Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 58

Θέμα: Γάντια ! Επιλογή βάσει σκοπού χρήσης

  1. #31
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από heiko27 Προβολή μηνύματος
    daz πάρε μια λοιπόν.....
    ... ,έμενα αυτό που με χαλάει πολύ στα γάντια είναι οτι όταν έξω έχει 5 βαθμούς το πολύ σε 15 λεπτά δεν νοιώθω τα δάχτυλα μου , για ολα τα αλλα ειναι μια χαρά , για βαρύ χειμώνα βάζεις εσωθερμικα , κάτι το οποίο έκανα και πλέον δεν νοιώθω τίποτα ( οχι απο κρυο , δεν νοιωθω τα χερια μου ) .
    Στην συνάρτηση πρέπει να βάλεις κι άλλες δυο παραμέτρους. Τον χρόνο έκθεσης και την ταχύτητα που κινείσαι. Με 5 βαθμούς και 80χλμ η αίσθηση του κρύου είναι -5. Μετά από 1 ώρα είναι -10. Μετά είναι και η υγρασία, αλλιώς είναι οι 5 βαθμοί στο κέντρο της Αθήνας κι αλλιώς στα Τζουμέρκα, ακόμα και αν η ταχύτητά σου είναι η ίδια. Με το γαντάκι που λες και με τα εσωτερικά κτλ αν πας να βγάλεις την Εγνατία από Γιάννενα για Θεσσαλονίκη έξω απ' την Κοζάνη θα κατουράς τα χέρια σου για να αισθανθείς ότι υπάρχουν.

    Οι 5 βαθμοί που αναφέρεις είναι οριακή θερμοκρασία και χρειάζεται το γαντάκι να είναι καλό για να αποδώσει σωστά. Λέγοντας οριακή εννοώ πως από κει και κάτω κανένα γάντι (σολο) δεν σε καλύπτει σε ταξίδι ενώ μέσα σε πόλη που οι ταχύτητα είναι μικρότερη και ο χρόνος λιγότερος χρειάζεσαι ένα αρκετά "ενισχυμένο" για να σε κρατήσει ζεστό.
    Λέγοντας ενισχυμένο δεν εννοώ απαραίτητα πολύ χοντρό αλλά με τις σωστές επενδύσεις, κατάλληλο σχεδιασμό, τεχνολογία υλικών κτλ κτλ κτλ. Γι' αυτό αυτά πχ κοστίζουν τόσο. Επίσης είναι ιδανικά και για χρήση με θερμαινόμενα γκριπ σε ταξίδια (τα χοντρά δεν αποδίδουν σωστά με τα θερμαινόμενα βοηθήματα).

    Τα γάντια όσο κι αν φαίνεται αστείο σε κάποιους είναι απ' τα σημαντικότερα στον εξοπλισμό μας και είναι λάθος να δίνουμε πολλά λεφτά για καλό μπουφάν και να κάνουμε οικονομία εκεί. Δυστυχώς θέλει και καλό μπουφάν και καλά γάντια αν χρησιμοποιείς την μηχανή χειμώνα καλοκαίρι. Και όπως δεν έχεις μόνο ένα μπουφάν δεν σε φτάνει και ένα ζευγάρι γάντια. Και επειδή τα γάντια δεν έχουν αφαιρούμενες επενδύσεις δεν σε φτάνουν ούτε δύο.

    Αυτά για όσους ταξιδεύουν και χρησιμοποιούν την μηχανή τους (παπί - οτιδήποτε) χειμώνα καλοκαίρι.

    Τσίμπα και μια από μένα.


    υγ. Έχω γράψει κατεβατά ολόκληρα σε άλλα θρεντ για χειμερινά γάντια.
    Sent from me using a computer.

  2. #32
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Αξίζει να τα κρατήσω ή να τα δώσω πίσω να πάρω το καινούριο;

    η διαφορά στην τιμή είναι 20 ευρώ μεταξύ τους + 3 μέρες αναμονή αν θα πάρω το καινούριο
    Παρόμοια ψιλοκοντά alpinestars με δέρμα+ύφασμα, κάρμπον κλπ είχα παλιότερα και είχε ανοίξει σχετικά γρήγορα η ραφή σε κάποια σημεία ένωσης.
    Τα φουλ δέρμα (SP-8) που πρότεινα παραπάνω είναι πολύ πιο ανθεκτικά (τα έχω δυο χρόνια plus). Δεν ξέρω αν έχει διαφορά το χαρακτηριστικό αυτό στην αντοχή ή αν έτυχε..
    Εγώ θα προτιμούσα αυτά που ήδη έχεις στα χέρια σου, αν και διαφωνώ με το μήκος.. αλλά 'γούστα' είναι αυτά..
    safety doesn't happen by accident

  3. #33
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rockobok
    Εγγραφή
    19/06/2007
    Μηνύματα
    282
    Από alpinestars δεν έχω και την καλύτερη εμπειρία.
    αυτά είχα πάρει πέρσυ http://www.motorcycle-superstore.com...ex-Gloves.aspx
    και φέτος είναι άχρηστα.
    Σε καλοκαιρινά είχα αυτά http://www.dirtbikebitz.com/alpinest...ck-p-4608.html
    βγάλανε 2 καλοκαίρια με το ζόρι. Ανοιξανε σε πολλά σημεία.

  4. #34
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2006
    Μηνύματα
    19
    Εγω πάντως το πρόβλημα το έχω και στην Αθήνα !!!
    Λόγο ss ξεχνάμε της χούφτες και όλα τα άλλα !!!
    Δεν εχω τπτ άλλο να κάνω πάρα να συμφωνήσω μαζι σου για ολη την παραπάνω ανάλυση !!!
    Ααααα και που σε !!! Πολύ της μόδας εχει γίνει το χωρίο μου τώρα τελευταία εδω μέσα ( Τζουμέρκα ) όποτε πάρε ενα τσιπουρακι

  5. #35
    αυτά τώρα (τα παλιά) είναι 90% Cowhide και 10% suede.

    τα καινούρια είναι περίπου 70% Cowhide 20% ύφασμα και 10% suede.



    http://imageshack.us/a/img15/3677/imag0085g.jpg

    Uploaded with ImageShack.us
    Τελευταία τροποποίηση από Vice; 02/10/2012 στις 16:57. Αιτία: προσθήκη φωτογραφίας
    The R is for Respect.

  6. #36
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Motoneos Προβολή μηνύματος
    Αυτά είναι αεριζόμενα? Για ποιά περίοδο μπορείς να τα φοράς?
    Ναι ειναι αεριζόμενα γάντια από διάτρητα ελαστικά υφάσματα (Neopren,δέρμα), με αεραγωγούς στα δάχτυλα και προστασία Carbon – Kevlar , & ειναι για ολο το χρονο θεωρητικά αλλα πρακτικα στο πολυ κρυο θα χρειαστείς κι ενα εσωθερμικο γαντακι σιγουρα.
    Σπεύδε βραδέως..

  7. #37
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.798
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από heiko27 Προβολή μηνύματος
    ...
    Ααααα και που σε !!! Πολύ της μόδας εχει γίνει το χωρίο μου τώρα τελευταία εδω μέσα ( Τζουμέρκα ) όποτε πάρε ενα τσιπουρακι

    Αγαπάμε Τζουμέρκα..

    Thanks για το τσιπουράκι.


    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chriscrypton Προβολή μηνύματος
    Ναι ειναι αεριζόμενα γάντια από διάτρητα ελαστικά υφάσματα (Neopren,δέρμα), με αεραγωγούς στα δάχτυλα και προστασία Carbon – Kevlar , & ειναι για ολο το χρονο θεωρητικά αλλα πρακτικα στο πολυ κρυο θα χρειαστείς κι ενα εσωθερμικο γαντακι σιγουρα.
    Στο πολύ κρύο θα βγάλει τις κάλτσες του και θα τις φορέσει στα χέρια, μην φοβάσαι.
    Sent from me using a computer.

  8. #38
    Νυχτερινό μέλος Το avatar του/της chriscrypton
    Εγγραφή
    17/09/2011
    Μηνύματα
    160
    Ναι, ναι αυτες του στρατού οι ολομαλλες που φτανουν ως το μπουτι είναι οτι πρέπει
    Σπεύδε βραδέως..

  9. #39
    skid in broadside Το avatar του/της chr1s_86
    Εγγραφή
    14/10/2002
    Μηνύματα
    3.162
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rockobok Προβολή μηνύματος
    αυτά είχα πάρει πέρσυ http://www.motorcycle-superstore.com...ex-Gloves.aspx
    και φέτος είναι άχρηστα.
    Τι έπαθαν; Να λέω ευτυχώς που δεν τα πήρα όταν το σκεφτόμουν;
    Give me fuel, Give me fire

  10. #40
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    αυτά τώρα (τα παλιά) είναι 90% Cowhide και 10% suede.

    τα καινούρια είναι περίπου 70% Cowhide 20% ύφασμα και 10% suede.



    http://imageshack.us/a/img15/3677/imag0085g.jpg

    Uploaded with ImageShack.us
    ρε φιλαρακι γιατι ανοιγεις θεματα αφου δεν ακους κανεναν και δεν εχεις σκοπο να αλλαξεις γνω,μη???

    σου λεω εχω τα ιδια ακριβως και μεσα σε 9 μηνες οχι εχουν ξηλωθει, ξεφτιλιστικαν εντελως... ΜΗΝ τα παρεις!!!
    Σας το 'πα ???


    Λαστιχάάάάάάρες !!!


    Πατέρας πια...!

  11. #41
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της rockobok
    Εγγραφή
    19/06/2007
    Μηνύματα
    282
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από chr1s_86 Προβολή μηνύματος
    Τι έπαθαν; Να λέω ευτυχώς που δεν τα πήρα όταν το σκεφτόμουν;
    ανοίξαν από το πλάι στην εξωτερική πλευρά της παλάμης.
    Ανοιξαν στην άκρη του δείκτη στο δεξί και γενικά στα σημεία τριβής λιώσαν εντελώς+ότι βάλανε νερό.
    Απογοήτευση σκέτη ότι χειρότερο έχω βάλει.

  12. #42
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από heiko27 Προβολή μηνύματος
    .........
    Μια απορία όμως έχω trooper !!!! Πως διάολο σου άντεξαν 5 χρόνια εγώ στα 2 και έχουν τα προβληματάκια τους .
    ΑΑΑ και μην βιαστείς δεν είμαι καθόλου κάφρος δεν τα έχω ποτέ κακοποιήσει
    δεν ξερω αδερφε.εγω τα κακοποιω.με ss,με on-off,με παπι και δεν εχουνε κανει κιχ.ρωτα και αυτον εδω:

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από rockobok Προβολή μηνύματος
    +1 για τα richa
    4 χειμώνες μου βγάλανε και πέρυσι αρχίσανε να μπάζουνε νερό.
    Θα τα ευχαριστηθείς όσο δε πάει.
    Σε ζέστη όμως θα έχεις πρόβλημα .Αν ιδρώσεις βρωμάνε οπότε χρειάζεσαι σίγουρα
    και ένα ζευγάρι καλοκαιρινά.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #43
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McTalas Προβολή μηνύματος
    ρε φιλαρακι γιατι ανοιγεις θεματα αφου δεν ακους κανεναν και δεν εχεις σκοπο να αλλαξεις γνω,μη???

    σου λεω εχω τα ιδια ακριβως και μεσα σε 9 μηνες οχι εχουν ξηλωθει, ξεφτιλιστικαν εντελως... ΜΗΝ τα παρεις!!!
    Φιλε McTalas καταρχάς εκτιμω που με βοηθάς εσύ όπως και τα υπόλοιπα παιδιά εδώ στο forum και η άποψη σας μετράει πάρα πολύ για τις επιλογές μου. Από την άλλη διακρίνω ένα εκνευρισμό στο μήνυμα σου και μάλλον δεν είδες οτι ήδη έχω πάρει το Alpinestars SP-X το παλιό (κατα λάθος) και ανανέωσα την ερώτηση μου αν πρέπει να το κρατήσω ή όχι.

    Το SPX που ειχες πάρει εσύ καταλαβαίνω οτι είναι αυτό με το ύφασμα σε κάποια σημεία. Εγώ στα χέρια μου έχω το φουλ δέρμα. το λογικό είναι να ειναι πιο ανθεκτικό απο το δικό σου αν και με δυσκολευει στις κινήσεις λόγω δέρματος. Γενικώς δηλαδή μου άρεσε σαν design. Επίσης η τιμή του (75 ευρώ) είναι πάρα πολύ καλή για τα δεδομένα της τσέπης μου γιαυτό και ρωτάω συγκεκριμένα για αυτό.

    Φιλικά.
    The R is for Respect.

  14. #44
    Νέο μέλος Το avatar του/της Giagkos
    Εγγραφή
    18/09/2012
    Μηνύματα
    29
    εγω παντως εχω παθει ερωτα με αυτα...http://www.dainese.com/eu_en/motorbi...gtx.html?cat=5 η αυτα http://www.dainese.com/eu_en/motorbi...gtx.html?cat=5 για καλοκαιρι δεν ξερω...

  15. #45
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Giagkos Προβολή μηνύματος
    εγω παντως εχω παθει ερωτα με αυτα...http://www.dainese.com/eu_en/motorbi...gtx.html?cat=5 η αυτα http://www.dainese.com/eu_en/motorbi...gtx.html?cat=5 για καλοκαιρι δεν ξερω...
    θα προτιμουσα τα πρωτα.περνανε πανω απο το μανικι του μπουφαν.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 04:22
  2. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 11:09
  3. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 02:05
  4. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 20:21
  5. Οδηγιες Χρησης!!!!!!
    από VAL-MPARIERINO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 13:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF