Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 46 έως 60 από 108

Θέμα: @ Ρεστοράδες και λοιπούς wannabe μηχανικούς. (εξωλκείς)

  1. #46
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    http://www.youtube.com/watch?v=TsyuJZcXCQY

    Για την δουλειά που το θέλουν τα 2 πόδια μου φαίνονται λίγα βέβαια ,αλλά με λίγη προσοχή και προετοιμασία νομίζω θα κάνει δουλειά.
    Ωραία συλλογή, και φθηνή! Στα 162 με ΦΠΑ δεν είναι καθόλου άσχημη. Δεν την είχα δει, thanks.
    Sent from me using a computer.

  2. #47
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    http://www.youtube.com/watch?v=TsyuJZcXCQY

    Για την δουλειά που το θέλουν τα 2 πόδια μου φαίνονται λίγα βέβαια ,αλλά με λίγη προσοχή και προετοιμασία νομίζω θα κάνει δουλειά.

    Τα 2 πόδια εδώ αρκούν γιατί πιάνει ταυτόχρονα και στο εσωτερικό και στο εξωτερικό δαχτυλίδι του ρουλεμάν, αλλά και γενικότερα εντός κινητήρα τα ρουλεμάν βγαίνουν εύκολα λόγω λιπαντικού. Τα ζόρια είναι σε ρουλεμάν που η έδρασή τους ή ο άξονας που είναι φορεμένα έρχεται σε επαφή με νερά κλπ οξειδωτικά μέσα.

    Είδα μια τέτοια συλλογή σε κατάστημα στην Πάτρα, νομίζω φάκομ ήταν σαν μπράντ αλλά και φακ στην τιμή. Το κακό είναι ότι πρέπει να χαλάσεις το ρουλεμάν για να το βγάλεις, δεν είναι όμως πάντα χαλασμένα τα ρουλεμάν που βγάζουμε.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #48
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    ...
    Έχεις υπόψην τιμή για εξολκέα αδράνειας ; (πχ για ρουλεμαν τροχών...)
    Give me fuel, Give me fire

  4. #49
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Έχεις υπόψην τιμή για εξολκέα αδράνειας ; (πχ για ρουλεμαν τροχών...)


    Βρήκα μία καταχώρηση, μόνο σφύρα της baldur 24 ευρωπαϊκά
    http://www.easymarket.gr/products/?p=132543


    συνδυάζεται με εξολκείς διαφόρων διαμετρημάτων οπότε κάνεις τον συνδυασμό που θες κι έχεις μια τιμή.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #50
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος

    Γι' αυτόν που θέλει να ξέρει τι αγοράζει καλό είναι από κάθε εταιρεία να παίρνει να παίρνει αυτό πάνω στο οποίο εξειδικεύεται. Τα υπόλοιπα προιόντα στην γκάμα της είναι άλλων εταιρειών και ενίοτε όχι τα καλύτερα. Πχ είναι λάθος να πάρεις πενσοηδή beta στην τιμή των Knipex. Ή special tools για vw από οποιαδήποτε άλλη εκτός Hazet ή Gedore-klann.

    Ρε φίλε έμεινα "Παυλόπουλος", δεν ήξερα ότι η Hazet βγάζει ακόμα εργαλεία, έχω να δω Hazet από την εποχή της Πειραϊκής Πατραϊκής. Ειδικά από την εποχή που έκλεισε και άρχισαν οι υπεύθυνοι να καταληστεύουν ότι εργαλείο υπήρχε εκεί μέσα (ξαφνικά πολλά μηχανουργεία στην Πάτρα γέμισαν με Hazet). Απίστευτη η ποιότητα των εργαλείων που έβγαζε και πιθανότατα βγάζει ακόμα.

    Ρε συ θυμάσαι κάποια στιγμή είχε παίξει εδώ μέσα μια αγγελία ενός τύπου που πουλούσε (Αγγλία νομίζω) απίστευτο αριθμό συλλογών, λέγαμε τότε ότι θα χρειάστηκε μόνο για να τα στήσει για φωτογράφηση 2-3 εβδομάδες. Κάντε μου δώρο ρε σεις τώρα στη γιορτή μου κάτι τέτοιο κι έχετε το λόγο μου θα σας τα δανείζω να κάνετε τη δουλειά σας.




    edit

    βρήκα έναν κατάλογο σε pdf της Hazet για πολλά γούστα

    http://www.hazet.de/fileadmin/media/...WW_2010_GR.pdf
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 30/09/2012 στις 17:57.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #51
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Βρήκα μία καταχώρηση, μόνο σφύρα της baldur 24 ευρωπαϊκά
    http://www.easymarket.gr/products/?p=132543


    συνδυάζεται με εξολκείς διαφόρων διαμετρημάτων οπότε κάνεις τον συνδυασμό που θες κι έχεις μια τιμή.

    Give me fuel, Give me fire

  7. #52
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Έχεις υπόψην τιμή για εξολκέα αδράνειας ; (πχ για ρουλεμαν τροχών...)
    Σε προσφορά για όλο 2012 με 169,50+φπα. Με 208 ευρω συμφέρει γιατί τα κομμάτια ξεχωριστά αξίζουν λίγο πάνω απ' τα 260 χωρίς την κασετίνα και την θήκη τακτοποίησης.
    Για διάμετρο ρουλεμάν από 12mm έως 35mm.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2334720_a.jpg 
Προβολές:	212 
Μέγεθος:	15,6 KB 
ID:	269921

    Αν δεν θες το σετ η σφύρα αδρανείας των 200γρ και 18cm κάνει 20 ευρώ μαζί με το φπα από Ελλάδα..
    Αυτή που πόσταρε ο Βασκα είναι 200γρ 23cm 24 μαζί με το ΦΠΑ. (αυτή έχει και το σετ)

    Οι εξολκείς τώρα είναι λίγο ακριβοί ξεκινάνε απ' τα 41-42 ευρώ και ανεβαίνουμε 1-2 ευρώ για κάθε νούμερο. Για ρουλεμάν από 15mm έως 25mm θα χρειαστείς δύο με 45 και 46 ευρώ ο καθένας. Μαζί με την σφύρα 115 ευρώ.

    Αυτά από Gedore.

    Τον Kukko που πόσταρα πριν δεν θυμάμαι πόσο τον είχα πάρει αλλά γενικά η kukko είναι λίγο πιο φθηνή απ' την Gedore. "made in Germany" και τα δύο.

    Στην Beta οι εξολκείς έχουν την ίδια τιμή περίπου (2 ευρώ ακριβότεροι) και σφύρα ολίσθησης βλέπω μόνο μια με 57 ευρώ αγνώστων λοιπόν χαρακτηριστικών.

    Για φθηνούς άνοιξε το λινκ που έχω βάλει πάνω απ' τις φωτογραφίες της force που πόσταρα πριν.
    Sent from me using a computer.

  8. #53
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    @ daz

    βάλε ρε σουπιά το λινκ της προσφοράς, με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε ένα ένα????
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #54
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ρε φίλε έμεινα "Παυλόπουλος", δεν ήξερα ότι η Hazet βγάζει ακόμα εργαλεία, έχω να δω Hazet από την εποχή της Πειραϊκής Πατραϊκής. Ειδικά από την εποχή που έκλεισε και άρχισαν οι υπεύθυνοι να καταληστεύουν ότι εργαλείο υπήρχε εκεί μέσα (ξαφνικά πολλά μηχανουργεία στην Πάτρα γέμισαν με Hazet). Απίστευτη η ποιότητα των εργαλείων που έβγαζε και πιθανότατα βγάζει ακόμα.

    Ρε συ θυμάσαι κάποια στιγμή είχε παίξει εδώ μέσα μια αγγελία ενός τύπου που πουλούσε (Αγγλία νομίζω) απίστευτο αριθμό συλλογών, λέγαμε τότε ότι θα χρειάστηκε μόνο για να τα στήσει για φωτογράφηση 2-3 εβδομάδες. Κάντε μου δώρο ρε σεις τώρα στη γιορτή μου κάτι τέτοιο κι έχετε το λόγο μου θα σας τα δανείζω να κάνετε τη δουλειά σας.




    edit

    βρήκα έναν κατάλογο σε pdf της Hazet για πολλά γούστα

    http://www.hazet.de/fileadmin/media/...WW_2010_GR.pdf

    Τον έχω. Θες να σου πω τιμές να πάθεις?



    Κοίτα, τρεις είναι οι μεγαλύτερες εταιρείες στην Γερμανία. Hazet, Gedore, και Stahlwille. Και οι τρεις κατασκευάζουν τα εργαλεία τους στην Γερμανία και ότι δεν κατασκευάζουν οι ίδιες τα προμηθεύονται από άλλες Γερμανικές εταιρείες. Πάντως δύσκολα βρίσκεις στον κατάλογό τους κάτι που δεν λέει "made in Germany". Υπάρχουν και μικρότερες εξίσου καλές όπως Elora, heyco, matadore. (Η matadore τώρα τελευταία έχει όλο και περισσότερα "εισαγώμενα" στον κατάλογό της).
    Η μεγαλύτερη είναι η Gedore και είναι και η μοναδική που τα κατασκευάζει όλα μόνη της. Από κατσαβίδια μέχρι special tools. Έχει αγοράσει όλες τις μεγάλες εταιρείες baldur, dako habero κτλ που ήταν εξειδικευμένες η κάθε μία σε διαφορετικά εργαλεία και έχει έναν απίστευτο κατάλογο. Έχει επίσης πολύ καλό δίκτυο πώλησης στην χώρα μας, γι' αυτό τα προϊόντα της έχουν και πολύ καλές τιμές.

    Η Hazet είναι γνωστή για τα special tools, τα γερμανοπολύγωνα και τα καρυδάκια - καστάνιες. (έχει κάποια απ' τα καλύτερα δυναμόκλειδα που κοικλοφορούν στο εμπόριο) Τα υπόλοιπα είναι rebranded των μεγαλύτερων και καλύτερων εταιρειών. Μπορεί οι εξολκείς της να είναι gedore, τα κατσαβίδια της είναι από felo (Η την ίδια που κατασκευάζει και αυτά της wurth) κτλ. Στην Ελλάδα πολύ δύσκολα βρίσκεις hazet σε καταστήματα και φυσικά είναι πανάκριβα. Κανα δύο που ρώτησα πωλούσαν 30 με 40 % πάνω από τις τιμές Γερμανίας και ο ένας ήθελε να με χρεώσει και μεταφορικά για να μου τα φέρει (τα οποία ηταν 50 +φπα ). Στην Σπύρου πάτση μπορείς να βρεις πάντως.
    Η Hazet ουσιαστικά είναι Truck brand. Δλδ πωλεί μέσω του φορτηγού το οποίο έρχεται στον χώρο σου όποτε το καλέσεις και έχει μέσα τα πάντα. Γι αυτό και η τιμή τους είναι ανεβασμένη. Μπορεί να το καλέσεις για να αγοράσεις ή για να σου ρυθμίσουν το δυναμόκλειδο ή να τους επιστρέψεις ότι κατέστρεψες και να σου δώσουν καινούρια.

    Η stahlwille ουσιαστικά δεν έχει αντιπρόσωπο στην Ελλάδα. Δλδ έχει μια εταιρεία στην Αθήνα που εισάγει μια στο τόσο μεγάλες παραγγελίες για εξειδικευμένες εργασίες. (Αεροπλάνα - τρένα κτλ). Εγώ πάντως παράγγειλα και ήμουν τυχερός γιατί τους πρόλαβα πριν παραγγείλουν για μια μεγάλη εταιρία και μου τα έφεραν σε λογική τιμή. Μπορείς να βρεις και σε κάποια μαγαζιά ότι τους έχει μείνει αλλά μάλλον σε συμφέρει να τα παραγγείλεις απ' έξω. (όποιος ξέρει κάτι παραπάνω για σημεία πώλησης κτλ παρακαλώ να ενημερώσει).


    Αυτές οι τρεις συγγαταλέγονται ανάμεσα στις κορυφαίες του κόσμου και θα τις βρεις από την F1 μέχρι την τα airbus.

    Αυτά, αν θέλεις κι' άλλες πληροφορίες πες.
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 16/07/2017 στις 20:42.
    Sent from me using a computer.

  10. #55
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    @ daz

    βάλε ρε σουπιά το λινκ της προσφοράς, με το τσιγκέλι θα στα βγάζουμε ένα ένα????
    Δεν το έχω σε λινκ ρε, τo έχω σε έκδοση τουαλέτας σου λέω. Να βγάζω φωτό μια μια σελίδα? Link σου έβαλα το εντυπο προσφορών και τον κατάλογο και σου είπα σε ότι θες να μάθεις τιμή να με ρωτήσεις. Οι τιμές για να παίρνεις μια ιδέα, είναι πολύ κοντά με αυτές απ' το Γερμανικό sait που έβαλα πριν.
    Sent from me using a computer.

  11. #56
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Βρήκα το pdf των προσφορών του 2012 στα Ελλήνικος και με τιμές.

    Κλικ.

    Και τον Ελληνικό κατάλογο του 2012 πάλι στα Ελλήνικος (χωρίς τιμές όμως).

    Ματα κάνε κλικ.



    edit. To νου σας το δευτερο είναι περίπου 150 mb. Καλύτερα να κάνετε δεξί κλικ- αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού - και επικόλληση στην αγαπημένη σας μηχανή κατεβάσματος. (download manager κτλ.)
    Sent from me using a computer.

  12. #57
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.787
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βρήκα το pdf των προσφορών του 2012 στα Ελλήνικος και με τιμές.

    Κλικ.

    Και τον Ελληνικό κατάλογο του 2012 πάλι στα Ελλήνικος (χωρίς τιμές όμως).

    Ματα κάνε κλικ.



    edit. To νου σας το δευτερο είναι περίπου 150 mb. Καλύτερα να κάνετε δεξί κλικ- αντιγραφή τοποθεσίας δεσμού - και επικόλληση στην αγαπημένη σας μηχανή κατεβάσματος. (download manager κτλ.)

    Περιμένω ότι μου έταξες
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  13. #58
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Περιμένω ότι μου έταξες
    Θα πάω αύριο να ρωτήσω και θα σε πάρω τηλ.
    Sent from me using a computer.

  14. #59
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Βρήκα το pdf των προσφορών του 2012 στα Ελλήνικος και με τιμές.

    Κλικ.

    36 ευχάριστες σελίδες.... (να είχαμε και τα λεφτά )


    Ευχαριστώ και για την απάντηση πιο πάνω
    Give me fuel, Give me fire

  15. #60
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.756
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    36 ευχάριστες σελίδες.... (να είχαμε και τα λεφτά )


    Ευχαριστώ και για την απάντηση πιο πάνω
    You welcome buddy!
    Sent from me using a computer.

Σελίδα 4 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προς ρεστοραδες και λοιπους μαστορους
    από xristos x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2012, 04:19
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 15:15
  3. προς idi και λοιπους αεκτζηδες....
    από devil's animal στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:03
  4. προς dirtymoto, crs-k, sniper και λοιπους μπυροδουλους...
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF