Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 102 από 102

Θέμα: Αντίληψη πραγματικότητας.

  1. #91
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Το θεμα ορασης δεν μπορει να ειναι το ιδιο σε συνθηκες βουνου,πολης,πιστας.

    Αναλογα το ''τερεν'' που καλουμαστε να αντιμετωπισουμε χρειαζομαστε και την αναλογη οπτικη εμπειρια και φυσικα αντιδραση.Ο καθε αναβατης αποκτα εμπειρια αναλογα με της συνθηκες που ερχεται αντιμετωπος συχνοτερα.Αυτο σημαινει οτι καποιος ο οποιος κινητε γρηγορα ας πουμε στην πολη δεν μπορει να παει και γρηγορα στην πιστα ,οπως και το αντιστροφο, ουσιαστικα το θεμα ορασης εξελισεται θελοντας και μη, αργα ή γρηγορα συμφωνα με το τερεν που περνας της περισσοτερες ωρες.

    Blade

  2. #92
    Ερχομαι!!!! Το avatar του/της zephyr1
    Εγγραφή
    01/12/2005
    Μηνύματα
    2.877
    Γυριζοντας σπιτι μου με το παπι,περνωντας αναμεσα απο τα αμαξια και σκεπτομενος την παραπανω απαντηση μου .......το μυαλο μου φανταστηκε την πολη ως το δρομο αναμεσα στον τοιχο που χει ποσταρει ο blade στην αρχη και η πιστα ως την πιστα της φωτο.Ενω εξαρχης και λογικα δηλωνω οτι σε μεγαλυτερου πλατους δρομους κινουμε ταχυτερα και χωρις φοβο,στην πραξη το τουνελ που ειναι η πολη ,μου εμπνεει περισσοτερη ασφαλεια απο την πιστα και βρισκομαι να πηγαινω πιο ευκολα στα ορια μου στο χωρο που εχω μαθει να κινουμε καθημερινα που ειναι εκ των πραγματων πιο επικινδυνος.

    Οποτε αφηνουμε καπως παραμερα την οραση και παμε στην αισθηση που αφορα και το θεμα του ποστ :αντιληψη πραγματικοτητας.

    Μπορει να κανω τριανταμιες με το μυαλο μου και να ειμαι out ,οποτε προτιμοτερο ειναι ο δημιουργος του θεματος να δωσει την ροη της συζητησης......

    εχω πιει και καμποσες μπυρες,χαχα!

  3. #93
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/08/2012
    Μηνύματα
    89
    Ενα πείραμα για να δειτε το ποσο αλλάζει η αντίληψη της ταχυτητας μας συμφωνα με τον χωρο που βλεπουμε οτι κινουμαστε, και συνάμα τον φοβο που θα μας προκαλέσει ενα τετοιο συμβάν ειναι το να δοκιμασετε να περασετε απο σταθμο διοδιων που δεν λειτουργει με πολλα χιλιόμετρα σε καποια εθνικη οδο. Κινηστε με 180+πχ και καταφθανετε στο σταθμο. Γνωριζοντας οτι το οδοστρωμα στα διοδια ειναι βατο και δεν εχει τρελα σκαμπανεβασματα και φυσικα ξεροντας σιγουρα οτι δεν λειτουργουν δοκιμαστε να περασετε απο αυτο το μικρο τουνελ με τα ιδια χιλιομετρα που ειχατε στον ανοιχτο δρομο και εκει οι μη μυημενοι στην ταχυτητα θα νοιωσουν τον εντονο φοβο και θα κοψουν! οι δε μυημενοι θα το νοιωσουν ενα κομπο στο στομαχι και θα περασουν νοιώθοντας την ανδρεναλίνη αφου περασουν

    Επίσης στο σχεδιο που ποσταρε ο McGyver εγω εμαθα το πως θα αντιμετωπίζω αυτες τις στροφές the hard way! Πιτσιρικάς που ειχα το παπι δεν ενοιωθα φοβο να πλαγιάσω και πηγαινα αφοβα χωρις ενδοιασμους ξυνοντας μαρσπιε στις αριστερες στροφες και ξυνοντας ποδοφρενο στις δεξιες. Ε σε μια τετοια δεξια σαν αυτη του σχεδιου υπολογισα(μαντεψα) απο την αρχη το πως θα ειναι η στροφη και εβαλα την κλιση λανθασμενα απο την αρχη. Το αποτελεσμα:

    Στα 3/4 της στροφης ειχα ηδη βαλει την μεγιστη κλίση που μπορουσε να παρει το παπι και χαζοακουμπουσα ποδοφρενο, ωσπου φτανει το σημειο που η στροφη στριβει κ αλλο και εγω δεν ειχα αλλα περιθωρια στριψιματος ωπου και πλαγιασα και αλλο, εξυσα ποδοφρενο/δεξι μαρσπιε ανασηκωνοντας τον πισω τροχο, χανοντας αυτος την προσφυση και παρτον κατω. Καρφωθηκα στις μπαριερες στην εξωτερικη πλευρα της στροφης... Ημουν υπερτυχερος που δεν περνουσε αυτοκινητο να με παρασυρει απο κατω

    Κοινώς: Δεν τρεχουμε σε αγνωστες στροφες εφοσον δεν μπορουμε να δουμε την εξοδο ποσο μαλλον να εξαντλησουμε τα ορια στριψιματος απο νωρις διχως να ξερουμε που τελειωνει.

    Η στροφη ωπου επεσα δεν ηταν απαλη όπως στο σχεδιο του McGyver, στα 3/4 εστριβε εντελως αποτομα! Ο καθενας μπορει να συναντησει τετοια στροφη και εφοσον δεν γνωριζει το δρομο οφείλει τουλαχιστον να κοβει αρκετα την ταχυτητα του καθ ολη την στροφη εφοσον δεν βλεπει την εξοδο.

  4. #94
    Τελικά αν και το αρχικό θέμα ήταν το πότε πρέπει να αρχίσουμε να κοιτάμε μπλέχτηκαν οι decreasing radius turns και τα turn entry points. Αυτά πιστεύω δεν επηρεάζουν το πότε θα αρχίσεις να κοιτάς, πάλι από νωρίς θα είναι. Το ότι θα αρχίσεις όμως να κοιτάς νωρίτερα σε βοηθάει να προσαρμόσεις το σημείο είσόδου ώστε να μπορέσεις να δεις βαθύτερα στην στροφή.

    Two steps
    http://www.youtube.com/watch?v=fO8zS...feature=relmfu
    http://www.youtube.com/watch?v=T8KBW...feature=fvwrel

    Μερικές φορές ακόμα και αν δεν ξέρεις την θεωρία προσαρμόζεσαι από την συνεχή έκθεση στις εκάστοτε καταστάσεις. Όπως είπε και ο zephyr1: θελοντας και μη, αργα ή γρηγορα συμφωνα με το τερεν που περνας της περισσοτερες ωρες aka Specific Adaptation to Imposed Demands (SAID principle).

  5. #95
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Μία άλλη παράμετρος που δεν έχετε πάρει υπόψιν σας, κι είναι άμεσα συνδεδεμένο με την όραση, είναι το πόσο χαλαρός είσαι.

    Το οπτικό πεδίο ενός ανθρώπου είναι 160 μοίρες. Αυτό όμως μεταβάλλεται μειούμενο όταν βρισκόμαστε κάτω από έντονο στρες και μπορεί να κατέβει μέχρι και τις 5 μοίρες, ουσιαστικά να μην βλέπεις δλδ.

    Για παράδειγμα, έβαλαν κάποιους έμπειρους σκοπευτές (κάποτε - κάπου) σε έντονη φυσική καταπόνηση, κι έντονο στρες από φωνές κι άλλους τεχνητούς τρόπους κι αμέσως μετά τους έβαλαν να ρίξουν σε στόχους στα 5μ με διαφορετικά χρώματα φωνάζοντας κάθε φορά το χρώμα του στόχου στον οποίο έπρεπε να ρίξει ο εκπαιδευόμενος. Από τις 17 που έριξε ο καθένας κατα μέσο όρο οι 2-3 βρήκαν στόχο, όταν υπο νορμάλ συνθήκες στα 5μ θα έμπαινε η μία μέσα στην άλλη..

    Όσο πιο χαλαροί είμαστε λοιπόν στην οδήγηση, τόσο καλύτερα βλέπουμε, και τόσο καλύτερα οδηγούμε...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #96
    Motorradfahrer Το avatar του/της Mits-fz6
    Εγγραφή
    03/05/2012
    Μηνύματα
    201
    Στην Γερμανία στις σχολές οδήγησης μαθαίνουν στον νέο οδηγό να οδηγάει σε ταχύτητες γύρο των 200. Αυτό για να είναι προετοιμασμένοι για το Autobahn. Βασικό πρόβλημα που αντιμετοπίζουν οι νέει στα μαθήματα είναι οι επιστροφή τους στην πόλη, καθως αντι για 50 που νιώθουν οτι πάνε στην πραγματικότητα πανε με 70 και 80ΧΛΜ/Ω. Ένα καθαρά πρόβλημα αίσθησης. Το ίδιο πρόβληα αντιμετωπίζω και εγώ και πολλοί άλλοι. Αλλά επίσης θέμα έχω και με την αίσθησης της κλίσης που πρέπει να έχω όταν πέρνω μια στροφή. Η μικρή μου εμποιρία στην οδήγηση μηχανής δεν μου επιτρέπει να πάρω καποια στροφή με ταχύτητα καθώς δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα. Τι μου πρωτείνετε?

  7. #97
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mits-gsf Προβολή μηνύματος
    .........Τι μου πρωτείνετε?
    να κανεις ενα σχολειο.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  8. #98
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Ποια σχολή είναι αυτή ρε φίλε που σου μαθαίνει να οδηγείς με 200 ? Δεν πιστεύω πως υπάρχουν αυτά τα πράγματα στον πλανήτη Γη. Λάθος πληροφόρηση έχεις.

    Κάντε κάνα μάθημα στα CSS ή στο 0-300 (αν κάνουν ακόμα) ή κάτι ανάλογο, προπονήσου στο δρόμο με 60 - 100 και άστα τα 200 για άλλους.

    Η αίσθηση βελτιώνεται με προπόνηση και γνώσεις

  9. #99
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από endopandou Προβολή μηνύματος
    Ποια σχολή είναι αυτή ρε φίλε που σου μαθαίνει να οδηγείς με 200 ? [...]
    Στη Γερμανια, στις σχολές οδηγών (το λέει κιόλας). Ειναι υποχρεωτικό μαθημα (τουλαχιστον για τα αυτοκίνητα), ο εκπαιδευόμενος να βγει στην autobahn και να διακοσαρίσει.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mits-gsf Προβολή μηνύματος
    [...]Η μικρή μου εμποιρία στην οδήγηση μηχανής δεν μου επιτρέπει να πάρω καποια στροφή με ταχύτητα καθώς δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα. Τι μου πρωτείνετε?
    Περαν των γνωστων σχολείων (0-300 / CSS), μπορεις να εξασκηθείς σε συγκεκριμενη διαδρομη, προσπαθωντας καθε φορα να εξερευνας τη στροφη λιγο καλυτερα. Εννοειται οτι πρεπει να κατσεις να διαβασεις αρκετα αρθρα (εδω μεσα και αλλου).
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  10. #100
    σκαουντερ πορνοσταρ Το avatar του/της endopandou
    Εγγραφή
    06/09/2012
    Μηνύματα
    2.621
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Στη Γερμανια, στις σχολές οδηγών (το λέει κιόλας). Ειναι υποχρεωτικό μαθημα (τουλαχιστον για τα αυτοκίνητα), ο εκπαιδευόμενος να βγει στην autobahn και να διακοσαρίσει.



    Περαν των γνωστων σχολείων (0-300 / CSS), μπορεις να εξασκηθείς σε συγκεκριμενη διαδρομη, προσπαθωντας καθε φορα να εξερευνας τη στροφη λιγο καλυτερα. Εννοειται οτι πρεπει να κατσεις να διαβασεις αρκετα αρθρα (εδω μεσα και αλλου).
    Αυτό ισχύει μόνο για απόκτηση διπλώματος man. Είναι μια διαδικασία που επιβαλλόταν (δεν ξέρω αν ισχύει πια) να περάσει ο υποψήφιος προκειμένου να αποκτήσει δίπλωμα αυτοκινήτου.

    Για να μην αλλοιώνουμε το νόημα της ερώτησης του φίλου, το ζητούμενό του είναι πως θα μάθει να οδηγάει μοτοσυκλέτα και όχι να μετακινείται είτε με 200 στην Γερμανία είτε με 120 στην Ελλάδα.
    Αν κατάλαβα λάθος...

  11. #101
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Mits-gsf Προβολή μηνύματος
    Τι μου πρωτείνετε?
    Διάβασμα, σχολεία, και πολλές βόλτες κάτω από το όριο του φόβου σου.
    Think faster than you ride

  12. #102
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Αλλά επίσης θέμα έχω και με την αίσθησης της κλίσης που πρέπει να έχω όταν πέρνω μια στροφή. Η μικρή μου εμποιρία στην οδήγηση μηχανής δεν μου επιτρέπει να πάρω καποια στροφή με ταχύτητα καθώς δεν έχω εξοικειωθεί ακόμα. Τι μου πρωτείνετε?
    Δηλαδή στροφές με ορατότητα πας αργοτερα απο αλλους ; H μιλάς για στροφές χωρίς ορατότητα

Σελίδα 7 από 7 ΠρώτοΠρώτο ... 234567

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF