Σελίδα 1 από 23 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 336

Θέμα: TZR2501KT κ TZR125 4DL

  1. #1
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164

    TZR2501KT κ TZR125 4DL

    Οπως λεει κι ο τιτλος εχουν ηδη μπει σε φαση διαλυσης 2 TZR. αγοραστηκαν πολυ φθηνα και πιθανων θα μου κοστισουν μια περιουσια. αυτην την στιγμη ειναι και τα δυο σε τευχη. το 250 ειναι ηδη μηχανουργειο (φιλος οποτε θα το δουλευει οποτε προλαβαινουμε) ωστε να μπουν επανω αναρτησεις μπρος πισω και φρενα κομπλε απο ZXR400. ο κινητηρας του ειναι κομπλε και εκτος απο τσιμοχακια στα ypvs και φλατζες δεν θα αλλαξω για την ωρα κατι μιας και τα οικονομικα μου ειναι περιορισμενα και θα μοιραστουν.

    το 125 τωρα ειναι μια αλλη ιστορια. το 250 ηταν τελειως μαμα και αμφιβαλλω αν ειχε ποτε λυθει κατιαπο πανωτου. το μικρο ακριβως το αντιθετο. θα δειτε στις φωτο δεν υπαρχει σημειοπου να μην εχει κακοποιηθει. οι ελληνες μαστορες σε συνδιασμο με νοοτροπια χωριου εχω ενα φιλο που ξερει φεραν το μηχανακι σε μια κατασταση που χειροτερη δεν εχω δει. καταρχην η πανω τιμοπλακα ειναι σπασμενη και στα δυο σημεια που δενουν οι βιδες. παραγγελεια αλλη απο εξωτερικη προς τα χριστουγεννα ελπιζω. αλλιως ταιριαγμα απο κατι αλλο. προχωροντας κατεβασα κινητηρα. με προιδεαζε η απειρη κοκκινη φλαντζοκολλα που εβλεπα παντου αλλα αυτο δεν το περιμενα. σπασμενο ελατηριο και κυλινδρος χαλια. ωχ λεω. παμε πιο μεσα. σπασμενες οι δυο βασεις που βιδωνει το καπακι που πιεζειτα ελατηρια στην καμπανα. το ενα επισκευασμενο οπως να ναι με περτσινι αλουμινενιο απο πισω.. ξανα ωχ.. αξονας λεβιε ταχυτηταων σπασμενος και κολλημενος με ηλετροκολληση και τορνιρισμενο με τροχο και τα ματια της γιαγιας μου.. δνε γινεται λεω πιο μεσα θα ειναι καλυτερα τα πραγματα. ξεχασα να πω οτι το μηχανακι φορεγε κομπλε μετατροπη στο μοτερ απο DT200. στροφαλος λοιπον με χτυπημενο ρουλεμαν μπιελα διαλυμενο εντελως. ανακαλυπτω οτι ρουλεμαν στροφαλου και τσιμουχες αυτου εχουν αλλαχτει πολυ προσφατα. προφανως ο αμστορας ητανα αοματος κι αναισθητος ωστε να μην παρει χαμπαρι την μπιελα η και το μεγαλο φαγωμα των εδρανων του στροφαλου εκει οπου παταν τα ρουλεμαν. αρα το μοτερ ειναι γτπκ οποτε θα αντικατασταθουν ολα μεσα του με μοτερ DT200 που βρηκα σε καλουτσικη τιμη. εξωτερικα τα πλαστικα ηταν βαμμενα ομορφα αλλα με αρκετα σπασιματακια σε διαφορα σημεια. αναρτησεις εμπρος δεν φοραει τις μαμα με το μονο brembo φρενο αλλα αλλες απο RGV VJ22 με διπλα τετραπιστονα tokico. δεν με χαλασε. φυσικα το πιρουνι θελει service. πισω τα πραγματα ηταν τοσο χαλια σχεδον οσο και στο μοτερ. ολα τα ρουλεμαν στεγνα και χαλασμενα τα σινεμπλοκ σκονη. ευτυχως δεν εχουν φαγωματα η κενα τα αλουμινια. οποτε το κοστος ανεβαινει σημαντικα γιατι μονο για πισω οσα ρουλεμαν ειναι ειδικα τεμαχια θα δυσκολευτω να τα αντικαταστησω.

    εξατμισεις. στο 250 υπαρχουν οι μαμα. θα κοπουν θα τεμαχιστουν θα αδειασουν απο οτιδηποτε εχουν μεσα και θα ξαναραφτουν αφου μπουν πανω και δυο σιλανσιε εμποριου.

    στο 125 φυσικα δεν υπαρχει η δικη του αλλα μια αλλη απο παλιοτερο μοντελο. δνε θα μπει καθως ευτυχως υπαρχουν στο εμποριο για τις καγκουροπαπιες πολλες και σε καλες τιμες. ισως χρειαστει τροποοιηση το εμπρος κομματι μονο.

    πλαστικα στο 250 δεν υπαρχει περιπτωση να βαλω τα μαμα μιας ειναι ασχημα και ασχημη κατασταση, αλλα θα αγοσραστουν ειτε πλουεστερικα ειτε abs απο ελλαδα η εξωτερικα σε οτι καλυτερη τιμη βρω. προς στιγμην δεν μας νοιαζει.

  2. #2
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05524.jpg 
Προβολές:	2736 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	268869

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05525.jpg 
Προβολές:	2750 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	268870

    ξεχασα να πω οτι η αρχικη ιδεα ηταν να μπει το μοτερ απο το 250 πανω στο παλισιο του 125. αλλα λογω οτι ηθελε παραπολυ μηχανουργικη δουλεια και επειη στο ελαδισταν δεν καλοβλεπω επεμβασεις σε παλισιο το αφησα. εδω βλεπετε το 125 στην αρχικη του κατασταση.

  3. #3
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Βλέπω οι ανακατασκευές είναι στα φόρτε τους,λίγο η κρίση λίγο μια διέξοδος για να γεμίζει ο χρόνος μας,εννίοτε και αγχολυτικό αν κρινω απο τον εαυτό μου,αρχίσαμε και εκτιμάμε τα παλιά και ωραία και αυτό λέει κάτι.
    Καλή συνεχεία σε αυτό που ξεκινάς και περιμένουμε πολλές φώτο

  4. #4
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    δεν ειναι η πρωτη μου αν δεις. σιγουρα ειναι αγχολυτικο. και σιγουρα για μενα ειναι μια δημιουργικη διεξοδος για τον χρονο που δεν εχω αλλα προτιμω να μην τον σπαταλω σε ανουσιους καθεδες.. αλλωστε και στο γκαραζ πινουμε κφεδακια και μπυριτσες σε αλλο "κλιμα'.

  5. #5
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05524.jpg 
Προβολές:	2736 
Μέγεθος:	61,1 KB 
ID:	268869

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05525.jpg 
Προβολές:	2750 
Μέγεθος:	95,9 KB 
ID:	268870

    ξεχασα να πω οτι η αρχικη ιδεα ηταν να μπει το μοτερ απο το 250 πανω στο παλισιο του 125. αλλα λογω οτι ηθελε παραπολυ μηχανουργικη δουλεια και επειη στο ελαδισταν δεν καλοβλεπω επεμβασεις σε παλισιο το αφησα. εδω βλεπετε το 125 στην αρχικη του κατασταση.
    Μια χαρα!! Ο αδερφος μου εχει το προηγουμενο TZR (του 1989) με το ταμπουρο πισω το οποιο ειναι σε τευχη τωρα και μια 15ετια ,και τον ψηνω να μου το δωσει!!!

    Αντε καλη ανακατασκευη !!!
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  6. #6
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    το πλαισιο απο το 250 με δοκιμη το τεποζιτο απο το 125

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05531.jpg 
Προβολές:	2752 
Μέγεθος:	97,2 KB 
ID:	268875

    αλλα και μονο του.
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05532.jpg 
Προβολές:	2744 
Μέγεθος:	71,8 KB 
ID:	268876

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC05533.jpg 
Προβολές:	2746 
Μέγεθος:	80,2 KB 
ID:	268877

  7. #7
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomaniac Προβολή μηνύματος
    σιγουρα για μενα ειναι μια δημιουργικη διεξοδος για τον χρονο που δεν εχω αλλα προτιμω να μην τον σπαταλω σε ανουσιους καθεδες.. αλλωστε και στο γκαραζ πινουμε κφεδακια και μπυριτσες σε αλλο "κλιμα'.

  8. #8
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    εχω spare τις μαμα ροδες και φρενα ψαλιδια γενικα τα παντα. αν χρειαστει κατι αφου το παρεις πε μου..

  9. #9
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    ρε ασπρομαλλη famous σβησε κανα μηνυμα ηθελα να σου στειλω αυτο http://www.creteplus.gr/news/auto-pl...habi-test.html

    με κανεις και με σπαμαρω..

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Με μοτερ dt200 λιγο δυσκολα να δουλεψουν σωστα οι παπιοεξατμησεις.Καλη συνεχεια.

  11. #11
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    παπιοεξατμισεις φτιαγμενες για μοτερ DT? δηλαδη φτιαγμενες για Ζ125 που ειναι μετατροπη? κυκλοφορουν τετοιες στο εμποριο σε καλες τιμες (60-80ε).

  12. #12
    Don't mess with the pig.. Το avatar του/της Τo gourouni
    Εγγραφή
    02/06/2011
    Μηνύματα
    2.243
    Καλή αρχή Δημήτρη στο νέο σου project....
    Στα γαμψά μου νυχια έχουν πέσει:
    Honda 50cc - Υamaha Srx 400 - BMW R25 1951 - ΥAMAHA SRX 600 1986

  13. #13
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    10/12/2008
    Μηνύματα
    287
    Εχω την εντυπωη οτι αυτες ειναι για 125 κυβικα και αυτες που λενε για 200αρι εννοουν τη μετατροπη που κανουν με κυλινδρο dt 200 που δε γινεται 200 κυβικα.Ισως να μαι και λαθος.

  14. #14
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Θοδωρη ευχαριστω πολυ! ηδη εχω ψιλοπελαγωσει μιας και τα οικονομικα δεν ειναι τελεια και με την δουλεια ειμαι επι ξυλου κρεμαμενος.. (θα φαω ξυλο δηλαδη)...

    φιλε gasto βγαζουν εξατμισεις για παπακια που ειναι φουλ μοντιφα σε wr200 οποτε μου κανουν..

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tom kissas
    Εγγραφή
    25/07/2011
    Μηνύματα
    692
    φιλε ανοιξε 2 θρεντ και βαζε οσο πιο πολλες φωτο μπορεις

Σελίδα 1 από 23 12345611 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF