Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 57

Θέμα: Εξαέρωση/αλλαγη υγρών φρένων

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467

    Εξαέρωση/αλλαγη υγρών φρένων

    Διαβαζοντας το manual , ολα κατανοητά κι απλα.
    Μια απορια όμως.
    Εκει που λεει να βαλουμε ενα σωληνακι στην βαλβιδα εξαερωσης (κατω στη δαγκανα) και να τρομπαρουμε για να βγουν/συλλεξουμε τα παλια
    υγρα σε ενα δοχειο...αρκει να γινει η δουλεια μονο απο τη μια βαλβιδα εξαέρωσης ???
    Γιατι υπάρχει αλλη μια , παρομοια βαλβίδα στην αλλη δαγκάνα (διπλα δισκοφρενα).
    Δεν διευκρινίζει το manual
    Για πειτε...

  2. #2
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.167
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Διαβαζοντας το manual , ολα κατανοητά κι απλα.
    Μια απορια όμως.
    Εκει που λεει να βαλουμε ενα σωληνακι στην βαλβιδα εξαερωσης (κατω στη δαγκανα) και να τρομπαρουμε για να βγουν/συλλεξουμε τα παλια
    υγρα σε ενα δοχειο...αρκει να γινει η δουλεια μονο απο τη μια βαλβιδα εξαέρωσης ???
    Γιατι υπάρχει αλλη μια , παρομοια βαλβίδα στην αλλη δαγκάνα (διπλα δισκοφρενα).
    Δεν διευκρινίζει το manual
    Για πειτε...
    Εννοείται οτι επαλαμβάνεις την διαδικασία και στην αλλη δαγκάνα.
    Εφ όσον δεν το εχεις ξανακάνει, πρόσεξε μην σου παρει αέρα αν αφήσεις την μανετα πριν κλείσεις την βαλβίδα της δαγκάνας.

    Εχεις κλειστή την βαλβίδα, την ανοίγεις, πατας μανέτα αλλά δεν την αφήνεις πριν ξανακλείσεις την βαλβίδα. Επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά.
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sapila racing Προβολή μηνύματος
    Εννοείται οτι επαλαμβάνεις την διαδικασία και στην αλλη δαγκάνα.
    Εφ όσον δεν το εχεις ξανακάνει, πρόσεξε μην σου παρει αέρα αν αφήσεις την μανετα πριν κλείσεις την βαλβίδα της δαγκάνας.

    Εχεις κλειστή την βαλβίδα, την ανοίγεις, πατας μανέτα αλλά δεν την αφήνεις πριν ξανακλείσεις την βαλβίδα. Επαναλαμβάνεις ξανά και ξανά.
    ΟΚ ,thanks για το tip.
    Βασικα θα τα αλλαξω τελειως τα υγρα , οχι μονο εξαέρωση,αρα οταν θα το γεμισω παλι με υγρο
    το κύκλωμα, θα ειναι ηδη κλειστη η βαλβίδα.

  4. #4
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Υπαρχει κι ενας πολυ εξυπνος τροπος να τελειωνεις γρηγορα κι απλα.

    1) Αφαιρεις το παλιο υγρο απο το δοχειο και προσθετεις καινουργιο με μια συριγγα.
    2) Ανοιγεις την βαλβιδα και τρομπαρεις προσθετοντας κι αλλο υγρο μεχρι να βγαινει μονο καινουργιο και καθαρο απο την βαλβιδα.
    3) συνδεεις την βαλβιδα με ενα σωληνακι με το δοχειο υγρων, η δε βαλβιδα ειναι ανοιχτη 1/4 περιπου της στροφης. Απο την αλλη ακρη το σωληνακι μπαινει μεσα στο δοχειο και βρισκεται κατω απο την επιφανεια του υγρου.
    4) τρομπαρεις συνεχεια καμια 10-20 φορες και εν αναγκη προσθετεις και υγρο αν δεις την σταθμη να κατεβαινει.

    Αμα το περας της διαδικασιας εχεις τελεια εξαερωμενα φρενα.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της PortisHead
    Εγγραφή
    25/05/2006
    Μηνύματα
    2.467
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Υπαρχει κι ενας πολυ εξυπνος τροπος να τελειωνεις γρηγορα κι απλα.

    1) Αφαιρεις το παλιο υγρο απο το δοχειο και προσθετεις καινουργιο με μια συριγγα.
    2) Ανοιγεις την βαλβιδα και τρομπαρεις προσθετοντας κι αλλο υγρο μεχρι να βγαινει μονο καινουργιο και καθαρο απο την βαλβιδα.
    3) συνδεεις την βαλβιδα με ενα σωληνακι με το δοχειο υγρων, η δε βαλβιδα ειναι ανοιχτη 1/4 περιπου της στροφης. Απο την αλλη ακρη το σωληνακι μπαινει μεσα στο δοχειο και βρισκεται κατω απο την επιφανεια του υγρου.
    4) τρομπαρεις συνεχεια καμια 10-20 φορες και εν αναγκη προσθετεις και υγρο αν δεις την σταθμη να κατεβαινει.

    Αμα το περας της διαδικασιας εχεις τελεια εξαερωμενα φρενα.
    Πολύ εξυπνο

    (Μονο που δεν εχω τοσο μακρυ σωληνακι...αληθεια απο που το προμηθευομαστε ?
    Απλα τυγχανει κι εχω ενα 30cm απο ...δεν θυμαμαι κι εγω απο που και ταιριαζει γαντι στην βαλβίδα)

  6. #6
    αλλος τροπος πατέντα ειναι σε ενα σωληνάκι βαζεις μια ανεπίστροφη βαλβίδα, εφαρμόζεις το σωληνάκι σε κάθε δαγκάνα και το μόνο που κάνεις ειναι να βαζει υγρα και να τρομπάρεις χωρις φόβο να παρει πισω αέρα. Οταν τελειώσεις απλά σφίγγεις.

    Εγω αλλαξα ετσι υγρα στο Gsxr με εμπειρία 0 και αποτελέσματα καλύτερα απο μάστορα.

    Το να την φτιάξεις ειναι πολύ εύκολο.

  7. #7
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Πολύ εξυπνο

    (Μονο που δεν εχω τοσο μακρυ σωληνακι...αληθεια απο που το προμηθευομαστε ?
    Απλα τυγχανει κι εχω ενα 30cm απο ...δεν θυμαμαι κι εγω απο που και ταιριαζει γαντι στην βαλβίδα)
    παρε βενζινης
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #8
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.309
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από PortisHead Προβολή μηνύματος
    Πολύ εξυπνο

    (Μονο που δεν εχω τοσο μακρυ σωληνακι...αληθεια απο που το προμηθευομαστε ?
    Απλα τυγχανει κι εχω ενα 30cm απο ...δεν θυμαμαι κι εγω απο που και ταιριαζει γαντι στην βαλβίδα)
    απο οποιοδηποτε καταστημα σιδηρικων!

  9. #9
    Μάνος Το avatar του/της mankam
    Εγγραφή
    15/08/2009
    Μηνύματα
    1.347
    Αγοραζεις την ποιο μεγαλη συριγγα απο το φαρμακειο 1 ευρω το πολυ,λαστιχακι διαφανες σαν το αλφαδολαστιχο αλλα ποιο μικρη διαμετρο,κοστος ολα μαζι 2-3 ευρω.
    Ανοιγεις την βαλβιδα και τραβας τα υγρα με την συριγγα,προσεχεις να μην αδειασει απο υγρα η τρομπα και συμπληρωνεις λιγο λιγο,η εξαερωση μετα θα πρεπει να γινει μετα με τον παραδοσιακο τροπο: πρεσσαρισμα με την μανετα,πατημενη και ανοιγμα-κλεισιμο της βαλβιδας μεχρι να μην βγαζει αερα αλλα και σε αυτη την περιπτωση η συριγγα ειναι χρησιμη γιατι θα σου μαζεψει τα υγρα

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	IMGP0138.jpg 
Προβολές:	869 
Μέγεθος:	97,8 KB 
ID:	269081
    Τελευταία τροποποίηση από mankam; 23/09/2012 στις 15:35.

  10. #10
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Με σύριγγα μπορείς να βάλεις υγρό και από τη δαγκάνα...

    http://www.scottysdirtbikespares.com...ed-brakes.html
    Give me fuel, Give me fire

  11. #11
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/04/2008
    Μηνύματα
    190
    Θα συμφωνήσω με την τεχνική του μανκαμ και θα προσθέσω οτι βάζοντας την συριγγα έτσι μπορείς αντι να ρουφάς, να τρομπάρεις. Όσο τρομπάρεις γεμίζει η συριγγα με το παλιο υγρό χωρίς να χρειαζεται αλλη εξαέρωση. Εμένα ρουφώντας με παιδεψε λίγο οπότε αφησα τη συριγγα επάνω και πατούσα τη μανέτα.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Σε περίπτωση που θέλουμε να αλλάξουμε σωληνάκια (βάζουμε υψηλής για παράδειγμα), πως γίνεται η διαδικασία; Θυμάμαι μια φορά που το είχα προσπαθήσει, δεν μπορούσα με τίποτα να περάσω τα υγρά από την τρόμπα, στο σωληνάκι...

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Εγώ να προσθέσω μόνο ότι καλό είναι η διαδικασία αλλαγής υγρών φρένων να συνδυάζεται και με αλλαγή τακακιών γιατί αν ας πούμε κάνεις αλλαγή υγρών με τα τακάκια στο τέλος της ζωής τους, όταν θα συμπληρώσεις υγρά στο δοχείο για να φέρεις τη στάθμη εκεί που λέει ο κατασκευαστής, στην ουσία θα έχεις βάλει πολύ περισσότερα. Έτσι όταν θα πας ν' αλλάξεις τακάκια και πιέσεις τα έμβολα της δαγκάνας - ων προς τα μέσα, αυτά δεν θα πιέζονται από ένα σημείο και μετά. Θα πρέπει ν' ανοίξεις πάλι το δοχείο και ν' αφαιρέσεις τα παραπάνω υγρά. Αν όμως η αλλαγή υγρών συνδυαστεί και με αλλαγή στα τακάκια, όταν συμπληρώσεις υγρά στο δοχείο, θα βάλεις όσα ακριβώς χρειάζεσαι.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Σε περίπτωση που θέλουμε να αλλάξουμε σωληνάκια (βάζουμε υψηλής για παράδειγμα), πως γίνεται η διαδικασία; Θυμάμαι μια φορά που το είχα προσπαθήσει, δεν μπορούσα με τίποτα να περάσω τα υγρά από την τρόμπα, στο σωληνάκι...
    Το κάναμε πέρυσι το καλοκαίρι με φίλο στο DR μου. Πατημένη μανέτα, λάστιχο με σύριγγα στη βαλβίδα εξαέρωσης, ανοιχτή η βαλβίδα και ρουφάς με τη σύριγγα ενώ ο άλλος από πάνω συμπληρώνει στο δοχείο υγρά. Σημαντικό είναι να μην ξεμείνει από υγρά το δοχείο όσο εσύ ρουφάς με τη σύριγγα.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #15
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    03/03/2008
    Μηνύματα
    495
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Το κάναμε πέρυσι το καλοκαίρι με φίλο στο DR μου. Πατημένη μανέτα, λάστιχο με σύριγγα στη βαλβίδα εξαέρωσης, ανοιχτή η βαλβίδα και ρουφάς με τη σύριγγα ενώ ο άλλος από πάνω συμπληρώνει στο δοχείο υγρά. Σημαντικό είναι να μην ξεμείνει από υγρά το δοχείο όσο εσύ ρουφάς με τη σύριγγα.
    OXI πατημενη η μανετα.. Μονο με τη μανετα ελευθερη επικοινωνει το δοχειο υγρων με το υπολοιπο κυκλωμα...
    Μερικες φορες το υγρο δεν ερχεται ευκολα, γιατι η συριγγα τραβαει αερα απο το σπειρωμα της βιδας εξαερωσης (λογω μεγαλου διακενου ή/και ψιλοκλειστης τρύπας απο το πολυ σφιξιμο). Βοηθαει λιγο ταινια τεφλον στο σπειρωμα...

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF