Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 58

Θέμα: Γάντια ! Επιλογή βάσει σκοπού χρήσης

  1. #16
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2006
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Αλλιώς αισθάνεται το κρύο ο καθένας μας.

    Και ειδικότερα στα χέρια.
    Να το αναλύσω τότε !!! Μια διαδρομή εντός Αθήνας 12 χιλιομέτρων χειμώνα με προορισμό τον Γέρακα , τα χέρια μου είναι ποιο παγωμένα από συνάδελφου που έρχεται από ποιο μακριά με άλλο γάντι αντίστοιχης τιμής . Με λίγα λόγια , έχω φορέσει πολύ ποιο ζεστά γάντια

  2. #17
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    συστημα γεφύρωσης των 2 μικρών δακτύλων
    Τα δάκτυλα είναι χωριστά σε αυτά τα γάντια...
    Give me fuel, Give me fire

  3. #18
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4414.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	18,8 KB 
ID:	269994

    Με εχουν βολεψει μεχρι στιγμης, ανετα στην οδηγηση & με βροχη που ετυχε μερικες φορες αλλα & σε θερμοκρασιες στις αρχες του χειμωνα,για κρυο ξυλιαζουν λιιγο τα ακροδακτυλα.
    Σπεύδε βραδέως..

  4. #19
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Καλά η Colori σαν έτοιμη να διαλυθεί είναι.
    Έχει εδώ και καιρό μεγάλες ελλείψεις σε νούμερα, και δεν κάνει κάτι γι'αυτο.
    Πήγα να πάρω γάντια, και είχε ελάχιστα μοντέλα στις νορμαλ διαστάσεις (M και L).
    Τα περισσότερα ό,τι είχε περισσέψει από XS και XXL.
    Μπότες το ίδιο. Στην Αλεξάνδρας σε αυτό που μου άρεσε είχε μόνο το 42. Το 43 αν ήθελα να το
    δοκιμάσω έπρεπε να πάω Πειραιά, και το 44 δεν θυμάμαι, κάπου αλλού μου είπε.

    Μάλλον απ'οσα αναφέρθηκαν (μαζι με αυτο που ειπα εγω) το ixs του SVX φαίνεται πιο all around.
    Είναι και σε πολύ καλή τιμή.

  5. #20
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Παραγγελια απο ιντερνετ τα χα παρει, κι απο οτι βλεπω στο site εχει διαθεσιμα..
    Σπεύδε βραδέως..

  6. #21
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Ειδα τα Alpinestars SP-X και επαθα ζημιά! Τρελή ποιότητα, φουλ δέρμα, 3/4 σε μήκος οπου καλύπτει και καρπό επαρκώς αλλά δεν ειναι και πολύ μακριά, καρμπονιά στις κλειδώσεις, συστημα γεφύρωσης των 2 μικρών δακτύλων και τιμή 75 ευρώ απο μαγαζάκι στόκ της επαρχίας;

    ιδού και το κατεβατό http://www.alpinestars.com/shop/cate...her/spx-glove/

    πώς ακούγεται η πρόταση;
    κατιλαθος θα καταλαβες, δεν ειναι φουλ δερμα αυτα, δερμα ειναι μονο το ασπρο που βλεπεις, τα εχω μεσα σε 9 μηνες ξεφτιλιστικε τελειως στο σημειο των δεικτων
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  7. #22
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από spyrakos35 Προβολή μηνύματος

    όπως και με τα κράνη, θεωρώ οτι καλύτερο είναι να πας να δοκιμάσεις το γάντι ο ίδιος....
    στο ξαναλέω και τέλος από μένα..... καλές αγορές

  8. #23
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από heiko27 Προβολή μηνύματος
    Να το αναλύσω τότε !!! Μια διαδρομή εντός Αθήνας 12 χιλιομέτρων χειμώνα με προορισμό τον Γέρακα , τα χέρια μου είναι ποιο παγωμένα από συνάδελφου που έρχεται από ποιο μακριά με άλλο γάντι αντίστοιχης τιμής . Με λίγα λόγια , έχω φορέσει πολύ ποιο ζεστά γάντια
    Η ανάλυσή σου δε με καλύπτει.

    Γιατί και των δύο σας τα χέρια είναι πιο ζεστά από τα δικά μου που τα έχω τυλίξει με κουβέρτες για να πάω μέχρι το περίπτερο.
    Οι παράγοντες είναι πολλοί, απ' την διαφορετική αιμάτωση των άκρων από άνθρωπο σε άνθρωπο, τις χούφτες που διαθέτει ή όχι η μηχανή μας την ταχύτητα που κινούμαστε κτλ κτλ. Εγώ για πχ στο περίπτερο πάω με 205χλμ/ώρα. :a34: (Ναι ρε είναι σε γκρεμό!)
    Παρ' όλα αυτά δεν διαφωνώ μαζί σου πως μπορεί να υπάρχουν πιο ζεστά γάντια στην ίδια κατηγορία τιμής αλλά και απ' την άλλη πάλι θα είναι πιο χοντρά και δυσκολότερα στην χρήση τους μέσα στην πόλη. Επιπλέον το θέμα μας δεν ήταν τα ζεστά χειμερινά γάντια. Για κάποιον που χρησιμοποιεί την μηχανή του άνοιξη - καλοκαίρι - φθινόπωρο, αυτό δε είναι άσχημο για να τον τον πάει λίγο πιο βαθειά στην καρδιά του χειμώνα (με την προϋπόθεση πως θα έχει και καλοκαιρινό).
    Sent from me using a computer.

  9. #24
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από heiko27 Προβολή μηνύματος
    Από αδιαβροχοποιηση οκ . Όσο αναφορά το κρύο δεν θα το έλεγα εδώ και 2 χρονιά που το έχω είναι απογοήτευση
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από golis Προβολή μηνύματος
    Συμφωνώ.Τα είχα και εγώ καπΌτες τα richa.
    τα εχω 5 χρονια και εκτος απο ακραιες συνθηκες τυπου χιονια στην αθηνα δεν εχω νοιωσει ΚΡΥΟ προσωπικα,αλλα οπως λεει και ο daz ολα σχετικα ειναι.παρ' ολα αυτα οπως λεει και παλι ο daz το παλικαρι μιλαει για ανοιξη-καλοκαιρι-φθινοπωρο.εγω λεω οτι με αυτα οσο και αν κρυωνεις θα πας και λιγο χειμωνα.και αν παρεις και ενα ζευγαρι ισοθερμικα γαντια πας και πολυ χειμωνα αν εισαι κρυουλιαρης.τελος να πω οτι εγω γαντι που να ειναι και ζεστο (εστω για τα δικα μου δεδομενα) και να εχω κι αισθηση δεν εχω βρει αλλο απο αυτο.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  10. #25
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από daz Προβολή μηνύματος
    Η ανάλυσή σου δε με καλύπτει.

    Γιατί και των δύο σας τα χέρια είναι πιο ζεστά από τα δικά μου που τα έχω τυλίξει με κουβέρτες για να πάω μέχρι το περίπτερο.
    Οι παράγοντες είναι πολλοί, απ' την διαφορετική αιμάτωση των άκρων από άνθρωπο σε άνθρωπο, τις χούφτες που διαθέτει ή όχι η μηχανή μας την ταχύτητα που κινούμαστε κτλ κτλ.

    τα εχουμε ξαναπει Αποστολη... εγω συζηταω με τα παιδια που δουλευουν στη ΔΙΑΣ 6-8 ωρες σε εξωτερικο περιβαλλον (οχι 6-8 ωρες ταξιδι αλλα και παλι)

    και τα πιο ακριβα γαντια να αγορασεις (και παλι η αναλογια μονωσης / αισθησης αφης δε θα ειναι τελεια) το μηχανακι θελει & χουφτες & θερμαινομενες χειρολαβες για να πεις οτι ελυσες το προβλημα....

    τα ακρα σε κρυες συνθηκες εχουν ανεπαρκη αιματωση και οση θερμοκρασια προλαβαινουν να "ανεβασουν" εξαφανιζεται αφου ειναι μετωπο στο κρυο ....
    Accipere quam facere praestat injuriam

  11. #26
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από SVX Προβολή μηνύματος
    τα εχουμε ξαναπει Αποστολη... εγω συζηταω με τα παιδια που δουλευουν στη ΔΙΑΣ 6-8 ωρες σε εξωτερικο περιβαλλον ...
    Το ξέρω, έτσι είναι δυστυχώς.
    Sent from me using a computer.

  12. #27
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2006
    Μηνύματα
    19
    daz πάρε μια λοιπόν.....
    Δεν νομίζω οτι διαφωνούμε τελικά !!! Διότι θα συμφωνήσω οτι για φθινόπωρο ειναι σούπερ ,έμενα αυτό που με χαλάει πολύ στα γάντια είναι οτι όταν έξω έχει 5 βαθμούς το πολύ σε 15 λεπτά δεν νοιώθω τα δάχτυλα μου , για ολα τα αλλα ειναι μια χαρά , για βαρύ χειμώνα βάζεις εσωθερμικα , κάτι το οποίο έκανα και πλέον δεν νοιώθω τίποτα ( οχι απο κρυο , δεν νοιωθω τα χερια μου ) .

    Μια απορία όμως έχω trooper !!!! Πως διάολο σου άντεξαν 5 χρόνια εγώ στα 2 και έχουν τα προβληματάκια τους .
    ΑΑΑ και μην βιαστείς δεν είμαι καθόλου κάφρος δεν τα έχω ποτέ κακοποιήσει

  13. #28

    Angry

    Έχουμε εξελίξεις. Μετά απο πολύ σκέψη ειπα να πάρω τα Alpinestars SP-X που ανέφερα πιο πάνω. Η τιμή ήταν χώμα (75 ευρώ) και δεν μου άφηνε και πολλά περιθώρια. Τα πήρα απο ενα μαγαζί στην Λάρισα οπου μου τα έστειλε με ΚΤΕΛ.

    Τα παιρνω τώρα στα χερια μου και κάτι δεν μου πάει καλά! τελικά είναι το προηγούμενο μοντέλο γιαυτό είναι και φτηνότερα. Μιλησα με το μαγαζί και μου ειπε αν θελω να τα επιστρεψω θα με αποζημιώσουν 100%.

    Οι διαφορές τους με τα καινούρια έτσι οπως τα βλέπω είναι οι εξής:

    1) ειναι φουλ δερμάτινα και οχι δέρμα+ύφασμα οπως ειναι τα καινουρια. Υποτίθεται οτι το υφασμα προσφέρει πιο ελευθερη κινηση στο χέρι.

    2)και τα 2 έχουν καρμπον προστασία στα ίδια σημεία αλλά σε διαφορετικό σχήμα

    3)Το παλιό δεν έχει την γεφύρωση στα 2 τελευταία δάκτυλα

    4)Μικρολεπτομέρειες στο Design.

    Αξίζει να τα κρατήσω ή να τα δώσω πίσω να πάρω το καινούριο;

    η διαφορά στην τιμή είναι 20 ευρώ μεταξύ τους + 3 μέρες αναμονή αν θα πάρω το καινούριο
    The R is for Respect.

  14. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    03/09/2012
    Μηνύματα
    47
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chriscrypton Προβολή μηνύματος
    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	4414.jpg 
Προβολές:	290 
Μέγεθος:	18,8 KB 
ID:	269994

    Με εχουν βολεψει μεχρι στιγμης, ανετα στην οδηγηση & με βροχη που ετυχε μερικες φορες αλλα & σε θερμοκρασιες στις αρχες του χειμωνα,για κρυο ξυλιαζουν λιιγο τα ακροδακτυλα.
    Αυτά είναι αεριζόμενα? Για ποιά περίοδο μπορείς να τα φοράς?

  15. #30
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rockobok
    Εγγραφή
    19/06/2007
    Μηνύματα
    282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    τα εχω 5 χρονια και εκτος απο ακραιες συνθηκες τυπου χιονια στην αθηνα δεν εχω νοιωσει ΚΡΥΟ προσωπικα,αλλα οπως λεει και ο daz ολα σχετικα ειναι.παρ' ολα αυτα οπως λεει και παλι ο daz το παλικαρι μιλαει για ανοιξη-καλοκαιρι-φθινοπωρο.εγω λεω οτι με αυτα οσο και αν κρυωνεις θα πας και λιγο χειμωνα.και αν παρεις και ενα ζευγαρι ισοθερμικα γαντια πας και πολυ χειμωνα αν εισαι κρυουλιαρης.τελος να πω οτι εγω γαντι που να ειναι και ζεστο (εστω για τα δικα μου δεδομενα) και να εχω κι αισθηση δεν εχω βρει αλλο απο αυτο.

    +1 για τα richa
    4 χειμώνες μου βγάλανε και πέρυσι αρχίσανε να μπάζουνε νερό.
    Θα τα ευχαριστηθείς όσο δε πάει.
    Σε ζέστη όμως θα έχεις πρόβλημα .Αν ιδρώσεις βρωμάνε οπότε χρειάζεσαι σίγουρα
    και ένα ζευγάρι καλοκαιρινά.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 04:22
  2. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 11:09
  3. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 02:05
  4. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 20:21
  5. Οδηγιες Χρησης!!!!!!
    από VAL-MPARIERINO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 13:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF