες συνθήκες;

  11. #71
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Είναι το δικό μας ρεύμα μόνο.



    Ακραίο ή όχι είναι πραγματικό.
    Δε διαφωνώ πως η συγκεκριμένη φουρκέτα πρέπει να "σπάσει" ή πρέπει να προσαρμόζεις ταχύτητα/κλίση.

    Πώς όμως βοηθάς τη διαδικασία της αντίληψης της πραγματικότητας σε τέτοιες πολύπλοκες συνθήκες;
    Δεν είναι πολύπλοκη η συνθήκη. Απλή είναι. Απλά σ' αυτη την περίπτωση πας αργά... όσο αργά ή γρήγορα μπορεί ο καθένας ώστε βάση της γνώσης και της εμπειρίας του να διαχειριστεί το σύνολο στροφή-στρίψιμο..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #72
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Συμφωνοι στα περισσότερα μίστερ Blade...σωστό το "όπου κοιτάς εκεί θα πας"αλλά από κει και πέρα υπάρχουν δεκάδες χιλιάδες παράμετροι και διαφορετικές συνθήκες στον ίδιο δρόμο κάθε μέρα,άλλα κέφια και διάθεση,κούραση κλπ.
    Η αντίληψη έχει να κάνει και με το πόσο καλά "τα έχεις"με τη πάρτη σου,πόσο ξέρεις να φυλάγεσαι,τι εμπειρίες έχεις και πόσο ψυλλιασμένος είσαι,και κατά ΠΟΣΟ (γιατί όλο και κάποιος δε σε αφήνει να αγιάσεις) δεν μπαίνεις στο τρυπάκι "μπαίνω φέτα και ότι κάτσει" ή του "δε γαμιέται χώμα είμαι,αλλά χτυπάω και μια Αθήνα -Πάτρα"...

    Η οδήγηση πάνω από όλα είναι τέχνη,και σαν τέχνη εξελίσσεται και βελτιώνεται.Μαζί της βελτιώνονται και όλα τα σχετικά με αυτήν: κρίση,αντίληψη,υλικά,επιλογές,κλπ,αλλά ο παράγοντας άνθρωπος είναι αυτός που θα είναι τελικά ο καλός ή κακός χρήστης του δρόμου είτε ο δρόμος αλλάζει,είτε η διάθεσή του ή το όχημά του....με λίγα λόγια δε φτάνει να μάθεις καλές "γραμμές","φρένα" ή πλασσάρισμα ιδανικό,αλλά να ξέρεις πότε μπορείς,πότε σε παίρνει,και πότε απλά δε γουστάρεις να το κάνεις...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  13. #73
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Πώς όμως βοηθάς τη διαδικασία της αντίληψης της πραγματικότητας σε τέτοιες πολύπλοκες συνθήκες;
    Το κάνεις απλό. Εστιάζεις το βλέμμα σου στο αμέσως επόμενο σημείο που θέλεις να βρεθείς.


    Πείραξα λίγο το σχέδιο σου. Αν μετατοπίσεις το σημείο εισόδου πιο βαθιά, δεν είναι καλύτερα τα πράγματα;

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Doc-9_21_12, 14_28-page-1-1.png 
Προβολές:	118 
Μέγεθος:	94,6 KB 
ID:	268837

    Η πρώτη είναι αυτή που θα διάλεγα ως σημείο εισόδου. Η δεύτερη είναι το αμέσως επόμενο σημείο που θέλω να βρεθώ.
    Τελευταία τροποποίηση από Bladerunner; 21/09/2012 στις 14:58. Αιτία: Ξέχασα να βάλω την εικόνα
    Think faster than you ride

  14. #74
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.967
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Το κάνεις απλό. Εστιάζεις το βλέμμα σου στο αμέσως επόμενο σημείο που θέλεις να βρεθείς.

    Πείραξα λίγο το σχέδιο σου. Αν μετατοπίσεις το σημείο εισόδου πιο βαθιά, δεν είναι καλύτερα τα πράγματα;

    Η πρώτη είναι αυτή που θα διάλεγα ως σημείο εισόδου. Η δεύτερη είναι το αμέσως επόμενο σημείο που θέλω να βρεθώ.
    Αν και δε βλέπω το σχέδιο, κατάλαβα τι λες.

    Στροφές με δόσεις ο Θεοδόσης .


  15. #75
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nassosxlvbros Προβολή μηνύματος
    (...)με λίγα λόγια δε φτάνει να μάθεις καλές "γραμμές","φρένα" ή πλασσάρισμα ιδανικό,αλλά να ξέρεις πότε μπορείς,πότε σε παίρνει,και πότε απλά δε γουστάρεις να το κάνεις...;
    Συμφωνώ όπως το θέτεις. Μάλλον όμως δεν είναι απόλυτα σαφές το σκεπτικό μου.

    Το να κοιτάς εκεί που θες να πας πριν ξεκινήσεις να πηγαίνεις, είναι από τα πλέον βασικά εργαλεία για την ασφάλεια μας. Άλλο καπέλο που κινούμαστε πιο σβέλτα όταν αισθανόμαστε ασφαλής. Δεν φταίω εγώ σ' αυτό...
    Think faster than you ride

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF