Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 9 από 9

Θέμα: The Distinguished Gentleman's Ride

  1. #1

    The Distinguished Gentleman's Ride

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	cropped-GR_header2.jpg 
Προβολές:	219 
Μέγεθος:	36,4 KB 
ID:	269398

    The Distinguished Gentleman's Ride

    30th September - Worldwide
    Bringing Cafe Racers together worldwide for a day of distinguished nonsense.

    Ξεκίνησε πρίν απο 13 μήνες περίπου απο μια ιδέα σε ένα cafe racer club στην Αυστραλία.
    Γιατί να μην μαζευόμασταν μια μέρα, να βάζαμε τα καλά μας όπως κάποτε, και να κάνουμε μια βόλτα στην πόλη;
    Γιατί; Για πλάκα, για τη βόλτα, γιατί όχι;

    Το βάλανε στο Facebook και μαζεύτηκαν ήδη συμμετοχές απο 50 πόλεις παγκοσμίως.
    Μέσα σε αυτές και η Αθήνα.

    Ποιούς αφορά:
    Κατόχους μοτοσυκλετών που ανήκουν στις κατηγορίες Retro, Vintage, Classic, Modern Classic, Flat Trackers, Brat, Street Trackers, Bobbers, Vespas and Lambrettas.

    Υπάρχει dress code; Ναι κοστούμι (εντάξει στην Ελλάδα είμαστε, ζέστη έχει, πουκάμισο και μια γραβάτα φτάνουν), και αυτό είναι το νόημα της συγκεκριμένης εκδήλωσης, όποιος θέλει βέβαια μπορεί να βάλει και φράγκο ή κάτι "επίσημο" με χιουμοριστική διάθεση (ένα κοστούμι του φλωρινιώτη για παράδειγμα....).

    Η ιδέα απ'όσο έχουμε καταλάβει είναι να κυκλοφορήσουν αυτές οι μηχανές με το dress code της εποχής τους.
    Αυτός είναι και ένας απο τους λόγους που η διαδρομή θα είναι μικρή, σε χαμηλές ταχύτητες και σε καθαρά αστικό περιβάλλον, για την ακρίβεια θα διασχίσουμε τις ποιό χαρακτηριστικές περιοχές του κέντρου της Αθήνας.

    Δεν υπάρχει κάτι άλλο, πρόκειται για μια απλή βόλτα.
    Δεν μας ενδιαφέρει ο αριθμός των συμμετοχών όσοι μαζευτούμε θα πάμε.
    Μετά τον τερματισμό όποιος θέλει κάθεται για καφέ. Χαλαρά πράγματα.

    Ακολουθεί αναλυτικά η διαδρομή για να μην υπάρχει το άγχος του να χαθεί κάποιος, αλλά και για να μην υπάρχει αναγκαστικά κάποιος που θα οδηγεί μπροστά.
    Ξεκινάμε όλοι μαζί και μετά πάμε και μαζί και μόνοι, σαν να πηγαίναμε μια απλή βόλτα, δεν έχει υποχρεωτικές στάσεις παρά μόνο αφετηρία και τερματισμό.
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων cropped-GR_header2.png‎  
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  2. #2
    Σημείο συνάντησης η πλατεία ασωμάτων στο Θησείο, τερματισμός Αποστόλου Παύλου και Βασίλης στο Θησείο 300 μέτρα πιο πέρα!

    Ημερομηνία: Κυριακή 30 Σεπτεμβρίου 2012
    Ώρα συνάντησης 11:30-11:55.
    Ώρα αναχώρησης για τη βόλτα 12:00.

    Η διαδρομή που θα κάνουμε θα είναι 13,7km και έχει ώς εξής:

    Ανεβαίνουμε την Ερμού και στο τέλος κάνουμε αριστερά στην Αθηνάς, δεξιά στην Ευριπίδου, και δεξια στη Σταδίου, αριστερά στην Αμερικής και δεξια στην Ακαδημίας, παίρνουμε την Πατριάρχου Ιωακείμ και αριστερά στην Ηροδότου, δεξια στην Γλαύκωνος και αριστερά στην Ξανθίππου, Κλεομένους και δεξια στην Ηλια Ρογκάκου (περιφερειακός Λυκαβηττου), ανεβαίνουμε στον Λυκαβηττό και κατεβαίνουμε απο την άλλη πλευρά κάνοντας δεξια και κατευθυνόμενοι πάλι προς κολωνάκι (Δασκαλογιάννη, Κόνιαρη, Μελίνας Μερκούρη) και αριστερά στην Αναπήρων Πολέμου, δεξιά στην Σουηδίας και αριστερά στη Μαρασλή, κάνουμε δεξια στη Βασιλίσης Σοφίας και περνώντας μπροστά απο το Σύνταγμα πιάνουμε την Φιλελλήνων μέχρι το τέλος της, στα φανάρια κάνουμε αριστερά στην Λ. Βασ. Αμαλίας και πάμε προς Συγγρού, στα πρώτα φανάρια της Συγγρού κάνουμε δεξιά και παίρνουμε την Χατζηχρήστου περνάμε το μουσείο της Ακρόπολης και στο τέλος του δρόμου κάνουμε αριστερά στη Γαριβάλδι, παίρνουμε τον περιφερειακό του Φιλοπάππου μέχρι τις εργατικές κατοικίες και μετά το παρκάκι κάνουμε αριστερά στην Καλλισθένους, στρίβουμε δεξιά στην Παλληναίων και αμέσως αριστερά στην Τρώων, στη συνέχεια δεξια στην Αχαιών και Δεξιά στη Δημοφώντος την οποία και ακολουθούμε σχεδόν μέχρι το τέλος για να βρούμε τη Νηλέως που οδηγεί στο Θησείο, στρίβουμε δεξιά στη Νηλέως και στο τέλος της στρίβουμε στην Ακάμαντος, δεξιά στην Αμφικτύονος και τέλος δεξιά στην Βασίλης για τον τερματισμό.

    Στη σύντομη αυτή βόλτα θα περάσουμε απο το Μοναστηράκι, Κέντρο, Κολωνάκι, Λυκαβηττό, Σύνταγμα, Στήλες Ολυμπίου Διός, Μουσείο Ακρόπολης, Φιλοπάππου, Άνω Πετράλωνα, και Θησείο.

    Εδώ είναι το επίσημο site της εκδήλωσης: http://gentlemansride.com/
    Εδώ μπορείτε να βρείτε πληροφορίες για την όλη ιδέα: http://gentlemansride.com/about-the-ride/
    Ερωτήσεις - Απαντήσεις: http://gentlemansride.com/faq/
    Η σελίδα του event: http://www.facebook.com/events/329085687186991/
    Ο χάρτης της διαδρομής:

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	map.jpg 
Προβολές:	136 
Μέγεθος:	108,5 KB 
ID:	269427
    Τελευταία τροποποίηση από BlackAdder; 26/09/2012 στις 14:56.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  3. #3
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Είναι λίγο αργά βέβαια αφού μένουν πολύ λίγες μέρες αλλά δεν το στέλνεις στην Eλληνική Λέσχη Φιλων Κλασσικής Μοτ/τας?
    info@classicbike.gr

    Βεβαια εμένα προσωπικά αυτό με το κουστούμι και την γραβάτα μου ερχεται καπως....
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  4. #4
    Βεβαια εμένα προσωπικά αυτό με το κουστούμι και την γραβάτα μου ερχεται καπως....
    Το ξέρω και μένα απο την όλη διαδικασία το ντύσιμο με ξενίζει αλλά η σύλληψη της όλης ιδέας βασίζεται πάνω σε αυτό, μη ξεχνάς ότι πρόκειται απλά για ρούχα όπως ένα τζίν ή ένα παντελόνι με τσέπες, και πριν κάποια χρόνια σαν τέτοια τα φορούσε ο κόσμος χωρίς να του θυμίζουν γραφεία ή γάμους....

    Εγώ προσωπικά θα βάλω το πουκάμισο της δουλειάς με σηκωμένα τα μανίκια και μια μαύρη γραβάτα ψιλολυμένη... και φυσικά μετά τη βόλτα θα τη δέσω στο τιμόνι (αφού θα την έχω βγάλει πρώτα....).
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  5. #5
    Στρογγυλοφάναρος Το avatar του/της sapila racing
    Moderator
    Εγγραφή
    26/07/2005
    Μηνύματα
    18.171
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από BlackAdder Προβολή μηνύματος
    Το ξέρω και μένα απο την όλη διαδικασία το ντύσιμο με ξενίζει αλλά η σύλληψη της όλης ιδέας βασίζεται πάνω σε αυτό, μη ξεχνάς ότι πρόκειται απλά για ρούχα όπως ένα τζίν ή ένα παντελόνι με τσέπες, και πριν κάποια χρόνια σαν τέτοια τα φορούσε ο κόσμος χωρίς να του θυμίζουν γραφεία ή γάμους....
    To κατάλαβα, απλά εχω ξεχάσει πια πως δενεται η γραβάτα!
    sapila racing team

    bimota SB6 1995

    Hornet 900 2005
    Yamaha SR500 1981
    BMW R75/6 1975
    BMW R26 1957

  6. #6
    non serviam Το avatar του/της kachius
    Εγγραφή
    18/10/2002
    Μηνύματα
    816
    Ωραία ιδέα είναι, μ'αρέσει!!
    Δυστυχώς δεν έχω ακόμα το κατάλληλο 2τροχο για να συμμετείχα, και επιπλέον λόγω κοινωνικής υποχρέωσης δε θα καταφέρω ούτε καν να στηθώ σε κάποιο σημείο να πάρω μάτι.
    Του χρόνου ίσως

    Καλή επιτυχία
    Ξέρω από βέσπα!

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.987
    ωραια φαση...

  8. #8
    Μόλις πληροφορηθήκαμε ότι στο Ζάππειο την ίδια μέρα και ώρα έχει αγώνα δρόμου (http://athensplaython.org/el/node/52) αλλάζουμε το σημείο συνάντησης, περισσότερα σε λίγο...

    Άλλαξε το αρχικό πόστ.....
    Τελευταία τροποποίηση από BlackAdder; 26/09/2012 στις 14:57.
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

  9. #9
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2012 - 09 - 30 DGR pic84.jpg 
Προβολές:	83 
Μέγεθος:	87,5 KB 
ID:	269983

    Παρά τη ζέστη και το χάος στους δρόμους που προκάλεσε ο αγώνας δρόμου η συνάντηση έγινε.

    Περισσότερες φωτό στο http://www.royalenfieldclub.gr/index...;topicseen#new
    A Noisy Tappet is a Happy Tappet!

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF