Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 15

Θέμα: Νιώσε καλά για τη ζωή σου....

  1. #1

    Νιώσε καλά για τη ζωή σου....

    Οι περισσότεροι από εμάς παραπονιόμαστε συνεχώς! Όλα μας φταινε. Δεν έχουμε αυτά θα θέλαμε να έχουμε! Δεν είμαστε αυτοί που θα θέλαμε να είμαστε! Δεν έχουμε κοντά μας τους ανθρώπους που θα θέλαμε να έχουμε! Η ζωή μας σε καμία περίπτωση δεν είναι έτσι όπως θα την θέλαμε και αυτό μας δημιουργεί θλίψη. Η θλίψη φέρνει τα παράπονα , τα παράπονα φέρνουν την γκρίνια , η γκρίνια φέρνει την μιζέρια και η μιζέρια την πλήρη απογοήτευση. Μπορούμε για λίγο... να νιώσουμε καλά για την ζωή μας;

    Για να νιώσουμε καλά για την ζωή μας και για την εξέλιξη της πρέπει να αλλάξουμε δύο βασικά πράγματα : τον τρόπο με τον οποίο βλέπουμε τον εαυτό μας και την προσωπική μας ευθύνη πάνω στη ζωή μας! Εάν αντιμετωπίζουμε τον εαυτό μας με άρνηση και εάν έχουμε υπερβολικές προσδοκίες τότε το πιο πιθανό είναι να πιστέψουμε ότι είμαστε αποτυχημένοι , δυστυχισμένοι , αναποτελεσματικοί , άτυχοι κλπ Εάν δεν αναλαμβάνουμε ευθύνη για τις πράξεις μας και εάν δεν παλεύουμε για να πραγματοποιήσουμε τις επιθυμίες μας , τότε είναι σίγουρο ότι θα πιστέψουμε πως δεν έχουμε κανένα έλεγχο στη ζωή μας και στα επιτεύγματα μας , ότι είμαστε έρμαιο της μοίρας και ότι εμείς ποτέ δεν πρόκειται να ευτυχίσουμε! Είμαστε καταδικασμένοι λοιπόν – καταδικασμένοι να ζούμε μια ζωή την οποία δεν εκτιμάμε , δεν σεβόμαστε , δεν νιώθουμε περήφανοι γι αυτήν και φυσικά... δεν την θέλουμε!

    Πως μπορούμε λοιπόν να δούμε τον εαυτό μας με άλλα μάτια και να αναλάβουμε τις ευθύνες μας για τη ζωή μας; Πως μπορούμε να νιώσουμε καλά για την ζωή μας και τα επιτεύγματα μας; Ξεκινώντας από αυτή τη στιγμή μπορούμε να ακολουθήσουμε τις επόμενες συμβουλές που αν και φαίνονται απλές μπορούν να έχουν τρομερή επίδραση πάνω στην ψυχολογία μας και στην εξέλιξη της ζωής μας :


    Η αμφισβήτηση είναι η αρχή της εξέλιξης! Εάν κάτι δεν πάει καλά στη ζωή σας αναρωτηθείτε ποιος μπορεί να φταιει, τι κάνετε λάθος, τι μπορείτε να αλλάξετε, πως μπορείτε να μάθετε περισσότερες πληροφορίες για να έχετε μια καλύτερη εικόνα κλπ. Μην παίρνετε τίποτα σαν δεδομένο και προ πάντων μην παίρνετε την ζωή σας σαν δεδομένη! Αμφισβητείστε την συμπεριφορά σας , τις μεθόδους που μάθατε να χρησιμοποιείτε , την λογική με την οποία λειτουργείτε , αμφισβητήστε ακόμα και τις αξίες σας. Αναθεωρήστε την συμπεριφορά σας όπου κρίνετε σκόπιμο και μην εφησυχάζεστε στην ασφάλεια του «γνώριμου». Το γνώριμο δεν είναι απαραίτητα και το σωστό για εσάς. Υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που νιώθουν τόση ασφάλεια μέσα στην «οικεία» δυστυχία τους που δεν τολμούν να ψάξουν την «άγνωστη» ευτυχία! Μη γίνεστε ένας από αυτούς. Τολμήστε να μάθετε την αλήθεια. Τολμήστε να γνωρίσετε τα λάθη σας. Τολμήστε να αποδεχτείτε τις ατέλειες σας και κερδίστε την ζωή που θα θέλατε!

    Μην τα παρατάτε και μην εγκαταλείπετε τη ζωή σας! Ακόμα και αν αυτή τη στιγμή η ζωή σας δεν είναι όπως την θέλετε , μην αφήνεστε. Παλέψτε για τη ζωή που επιθυμείτε. Πάντα υπάρχουν ευκαιρίες και για εσάς. Πάντα υπάρχουν εναλλακτικές λύσεις και άλλοι δρόμοι που μπορούν να σας οδηγήσουν ακριβώς εκεί που θέλετε να φτάσετε. Μην συμβιβάζεστε χρησιμοποιώντας εκφράσεις του τύπου «έτσι είναι η ζωή και εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα». Αυτό είναι ηττοπάθεια. Μπορείτε να κάνετε τα πάντα! Ξεκινήστε τώρα....

    Να είστε ειλικρινείς με τον εαυτό σας! Δεν υπάρχει πιο πολύτιμο εφόδιο στην ζωή σας από το να μπορείτε να αποδέχεστε τις αδυναμίες σας και να εξελίσσετε τα προτερήματα σας. Δεν είστε οι μόνοι στο κόσμο που έχουν δυσκολίες και προβλήματα! Όλοι έχουμε. Αντί να γκρινιάζετε για τις αδυναμίες σας , συμφιλιωθείτε μαζί τους , γνωρίστε τις και έχετε κερδίσει την πρώτη μάχη εναντίον τους! Η άρνηση δεν βοήθησε ποτέ κανέναν , ούτε η έπαρση. Να βλέπετε αντικειμενικά τον εαυτό σας και αυτό θα το εξαργυρώσετε σε επιτυχία...

    Μην σταματάτε ποτέ να... μαθαίνετε! Ποτέ δεν ξέρετε αρκετά. Καμία πληροφορία δεν είναι άχρηστη. Μαθαίνετε όσα πιο πολλά μπορείτε και ποτέ μην πιστεύετε ότι τα ξέρετε όλα. Το μόνο σίγουρο είναι πως αν περάσουμε όλη μας την ζωή διαβάζοντας...πάλι θα έχουμε ελάχιστη γνώση μπροστά στην άπειρη γνώση που υπάρχει γύρω μας. Γι αυτό λοιπόν , μην είστε δογματικοί , μην απορρίπτετε απόψεις , μην πιστεύετε ότι πάντα έχετε δίκαιο. Δεν υπάρχει πιο σίγουρος τρόπος για να καταστρέψετε τη ζωή σας!

    Μην περιμένετε τίποτα , αλλά πάντα να περιμένετε το καλύτερο δυνατό! Όχι δεν διαβάσατε λάθος. Μπορεί αυτή η φράση να φάνηκε παράδοξη αλλά ισχύει : σκεπτόμενοι συνεχώς το μέλλον και βρισκόμενοι σε αναμονή κάποιων γεγονότων χάνετε το παρόν το οποίο μπορεί ήδη να σας έχει χαρίσει όλα αυτά που εσείς περιμένετε... και απλά να μην το βλέπετε! Ζήστε στο τώρα. Δημιουργείστε τώρα. Προσπαθήστε τώρα. Μην αφήνετε για το μέλλον αυτό που μπορεί από σήμερα να δουλέψει υπέρ σας. Και φροντίστε να έχετε μεγάλα αποθέματα αισιοδοξίας. Η ζωή χαμογελάει πάντα σε αυτούς που την αντιμετωπίζουν με χαμόγελο. Εάν περιμένετε το καλό... θα σας έρθει το καλύτερο. Εσείς θα έχετε προκαλέσει ζώντας το παρόν σας....


    Προστατεύστε και φροντίστε ότι αγαπάτε! Οι άνθρωποι που αγαπάτε , τα κατοικίδια σας , τα λουλούδια σας , οι φίλοι σας και ότι σας κάνει να νιώθετε όμορφα στη ζωή είναι πολύτιμο. Φροντίστε ότι αγαπάτε , προστατεύστε ότι αγαπάτε και γεμίστε τη ζωή σας με περισσότερη αγάπη. Μια ζωή γεμάτη αγάπη έχει μεγάλη αξία...

    Ξεπεράσετε το παρελθόν σας! Όπως έλεγε και ένα υπέροχο ρητό : « Το χθες πέρασε , ξέχασε το! Το σήμερα είναι εδώ...ζήσε και κάνε το αιώνιο!» Το παρελθόν δεν μπορείτε να το αλλάξετε και σε καμία περίπτωση το παρελθόν σας δεν προδιαγράφει το μέλλον σας. Μην αποθαρρύνεστε από το παρελθόν. Χρησιμοποιήστε το σήμερα για να κάνετε ένα ακόμα βήμα κοντά στην ευτυχία σας...

    Το σημαντικότερο από όλα είναι να μπορούμε να κολυμπήσουμε με «το ρεύμα» της ζωής μας εμπιστευόμενοι την διαίσθηση μας και βασιζόμενοι στον εαυτό και τις δυνάμεις μας. Εμείς μπορούμε να κάνουμε την αλλαγή. Εμείς , μπορούμε να φέρουμε τα πάνω , κάτω. Εμείς μπορούμε να αλλάξουμε τη ζωή μας γιατί εμείς την φέραμε στο σημείο που βρίσκεται σήμερα με τις επιλογές μας , με τις πράξεις μας και με το χαρακτήρα μας. Κανένας άλλος! Αφήστε τα παράπονα και την γκρίνια. Αφήστε την απαισιοδοξία και την ηττοπάθεια! Παλέψτε για την ζωή σας τώρα...και να είστε σίγουροι πως όλα παίζονται!

  2. #2
    ο trackαδόρος!!! Το avatar του/της Alx 84
    Εγγραφή
    09/03/2005
    Μηνύματα
    1.185
    Σωστότατος!!!

  3. #3
    ήρθαν μέρες καλές... Το avatar του/της nimbus
    Εγγραφή
    03/03/2004
    Μηνύματα
    1.177
    ...you people...
    ..ready to smile...
    ...speak to the wind...
    ...open your wings...
    ...ready to fly...
    ...life is life out there...

    nimbus

  4. #4
    Hasta Siempre Comandante Το avatar του/της whiteran
    Εγγραφή
    01/08/2002
    Μηνύματα
    90
    :a19:
    Κατέβηκε χθες βράδυ από τον τοίχο μου πέταξε στα μούτρα τον μπερέ
    μου μίλησε σκληρά, μου είπε:
    "Ρε έχω πεθάνει, είμαι καλά άλλη αφίσα βρείτε κι άλλο μύθο"

    Hasta Siempre Comandante...

  5. #5
    Γυρολόγος-Λασπολόγος! Το avatar του/της adam_tsouk
    Εγγραφή
    03/10/2003
    Μηνύματα
    5.430
    εγω είμαι καλά ευχαριστώ......










    (Note: this is not spam)
    kawasaki street warriors


    "δεν είναι η πτώση είναι η σύγκρουση..."
    One more dies one more lives
    One baby cries one mother grieves
    For all the sins you will commit
    You'll beg forgiveness and none I'll give

    Δεν θα πεθάνουμε ποτέ κουφάλα νεκροθάφτη!!!


  6. #6
    Ποσαδιστής Το avatar του/της el_hymador
    Εγγραφή
    09/09/2005
    Μηνύματα
    3.918
    ....εεεεε πληρωνουμε την συνεδρια η με το μηνα? υπαρχει κανα τμημα group therapy για να μας ερθει φτηνοτερα? α! και ο καναπες εχει κατσει , μου φυγε η μεση......


    ....ωραια τα ειπες ομως!!!


  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    23/09/2005
    Μηνύματα
    4
    mpaaaaa...h eisagwgh pisteuw einai prosfora gnwrhmias ...dwrean!!!


    poly kalo to keimeno padws!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της ixnilatis
    Εγγραφή
    07/09/2004
    Μηνύματα
    199
    Υποκλίνομαι


  9. #9
    Το νου σας Ρεμάλια!!! Το avatar του/της RapidShade
    Εγγραφή
    16/10/2003
    Μηνύματα
    635
    :a34: :a019:
    Υ.Γ. ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!

    The more I learn,
    the less I understand...

    RapidShade

    --------------------------------
    Where is my R1?... ;(

  10. #10
    αχ...και να χα μοτόρι! Το avatar του/της Tropeas
    Εγγραφή
    06/05/2005
    Μηνύματα
    4.981
    Αρχικά δημιουργήθηκε από adam_tsouk
    εγω είμαι καλά ευχαριστώ......
    Me 2!!!

  11. #11
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163

    Πολυ ωραίος και σωστός!!!

    Έχω μια απορία όμως...:

    Πού το κατάλαβες πως ορισμένοι εδώ μέσα έχουμε ψυχολογικά προβλήματα???


    :rotflmao:

  12. #12
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine

    Πολυ ωραίος και σωστός!!!

    Έχω μια απορία όμως...:

    Πού το κατάλαβες πως ορισμένοι εδώ μέσα έχουμε ψυχολογικά προβλήματα???


    :rotflmao:
    Και μόνο η παρουσία σου εδώ δηλώνη την ταραγμένη ψυχική σου ισοροποία!!

    :rotflmao:
    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  13. #13
    Ποτέ δεν ξέρεις... ;-) Το avatar του/της startengine
    Εγγραφή
    08/09/2005
    Μηνύματα
    163
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
    [B]Και μόνο η παρουσία σου εδώ δηλώνη την ταργμένη ψυχική σου ισοροποία!!


    Χμμμ.... Θα το λάβω υπόψη μου....
    Θα μου συστήσεις κανένα καλό ψυχολόγο matmat???

  14. #14
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ????.... Το avatar του/της matmat
    Εγγραφή
    06/07/2003
    Μηνύματα
    1.273
    [QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από startengine
    [B]
    Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
    Και μόνο η παρουσία σου εδώ δηλώνη την ταραγμένη ψυχική σου ισοροποία!!


    Χμμμ.... Θα το λάβω υπόψη μου....
    Θα μου συστήσεις κανένα καλό ψυχολόγο matmat???
    τον εαυτό σου και τη μοτοσυκλέτα σου !
    ισος??


    "Αν είναι να φύγω ας φύγω πρωί
    στη σωστή εποχή σε λάθος στροφή"

    Θάνος Ανεστόπουλος / Διάφανα Κρίνα

    http://smutradio.listen2myradio.com/

  15. #15
    Aπλά ....

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 14/05/2011, 22:47
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2008, 13:32
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2007, 19:02
  4. Σκέψεις για τη Ζωή και το Θάνατο
    από BlaSen στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 18/09/2007, 16:57
  5. Πεσ Τη Γνωμη Σου Για Μια Τιγκα Διαδρομη
    από Tigas στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2005, 08:35

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF