Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 108

Θέμα: @ Ρεστοράδες και λοιπούς wannabe μηχανικούς. (εξωλκείς)

  1. #31
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ρε Αποστόλη, επαγγελματίας με συνεργείο δεν είμαι. Πιθανότατα στην "καριέρα μου" να χρειαστεί 20-30 φορές ν' αλλάξω ρουλεμάν είτε σε δικό μου είτε σε φίλο.

    Ένα ψώνιο έχω κι εγώ με τα καλά εργαλεία, όπως άλλοι ας πούμε με το κυνήγι ή με το ψάρεμα. Είδα το εργαλειάκι και γούσταρα τρελά και από κατασκευαστικής αλλά και από σχεδιαστικής άποψης και μοιράστηκα το βίντεο μαζί σας.

    Κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι και στερούμαστε όλο και περισσότερο βόλτες και άλλα που μας ευχαριστούν. Αν μαζέψω τα φράγκα θα το χτυπήσω για να κάνω την κ@ύλα μου, αν όχι δεν χάθηκε ο κόσμος, θα πάρω κάτι φτηνότερο.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  2. #32
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ρε Αποστόλη, επαγγελματίας με συνεργείο δεν είμαι. Πιθανότατα στην "καριέρα μου" να χρειαστεί 20-30 φορές ν' αλλάξω ρουλεμάν είτε σε δικό μου είτε σε φίλο.

    Ένα ψώνιο έχω κι εγώ με τα καλά εργαλεία, όπως άλλοι ας πούμε με το κυνήγι ή με το ψάρεμα. Είδα το εργαλειάκι και γούσταρα τρελά και από κατασκευαστικής αλλά και από σχεδιαστικής άποψης και μοιράστηκα το βίντεο μαζί σας.

    Κάνουμε το σκατό μας παξιμάδι και στερούμαστε όλο και περισσότερο βόλτες και άλλα που μας ευχαριστούν. Αν μαζέψω τα φράγκα θα το χτυπήσω για να κάνω την κ@ύλα μου, αν όχι δεν χάθηκε ο κόσμος, θα πάρω κάτι φτηνότερο.

    Μα δε σου είπα εγώ πως δεν κάνεις καλά. Εναλλακτικές προσπάθησα να σου δώσω και φθηνές και εξίσου καλές με αυτή που πόσταρες. Εγώ δεν θα έπαιρνα όλο το σετ γιατί δεν μπορώ να το βλέπω να κάθετε. Αυτό που θα χρειαζόμουν όμως θα το πλήρωνα.

    20-30? Εγώ σε λιγότερες υπολόγιζα, όταν πριν μερικά χρόνια, πήρα έναν εσωτερικό αλλά έχει πάρει φωτιά. Τον πήρα επειδή στην Κω μου ζητούσαν το κόστος του εξωλκέα σε εργατικά για να μου το βγάλουν με σφυρί, καλέμι οπότε προτίμησα το εργαλείο.

    Ολόκληρο το σετ, ίσως είναι πολυτέλεια για τον περιστασιακό χρήστη αλλά για τον χομπίστα δεν υπάρχει περιττή πολυτέλεια.

    Εξάλλου εσύ έχεις και τον camen που είναι απαιτητικός σε αυτά που δανείζεται.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 28/09/2012 στις 23:39.
    Sent from me using a computer.

  3. #33
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μα δε σου είπα εγώ πως δεν κάνεις καλά. Εναλλακτικές προσπάθησα να σου δώσω και φθηνές και εξίσου καλές με αυτή που πόσταρες. Εγώ δεν θα έπαιρνα όλο το σετ γιατί δεν μπορώ να το βλέπω να κάθετε. Αυτό που θα χρειαζόμουν όμως θα το πλήρωνα.

    20-30? Εγώ σε λιγότερες υπολόγιζα, όταν πριν μερικά χρόνια, πήρα έναν εσωτερικό αλλά έχει πάρει φωτιά. Τον πήρα επειδή στην Κω μου ζητούσαν το κόστος του εξωλκέα σε εργατικά για να μου το βγάλουν με σφυρί, καλέμι οπότε προτίμησα το εργαλείο.

    Ολόκληρο το σετ, ίσως είναι πολυτέλεια για τον περιστασιακό χρήστη αλλά για τον χομπίστα δεν υπάρχει περιττή πολυτέλεια.

    Εξάλλου εσύ έχεις και τον camen που είναι απαιτητικός σε αυτά που δανείζεται.
    Έχω και τη Χρύσα με το πλυντήριο. Το λιώνει στη δουλειά και κάθε 4 χρόνια θέλουμε ρουλεμαν - αντίσταση χαχαχαχα. Στείλε όμως λίνκ για το σετάκι της gedore-baldure, φαίνεται αξιόπιστο αλλά και για το σετ τοποθέτησης που είναι επίσης ενδιαφέρον.

    Πλάκα πλάκα πολλά συνεργεία θα ζήλευαν τις συλλογές μας.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  4. #34
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    για αρσενικο ρουλεμαν εχω ακουσει την λυση καταψυξη. εφοσον μιλαμε για τυφλο εδρανο ετσι? γεμιζεις νερακι και βαζεις το καρτερ στον καταψυκτη. ο παγος κανει την περισσοτερη δουλεια. δεν το εχω δοκιμασει ακομα γιατι δεν χρειαστηκε.

  5. #35
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της banditgr
    Εγγραφή
    30/05/2002
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    έχεις κάποιο λινκ γιατί έψαξα και δεν βρήκα κάτι??
    Δεν έχω και δεν νομίζω να υπάρχει και σε λινκ αλλά στο κατάστημα υπήρχαν σε διάφορα μεγεθοι και φτηνά ...κάπου από 15€ ξεκιναγαν αν θυμάμαι σωστα
    Το κρεβάτι είναι το πιο επικίνδυνο μέρος του κόσμου.
    Ενενήντα τοις εκατό των ανθρώπων πεθαίνουν εκεί.

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της hidefnick
    Εγγραφή
    07/08/2005
    Μηνύματα
    1.586
    Τα σχόλια κάτω από το video τα είδε κανείς? Ωραίο το παιχνιδάκι αλλά κολλημένο ρουλεμάν δεν το βγάζει με τίποτα. 15 τόνους έγραψε η πρέσα για να ξεκολήσει απο το πίσω άκρο του BMW.
    "Growing old is inevitable. Growing up is optional"...

  7. #37
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.963
    Εγώ είμαι στους ...λοιπούς wannabe μηχανικούς.
    Είναι πολλά τα Λ7 Άρη...


  8. #38
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από koma72 Προβολή μηνύματος
    και παλι με την καταψυξη δυσκολα θα μπει, εννοω ειναι πολυυυ ευαισθητο το αλουμινιο σε χτυπηματα, αλλα τωρα που το σκεφτηκα προεκυψε μια αλη απορια.... τα ρουλεμαν κινησης εχουν στο ενα ημισφαιριο τους ενα ελατηριο στο αυλακι τους που το συγκρατει στα καρτερ..το λεγομενο θρος. το λοιπον το ρουλεμαν κινησης δεν βγαινει με τιποτα αν δεν ανοιχθει το μοτερ,οπως επισης ξεχαστε και ρουλεμαν ημιαξονιοιυ σασμαν. Τα πιο πολλα ρουλεμαν που δεχονται καταπονηση και βαρεια φορτια εχουν θρος. Κατα την γνωμη μου οσο και αν φαινεται σουπερ εργαλειο και καποιες φορες ειναι ,ειναι πολυ περιορισμενων δυνατοτητων.....
    Είναι περιορισμένων δυνατοτήτων όταν το χρησιμοποιείς για πράγματα που δεν έχει φτιαχτεί. Κανένα εργαλείο δεν χαλάει όταν το χρησιμοποιείς για το σκοπό που κατασκευάστηκε. Τα ρουλεμάν του ιμιαξονίου είναι εσωτερικά εξωτερικά ή ένσφαιρα χωνευτά? Αυτή η συλλογή κατασκευάστηκε για τα τελευταία. Είπαμε πονεμένη ιστορία τα ρουλεμάν. Γι αυτό είπα παραπάνω πως ένας εξολκέας γενικής χρήσης μαζί με έναν, δύο εσωτερικούς μπορούν να κάνουν τις περισσότερες δουλειές που χρειάζεται ένας περιστασιακός χρήστης. Γιατί όλα δεν μπορεί να τα κάνει κανένα σετ. Από κει και πέρα αγοράζεις ότι χρειαστείς για "ιδιαίτερες" δουλειές. Αν θέλεις να σε βλέπουν τα ρουλεμάν και να βγαίνουν μόνα τους χρειάζεσαι ένα πλήρες σετ εξωτερικούς άλλο ένα εσωτερικούς και αυτό που πόσταρε ο Βασίλης. Ε! πάρε και μερικούς βαρέως τύπου για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο! Μετά χρειάζεσαι υδραυλικούς άξονες γράσου ...

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από hidefnick Προβολή μηνύματος
    Τα σχόλια κάτω από το video τα είδε κανείς? Ωραίο το παιχνιδάκι αλλά κολλημένο ρουλεμάν δεν το βγάζει με τίποτα. 15 τόνους έγραψε η πρέσα για να ξεκολήσει απο το πίσω άκρο του BMW.
    ...των 15 τόννων (μόνο?), υδραυλικές πρέσες, υδραυλικές αντλίες κτλ. μόνο και μόνο για να μην ιδρώνεις. Μετά πατάς κουμπί βγαίνει ρουλεμάν. Όχι πως είναι απαραίτητα τα υδραυλικά βοηθήματα δλδ! Αυτά είναι υπερβολή ακόμα και για επαγγελματίες. Αν έχεις δυο χέρια μπορείς να βγάλεις τα πάντα χωρίς κόπο αρκεί να διαθέτεις το σωστό εργαλείο.

    Όταν τελειώσουμε με αυτά πάμε στους spesial εξωλκείς για συγκεκριμένους τομείς. Εξωλκέα για υαλοκαθαριστήρες, για πόλο μπαταρίας, για το τιμόνι, για μουαγιέ τροχού, για σφαιρικούς συνδέσμους, για σφαιρικές αρθρώσεις, εξολκείς ράβδου για ημιαξόνια, εξολκείς κρούσης, διαχωριστές συνδέσμων. Κτλ. Όλα αυτά σε διάφορα μεγέθη. Υπάρχουν και γι' αυτά υδραυλικά βοηθήματα έτσι!

    Δεν τελειώσαμε ακόμα. Πάμε τώρα σε άλλα τόσα για την τοποθέτηση. Γιατί και αυτό το σετάκι που πόσταρα εγώ πάλι ανεπαρκέστατο είναι. Δεν μπορεί να βάλει ακρόμπαρο οποτε..!!!


    Ούτε οι επαγγελματίες δεν τα έχουν όλα αυτά. Αυτοί (όχι όλοι) έχουν συνήθως αυτά που χρειάζονται με βάση το τι δουλεύουν.

    Γενικής χρήσης μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν εξωτερικός και σαν εσωτερικός στα 120+φπα από Ελλάδα. (Gedore)
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.07-k-1a-b.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	78,8 KB 
ID:	269763

    Εσω έξω 65+ΦΠΑ
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.06-e.jpg 
Προβολές:	269 
Μέγεθος:	32,2 KB 
ID:	269764

    Εσωτερικοί για σφύρες αδρανείας.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	8012750.jpg 
Προβολές:	266 
Μέγεθος:	13,1 KB 
ID:	269765
    Sent from me using a computer.

  9. #39
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Έχω και τη Χρύσα με το πλυντήριο. Το λιώνει στη δουλειά και κάθε 4 χρόνια θέλουμε ρουλεμαν - αντίσταση χαχαχαχα. Στείλε όμως λίνκ για το σετάκι της gedore-baldure, φαίνεται αξιόπιστο αλλά και για το σετ τοποθέτησης που είναι επίσης ενδιαφέρον.

    Πλάκα πλάκα πολλά συνεργεία θα ζήλευαν τις συλλογές μας.


    Αν είναι να σκάσεις φράγκα χοντρά κοίτα και την εγγύηση φίλε. Μπορεί να μην χαλάσει κάτι από την υπερβολική χρήση αλλά ίσως χαλάσει από λάθος χρήση. (Είπαμε δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα, οπότε άνετα τα χρησιμοποιούμε για ότι βρούμε μπροστά μας). Σετ τοποθέτησης μπορείς να βρεις και πιο φθηνό με μεταλικούς δίσκους. Link σε λίγο.
    Sent from me using a computer.

  10. #40
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Δες ότι θέλεις εδώ.

    Τσέκαρε τιμές εδώ.

    Και σου τα βρίσκω από Ελλάδα κοντά στις τιμές αυτές.

    Για kukko δεν έχω. Googlaρε το και κατέβασε τον κατάλογο.

    Κατάλογος gedore σε Pdf. κλικ
    Σε flash
    Προσφορές gedore 2012 (έχει και εξολκείς). Για τιμές ρώτα με, δεν μπορώ να βρω τον Ελληνικό που έχω σε μορφή "τουαλέτας" αλλά παίζουν κοντά σε αυτές που έγραψα παραπάνω.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Πλάκα πλάκα πολλά συνεργεία θα ζήλευαν τις συλλογές μας.


    Δεν έχω και το πλαστικό παχύμετρο ρε γαμώτο να το ποστάρω να ζηλέψεις.
    Καλά εσύ έχεις απίστευτη συλλογή δεν το συζητάω.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Εγώ είμαι στους ...λοιπούς wannabe μηχανικούς.
    Είναι πολλά τα Λ7 Άρη...



    Κλικ..

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	664p-2.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	62,4 KB 
ID:	269786

    Κλικ ξανά.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	905t6-2_1.jpg 
Προβολές:	258 
Μέγεθος:	70,7 KB 
ID:	269788
    Sent from me using a computer.

  11. #41

  12. #42

  13. #43
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος

    Ρε Στέφανε έβαλες πάλι το βίντεο που έχω βάλει στην αρχή, περίμενα κάτι από μπέτα που λες στο 20 ποστ σου.

    Για ρίξε φως στην υπόθεση εξωλκέας


    @Daz

    όμορφα εκτός από την κασετίνα των 50 ευρώ της φόρς αν θυμάμαι καλά. Με αυτή ρε Αποστόλη ούτε ρουλεμαν από ποδήλατο δεν βγάζεις. Την είχε φιλαράκος και προσπαθήσαμε να βγάλουμε ρουλεμαν από τους τροχούς τρέιλερ. Σκόρπισε στο πρώτο ζόρι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #44
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    @Daz

    όμορφα εκτός από την κασετίνα των 50 ευρώ της φόρς αν θυμάμαι καλά. Με αυτή ρε Αποστόλη ούτε ρουλεμαν από ποδήλατο δεν βγάζεις. Την είχε φιλαράκος και προσπαθήσαμε να βγάλουμε ρουλεμαν από τους τροχούς τρέιλερ. Σκόρπισε στο πρώτο ζόρι.
    Αφού ξέρεις, ότι πλΕρώνεις παίρνεις!

    Έλα τώρα δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια για μια στο τόσο που θα τον χρειαστεί ο περιστασιακός χρήσης. Έχει και πιο ακριβούς που μάλλον είναι για πιο heavy duty καταστάσεις. Οι απαιτητικοί ας το ψάξουν παραπάνω. Η force έχει πολύ low budget εργαλεία ποιότητας ανάλογης της τιμής τους. Έχει όμως και special tools για αυτοκίνητα προσιτά στον οποιοδήποτε, τα οποία κοστίζουν χρυσάφι αν τα πάρεις από εταιρείες όπως η Hazet.

    Εγώ συνήθως παίρνω αυτό που μου χρειάζεται σε όσο καλύτερη ποιότητα μπορώ. Αποφεύγω τις φθηνές συλλογές που τα έχουν όλα, αλλά και τις ακριβές γιατί είναι λάθος να πληρώσω τόσα λεφτά για κάτι που ίσως δεν το χρησιμοποιήσω ποτέ. Την επόμενη φορά ίσως χρειαστεί να πάρω και κάτι ακόμα αλλά δεν είμαι επαγγελματίας ωστε να πρέπει να έχω τα πάντα την ώρα που θα τα χρειαστώ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMG_5550.jpg 
Προβολές:	245 
Μέγεθος:	29,1 KB 
ID:	269870
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/07/2017 στις 20:41.
    Sent from me using a computer.

  15. #45
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.835
    http://www.youtube.com/watch?v=TsyuJZcXCQY

    Για την δουλειά που το θέλουν τα 2 πόδια μου φαίνονται λίγα βέβαια ,αλλά με λίγη προσοχή και προετοιμασία νομίζω θα κάνει δουλειά.

Σελίδα 3 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προς ρεστοραδες και λοιπους μαστορους
    από xristos x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2012, 04:19
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 15:15
  3. προς idi και λοιπους αεκτζηδες....
    από devil's animal στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:03
  4. προς dirtymoto, crs-k, sniper και λοιπους μπυροδουλους...
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF