Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910
Προβολή αποτελεσμάτων 136 έως 140 από 140

Θέμα: ρυθμιση αναρτήσεων

  1. #136
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της stefanos
    Εγγραφή
    16/06/2002
    Μηνύματα
    5.851
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kostas777 Προβολή μηνύματος
    ok, τώρα κατάλαβα ότι αναφέρεσαι σε άλλου τύπου πηρούνι και όχι αυτό που έδειξα..

    και μάλλον ότι δεν διάβασες το thread από την αρχή. δεν θα κάτσω να γράψω τον άτλαντα των αναρτήσεων, ο καθένας μπορεί να πάει να διαβάσει για τον τύπο ανάρτησης που έχει. εδώ εξ'αρχής μιλάμε για τύπου closed cartridge που έχουμε στα supersport. βαριέμαι να εξηγήσω πως λειτουργούν τα συμβατικά και αν κάποιος τα είχε γράψει όσα έγραψα ήδη, δεν θα έμπαινα κι εγώ στον κόπο. συγγνώμη κιόλας δηλαδή και τέλος από εμένα, όποιος κατάλαβε κατάλαβε, όποιος δεν, έχει internet.
    Το γεγονός λοιπόν ότι το καλάμι σου έχει μέσα χωρίς ελατήριο και πλήρως συμπιεσμένο 9 πόντους αέρα είναι σύμπτωση ή κατασκευαστικό λάθος?

  2. #137
    Καρχάριος προχωρημένος Το avatar του/της kostas777
    Εγγραφή
    25/11/2009
    Μηνύματα
    786
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από stefanos Προβολή μηνύματος
    Το γεγονός λοιπόν ότι το καλάμι σου έχει μέσα χωρίς ελατήριο και πλήρως συμπιεσμένο 9 πόντους αέρα είναι σύμπτωση ή κατασκευαστικό λάθος?
    μάλιστα. άλλο λες εσύ μάλλον, άλλο εγώ ή δεν κατάλαβα σε τι ακριβώς αναφέρεσαι. αυτό που με ενδιαφέρει είναι πως να το ρυθμίσω όπως το θέλω ή τέλος πάντων να έχει μια σωστή ρύθμιση για τις ανάλογες συνθήκες. το να βάζουμε τέρμα την προφόρτιση νομίζω είναι για ακραίες καταστάσεις που το ελατήριο είναι στα όρια για το βάρος μας. το πως επηρεάζει τις αποσβέσεις δεν κατάλαβα. αν θέλεις πες μου πως ακριβώς ρύθμισες τις αναρτήσεις σου για να καταλάβω πως έλαβες υπόψιν το ύψος του λαδιού στο πηρούνι.
    Τελευταία τροποποίηση από kostas777; 13/10/2012 στις 02:21.

  3. #138
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    21/10/2008
    Μηνύματα
    1.388
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από LogOutGoRide Προβολή μηνύματος
    Ξέρω πως οι αναρτήσεις δουλεύουν σε κάποιο εύρος. Ήθελα να ξέρω αν ρυθμίζοντας τις αναρτήσεις, αυτές έχουν φτάσει στα "άκρα" των ρυθμίσεων τους, δηλαδή αν η σκληρότητα των ελατηρίων είναι εντάξει για μένα.
    Οι αναρτήσεις αποδίδουν το καλύτερο που μπορούν όταν δουλεύουν σε ένα συγκεκριμένο εύρος. Αυτό αλλάζει αναλόγως τη χρήση ( πίστα-δρόμο). Γενικότερα αν δεν είσαι πολύ βαρής ή πολύ αδύνατος (κάτω από 60 κιλά ή πανω από 90) ή κάνεις εξειδικευμένη χρήση (αγώνες) τα εργοστασιακά ελατήρια σε καλύπτουν.
    Από κει και ύστερα Street bikes run between 25 and 33 percent of their total travel, which equates to 30 to 35mm. Roadrace bikes usually run between 25 and 30mm ξεκινάς από εδώ ως βάση αν και χρειάζεται συμβουλές και καθοδήγηση για να ρυθμίσεις το παραμικρώ εκτιμώ εγώ γιατί υπάρχει ο κίνδυνος της παρερμηνείας η του λάθους στην πράξη!!!!!

  4. #139
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    28/02/2014
    Μηνύματα
    3.749
    Να κανω κι εγω μια ερωτηση. Διαβασα τη συζητηση και βρηκα και αλλα thread σχετικα με το πώς ρυθμιζουμε τις αναρτησεις μας. Το προβλημα μου ειναι πως ειμαι παντελως ασχετος και δεν εχω κανενα εργαλειο στην κατοχη μου. Ως πρωτη κινηση, θα μπορουσα να παω σε ενα συνεργειο και να ζητησω να κανουμε μια ρυθμιση των αναρτησεων; Ή να κοιταξω να βρω τα εργαλεια και να το προσπαθησω μονος μου;

    Η μηχανη ειναι ενα 636 το οποιο μολις αγοραστηκε και χωρις να εχω καμια ιδιαιτερη γνωση μπορω να καταλαβω πως η ρυθμιση των αναρτησεων ειναι λαθος. Αλλωστε ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν αρκετα πιο μικροσωμος και κατα συνεπεια ελαφρυτερος απο εμενα, οποτε ειναι λογικο να μη με βολευουν οι τωρινες ρυθμισεις. Επισης η μηχανη ειχε χρηση κυριως πιστας ενω τωρα η χρηση θα ειναι μικτη.

  5. #140
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ptc Προβολή μηνύματος
    Να κανω κι εγω μια ερωτηση. Διαβασα τη συζητηση και βρηκα και αλλα thread σχετικα με το πώς ρυθμιζουμε τις αναρτησεις μας. Το προβλημα μου ειναι πως ειμαι παντελως ασχετος και δεν εχω κανενα εργαλειο στην κατοχη μου. Ως πρωτη κινηση, θα μπορουσα να παω σε ενα συνεργειο και να ζητησω να κανουμε μια ρυθμιση των αναρτησεων; Ή να κοιταξω να βρω τα εργαλεια και να το προσπαθησω μονος μου;

    Η μηχανη ειναι ενα 636 το οποιο μολις αγοραστηκε και χωρις να εχω καμια ιδιαιτερη γνωση μπορω να καταλαβω πως η ρυθμιση των αναρτησεων ειναι λαθος. Αλλωστε ο προηγουμενος ιδιοκτητης ηταν αρκετα πιο μικροσωμος και κατα συνεπεια ελαφρυτερος απο εμενα, οποτε ειναι λογικο να μη με βολευουν οι τωρινες ρυθμισεις. Επισης η μηχανη ειχε χρηση κυριως πιστας ενω τωρα η χρηση θα ειναι μικτη.
    αν πραγματικά θες να πεις οτι κάτι ρύθμισες, κάτι καταλαβες, κάτι το έφερες στα δικά σου μέτρα, ασχολήσου μόνος σου

    θέλει όμως χρονο
    πουτσ@@@@@@@@@

Σελίδα 10 από 10 ΠρώτοΠρώτο ... 5678910

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF