Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 108

Θέμα: @ Ρεστοράδες και λοιπούς wannabe μηχανικούς. (εξωλκείς)

  1. #16
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της KotsosDR
    Εγγραφή
    23/06/2012
    Μηνύματα
    1.112
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Σοβαρά μιλώντας μιας και βλέπω ότι αγαπάς την πατέντα, το εργαλείο που έβαλα, το έβαλα απλά γιατί μ' εντυπωσίασε και σαν ιδέα αλλά και γιατί αυτός που το έβγαλε στο εμπόριο, έβαλε το μυαλό του να δουλέψει κι έβγαλε ένα όμορφο και πρακτικό εργαλείο. Από το χερούλι που κρατάς κόντρα έως και το λαστιχένιο καπέλο που κρατάει στη θέση τους τα στελέχη του εξωλκέα. Ένα άλλο θέμα επίσης είναι το υλικό κατασκευής.
    Αν λοιπόν μπεις στον πειρασμό να φτιάξεις έναν για πάρτη σου (βγάλε και καμιά φωτό) και δεις ότι είναι λειτουργικός, όλα μια χαρά , μπορεί να σου ζητήσω να φτιάξεις και για μένα έναν.

    Από την άλλη τα 550 + φπα τώρα μου είναι δύσκολα, αλλά πόσοι από μάς που ασχολούνται με κατσαβίδια και πένσες δεν έχουν βλαστημήσει μπροστά σε ένα (αρσενικό) ρουλεμάν (που ότι και να του κάνεις εξακολουθεί να σε γράφει στ' @ρχίδια του) που μουλάρωσε και δεν θέλει να βγει.

    Τα εργαλεία είναι ψώνιο, αρρώστια πως να το πω για μένα , και όταν βλέπω κάτι πραγματικά καλοσχεδιασμένο και πρακτικό το θέλω κι ας το χρησιμοποιήσω ελάχιστες φορές.

    Ναι ! γιατι εδωσες και σε εμενα ιδεα και χρειαααααζεται......

  2. #17
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Ενας εξολκεας ,Σωτηρηηηηηη φτιαξε 2 να κανουμε δουλεια μας θελω να λυσω ημιαξονια στο σαμουραι..
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  3. #18
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    24
    εαν υποθεσουμε οτι με αυτο το εργαλειο βγαζουμε πχ το ρουλεμαν απο το γραναζι της κινησης διχως να λυσουμε τα καρτερ, για πεστε μου πως θα περασετε το καινουργιο? θα το βαλετε στην πρεσα, η θα το κοπαναμε με καμια βαριοπουλα μεχρι να ραγισουν τα καρτερ? απλη απορια...

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koma72 Προβολή μηνύματος
    εαν υποθεσουμε οτι με αυτο το εργαλειο βγαζουμε πχ το ρουλεμαν απο το γραναζι της κινησης διχως να λυσουμε τα καρτερ, για πεστε μου πως θα περασετε το καινουργιο? θα το βαλετε στην πρεσα, η θα το κοπαναμε με καμια βαριοπουλα μεχρι να ραγισουν τα καρτερ? απλη απορια...
    κατάψυξη....

  5. #20
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.837
    Εντάξει αρρώστια τα εργαλεία δεν λέω αλλά μιλάμε για πολύ χρήμα.
    H beta έχει ανάλογο στο 1/3 της τιμής (και η skf ίδιο στη διπλάσια τιμή)

  6. #21
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Εντάξει αρρώστια τα εργαλεία δεν λέω αλλά μιλάμε για πολύ χρήμα.
    H beta έχει ανάλογο στο 1/3 της τιμής (και η skf ίδιο στη διπλάσια τιμή)

    που δεν έχουν όμως καμία σχέση μεταξύ τους ποιοτικά. Ένας της beta μου έμεινε στα χέρια μετά από 2-3 χρήσεις.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  7. #22
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    24
    και παλι με την καταψυξη δυσκολα θα μπει, εννοω ειναι πολυυυ ευαισθητο το αλουμινιο σε χτυπηματα, αλλα τωρα που το σκεφτηκα προεκυψε μια αλη απορια.... τα ρουλεμαν κινησης εχουν στο ενα ημισφαιριο τους ενα ελατηριο στο αυλακι τους που το συγκρατει στα καρτερ..το λεγομενο θρος. το λοιπον το ρουλεμαν κινησης δεν βγαινει με τιποτα αν δεν ανοιχθει το μοτερ,οπως επισης ξεχαστε και ρουλεμαν ημιαξονιοιυ σασμαν. Τα πιο πολλα ρουλεμαν που δεχονται καταπονηση και βαρεια φορτια εχουν θρος. Κατα την γνωμη μου οσο και αν φαινεται σουπερ εργαλειο και καποιες φορες ειναι ,ειναι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων.....

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Grafton 505 Προβολή μηνύματος
    κατάψυξη....
    μπάνιο σε υγρό άζωτο καλύτερα

  9. #24
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Grafton 505
    Εγγραφή
    24/05/2010
    Μηνύματα
    1.439
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    μπάνιο σε υγρό άζωτο καλύτερα
    Ε μην καταντήσουμε σαν και αυτόν τον φουκαρά


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	t1000_t2.jpg 
Προβολές:	286 
Μέγεθος:	45,8 KB 
ID:	269027



    @ Για το εργαλείο : πιστεύω είναι καλό για επαγγελματίες, αλλά για ερασιτέχνες μάλλον είναι υπερβολικό. Την ίδια δουλειά μπορείς να κάνεις και με τους απλούς εξωλκείς.

    Τώρα, άμα έχεις λόξα με τα εργαλεία, και σε περισσεύουν άλλο θέμα.

  10. #25
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    πουλάει το leroy merlin κάποιους παρόμοιους παμθηνα αν κάποιος τον θέλει για περιστασιακή χρήση.
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  11. #26
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kokar
    Εγγραφή
    11/07/2012
    Μηνύματα
    248
    γιατι εμένα μου φαίνεται εύκολο να κατασκευαστή κάτι τέτοιο ????

  12. #27
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από banditgr Προβολή μηνύματος
    πουλάει το leroy merlin κάποιους παρόμοιους παμθηνα αν κάποιος τον θέλει για περιστασιακή χρήση.

    έχεις κάποιο λινκ γιατί έψαξα και δεν βρήκα κάτι??
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #28
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Πονεμένη δουλειά τα ρουλεμάν, και για να βγάλεις και για να τα βάλεις. Και τα δύο χρειάζονται λεφτά, αν θέλεις να το κάνεις σωστά.

    Και δεν υπάρχει μόνο ένας τύπος. Υπάρχουν εσωτερικά, εξωτερικά, χωνευτά κτλ. Το κάθε ένα θέλει το εργαλείο του και για μπει και για να βγει. Και επειδή είναι σε διάφορα μεγέθη χρειάζονται ολόκληρα σετ. Χρειάζονται αποκολλητές, σφυριά ολισθήσεως δίσκοι πίεσης, κτλ. κτλ.

    Διαφορετικά καταστρέφεις αυτό που θες να βγάλεις και στο καινούριο βάζεις ένα καριδάκι ανάποδα και το κοπανάς με ματσόλα. Έχω δει εν δράση σφυρί καλέμι, τροχούς κτλ κτλ.

    Κάποιος που δεν είναι επαγγελματίας μπορεί να κάνει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό εργασιών (ανάλογα και το τι δουλεύει) με έναν εξολκέα γενικής χρήσης και μερικούς αντάπτορες για σφυριά αδράνειας. Αυτά όμως που έβαλε ο vaska δεν δουλεύουν με τίποτε απ' τα παραπάνω.
    Ούτε με ματσόλες μπαίνουν ούτε με τροχούς βγαίνουν. Ούτε απ' την εσωτερική μπορείς να τα πιάσεις ούτε απ' την εξωτερική. Μόνο από μέσα.


    Βασίλη σου προτείνω gedore-baldure. (Η παλιά καλή baldur τώρα υπό την στέγη της gedore). Ή για λίγο πιο φθηνά και εξίσου καλά kuko. Είναι και οι δύο εξειδικευμένες εταιρείες στους εξωλκείς. Το σετάκι που πόσταρες μου άρεσε αλλά αυτό είναι πιο φθηνό (λίγο κάτω απ' τα 400) και κάνει τα ίδια πράγματα.

    Gedore.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6260101.jpg 
Προβολές:	200 
Μέγεθος:	10,5 KB 
ID:	269637

    Αν δεν έχεις να κάνεις με πληθώρα ρουλεμάν διαφορετικών μεγεθών και το θες για ένα ή μερικά συγκεκριμένα μπορείς να πάρεις μεμονωμένα εξαρτήματα που θα δουλεύουν σε αρκετά διαφορετικά μεγέθη. (Τα πόδια ολισθαίνουν πάνω στις πλάκες ώστε να ταιριάζουν σε διαφόρων μεγεθών ρουλεμάν.

    Ή αν θέλεις υπάρχει και αυτό, πάλι από gedore. Εδώ πέφτουμε κατά πολύ από το κατοστάρικο αλλά για διαφορετικά μεγέθη ίσως χρειαστείς και δεύτερο.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8011000.jpg 
Προβολές:	199 
Μέγεθος:	6,5 KB 
ID:	269639

    Γενικά μη δώσεις τόσα λεφτά για ολόκληρο σετ, αν τα ρουλεμάν δεν είναι καθημερινή ρουτίνα. Πάρε μόνο ότι σου χρειάζεται γι' αυτά που χρησιμοποιείς. Για θήκες/τακτοποίηση κλτ μην άγχεσαι θα σε φτιάξω εγώ.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων gedore-8011430-1-29-5-ball-bearing-extractor-m20x235.jpg‎  
    Sent from me using a computer.

  14. #29
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Αν δεν θα τα χρησιμοποιήσεις πολύ αλλά μια στο τόσο ούτε την τέλεια ποιότητα να ψάξεις ούτε την wurth να πλησιάσεις. Καλά αυτή δεν φτιάχνει τίποτα μόνη της αλλά συνεργάζεται με τις καλύτερες εταιρείες του κάθε είδους και ενίοτε υπερκοστολογεί τα προϊόντα τους. Πχ τα πενσοειδή είναι knipex και πολύ κοντά στις τιμές της knipex. Τα κατσαβίδια της είναι Felo αλλά πολύ πιο ακριβά απ' τα felo. Οι παλιές καστάνιες της από την facom κτλ κτλ. Οι εξολκείς της δεν αποκλείεται να είναι kukko πχ αλλά ίσως είναι ακριβότεροι.

    Για φθηνότερα ρίξε μια ματιά στην force. Φθηνοκατάσταση made in prc αλλά για special tools που δεν τα χρησιμοποιούμε συχνά είναι πολύ καλή λύση. Εγώ συνήθως τα συνδυάζω. Πχ εσωτερικούς εξoλκείς Kukko με σφύρα αδράνειας made in anywhere.



    Α και να μην το ξεχάσω..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	you suck.jpg 
Προβολές:	195 
Μέγεθος:	23,3 KB 
ID:	269640big time.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/07/2017 στις 20:36.
    Sent from me using a computer.

  15. #30
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kokar Προβολή μηνύματος
    γιατι εμένα μου φαίνεται εύκολο να κατασκευαστή κάτι τέτοιο ????
    Γιατί ξεχνάς πως κάτι τέτοιο δεν μπορεί να μην είναι σφυρήλατο.

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koma72 Προβολή μηνύματος
    εαν υποθεσουμε οτι με αυτο το εργαλειο βγαζουμε πχ το ρουλεμαν απο το γραναζι της κινησης διχως να λυσουμε τα καρτερ, για πεστε μου πως θα περασετε το καινουργιο? θα το βαλετε στην πρεσα, η θα το κοπαναμε με καμια βαριοπουλα μεχρι να ραγισουν τα καρτερ? απλη απορια...
    Με 700 εΥραίους παίρνεις σετάκι εργαλείων τοποθέτησης των περισσότερων ρουλεμάν. Είσαι να κάνουμε μια ομαδική παραγγελία να μας έρθει και φθηνότερα?

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1120778_big.JPG 
Προβολές:	191 
Μέγεθος:	21,0 KB 
ID:	269643



    Υγ. Και τα περισσότερα κομμάτια του είναι πλαστικά!!!
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2012 στις 22:21.
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προς ρεστοραδες και λοιπους μαστορους
    από xristos x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2012, 04:19
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 15:15
  3. προς idi και λοιπους αεκτζηδες....
    από devil's animal στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:03
  4. προς dirtymoto, crs-k, sniper και λοιπους μπυροδουλους...
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF