Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 57

Θέμα: Εξαέρωση/αλλαγη υγρών φρένων

  1. #31
    Μονοκύλινδρο μέλος Το avatar του/της nikosmec
    Εγγραφή
    09/09/2015
    Μηνύματα
    335
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dlabrakis Προβολή μηνύματος
    αγαπητοι μου θελω λιγο τα φωτα σας...εχω ενα 1250abs το οποιο το ξηλωσα εντελως..μα εντελως λεω...γιατι διαθετω ολιγον καλον εις τον εγκεφαλο (το παραδεχομαι) για να του αλλαξω χρωμα...και απ οτι ειδα θα εχω θεμα με την μοναδα abs στην εξαερωση...εχω διαβασει αρκετα και σε ξενα φορουμ και οπως παντα οι γνωμες και οι αποψεις διαφερουν απο ατομο σε ατομο..τες πα...γνωριζει καποιος να μου πει τι γινεται οταν θα αρχισω να μονταρω? δηλαδη τι τροπο να ακολουθησω για να εξαερωσω σωστα το κυκλωμα? χρειαζεται μετα καμια επεμβαση (ηλεκτρονικα)στη μοναδα? καπου το ειδα κι αυτο....ευχαριστω εκ των προτερων.
    Αφού υπάρχει ABS χρειάζεται εξουσιοδοτημένο και διαγνωστικό για να γίνει σωστά η εξαέρωση. Υπάρχει εντολή από το διαγνωστικό για να ανοιγοκλείνουν οι βαλβίδες του ABS κατά τη διάρκεια της διαδικασίας της εξαέρωσης, κανονικά χρειάζεται και ειδική τρόμπα που συνδέεται στα δοχεία των υγρών φρένων και πρεσάρει υγρό υπό πίεση κατά τη διάρκεια της εξαέρωσης. Δεν είναι ούτε απλή διαδικασία ούτε φθηνή καθώς πετάς αρκετό υγρό φρένων για να ολοκληρωθεί. Αυτό που λέει ο Grafton 505 δεν το ξέρω, μπορεί να έχει δίκιο σε κάποιες.

  2. #32
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.723
    Από το 2013, μάλλον θα την βρήκε την άκρη...
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  3. #33
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Πριν μια εβδομάδα άλλαξα τακάκια και υγρά στο πίσω φρενο της 11 ετών μηχανής μου.
    Μπήκα στον κόπο και έβγαλα την δαγκάνα, έβγαλα το έμβολο και έφριξα.... Παρά ότι αλλαζονταν τα υγρά κάθε περίπου 2 χρόνια η δαγκάνα πίσω από το έμβολο είχε λάσπη και μικρά κομμάτια βρομιας.
    Η λάσπη πιθανών ήταν παλιά υγρά που έμεναν μέσα σε κάθε αλλαγή.
    Οπότε καλό είναι να τονίσουμε ότι που και που χρειάζεται αυτή η εργασία.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  4. #34
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    μαζεύουν τόση μάκα τα έμβολα απο το δρόμο, απο τα τρίματα των τακακιων,κλπ, που ίσως τα 2 χρόνια διάστημα μεταξύ σωστού καθαρισμού των φρένων να είναι υπερβολικά πολύς καιρός.
    Και είναι δουλειά που δε θα στην κάνει συνεργείο


    Για την αντεπίστροφη βαλβίδα.
    Έστω ότι έχουμε το σωλήνα με το βαλβιδάκι που ποσταρε καποιος νωριτερα.
    Αφήνουμε τη βίδα εξαέρωσης μόνιμα χαλαρωμένη και απλά πομπάρουμε τη μανέτα μέχρι να σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες απο την έξοδο της βαλβίδας; ή απο την είσοδο της;
    Σου λύνει όντως τα χέρια έτσι, γιατί είναι ψιλομανίκι να κάνεις μόνος σου εξαέρωση.όχι ότι δε γίνεται αλλά κάνεις λίγο την Κομανέτσι με το τέντωμα.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  5. #35
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από o_gavros Προβολή μηνύματος
    μαζεύουν τόση μάκα τα έμβολα απο το δρόμο, απο τα τρίματα των τακακιων,κλπ, που ίσως τα 2 χρόνια διάστημα μεταξύ σωστού καθαρισμού των φρένων να είναι υπερβολικά πολύς καιρός.
    Και είναι δουλειά που δε θα στην κάνει συνεργείο


    Για την αντεπίστροφη βαλβίδα.
    Έστω ότι έχουμε το σωλήνα με το βαλβιδάκι που ποσταρε καποιος νωριτερα.
    Αφήνουμε τη βίδα εξαέρωσης μόνιμα χαλαρωμένη και απλά πομπάρουμε τη μανέτα μέχρι να σταματήσει να βγάζει φυσαλίδες απο την έξοδο της βαλβίδας; ή απο την είσοδο της;
    Σου λύνει όντως τα χέρια έτσι, γιατί είναι ψιλομανίκι να κάνεις μόνος σου εξαέρωση.όχι ότι δε γίνεται αλλά κάνεις λίγο την Κομανέτσι με το τέντωμα.
    το ζητούμενο είναι να μην μείνει αέρας στις δαγκάνες, οπότε όσο βλέπεις ότι βγαίνουν φυσαλίδες από τον εξαερωτήρα της δαγκάνας, τόσο τρομπάρεις. Μόλις πάψουν να βγαίνουν φυσαλίδες σφίγγεις το ρακοράκι και είσαι οκ.
    Το σωστό αν θες να φτιάξεις μόνος σου το εργαλείο της εξαέρωσης με την ανεπίστροφη βαλβίδα, είναι να βάλεις κοντό αλφαδολάστιχο από την μεριά της εισόδου της βαλβίδας, οπότε ακόμα κι αν εκεί δεις φυσαλίδες τρομπάρεις μια δυο φορές ακόμα μέχρι να περάσουν οι φυσαλίδες την βαλβίδα και είσαι οκ
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  6. #36
    Π@ΥΤΑΝΑ ΕΥΣΤΡΟΦΙΑ Το avatar του/της S705
    Εγγραφή
    23/03/2007
    Μηνύματα
    1.495
    Σήμερα έδεσα την εμπρός δαγκανα και έκανα ολική πλήρωση υγρών φρένων. δεν είχα αν επιστροφή και πήγα παραδοσιακά. Όταν έβαζα τα έμβολα στην δαγκάνα είχα βάλει πρώτα μια ποσότητα υγρών φρένων έτσι γλύτωσα πολύ τρομπαρισμα.
    Πάντως καλό είναι μετα από πλήρες άδειασμα όταν κάνουμε εξαερωση, με μια ματσόλα να χτυπάμε την δαγκάνα και το σωληνάκι του φρένο. Οι φυσαλίδες κάθονται στα τοιχώματα και δεν παρασύρονται.
    Η ΚΑΛΗ Η ΠΑΝΤΑ ΕΙΝΑΙ
    ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ...
    ....ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ
    ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟ!!!!!

  7. #37
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2019
    Μηνύματα
    9
    Χαιρετώ.
    Εχω ένα Κινέζικο ΥΧ125 και έχω ένα θέμα με το μπροστινό φρένο.Τον τελευταίο μήνα άρχισε η μανέτα να πιάνει πιό βαθιά και σιγά σιγά τερμάτιζε.Ανοιξα το δοχείο υγρών και ήταν σχεδόν άδειο.Συμπλήρωσα μέχρι επάνω αλλά έπιανε πολύψηλά και αφαίρεσα λίγη ποσότητα υγρών.Για μιά εβδομάδα πήγε καλά αλλά και πάλι άρχισε να πιάνει πολύ βαθιά.Διαρροή δεν διαπίστωσα.Σκέφτηκα ότι ίσως να έχει τραβήξει αέρα και έκανα την γνωστή διαδικασία.Το πρόβλημα είναι ότι απο ένα σημείο και μετά η βαλβίδα εξαγωγής δεν έβγαζε υγρά συνεπώς ούτε άδειαζε το ποτηράκι.Σκέφτηκα ότι θια έχει τραβήξει αέρα.Αποσυνέδεσα τελείως το σωληνάκι φρένων (και απο πάνω και απο κάτω) και η τρόμπα δεν βγάζει υγρα απο την ελεύθερη πλέον έξοδο.Κλείνοντας όμως με το δάχτυλο διαπίστωσα πίεση αέρα με το πάτημα της μανέτας,άρα η τρόμπα δουλεύει.Εικάζω ότι κάποιο σκουπιδάκι ίσως θα έχει μπεί και θα εμποδίζει την ροή του υγρού φρένων πρός την τρόμπα.
    Οποια ιδέα -εκτός απο το να το πάω στο συνεργείο-ευπρόσδεκτη.

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της CBR900RR 98-99
    Εγγραφή
    14/08/2011
    Μηνύματα
    152
    Πάρε μια σύριγγα μεγάλη και προσάρμοσε ενα σωληνάκι διάφανο στο πάχος του εξαερωτήρα της δαγκανας!

    Κάνε αναρωφιση τα υγρά φρενων απο την βαλβίδα και Οτάν κατέβουν συνέχισε με τον γνωστό τροπο προσέχοντας μην αδειάσει το ποτηρακι!

  9. #39
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2019
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ.To θέμα είναι ότι η τρόμπα δεν τραβάει το υγρό απο το ποτηράκι.Εχω λύσει το σωληνάκι και πιέζοντας την μανέτα,δεν τραβάει υγρό καθόλου.

  10. #40
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos.K Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ.To θέμα είναι ότι η τρόμπα δεν τραβάει το υγρό απο το ποτηράκι.Εχω λύσει το σωληνάκι και πιέζοντας την μανέτα,δεν τραβάει υγρό καθόλου.
    ή θα την λύσεις την τρόμπα και θα την αλλάξεις -καθαρίσεις ή θα πάρεις άλλη κινέζικη με 15 ευρώ

  11. #41
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2019
    Μηνύματα
    9
    Αυτό θα κάνω.

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MAIK72
    Εγγραφή
    01/05/2013
    Μηνύματα
    1.431
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Panos.K Προβολή μηνύματος
    Αυτό θα κάνω.
    Ψέμματα .. 10 ευρώ https://moto-plus.gr/%CE%BC%CE%BF%CF...-p-518995.html αλλιώς μυτοτσίμπιδο , καινούριο έμβολο με 1 ευρώ και καθάρισμα. Αν ήταν yamaha θα άξιζε να την επισκευάσεις

  13. #43
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2019
    Μηνύματα
    9
    Δεν το κατέχω τόσο καλά για να το λύσω.Αν δεν καθαρίσει με αέρα απο το κομπρεσέρ,θα πάρω μιά καινούρια τρόμπα και τέρμα.

  14. #44
    Γενικώς Διευθυντής... Το avatar του/της o_gavros
    Εγγραφή
    29/11/2004
    Μηνύματα
    4.593
    είναι αστεία εργασία φίλε.
    πρόσφατα έκανα rebuild την δικιά μου τρόμπα που είναι και ακτινική. δυο βίδες και μια ασφάλεια με το καταλληλο ασφαλειοτσιμπιδο βγάζεις,αυτό είναι όλο.
    Λύσε τα όλα, φυσηξε τα,καθαρισε τα και ξαναβάλτα πίσω όπως τα έβγαλες.
    Είναι σχεδόν σίγουρο ότι κάποιο σκουπιδάκι φράζει κάποιο δίοδο.
    Καίω τα δέντρα,χτίζω μεζονέτες
    Θα κάνω τα παιδιά μου μαριονέτες

  15. #45
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/10/2019
    Μηνύματα
    9
    Ευχαριστώ.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF