Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 19

Θέμα: Κλωτσησε το σπειρωμα του δοχειου λαδιου (Και εγενετο "ΜΑΛΑΚΙΑ"..)

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelokefaloitis
    Εγγραφή
    03/06/2009
    Μηνύματα
    140

    Question Κλωτσησε το σπειρωμα του δοχειου λαδιου (Και εγενετο "ΜΑΛΑΚΙΑ"..)

    Αδελφια βαλτε ενα χερακι γιατι ειμαι να σκασω...
    Ο νομος του μερφι μου χρυπησε την πορτα..
    Αγοραζω τακακια για πισω,λαστιχα μεταχ..τακουνατα περικαλαω(να εισαι καλα Λουκα)λαδια,ξυδια,φιλτρα...
    Και αφιερωνω το Σαββατο να τις κανω ενα ωραιοτατο σερβις με φραπεδια και τσιγαρο.. μιας
    και την Κυριακη προβλεπαιτε εντουροβολτα με τον κολλητο..
    Κεφαλονια ειμαι υπενθυμιζω ετσι!!!
    Ολα καλα ολα ανθιρα ξεσφιγκω ταπα καρτερ σταζι λαδακιιιιιιι.....αφηνω τρεχει με ησυχια.....
    Πανω και στο πανω δοχειο με την μικρη ταπουλα (KTM 950 ADVE 2003) για να βγαλω το
    υπολοιπο λαδι και παρτα μαλακα....παιρνει μια βολτα η βιδα και μου μενει στο χερι...
    Ξυλωσε ολο το σπειρωμα ρε παιδια αν ειναι δυνατον δλδ..
    Η βιδα ανεπαφη και επεφταν τα κομματια απο τις στροφες μαζι με το λαδι..
    Απλα γ@@@@@ε τα...
    Τι εγινε δεν ξερω...και πως...
    Τελευτια φορα λαδια ειχα αλλαξει παλι μονος μου...για κανεναν λογο δεν καργαρω τετοιες βιδες παραπανω απο οτι πρεπει..
    Αλλαξα λαδια πριν 8 μηνες και τα αλλαξα παλι τωρα οχι λογω χιλιομετρων αλλα πολυκαιριας καλου κακου..

    Βοηθηστε λεβεντες γιατι ουτε και μπορω να σκεφτω πως διορθωνετε..
    Μπαινει κολαουζος σε τετοιο σημειο που ειναι πανω απο την τρομπα βενζινης?????

    Για να μην πολυλογω σουρωσα τα παλια λαδια τα εβαλα παλι μεσα για να δω ποσο χανει και
    το γ@@@@ο τρεχει ρονια μολις ζεσταθει...

    Εχω ξενερωσει ελλεεινα ρε γαμωτο μου...
    Αμφιβαλω αν εχει τυχει ποτε σε κανεναν τετοιο πραγμα..

    Οποια ιδεα σας ερθει πειτε την μονο μην μου πειτε να αλλαξω μηχανακι...θα σκοτωθουμε..
    Την Μηχανη Μου Την Σκηνη Μου Και Μια Καλη Παρεα......

  2. #2
    Boy Is Back in Town Το avatar του/της soter3gm
    Εγγραφή
    31/03/2005
    Μηνύματα
    681
    Κώστα πας στη χώρα με τη τάπα αγοράζεις κολαούζα ένα νούμερο μεγαλύτερα και βίδα και το φτιάχνεις αλλιώς φορτωτική και σε τόρνο για helikoil
    SOTER3GM
    "Ride hard live forever"
    soter3gm

    ----------------

  3. #3
    ......Fuck .

    Tάπα !

    Περαστικά και καλά ξεμπερδέματα

  4. #4
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από soter3gm Προβολή μηνύματος
    Κώστα πας στη χώρα με τη τάπα αγοράζεις κολαούζα ένα νούμερο μεγαλύτερα και βίδα και το φτιάχνεις αλλιώς φορτωτική και σε τόρνο για helikoil
    αν πας για την δεύτερη λύση, εννοείται οτι θα πάρεις καινούργια βίδα με την τάπα της μαμα.....

    υγ.... σε καμμία περίπτωση μην βάλεις "μούφα" (είναι μία τρίτη λύση)

  5. #5
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από trelokefaloitis Προβολή μηνύματος
    Αδελφια βαλτε ενα χερακι γιατι ειμαι να σκασω...
    Ο νομος του μερφι μου χρυπησε την πορτα..
    Αγοραζω τακακια για πισω,λαστιχα μεταχ..τακουνατα περικαλαω(να εισαι καλα Λουκα)λαδια,ξυδια,φιλτρα...
    Και αφιερωνω το Σαββατο να τις κανω ενα ωραιοτατο σερβις με φραπεδια και τσιγαρο.. μιας
    και την Κυριακη προβλεπαιτε εντουροβολτα με τον κολλητο..
    Κεφαλονια ειμαι υπενθυμιζω ετσι!!!
    Ολα καλα ολα ανθιρα ξεσφιγκω ταπα καρτερ σταζι λαδακιιιιιιι.....αφηνω τρεχει με ησυχια.....
    Πανω και στο πανω δοχειο με την μικρη ταπουλα (KTM 950 ADVE 2003) για να βγαλω το
    υπολοιπο λαδι και παρτα μαλακα....παιρνει μια βολτα η βιδα και μου μενει στο χερι...
    Ξυλωσε ολο το σπειρωμα ρε παιδια αν ειναι δυνατον δλδ..
    Η βιδα ανεπαφη και επεφταν τα κομματια απο τις στροφες μαζι με το λαδι..
    Απλα γ@@@@@ε τα...
    Τι εγινε δεν ξερω...και πως...
    Τελευτια φορα λαδια ειχα αλλαξει παλι μονος μου...για κανεναν λογο δεν καργαρω τετοιες βιδες παραπανω απο οτι πρεπει..
    Αλλαξα λαδια πριν 8 μηνες και τα αλλαξα παλι τωρα οχι λογω χιλιομετρων αλλα πολυκαιριας καλου κακου..

    Βοηθηστε λεβεντες γιατι ουτε και μπορω να σκεφτω πως διορθωνετε..
    Μπαινει κολαουζος σε τετοιο σημειο που ειναι πανω απο την τρομπα βενζινης?????

    Για να μην πολυλογω σουρωσα τα παλια λαδια τα εβαλα παλι μεσα για να δω ποσο χανει και
    το γ@@@@ο τρεχει ρονια μολις ζεσταθει...

    Εχω ξενερωσει ελλεεινα ρε γαμωτο μου...
    Αμφιβαλω αν εχει τυχει ποτε σε κανεναν τετοιο πραγμα..

    Οποια ιδεα σας ερθει πειτε την μονο μην μου πειτε να αλλαξω μηχανακι...θα σκοτωθουμε..
    καλα ντε δεν εγινε και τιποτα!
    Οπως καταλαβα κλωτσησε το σπειρωμα του δοχειου λαδιου....νεμα προμπλεμα....ειτε χελικοϊλ με την ιδια βιδα ειτε κολαουζο και αλλη βιδα (μεγαλυτερη).

    Και την επομενη φορα δυναμοκλειδο
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #6
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Κατ' αρχήν ψυχραιμία. Δεν φορτώνεις το μηχανάκι αλλά μόνο το τεπόζιτο λαδιού, αφού τα λάδια τα έχεις βγάλει έτσι και αλοιώς.
    Καλό είναι να το βγάλεις για να δουλευτεί με άνεση στον πάγκο. Το helicoil ή κάτι αντίστοιχο νομίζω είναι η καλύτερη λύση. Άν μούφα εννοεί ο spyrakos35 σωληνάκι από μπρούντζο με εσωτερικό και εξωτερικό σπείρωμα, για να φέρει τις διαστάσεις στην αρχική διάμετρο, είναι και αυτή μία λύση μιά χαρά. Καί στις δύο περιπτώσεις θα έχεις ένα σπείρωμα πιό ανθεκτικό και δεν θα σου ξαναπαρουσιάσει το ίδιο πρόβλημα. Καλή δουλειά.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  7. #7
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    εμενα μου χε κλωτσησει το σπιρωμα στο κατω πλακε φιλτρο.... στο τσακ το σωσα με χελικοιλ και δεν κατεβασα μοτερ λογω γωνιας... ακομα και τα σπιρωματα κ οι βιδες εχουν χαρακτηρα βλεπεις σε αυτα τα ρημαδια...
    Ban 'em all

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelokefaloitis
    Εγγραφή
    03/06/2009
    Μηνύματα
    140
    Ποσο απλα φαινονται ολα ομως ε?
    Να δω αν ο εδω μαστορας ξερει τι εστει helicoil ή μονο τον τορνο και το κολαουζο ξερει..
    Ειναι σε δυσκολη μερια η μαλακια και φοβαμαι μην μεινουν γρεζια μεσα και ξεκινησουμε αλλο ρεπερτοριο..
    Και σε περιπτωση που ο μαστορης δεν γνωριζει για το helicoil λετε να βαλω χερι μονος?????
    Και που το βρισκουμε αγοραζουμε?
    Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδες..
    Την Μηχανη Μου Την Σκηνη Μου Και Μια Καλη Παρεα......

  9. #9
    7 years of fuckin up Το avatar του/της Stabak
    Εγγραφή
    19/09/2002
    Μηνύματα
    898
    Τα γρεζια που θα κάνει το τρυπημα για το χελικόιλ λιγοτερα θα ναι απο τα γρεζια που βγαζει το μοτερ σου συνηθως... μην ανυσηχεις, θα τα μαζεψουν οι βιδες με το μαγνητη αν περασουν μεσα που λογικα το τρυπανι σταματαει καπου... αποκλειεται να μην ξερει να περασει σπιρωμα ο μαστορας... αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να κανει καλη δουλεια με τον κολαουζο για να μην εχεις τιποτε διαρροες... μην ανησυχεις δηλαδη ειναι μια ευκολη διαδικασια αρκει να υπαρχει χώρος κ να ανοιχτουν οι αντιστροφες βολτες σωστα/καθετα...
    Ban 'em all

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να κανει καλη δουλεια με τον κολαουζο για να μην εχεις τιποτε διαρροες... μην ανησυχεις δηλαδη ειναι μια ευκολη διαδικασια αρκει να υπαρχει χώρος κ να ανοιχτουν οι αντιστροφες βολτες σωστα/καθετα...
    +650

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelokefaloitis
    Εγγραφή
    03/06/2009
    Μηνύματα
    140
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Τα γρεζια που θα κάνει το τρυπημα για το χελικόιλ λιγοτερα θα ναι απο τα γρεζια που βγαζει το μοτερ σου συνηθως... μην ανυσηχεις, θα τα μαζεψουν οι βιδες με το μαγνητη αν περασουν μεσα που λογικα το τρυπανι σταματαει καπου... αποκλειεται να μην ξερει να περασει σπιρωμα ο μαστορας... αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να κανει καλη δουλεια με τον κολαουζο για να μην εχεις τιποτε διαρροες... μην ανησυχεις δηλαδη ειναι μια ευκολη διαδικασια αρκει να υπαρχει χώρος κ να ανοιχτουν οι αντιστροφες βολτες σωστα/καθετα...
    Αντε να δουμε τι θα δουμε..
    Και που το βρισκουμε δεν ξερει καποιος ςδω στο Ελλαδα το helicoil?
    Την Μηχανη Μου Την Σκηνη Μου Και Μια Καλη Παρεα......

  12. #12
    Αναρωτιέμαι... Το avatar του/της gefr
    Εγγραφή
    01/11/2006
    Μηνύματα
    1.197
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Stabak Προβολή μηνύματος
    Τα γρεζια που θα κάνει το τρυπημα για το χελικόιλ λιγοτερα θα ναι απο τα γρεζια που βγαζει το μοτερ σου συνηθως... μην ανυσηχεις, θα τα μαζεψουν οι βιδες με το μαγνητη αν περασουν μεσα που λογικα το τρυπανι σταματαει καπου... αποκλειεται να μην ξερει να περασει σπιρωμα ο μαστορας... αυτο που πρεπει να προσεξεις ειναι να κανει καλη δουλεια με τον κολαουζο για να μην εχεις τιποτε διαρροες... μην ανησυχεις δηλαδη ειναι μια ευκολη διαδικασια αρκει να υπαρχει χώρος κ να ανοιχτουν οι αντιστροφες βολτες σωστα/καθετα...
    Το δοχείο λαδιού είναι αλουμινένιο και άρα ο μαγνήτης δεν μαζεύει τα γρέζια. Η τρύπα είναι μεγάλη και δεν είναι εύκολο να γίνει κάτι στραβό. Το helicoil δεν είναι οικονομικό να το αγοράσεις γιατί είναι ολόκληρο σέτ και δε συμφέρει για μία βίδα. Υπάρχουν και αντίστοιχα προϊόντα οπότε δές το στο διαδίκτυο, να ξέρεις περί τίνος πρόκειται, μήπως και ο μάστορας έχει κάτι αντίστοιχο σε άλλη μάρκα.
    Πάντα υπάρχει αιτία!

  13. #13
    δεν νομιζω οτι σε συμφερει να αγορασεις helicoil ,
    την ειχα παθει και εγω τη μαλακια αυτη,αλλα απο δικο μου λαθος,
    τελικα πηρα ενα μαστορα ηρθε σπιτι με το helicoil και το εφτιαξε αμεσως.
    απο τοτε δεν υπηρξε ξανα προβλημα.
    οποτε γιαμενα πηγαινε σε κανα μαστορα και 10-15 αυρω θα εισαι οκ..

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της trelokefaloitis
    Εγγραφή
    03/06/2009
    Μηνύματα
    140
    Ευχαριστω για τις απαντησεις..
    Το μηχανακι ειναι απο το πρωι στο μαστορι και περιμενω μεχρι το απογευμα να δω
    τι θα μου πει..
    Απο την πρωτη ματια που του εριξε που το πηγα μου ειπε αμεσως το οκ και δεν ειναι κατι δυσκολο..
    Μετα εφυγα γιατι δεν με επερνε να χασω και αλλη δουλεια...
    Την Μηχανη Μου Την Σκηνη Μου Και Μια Καλη Παρεα......

  15. #15
    κοκκινομαλλης Το avatar του/της PalLoukiLuke
    Εγγραφή
    16/02/2006
    Μηνύματα
    206
    ελα ελα ...πες και το αλλο με τα σωληνακια υψηλης τωρα μια και που ανοιξες το θεμα...

    και μη μου πεις τα λαστιχα μου γρουσουζικα Εεε!!!

    καλη τυχη ρε τρελοκεφαλονητη!!
    FUN IS NOT A STRAIGHT LINE

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF