Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 52

Θέμα: honda ss50

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2012
    Μηνύματα
    29

    honda ss50

    ειναι καιρος που απο κει που εβλεπα παλιο μηχανακι και ξυνιζα τα μουτρα μου πλεον τα βλεπω σαν ξερολουκουμα.να ειναι καλα ενας φιλος και συμμαθητης απο το λυκειο που βρισκομαστε αραια και που,που μου εδειξε μια ανακατασκευη που εκανε αυτος και ο συνχωρεμενος ο αδερφος του ηταν μια horex regina και απο κει αρχισα να βλεπω με αλλο ματι τις παλιες μηχανες ,μπηκε το μικροβιο και ριζωσε.περναγε ο καιρος και εψαχνα στο διαδικτιο και ανακαλυψα ενδιαφεροντα site και κατασκευες και χαρηκα ακομα πιο πολλυ οταν βρηκα αυτο το site και αρχισα να διαβαζω και να βλεπω παρα πολλυ αξιολογες κατασκευες-ανακατασκευες(ειναι διαφορετικο οπως και να το κανεις αμα ειναι στη γλωσσα σου).για να μην σας κουραζω με πολλα πριν απο μερικουσ μηνες βρηκα ενα σκελετο απο honda ss 50 δεν το ηξερα καν οτι υπηρχε και δεν το ειχα προσεξει ποτε και στο δρομο φανταστητε οτι το εχει πανω απο 9 χροννια ο αντρας μιας φιλης τησ γυναικας μου και παντα νομιζα οτι ηταν φλορετα .anyway ξεκινησα και εγω το μικρης κλιμακας projektaki μου και ειπα να το μηραστω μαζι σας. συγνωμη εκτων προτερων για την ποιοτητα των φοτο
    (και εγω νευριαζω αν αυτο που μου αρεσει να βλεπω δεν εχει καλη ποιοτητα)θα διορθωθει στην πορεια και εκτων προτερων δεν εχω ιδεα απο μηχανακια.θα χρειαστω τα φωτα σας και τις ιδεες σας
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	043.jpg 
Προβολές:	1143 
Μέγεθος:	95,0 KB 
ID:	269821
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	054.jpg 
Προβολές:	1145 
Μέγεθος:	84,3 KB 
ID:	269822
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 041.jpg‎  

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2012
    Μηνύματα
    29
    αποφασισα οτι θελω να εχει το look cafe racer και ξεκινησα την κατασκευη σελλας και ντεποζιτου βεβαια για την αξιοπιστια του τελευταιου δεν ειμαι καθολου σιγουρος απλα θα κανω μια προσπαθεια να δω της ικανοτητες μου στο σφυρι και στο αμμωνι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	130.jpg 
Προβολές:	1135 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	269825
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	131.jpg 
Προβολές:	1138 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	269827
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	142.jpg 
Προβολές:	1137 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	269828

  3. #3
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    πολλη μετατροπη βλεπω. εκτος απο το παλισιο δεν εχει κατι αλλο γνησιο?

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Χασαποδουλεια !!
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2012
    Μηνύματα
    29
    οχι δεν εχω κατι αλλο γνησιο και προς τον παρων δεν με ενδιαφερει να κανω πιστη ανακατασκευη.βασικα εχεις δικιο γιατι δεν εγραψα οτι στην ουσια πηρα το σκελετο γιατι ειδα οτι μπορω να το στησω να τσουλαει με ανταλλακτικα απο παπακια που σαφως ειναι πολλυ πιο φτηνα και πιο ευκολο να βρεφουν.επειδη ουδεποτε δεν ειχα ασχοληθει, επι της ουσιας με μηχανες και μηχανακια θελω να ξεκινησω οικονομικα -ευκολα και οσο ανεβενουν οι γνωσεις μου και οι ικανοτητες μου να μπενω σε πιο δυσκολα θεματα.για να σου πω και την αληθεια μαμα το μηχανακι δε μου λεει και τπτ σε σχεση με αλλα
    jimmis5 με το χασαποδουλεια τι ακριβως εννοεις ?(αν εννοεις παντως οτι για χασαπης θα ημουν καλυτερος προς το παρων μαλλον εχεις δικιο)

    γνωριζει καποιος να μου πει το μπροστινο συστημα τι πατεντα θα μπορουσα να κανω για να το στησω σε περιπτωση που δεν μπορεσω να βρω 'η δεν με συμφερει να παρω τις δικες του μπουκαλες?

  6. #6
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    μπουκαλες απο καποιο μικρο.. πχ DT 50. εχω και περρισιες αμα σου κανουν. μετρα τι μηκος θες. και τι διαμετρο.

  7. #7
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2012
    Μηνύματα
    29
    motomaniac ευχαριστω εκ των προταιρων για το ενδιαφερων σου και την προσφορα σου.λοιπον αν δεν εχω μετρησει κατι σωστα μου λες τι ακριβως να μετρησω
    πανω τιμονοπλακα οι τρυπες που σφιγγουν τα καλαμια ειναι 16 mm
    οι τρυπες στο σταυρο ειναι 25 mm
    η αποσταση της επανο τιμονοπλακας με τον πανω μερος του σταυρου ειναι 20,5 cm
    και η αποσταση απο το πανω μερος της τιμονοπλακας μεχρι το κεντρο της ροδας με τα αμορτισερ απο supra που εχω βαλει τωρα πανω ειναι 62,5 cm
    ελπιζω να εχω μετρηση σωστα και στα σημεια που θα ηθελες.

  8. #8
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    μετρα την απο αποσταση που δειχνουν βελακια εκει που λεει triple trees. στον σκελετο ετσι? και την διαμετρο του πιρου που περναει εκει μεσα. παντως κατα πασα πιθανοτητα με τοση διαφορα στις διαμετρους των πλακων μαλλον ειναι διαφορετικες μεταξυ τους. θα μετρησω αυριο το απογευμα και τα δικα μου και θα σε πω. http://cincinnaticaferacer.com/the-library/forks/

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    29/09/2012
    Μηνύματα
    29
    motomaniac αυτη η αποσταση ειναι 20,5 cm και ναι οντως ο πιρος που λες εχει αλλη διαμετρο πανω στη τιμονοπλακα και αλλη στο σταυρο που σφιγγει.
    ασχετο μπηκα και ειδα το tread σου pw80 road race και συνηρμικα που ηρθε στο μυαλο να γιατι το παλικαρι ασχολητε μαζι μου,εχεις τραβηξει και συ τα δικα σου

  10. #10
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    χαχαχα οι μπουκαλες που περισευουν τις πηρα για κεινο.. και περρισεψαν.. αν ξαναμπω στον κοπο (που θα μπω..) σε εκεινο θα μπουν απο srx που εχω περρισιες... χαχαχχα και μοτερ DT 80 εξαταχυτο ελπιζω.. αλλα πρωτα εχω να τελιωσω κανα δυο TZR πριν ξανανοιξω δουλεις.. τωρα το βολταρει ομικρος μου αδερφος..

  11. #11
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sharkypatra Προβολή μηνύματος
    αποφασισα οτι θελω να εχει το look cafe racer και ξεκινησα την κατασκευη σελλας και ντεποζιτου βεβαια για την αξιοπιστια του τελευταιου δεν ειμαι καθολου σιγουρος απλα θα κανω μια προσπαθεια να δω της ικανοτητες μου στο σφυρι και στο αμμωνι
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	130.jpg 
Προβολές:	1135 
Μέγεθος:	53,8 KB 
ID:	269825
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	131.jpg 
Προβολές:	1138 
Μέγεθος:	48,0 KB 
ID:	269827
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	142.jpg 
Προβολές:	1137 
Μέγεθος:	78,3 KB 
ID:	269828
    Φιλε μου καλως ηρθες στο club των μουτζουρηδων !!
    Καταρχην θα σε συμβουλευα να βρεις ενα τεποζιτο απο το ss και να το βαλεις επανω και μην βαλεις αυτο που εφτιαξες .
    Ειναι μια πολυ καλη "βαση" και μπορει να γινει πανεμορφο με πολυ λιγα απλα πραγματακια οπως και πολυ ευκολα να γινει "τσιρκο"
    Αυτα ! καλη συνεχεια
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  12. #12

  13. #13
    πολυμηχανο μελος Το avatar του/της motomaniac
    Εγγραφή
    14/03/2006
    Μηνύματα
    5.164
    Tο πρωτο ειναι πανεμορφο!!!!!!!!

  14. #14
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της sernodas2
    Εγγραφή
    07/05/2010
    Μηνύματα
    503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sv9cvk Προβολή μηνύματος
    Φιλε μου καλως ηρθες στο club των μουτζουρηδων !!
    Καταρχην θα σε συμβουλευα να βρεις ενα τεποζιτο απο το ss και να το βαλεις επανω και μην βαλεις αυτο που εφτιαξες .
    Ειναι μια πολυ καλη "βαση" και μπορει να γινει πανεμορφο με πολυ λιγα απλα πραγματακια οπως και πολυ ευκολα να γινει "τσιρκο"
    Αυτα ! καλη συνεχεια
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος


    +1

    Όποιος γυρίζει μυρίζει

    κ όποιος κάθετε βρωμίζει

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Tedvj23
    Εγγραφή
    05/02/2010
    Μηνύματα
    1.503
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από astroman76 Προβολή μηνύματος

    Το δευτερο!!!!++++

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ερωτηση για honda ss50
    από petss στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 31/01/2012, 12:10
  2. H Repsol Honda
    από dimi750 στο forum Αγωνιστικά νέα
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/01/2004, 13:49
  3. Agora Honda CB-1 400
    από MARK στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 08/01/2004, 21:24

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF