Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: x lite 702

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    06/08/2011
    Μηνύματα
    3

    x lite 702

    Το εχει κανεις???


    ψαχνω ενα touring κρανακι και νομιζω μεχρι στιγμης οτι το συγκεκριμενο εχει την πρωτια στις προτιμησεις μου γιατι δειχνει να εχει καλο εξαερισμο, εσωτερικα γυαλια, πληρως αφαιρουμενη επενδυση και στα τεστ ειναι 5αστερο


    απο θορυβους, ζυγισμα και ανεση πως τα παει??

  2. #2
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Για να μην ανοίξω καινούριο post, ήρθε ο καιρός για καινούριο κράνος και το X-Lite X702GT είναι προς το παρόν η πρώτη μου επιλογή. Είναι ελαφρύ, σχετικά αθόρυβο, με εσωτερική ζελατίνα σκουρόχρωμη, με πολύ καλές κριτικές για την ασφάλεια που προσφέρει και ο ορισμός του vfm. Μιας και το αρχικό post είναι σχεδόν 5 χρόνια πριν (δεν ήξερα να είμαι ειλικρινής ότι είναι τόσο παλιό μοντέλο) έχει κάποιος εμπεριστατωμένη άποψη ή κάποια εναλλακτική; Καλοέβλεπα και το Shoei NXR αλλά ξεφεύγει λίγο σε budget, ενώ το AGV K-5 που έριξα μια ματιά δεν με εντυπωσίασε από αυτά που διάβασα...

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Πέρσι περίπου τέτοια εποχή αγοράστηκαν Κ5 από εμένα και 702 από φίλο, η χρήση τους είναι/ήταν αντίστοιχη. Θεωρώ, με βάση την οπτική παρατήρηση και την αίσθηση της αφής, ότι το 702 είναι σε καλύτερη κατάσταση. Εδώ https://www.moto.gr/forums/showthrea...28#post2776228, είχα γράψει μια απόψη για το Κ5, υπόψη ότι τελικά ο μηχανισμός που κρατά τη ζελατίνα λίγο ανοιχτή, παρέδωσε πνεύμα και η επισκευή του μόνο εύκολη δεν είναι (κάτι μου είπαν ότι πρέπει να πάει Ιταλία το κράνος οπότε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω).
    / Β

  4. #4
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassat Προβολή μηνύματος
    Πέρσι περίπου τέτοια εποχή αγοράστηκαν Κ5 από εμένα και 702 από φίλο, η χρήση τους είναι/ήταν αντίστοιχη. Θεωρώ, με βάση την οπτική παρατήρηση και την αίσθηση της αφής, ότι το 702 είναι σε καλύτερη κατάσταση. Εδώ https://www.moto.gr/forums/showthrea...28#post2776228, είχα γράψει μια απόψη για το Κ5, υπόψη ότι τελικά ο μηχανισμός που κρατά τη ζελατίνα λίγο ανοιχτή, παρέδωσε πνεύμα και η επισκευή του μόνο εύκολη δεν είναι (κάτι μου είπαν ότι πρέπει να πάει Ιταλία το κράνος οπότε δεν ασχολήθηκα περαιτέρω).
    / Β

    Να υποθέσω ότι ο φίλος σου έχει μείνει ευχαριστημένος από την αγορά του 702;

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Είναι ικανοποιημένος, χρήση σε καθημερινές μεσοαστικές μετακινήσεις των 20+χλμ με Στρώμα.
    / Β

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της georgio
    Εγγραφή
    01/07/2008
    Μηνύματα
    1.215
    Το αντίστοιχο σε Shoei που λες δεν είναι το NXR αλλά το GT-Air, το οποίο και προτείνω. Έχει εσωτερική αντιηλιακή ζελατίνα που θες, είναι πολύ αθόρυβο και ελαφρύ/καλοζυγισμένο. Σε τιμή είναι παραπάνω από τα άλλα. Υπάρχουν κάποια τελευταία κομμάτια στο helmetcity αλλά δεν ξέρω αν θα βρεις το μέγεθός σου ή θα σου αρέσουν τα γραφικά. Αν το πάρεις από εκεί το κούμπωμα είναι double-D ενώ εδώ το απλό μικρομετρικό, δεν ξέρω αν είναι θέμα για σένα αυτό.
    "Με το ένα χέρι να αγγίζεις τ' άστρα και με το άλλο να ανακατεύεις τη λάσπη"
    Μιχάλης Δερτούζος


    "Άμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρρονες"

  7. #7
    Ελ προφεσόρ Το avatar του/της Nik0s_Dk
    Εγγραφή
    12/11/2014
    Μηνύματα
    678
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgio Προβολή μηνύματος
    ελαφρύ/καλοζυγισμένο. .
    Με βάρος κοντά στο 1,7kg (1,67 για την ακριβεια ή 3,67lbs )δεν το λες και ελαφρύ, όσο καλοζυγισμένο και να ναι. Προσωπική άποψη. Επίσης παρότι έχω δυο κράνη με εσωτερική ζελατίνα δεν βρίσκω κανένα νόημα να ξαναπάρω τέτοιο κράνος. Αφενός προσθέτει αρκετό βάρος, αφετέρου στα περισσότερα κράνη χωράνε γυαλιά που τα προτιμώ γιατι με τις ζελατίνες στο ένα κράνος με ενοχλεί στην όραση και στο αλλο στην θεση που κατεβαίνει. Κλείνοντας πήρα στα χέρια μου απο το helmetcity το Nxr συν εξτρα μαυρη ζελατίνα στα 352 (292 to κράνος 60 η ζελατινα) συν 20 ευρω προμηθεια ή έξοδα ή δε ξερω τι από το paypal (που ίσως αν βάλεις απευθειας καρτα να το γλιτώνεις αλλά επίσης δεν γνωρίζω σίγουρα). Αν η τιμη του 702 είναι στα 370 μονοχρωμο ασπρο που βρήκα πρόχειρα στο σκρουτζ (χωρις να το ξέρω το κράνος καθόλου) δεν θα το προτιμούσα.. απλά γιατι σε αυτα τα χρήματα βρίσκεις εξαιρετικά κράνη.
    Τελευταία τροποποίηση από Nik0s_Dk; 19/04/2017 στις 01:36.
    Run, live to fly, fly to live, do or die
    Run, live to fly, fly to live, Aces high

  8. #8
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Χ 702 GT Carbon γιοκ!!! Σήμερα πήρα τον εισαγωγέα και μ' ενημέρωσαν πως στην Ελλάδα δεν εισήχθη ποτέ σε Small γτ δεν πουλάει λέει...τι διάτανο, όλοι καρπουζοκέφαλοι είναι; Πάντως το είδα σε Large και με εντυπωσίασε, φαίνεται ποιοτικό και vfm. Η παραγγελία από εξωτερικό μονόδρομος αν θέλω το συγκεκριμένο...

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Το μη Carbon υπήρχε, όταν έψαχνα. Όντως είναι ποιοτικό. Δηλαδή αν το ζητήσει πελάτης δεν θα το εισάγει;;;
    Κανείς ανεξάρτητος εισαγωγέας πχ https://www.motoexpert.gr/el/x-lite-...-carbon-puro-1 μήπως μπορεί να ανταποκριθεί;
    / Β

  10. #10
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassat Προβολή μηνύματος
    Το μη Carbon υπήρχε, όταν έψαχνα. Όντως είναι ποιοτικό. Δηλαδή αν το ζητήσει πελάτης δεν θα το εισάγει;;;
    Κανείς ανεξάρτητος εισαγωγέας πχ https://www.motoexpert.gr/el/x-lite-...-carbon-puro-1 μήπως μπορεί να ανταποκριθεί;
    / Β
    Δεν μπορεί να ανταποκριθεί, μου απάντησαν ότι θα επικοινωνήσουν με τον εισαγωγέα (δηλ Μπαξεβάνης), όντως επικοινώνησαν και η απάντηση ήταν πως γενικά δεν στοκάρουν πλέον κράνη και πως αν ενδιαφέρομαι να παραγγείλω από Σεπτέμβρη επειδή...Αύγουστο (καίτοι η επικοινωνία έγινε αρχές Ιουλίου) δεν κάνουν εισαγωγές.

  11. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    27/12/2012
    Μηνύματα
    112
    Κοινώς "Ζήσε Μάη Μου".
    ... η οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει "στοκάρισμα",
    κατανοητό,
    αλλά οι χρόνοι απόκρισης δείχνουν το λιγότερο αδιαφορία.
    / Β

  12. #12
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vassat Προβολή μηνύματος
    Κοινώς "Ζήσε Μάη Μου".
    ... η οικονομική κατάσταση δεν επιτρέπει "στοκάρισμα",
    κατανοητό,
    αλλά οι χρόνοι απόκρισης δείχνουν το λιγότερο αδιαφορία.
    / Β
    Update: Σχεδόν 4 μήνες μετά, η ίδια κατάσταση. Πήρα τηλ και η απάντηση ήταν ΑΝ παραγγελθεί θα έρθει σε κανα μήνα. Καταλαβαίνω πως το στοκάρισμα σε εποχές ισχνών -έως αποστεωμένων- αγελάδων είναι ίσως πολυτέλεια, αλλά όντως πλέον υπάρχει αδιαφορία. Ειλικρινά έχω τη μηχανή ακινητοποιημένη γτ εδώ και καιρό δεν έχω κράνος. Επαρχία δε, η κατάσταση ακόμα τραγικότερη. Περιορισμένες επιλογές και μάρκες, ανυπαρξία μεγεθών και σχεδίων. Πήγα σε κατάστημα και δεν υπήρχε Small ούτε για δείγμα, σε άλλο μαγαζί που πήγα (2-3 όλα κι όλα είναι εξάλλου) βρήκα κάτι Vemar και Scorpion, τα οποία ναι μεν έδειχναν να μου πέφτουν καλά 1-2 κομμάτια, μου φάνηκαν όμως φτηνιάρικα (στο ένα μάλιστα πήγα να κατεβάσω την ζελατίνα και μου έμεινε στο χέρι). Όλοι ανέφεραν το ίδιο, ότι είχαν καταντήσει δοκιμαστήρια, όπως και οι αντιπροσωπείες στην Αθήνα, όλοι πήγαιναν, δοκίμαζαν κι αγόρασαν από εξωτερικό. Αρχίζω να προσανατολίζομαι κι εγώ προς αυτή την κατεύθυνση, με την ειδοποιό διαφορά ότι το κάνω επειδή δεν βρίσκω κι όχι από "κουτοπονηριά". Όταν παίρνεις απάντηση "θα το παραγγείλω μόνο αν το πάρεις σίγουρα", αναγκαστικά το παίρνεις απέξω και το έχεις σε 3-4 μέρες κι όχι σ΄ένα μήνα. Επειδή είμαι διατεθειμένος να δώσω έως 400+ κατοστάρικα για καλό κράνος, είναι λίγο risky να πάρω κάτι που μπορεί να μην μου κάτσει καλά, οπότε γιαυτό κινούμαι στην ίδια μάρκα με το προηγούμενο, που ξέρω ότι είναι το τάδε μέγεθος, για να ελαχιστοποιήσω όσο γίνεται κακή αγορά...

  13. #13
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Επιτέλους, νέο κράνος!!!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	DSC02905.jpg 
Προβολές:	113 
Μέγεθος:	40,5 KB 
ID:	390062

  14. #14
    hercooligan Το avatar του/της doctoras
    Moderator
    Εγγραφή
    10/10/2007
    Μηνύματα
    4.423
    Καλορίζικο και αχρείαστο!
    Τελικα εκανες ενα βημα πισω σε μοντέλο

  15. #15
    ΟΡΓΙΣΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ Το avatar του/της AUFGEBRACHT
    Εγγραφή
    16/12/2007
    Μηνύματα
    3.949
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctoras Προβολή μηνύματος
    Καλορίζικο και αχρείαστο!
    Τελικα εκανες ενα βημα πισω σε μοντέλο
    Σ' ευχαριστώ πολύ. Ναι, έκανα ένα βήμα πίσω τελικά. Το 702GT ultra carbon Ελλάδα δεν υπήρχε πουθενά, το βρήκα Ισπανία και Ιταλία, τιμές από 390-420 ευρώ. Αρχικά το βρήκα στο motocard, όσες φορές προσπάθησα δεν δεχόταν την πιστωτική στη διαδικασία της πληρωμής. Στη συνέχεια έκανα παραγγελία από Ιταλία και την επόμενη ημέρα με ειδοποίησαν ότι κατά τη συσκευασία του κράνους ανακάλυψαν 2 σημάδια (μου έστειλαν και φωτό) και με ρωτούσαν αν ήθελα να ακυρώσω την παραγγελία ή να μου το στείλουν με μια έκπτωση της τάξης των €50. Ζήτησα να ακυρωθεί η παραγγελία ευχαριστώντας τους που με ειδοποίησαν, το βρήκα σε άλλο ιταλικό site, μόνο που ήταν διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας και θα ήταν Ελλάδα σε 2 εβδομάδες. Από το site αυτό με ενημέρωσαν πως επειδή ένα μέρος της παραγωγής του κράνους γίνεται χειροποίητα, υπάρχει πιθανότητα να εμφανίζονται ορισμένα σημάδια, τα οποία είναι ακριβώς λόγω του τρόπου παραγωγής.

    Επειδή όμως είχε καταντήσει λίγο σήριαλ η αγορά, και πρωτίστως ήθελα να ψωνίσω από Ελλάδα και τα λεφτά να μείνουν εδώ, μετά από ενδελεχή αναζήτηση βρήκα το συγκεκριμένο σε ελληνικό κατάστημα, στα €339, άμεσα ετοιμοπαράδοτο - και μάλιστα σε τιμή καλύτερη από ότι το βρήκα σε Γερμανία και Ισπανία. Χτες το παρήγγειλα, σήμερα ήρθε, πρώτες εντυπώσεις θετικές, μοιάζει πανάλαφρο και ποιοτικότατο, μέσα στη συσκευασία υπήρχε και pinlock. Βάρος στα 1.280 γραμμάρια, μόνο 10 γραμμάρια περισσότερο από το 702GT που ζαχάρωνα. Τέλος, να σημειώσω ότι όντως μέσα στη συσκευασία υπήρχε ταμπελάκι που ανέφερε και σε αυτό το κράνος πως υπάρχει πιθανότητα εμφάνισης σημαδιών τα οποία οφείλονται στη χειροποίητη διαδικασία μέρους της παραγωγής του κράνους. Ανυπομονώ να πάω σύντομα την πρώτη βόλτα για περαιτέρω εντυπώσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από AUFGEBRACHT; 07/11/2017 στις 13:54.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF