Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 76 έως 90 από 108

Θέμα: @ Ρεστοράδες και λοιπούς wannabe μηχανικούς. (εξωλκείς)

  1. #76
    Κοίτα, κατσαβίδια, καλέμια και μπετόβεργες (ξέρει αυτός) δεν θα βάλω. Θεωρώ ότι στο σύνολο εργασιών που κάνω, ως ερασιτέχνης, υπάρχει το κατάλληλο εργαλείο. Αυτό με κάνει, ψυχολογικά, πιο ήρεμο και σίγουρο για αυτό που κάνω. Οπότε εργαλείο και όχι ταλιμπανιές να μου μείνει κιόλας.
    Ο "μαλάκας" είναι στα υπόψιν. Η γέφυρα γιατί δεν θα δουλέψει , αφού και στο "μαλάκα" ο τροχός δεν είναι σταθερός;
    MM#93

  2. #77
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Όλα μια ιδέα είναι,
    προς τον αναίμακτο σκοπό της εκπλήρωσης της εκάστοτε εργασίας.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  3. #78
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    η ερωτηση ειναι αν ως ερασιτεχνης αξιζει να αγορασεις το καταλληλο εργαλειο για 3 ρουλεμαν στα 25 χρονια

  4. #79
    Γιατί όχι;
    MM#93

  5. #80
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Κοίτα, κατσαβίδια, καλέμια και μπετόβεργες (ξέρει αυτός) δεν θα βάλω. Θεωρώ ότι στο σύνολο εργασιών που κάνω, ως ερασιτέχνης, υπάρχει το κατάλληλο εργαλείο. Αυτό με κάνει, ψυχολογικά, πιο ήρεμο και σίγουρο για αυτό που κάνω. Οπότε εργαλείο και όχι ταλιμπανιές να μου μείνει κιόλας.
    Ο "μαλάκας" είναι στα υπόψιν. Η γέφυρα γιατί δεν θα δουλέψει , αφού και στο "μαλάκα" ο τροχός δεν είναι σταθερός;
    Ποιος είναι ο οικοδόμος? Να του πεις να πάρει ένα κωνικό ζουμπά μακρύ.

    Στο μαλάκα ο τροχός σηκώνεται όταν χτυπάς τη σφύρα για να έρθει το ρουλεμάν. Θα βγει! Έχω βγάλει ρουλεμάν από τροχό με μαλάκα. Απλά θα σου πάρει λίγο περισσότερο γιατί ο τροχός δεν είναι σταθερός.

    Η γέφυρα είναι πάντα καλύτερο εργαλείο γιατί σηκώνει ομαλά το ρουλεμάν καθώς ξεβιδώνεις τη βίδα του εξωλκέα. Όμως στον τροχό της μοτό, δεν έχει που να πατήσει η γέφυρα. Εκεί που πρέπει να πατήσει είναι οι φωλιές των συνεμπλοκ.
    Sent from me using a computer.

  6. #81
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.845
    Στο βιβλίο του sh πάντως βλέπω ειδικό εργαλείο http://ka-ha.de/mm-parts%28new%29-Tools.html (το 12ο κατεβαίνοντας) σε συνδυασμό με σφυρί.
    Βέβαια έχει χρήση μόνο στο συγκεκριμένο ρουλεμάν οπότε δεν το βλέπω και πολύ σαν χρήσιμο εργαλείο για να υπάρχει σε μιά εργαλειοθήκη.

  7. #82
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της toyar
    Εγγραφή
    27/02/2009
    Μηνύματα
    5.528
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ποπαϋ Προβολή μηνύματος
    Γιατί όχι;
    γιατι με λιγοτερα λεφτα πας σε μαστορα με τον τροχο και το καινουριο ρουλεμαν στο χερι και φευγεις σε 10 λεπτα ετοιμος

  8. #83
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.845
    Δε βλέπω πάντως λόγο να μην χρησιμοποιηθεί η κλασική μέθοδος σφυρί ζουμπάς δεδομένου ότι το ρουλεμάν βγαίνει για να αντικατασταθεί, οπότε οποιαδήποτε ζημιά σε αυτό δεν έχει σημασία,
    Αντίστοιχα και το καινούργιο μπαίνει αντίστοιχα σφυρί καρυδάκι στην περιφέρεια του ρουλεμάν , φτάνει να αντιλαμβάνεται ο καθένας τι κάνει και που βαράει.
    Βοηθάει επίσης το καρυδάκι να είναι κινέζικο ή δανεικό

  9. #84
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Στο βιβλίο του sh πάντως βλέπω ειδικό εργαλείο http://ka-ha.de/mm-parts%28new%29-Tools.html (το 12ο κατεβαίνοντας) σε συνδυασμό με σφυρί.
    Βέβαια έχει χρήση μόνο στο συγκεκριμένο ρουλεμάν οπότε δεν το βλέπω και πολύ σαν χρήσιμο εργαλείο για να υπάρχει σε μιά εργαλειοθήκη.
    Στέφανε είναι ίδιο με το σετ που έβαλα. Η διαφορά είναι ότι το σετ κάνει για περισσότερα ρουλεμάν.
    Το θέμα όμως είναι πως δε θα βρεις πολλά ρουλεμάν που θα έχεις πρόσβαση από πίσω για να τα βγάλεις. Οπότε θα καταλήξεις να χρησιμοποιείς πάλι μόνο το ένα μέχρι να αλλάξει μηχανή ή να φτιάξει τη μηχανή κανενός φίλου.
    Γενικά όμως είναι εργαλείο για ρουλεμάν τροχού και όχι γενικής χρήσης εξωλκέας.

    Όμως κάποιοι που ασχολούνται αποκλειστικά με συγκεκριμένες εργασίες μπορεί να θέλουν τα κατάλληλα εργαλεία για καθαρές δουλειές.

    Το θέμα είναι πως ένας ζουμπάς θα κάνει ακριβώς την ίδια δουλειά. Θα μπει στην τρύπα στο κέτνρο του ρουλεμάν ώστε να μπορείς να το χτυπήσεις από πίσω.

    Όταν πρόκειται για μία διάσταση ρουλεμάν είναι εύκολο να βρεθεί το κατάλληλο εργαλείο ή να φτιαχτεί ή να τροποποιηθεί ένα, σε τόρνο με ελάχιστα χρήματα.

    Όταν πάω κάτω θα βγάλω φωτό απ' το δικό μου.

    Αυτός ο ζουμπάς υπάρχει μέχρι από Μ6 μέχρι Μ16 (στο εμπρός μέρος). Εύκολα βρίσκεις στην διάσταση της τρύπας του ρουλεμάν, ή πας κάτι που έχεις στον τορνο της γειτονιάς και το φτιάχνεις με 5 ευρώ. Ή το φτιάχνεις μονος σου.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	ζουμπάς.jpg 
Προβολές:	77 
Μέγεθος:	55,1 KB 
ID:	442885
    Τελευταία τροποποίηση από daz; 22/04/2023 στις 09:51.
    Sent from me using a computer.

  10. #85
    Συντονιστής Το avatar του/της Volpad
    Moderator
    Εγγραφή
    28/03/2019
    Μηνύματα
    1.004
    Εγώ για να βάλω το καινούριο ρουλεμάν, χρησιμοποιώ το παλιό για οδηγό τις περισσότερες φορές, αντί για καρυδακι.

  11. #86
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Δε βλέπω πάντως λόγο να μην χρησιμοποιηθεί η κλασική μέθοδος σφυρί ζουμπάς δεδομένου ότι το ρουλεμάν βγαίνει για να αντικατασταθεί, οπότε οποιαδήποτε ζημιά σε αυτό δεν έχει σημασία,
    Μαι και ο εξωλκέας πάλι το καταστρέφει το ρουλεμάν ακόμα κι δεν έιναι χαλασμένο.

    Εγώ χρησιμοποιώ κάτι σαν αυτό ή σφύρα ολίσθησης. Αυτό είναι φρεσκοκομένο δε το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα. Για ρουλεμάν δε χρειάζεται καν να είναι μπρουτζος.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	zoubas-min.jpg 
Προβολές:	75 
Μέγεθος:	57,2 KB 
ID:	442887
    Sent from me using a computer.

  12. #87
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.773
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Volpad Προβολή μηνύματος
    Εγώ για να βάλω το καινούριο ρουλεμάν, χρησιμοποιώ το παλιό για οδηγό τις περισσότερες φορές, αντί για καρυδακι.
    Μέχρι να έρθει πρόσωπο. Αν θέλει να κατέβει και λίγο παρακάτω ο παλιός οδηγός θα φρακάρει. Θέλει κάτι λίγο μικρότερο.


    Edit. Σε ένα μανιουαλ είχα βρει οδηγία για τοποθέτηση με καρυδάκι.
    Μια χαρά είνα το καρυδάκι αλλά συνήθως στα μανιουαλ σου λένε πάρε το seting tool για ρουλεμάν.
    Sent from me using a computer.

  13. #88
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.652
    Διακρίνω μια υφέρπουσα αποστροφή για τη διαμορφωμένη ωσάν ζουμπα, μπετόβεργα
    Ωραία όλα τα σπεσιαλτυ τουλζ για ρουλεμάν, πιτερπαν, λοβερμαν αλλά ως ερασιτεχναι μαυρονυχακηδες ποσα ρουλεμάν θα κληθούμε να αλλάξουμε στη ζωή μας;
    Κάποια σετ, είναι απλά οβερκιλλ η κτήση τους αν δεν είσαι συνεργείο. Οχι πως θα κόψει το αυγολέμονο αν βάλεις και κανένα τέτοιο στη συλλογή.
    Η προσεγγιση "γάμα το" είναι πολυδιαστατη στην ολοκλήρωση τέτοιων εργασιωνε.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  14. #89
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.181
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Μέχρι να έρθει πρόσωπο. Αν θέλει να κατέβει και λίγο παρακάτω ο παλιός οδηγός θα φρακάρει. Θέλει κάτι λίγο μικρότερο.


    Edit. Σε ένα μανιουαλ είχα βρει οδηγία για τοποθέτηση με καρυδάκι.
    Μια χαρά είνα το καρυδάκι αλλά συνήθως στα μανιουαλ σου λένε πάρε το seting tool για ρουλεμάν.
    μόνο εγώ πιστεύω ότι το να βαράς τον εσωτερικό δακτύλιο του ρουλεμάν είναι κακή ιδέα;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  15. #90
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από toyar Προβολή μηνύματος
    γιατι με λιγοτερα λεφτα πας σε μαστορα με τον τροχο και το καινουριο ρουλεμαν στο χερι και φευγεις σε 10 λεπτα ετοιμος
    δηλαδή έαν αγοράσω ένα τέτοιο https://www.skroutz.gr/s/26044635/Kr...sponsored=true

    είναι ακριβότερο απο την αμοιβή του μάστορα;

    άσε που ο μάστορας μπορεί να κάνει παιχνίδι με κατσαβίδι και σφυρί
    MM#93

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Προς ρεστοραδες και λοιπους μαστορους
    από xristos x στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 01/02/2012, 04:19
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 19/10/2005, 15:15
  3. προς idi και λοιπους αεκτζηδες....
    από devil's animal στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 15:03
  4. προς dirtymoto, crs-k, sniper και λοιπους μπυροδουλους...
    από idi στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 27/07/2004, 17:58

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF