Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 24

Θέμα: Αμορτισέρ πίσω

  1. #1
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160

    Αμορτισέρ πίσω

    Χαιρετώ σας

    Προσπαθώ να βρώ ΜΑΛΑΚΆ αμορτισέρ πίσω, για το παπί μου (Crypton του '99) γιατί κοντεύει να μετατραπεί σε φραπεδομηχανοκινουμενο & εφόσον το χρησιμοποιώ καθημερινά για τις μετακινήσεις μου με έχει κουράσει αρκετά τελευταία.(Αν και το φραπεδάκι το κάνει κρέμα μέχρι να φτάσω στη δουλειά )
    Είχα βάλει KAYATA (OXI KAYABA..)και ηταν κουτσουρα...
    Βάζω YSS τα ποιο συνηθησμένα για παπιά αλλά κι αυτά κουτσούρια κι ας ειναι στο τέρμα μαλακό ασε που σκουριάσαν παρόλο που το παπι δεν ειναι εκτεθειμένο, το προσέχω οσο μπορώ
    Στον αντίποδα, τα SHOWA που εχει το KAZER αλλά & το JOY R πιστεύω οτι είναι τα καλύτερα, αλλα δε ξέρω κατα πόσο ειναι συμβατά με το Cryptonακι (26cm το μήκος του αμορτισερ)ούτε στην αντιπροσωπεία που τους τηλ.δεν μπορούσαν να μου πουν, ούτε στα Χανιά, ούτε στην Αθήνα.
    Eίχα βρεί και DAYTONA αμορτισέρ απο Αθήνα, αλλα δεν εχει στοκ ποια & απο οσο εψαξα και ρώτησα ουδείς τα έχει βάλει σε παπί οπότε και δεν ειχα κάποια γνώμη για αυτα.

    Τα φώτα σας & κερνάω και φραπεδιά στον δικάβαλο
    Σπεύδε βραδέως..

  2. #2
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Εγώ είχα βάλει κάτι BULL αμορτισέρ αερίου σε ένα innova που είχα.Αυτά εκτός απο ρύθμιση ύψους,είχαν και μια ρύθμιση μάλλον για σκληρότητα μεσω μιας βαλβιδας αέρα(δεν είχαν εγχειρίδιο ούτε αυτός που τα πούλαγε ήξερε...).Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 40-50 ευρώ είχαν και είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος.
    The only easy day was yesterday.

  3. #3
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Ευχαριστώ για την απαντηση Red Rider.
    Απο μια μικρή ερευνα που εκανα, διαβασα πως για τα αμορτισερ αεριου παιζει μεγαλο ρόλο η σωστη ρυθμιση τους, αλλα διαβασα και για περιπτωση οπου σπάσανε -στραβωσανε μετα απο λιγο καιρο χρησης.Χμμ..
    Σπεύδε βραδέως..

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της Red Rider
    Εγγραφή
    13/12/2007
    Μηνύματα
    963
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chriscrypton Προβολή μηνύματος
    Ευχαριστώ για την απαντηση Red Rider.
    Απο μια μικρή ερευνα που εκανα, διαβασα πως για τα αμορτισερ αεριου παιζει μεγαλο ρόλο η σωστη ρυθμιση τους, αλλα διαβασα και για περιπτωση οπου σπάσανε -στραβωσανε μετα απο λιγο καιρο χρησης.Χμμ..
    Εγώ ειχα μείνει ευχαριστημένος απο τα συγκεκριμένα.Σε βάθος χρόνου δεν ξέρω τι λένε γιατί το παπί αυό το κράτησα μόνο ένα χρόνο..
    Τα αμορτισέρ του innova ήταν απαράδεκτα,ειδικά με δεύτερο άτομο πίσω το μηχανάκι έπλεε κανονικά.Βάζοντας αυτά έγινε ελάχιστα σκληρότερο,αλλα οι αποσβέσεις ήταν πιό ομαλές και η οδήγηση πιο ευχάριστη χωρίς να κουράζει και κυρίως χωρίς να πλέει.
    Τα ίδια έβαλε και ο πεθερός μου σε ένα Kaze.r που έχει,αλλα είναι πολύ μαλακότερα,μάλλον λόγω μικρότερης πίεσης του αερίου.Θα τσεκάρω λίγο το θέμα με το αέριο και θα επανέλθω.Επίσης θα δω αν υπάρχουν και δεν έχουν πεταχτει τα παλιά του,αν σου κάνουν και τα θες να σου τα δώσω.
    The only easy day was yesterday.

  5. #5
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    θες μαλακα αμορτισερ;περιεργο μου φενεται.εχω αλλαξει 2-3 φορες στο κρυπτονακι και απο τις 4 θεσεις που εχει για ρυθμιση σκληροτητας το βαζω στο 2 για να στρωσουν κανα μηνα και μετα 3 για πλακα...θα κοιταξω αυριο τι μαρκα ειναι αυτα που εχω τωρα να σου πω.γυρω στο 40αρι τα ειχα παρει
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  6. #6
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Εγω οταν εβαλα τα YSS & τα KAYATA ο πωλητής για μεν πρωτα μ ειπε πως δεν χρειαζετε να αλλαξω ρυθμιση σκληροτητας & ειναι στο τερμα μαλακά για τα δε δεύτερα το ιδιο απ το συνεργειο που τα βαλε. Δεν ηξερα πως πρεπει να ..''το βαζω στο 2 για να στρωσουν κανα μηνα και μετα 3''..Αναμενω απαντηση σου akistrevor..
    Σπεύδε βραδέως..

  7. #7
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Red Rider Προβολή μηνύματος
    Εγώ ειχα μείνει ευχαριστημένος απο τα συγκεκριμένα.Σε βάθος χρόνου δεν ξέρω τι λένε γιατί το παπί αυό το κράτησα μόνο ένα χρόνο..
    Τα αμορτισέρ του innova ήταν απαράδεκτα,ειδικά με δεύτερο άτομο πίσω το μηχανάκι έπλεε κανονικά.Βάζοντας αυτά έγινε ελάχιστα σκληρότερο,αλλα οι αποσβέσεις ήταν πιό ομαλές και η οδήγηση πιο ευχάριστη χωρίς να κουράζει και κυρίως χωρίς να πλέει.
    Τα ίδια έβαλε και ο πεθερός μου σε ένα Kaze.r που έχει,αλλα είναι πολύ μαλακότερα,μάλλον λόγω μικρότερης πίεσης του αερίου.Θα τσεκάρω λίγο το θέμα με το αέριο και θα επανέλθω.Επίσης θα δω αν υπάρχουν και δεν έχουν πεταχτει τα παλιά του,αν σου κάνουν και τα θες να σου τα δώσω.
    Περιμενω τα φωτα σου μαν
    Σπεύδε βραδέως..

  8. #8
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    yss ειναι αυτα που εχω τωρα πανω.τα εχω 1-1.5 χρονο σιγουρα.τα προηγουμενα δεν θυμαμαι τι μαρκα ηταν(παιζει να ηταν και ιδια)και για τα λεφτα τους τα θεωρω μια χαρα....οσο για την ρυθμιση ειναι και λιγο υποκειμενικο το θεμα.εμενα ας πουμε μου αρεσει να ειναι λιγο πιο σκληρα απο το μεσο,καποιου αλλου μπορει να του αρεσει το λιγο πιο μαλακο.με τις ρυθμισεις μετα παιζεις μια θεση πανω κατω να δεις τι σε βολευει..
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  9. #9
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Προτιμω μαλακες αναρτησεις αλλα μεχρι στιγμης δεν το χω βρει με το Crypton, καθε που πεφτω σε λακουβα φευγουν τα σφραγισματα απ τα δοντια.
    Η απορια μου ειναι η εξης :αμα τα σκληρυνω 2 θεσεις πχ για ενα μηνα κ μετα το ξαναβαλω στην 4η παιζει να μαλακωσουν?
    Σπεύδε βραδέως..

  10. #10
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    με τον καιρο-φθορα θα μαλακωσουν..τοσο αμεσα οχι....
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  11. #11
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Με αυτη τη λογικη θα πρεπε να εχουν μαλακωσει ,τα φοραω πανω απο 1,5 χρονο..
    Σπεύδε βραδέως..

  12. #12
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    ..συνεχιζοντας να το ψαχνω για τα αεριου, διαπιστωνω πως η σωστη ρυθμιση τους ειναι δυσκολη..για καποιον που δεν ξερει
    Σπεύδε βραδέως..

  13. #13
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    κατι βασικο που ξεχασα να σε ρωτησω...σε ποια θεση τα εχεις ρυθμισμενα τωρα και σου φαινονται σκληρα;
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

  14. #14
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Οπως τα πηρα, στην 4η θεση
    Σπεύδε βραδέως..

  15. #15
    εναλλακτικό μέλος Το avatar του/της akis_trevor
    Εγγραφή
    28/07/2011
    Μηνύματα
    2.939
    και τα εχεις 1.5 χρονο πανω και σου φαινονται κουτσουρα;;;;;για δοκιμασε την ακριβως αντιθετη ρυθμιση και κανε μια βολτα...μπας και το εχεις στο τερμα σκληρο γιατι αλλιως δεν εξηγειται!!!
    ....νιώθω μεγάλη μοναξιά μέσα στο πλήθος....

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ΑΜΟΡΤΙΣΕΡ ΠΙΣΩ ΓΙΑ Kle250
    από KARAVA στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 14/10/2009, 12:21
  2. αμορτισερ πισω
    από iosif στο forum Honda CB series
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 22/07/2007, 11:35
  3. Πίσω αμορτισέρ;
    από KaTaNaS στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 04/02/2005, 20:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF