Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 47

Θέμα: ανεβάσματα χωρίς συμπλέκτη

  1. #31
    όταν η ρόδα γυρίζει Το avatar του/της sas
    Εγγραφή
    07/08/2003
    Μηνύματα
    1.013
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    1. Δεν πας γρήγορα.. ΔΕΝ ΠΑΣ ΓΡΗΓΟΡΑ!
    2. Κλείνεις εντελώς το γκάζι το αφήνεις να τουλήσει λίγο και πατάς ΑΠΑΛΑ το λεβιέ σου.
    3. Είσαι προετοιμασμένος να σου ντριφτάρει ο πίσω και να ματσουκώσει ο μπροστά... Γι αυτό ΔΕΝ ΠΑΣ ΓΡΗΟΓΟΡΑ

    Το πρόβλημα είναι όταν σε πιάσει κίνηση ή φανάρι... και σου σβήσει πριν προλάβεις να βάλεις νεκρά... αν είσαι σε ανηφόρα τον ήπιες. Εκεί αυτοσχεδιάζεις.

    Κι αφου το πιάσαμε... είσαι σε φανάρι, με νεκρά και χωρίς συμπλέκτη. Πως ξεκινάς;

    1. Κουμπώνεις μια 2α και σου σβήνει...
    2. Με 2α μέσα (ΟΧΙ 1Η!!!!) μιζάρεις κι αρχίζει να κοπανάει σαν καθαρόαιμο αλλά κάποια στιγμή μετά απο 1-2" παίρνει μπροστά...
    3. Αφου πάρει μπροστά συνεχίζεις
    Ακριβώς όπως τα λέει ο από πάνω κύριος. Όταν είχα μείνει με το 950 από συμπλέκτη σε κάποιο βουνό στη χαλκίδα χρειάστηκε να επιστρέψω με καρφωτές. Όλα μια χάρα μέχρι το σημείο που μπήκα Χάλκιδα (άκα κίνηση) και έπρεπε να εφαρμόσω το 2....

  2. #32
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος
    για να μην το καταστρεψεις θα'πρεπε οπως εισαι στο φαναρι και με νεκρα (δουλευει το μοτερ) να δωσεις λιιιγο γκαζι και να καρφωσεις 2α...θα κανεις μια σουζα 5αστερη και θα συνεχιζες τον δρομο σου...αλλα αυτα ειναι για γνωστες...


    νομίζω ότι σου έχω την καλλίτερη λύση. δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά δεν βλέπω λόγο για να μη δουλέψει.

    α. χαλαρώνουμε τη ντίζα
    β. σπρώχνουμε με το δεξί χέρι μπροστά το εξής καβλιτσέκι πάνω στον κινητήρα
    γ. κουμπώνουμε πρώτη
    δ. αφήνουμε σιγάαααα σιγά το καβλιτσέκι στο ρελαντί και η μηχανή ξεκινάει
    ε. μετά μπορούμε να δώσουμε γκάζι και να ξεκινήσουμε

    ή κόβεις τη ντίζα εκεί και την τραβάς με το χέρι.. άμα καταφέρει κανείς να το κάνει χωρίς να καεί και να του βγουν τα δάχτυλα, ας το πει
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων DSCN0269.JPG‎  

  3. #33
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από tony_l Προβολή μηνύματος
    Διευκρινίζω, γιατί δεν το ανέφερε κάποιος άλλος νομίζω, ότι το clutchless shifting δεν αναφέρεται σε συνθήκες χαλαρής οδήγησης, αλλά περισσότερο σε συνθήκες trackday ή αγώνα. Όταν πας για καφέ ή ταξιδάκι, ανεβάζεις κανονικά με τον συμπλέκτη.
    το αναφέρω στο αρχικό post

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της tony_l
    Εγγραφή
    16/08/2007
    Μηνύματα
    175
    Ναι, έχεις δίκιο Κώστα. Sorry, παράλειψή μου.

  5. #35
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Προσοχή στις προσωπικές αντιπαραθέσεις...

    Κατά το παρελθόν έχουν στείλει ολόκληρα θρεντ στα τάρταρα...

    Τo whom it may concern δλδ...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  6. #36
    Lock up the wolves Το avatar του/της harris_x
    Administrator
    Εγγραφή
    27/03/2008
    Μηνύματα
    8.635
    Το θέμα καθαρίστηκε, όποιος έχει κάτι σχετικό να πει ας το κάνει, τα υπόλοιπα θα φεύγουν.

    cheers

  7. #37
    Δε θα δουλεψει γιατί δεν θα μπορέσεις ούτε καν να σπρώξεις το καβλιτσέκι πόσο μάλλον να το αφήσεις σιγά σιγά. Θέλει πολύ δύναμη αδύνατον να εφαρμοστεί με το χέρι.
    Το να τραβήξεις με την ντίζα, αν δε σου χει κοπέι από κάτω, επίσης μου φαίνεται δύσκολο για τον ίδιο λόγο.

    [[SIZE=1]νομίζω ότι σου έχω την καλλίτερη λύση. δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά δεν βλέπω λόγο για να μη δουλέψει.

    α. χαλαρώνουμε τη ντίζα
    β. σπρώχνουμε με το δεξί χέρι μπροστά το εξής καβλιτσέκι πάνω στον κινητήρα
    γ. κουμπώνουμε πρώτη
    δ. αφήνουμε σιγάαααα σιγά το καβλιτσέκι στο ρελαντί και η μηχανή ξεκινάει
    ε. μετά μπορούμε να δώσουμε γκάζι και να ξεκινήσουμε

    ή κόβεις τη ντίζα εκεί και την τραβάς με το χέρι.. άμα καταφέρει κανείς να το κάνει χωρίς να καεί και να του βγουν τα δάχτυλα, ας το πει [/QUOTE]

  8. #38
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από xtzanos Προβολή μηνύματος
    Δε θα δουλεψει γιατί δεν θα μπορέσεις ούτε καν να σπρώξεις το καβλιτσέκι πόσο μάλλον να το αφήσεις σιγά σιγά. Θέλει πολύ δύναμη αδύνατον να εφαρμοστεί με το χέρι.
    Το να τραβήξεις με την ντίζα, αν δε σου χει κοπέι από κάτω, επίσης μου φαίνεται δύσκολο για τον ίδιο λόγο.
    σωστά. χιουμοριστικά βέβαια το έγραψα σε ανάλογο ύφος με το προηγούμενο επί του θέματος.

    παρ'όλα αυτά ίσως μπορεί να γίνει μια πρόχειρη πατέντα να το σπρώχνεις κάπως. το όλο κόλπο είναι να πάει αυτό μπροστά με κάποιον τρόπο. μόνο για την εκκίνηση χρειάζεται και μετά πας με καρφωτές και εννοείται σε περίπτωση ανάγκης, αλλιώς σταματάς στην άκρη και καλείς το φορτηγό/τρέϊλερ.

  9. #39
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    το όλο κόλπο είναι να πάει αυτό μπροστά με κάποιον τρόπο. μόνο για την εκκίνηση χρειάζεται και μετά πας με καρφωτές
    Αν η μπαταρία δεν είναι πεθαμένη, μια χαρά ξεκινάει με μίζα και δευτέρα.
    Think faster than you ride

  10. #40
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Πάντως η εμπειρία να καβαλάς ss χωρίς συμπλέκτη είναι μοναδική...

    Καλύτερη κι από το no brakes των μαθημάτων
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  11. #41
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2012
    Μηνύματα
    84
    τα sbk παλιοτερα μεναν συχνα απο σασμαν στη διαρκεια του αγωνα,ακριβως για αυτο το λογο,ειδικα κατα ιταλια μερια..,υποτιθεται οτι οι περισσοτεροι ξερουν να αλλαζουν χωρις συμπλεχτη,και χωρις κρακ-κρουκ,αλλα οτι εγραψα ισχυει,τι να συγκρινουμε τις εργοστασιακες ομαδες που χουν τις κασετες τα κιβωτια καβατζα για καθε αγωνα με το χομπιστα,που για καποιο.. ανεξηγητο λογο του κουρεψε δευτερα-τριτη..?προσωπικα μου τυχε σε drz400,κοστος επισκευης 700ε,ισως τα στρητ να το δεχονται καλυτερα,τα shifter και τα λοιπα κολπα θεωρουνται αγωνιστικη βελτιωση τουλαχιστον μεχρι να μπουν σε ευρεια παραγωγη,και ως τετοια πρεπει να αντιμετωπιζονται.,με οτι αυτο συνεπαγεται.ναι θα εβαζα αμα ειχα φραγκα και ss.,αμα ειχα λεμε..

  12. #42
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της fkol k4
    Εγγραφή
    23/10/2011
    Μηνύματα
    766
    1. GSXR 600 αγορασμένο καινούριο το 2004.
    2. Ανεβάσματα 90% χωρίς συμπλέκτη (μόνο στην πρώτη). Ανεξαρτήτως ρυθμού. Χαλαρή βόλτα, βόλτα «βαριέμαι που ζω και βαριέμαι και να πατήσω συμπλέκτη», βόλτα γρήγορη, trackday, περίπτερο για τσιγάρα (πριν το κόψω, τώρα τσίχλες), you name it. Παντού και πάντα.
    3. Συμπλέκτης και κιβώτιο ακόμα της μαμάκας του, δεν πατινάρει, δε βογγάει, δεν τσινάει, δεν μουρμουρίζει, δεν γκρινιάζει, γενικώς δεν...

    Συμπέρασμα:
    Όλοι όσοι ορκίζεστε πως τα ανεβάσματα χωρίς συμπλέκτη χαλάνε το μηχανάκι, παρακαλείστε να μην το πείτε στο δικό μου. Ως τώρα το έχω πιάσει και πολύ κορόιδο.
    Πρόσεχε τι εύχεσαι, γιατί κάποτε μπορεί και να συμβεί!

  13. #43
    Los Toumpaneiros Το avatar του/της GIXXERAKIAS
    Εγγραφή
    02/05/2006
    Μηνύματα
    3.217
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    1. GSXR 600 αγορασμένο καινούριο το 2004.
    2. Ανεβάσματα 90% χωρίς συμπλέκτη (μόνο στην πρώτη). Ανεξαρτήτως ρυθμού. Χαλαρή βόλτα, βόλτα «βαριέμαι που ζω και βαριέμαι και να πατήσω συμπλέκτη», βόλτα γρήγορη, trackday, περίπτερο για τσιγάρα (πριν το κόψω, τώρα τσίχλες), you name it. Παντού και πάντα.
    3. Συμπλέκτης και κιβώτιο ακόμα της μαμάκας του, δεν πατινάρει, δε βογγάει, δεν τσινάει, δεν μουρμουρίζει, δεν γκρινιάζει, γενικώς δεν...

    Συμπέρασμα:
    Όλοι όσοι ορκίζεστε πως τα ανεβάσματα χωρίς συμπλέκτη χαλάνε το μηχανάκι, παρακαλείστε να μην το πείτε στο δικό μου. Ως τώρα το έχω πιάσει και πολύ κορόιδο.
    Same here....και στο 600 Κ4 και στο τωρινό Κ8 1000 μιά χαρά το σασμάν και με πολλά κατεβάσματα clutchless χωρίς πρόβλημα.
    Keep spamming!!!:a13:

  14. #44
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από fkol k4 Προβολή μηνύματος
    1. GSXR 600 αγορασμένο καινούριο το 2004.
    2. Ανεβάσματα 90% χωρίς συμπλέκτη (μόνο στην πρώτη). Ανεξαρτήτως ρυθμού. Χαλαρή βόλτα, βόλτα «βαριέμαι που ζω και βαριέμαι και να πατήσω συμπλέκτη», βόλτα γρήγορη, trackday, περίπτερο για τσιγάρα (πριν το κόψω, τώρα τσίχλες), you name it. Παντού και πάντα.
    3. Συμπλέκτης και κιβώτιο ακόμα της μαμάκας του, δεν πατινάρει, δε βογγάει, δεν τσινάει, δεν μουρμουρίζει, δεν γκρινιάζει, γενικώς δεν...

    Συμπέρασμα:
    Όλοι όσοι ορκίζεστε πως τα ανεβάσματα χωρίς συμπλέκτη χαλάνε το μηχανάκι, παρακαλείστε να μην το πείτε στο δικό μου. Ως τώρα το έχω πιάσει και πολύ κορόιδο.
    +599...Τα ίδια κάνω και με το Hornet,και πάνω (κυρίως)και κάτω,και νεκρα....και οδεύει στα 75000κμ αβίαστα-αβασάνιστα...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  15. #45
    Μέλος
    Εγγραφή
    04/08/2012
    Μηνύματα
    84
    αθραυστα να ναι,και να κρατησουν μια ζωη,αν δε το παθαινα δε θα γραφα τιποτα

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF