Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 34 από 34

Θέμα: Εξαέρωση/αλλαγη υγρών φρένων

Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dlabrakis Προβολή μηνύματος
    αγαπητοι μου θελω λιγο τα φωτα σας...εχω ενα 1250abs το οποιο το ξηλωσα εντελως..μα εντελως λεω...γιατι διαθετω ολιγον καλον εις τον εγκεφαλο (το παραδεχομαι) για να του αλλαξω χρωμα...και απ οτι ειδα θα εχω θεμα με την μοναδα abs στην εξαερωση...εχω διαβασει αρκετα και σε ξενα φορουμ και οπως παντα οι γνωμες και οι αποψεις διαφερουν απο ατομο σε ατομο..τες πα...γνωριζει καποιος να μου πει τι γινεται οταν θα αρχισω να μονταρω? δηλαδη τι τροπο να ακολουθησω για να εξαερωσω σωστα το κυκλωμα? χρειαζεται μετα καμια επεμβαση (ηλεκτρονικα)στη μοναδα? καπου το ειδα κι αυτο....ευχαριστω εκ των προτερων.
    Αφού υπάρχει ABS χρειάζεται εξουσιοδοτημένο και διαγνωστικό για να γίνει σωστά η εξαέρωση. Υπάρχει εντολή από το διαγνωστικό για να ανοιγοκλείνουν οι βαλβίδες του ABS κατά τη διάρκεια της διαδικασίας της εξαέρωσης, κανονικά χρειάζεται και ειδική τρόμπα που συνδέεται στα δοχεία των υγρών φρένων και πρεσάρει υγρό υπό πίεση κατά τη διάρκεια της εξαέρωσης. Δεν είναι ούτε απλή διαδικασία ούτε φθηνή καθώς πετάς αρκετό υγρό φρένων για να ολοκληρωθεί. Αυτό που λέει ο Grafton 505 δεν το ξέρω, μπορεί να έχει δίκιο σε κάποιες.

Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Από το 2013, μάλλον θα την βρήκε την άκρη...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Πριν μια εβδομάδα άλλαξα τακάκια και υγρά στο πίσω φρενο της 11 ετών μηχανής μου.
    Μπήκα στον κόπο και έβγαλα την δαγκάνα, έβγαλα το έμβολο και έφριξα.... Παρά ότι αλλαζονταν τα υγρά κάθε περίπου 2 χρόνια η δαγκάνα πίσω από το έμβολο είχε λάσπη και μικρά κομμάτια βρομιας.
    Η λάσπη πιθανών ήταν παλιά υγρά που έμεναν μέσα σε κάθε αλλαγή.
    Οπότε καλό είναι να τονίσουμε ότι που και που χρειάζεται αυτή η εργασία.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Super Moderator
    μαζεύουν τόση μάκα τα έμβολα απο το δρόμο, απο τα τρίματα των τακακιων,κλπ, που ίσως τα 2 χρόνια διάστημα μεταξύ σωστού καθαρισμού των φρένων να είναι υπερβολικά πολύς καιρός.
    Και είναι δουλειά που δε θα στην κάνει συνεργείο

Για την αντεπίστροφη βαλβίδα.
    Έστω ότι έχουμε το σωλήνα με το βαλβιδάκι που ποσταρε καποιος νωριτερα.
    Αφήνουμε τη βίδα εξαέρωσης μόνιμα χαλαρωμένη και απλά πομπάρουμε τη μανέτα μέχρι να σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες απο την έξοδο της βαλβίδας; ή απο την είσοδο της;
    Σου λύνει όντως τα χέρια έτσι, γιατί είναι ψιλομανίκι να κάνεις μόνος σου εξαέρωση.όχι ότι δε γίνεται αλλά κάνεις λίγο την Κομανέτσι με το τέντωμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτοΠρώτο 123

Κανόνες δημοσιεύσεων

• Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF