Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 58

Θέμα: Γάντια ! Επιλογή βάσει σκοπού χρήσης

  1. #1

    Γάντια ! Επιλογή βάσει σκοπού χρήσης

    Καλημέρα σε όλους τους φίλους του φόρουμ.

    Ψάχνοντας εδώ στο φόρουμ για να βρω τι γάντια θα επιλέξω βρέθηκα σε αδιέξοδο. Τι εννοώ...Ενώ υπάρχουν τόσες πολλές επιλογές και εφαρμογές οπως πχ Για ζέστη, για κρύο, αδιάβροχα, υφασμάτινα, δερμάτινα, από άλλα υλικά, για Touring χρήση, για πίστα, για την πόλη, για την πόλη και λιγο παραπέρα, με προστασία, χωρίς προστασία, κέβλαρ, άλλα ανθεκτικά υλικά, ακριβά, φτηνά κτλ κτλ κτλ...

    Όλα τα μέχρι τώρα θέματα που ανοίχτηκαν εδώ είναι του στύλ "ποιά απο τα X-Ψ-Ζ μοντέλα να επιλέξω", ή "είμαι μεταξύ αυτών των 2, ποιό είναι καλύτερο"

    Αυτό καθιστά δύσκολη την ευρεση απάντησης απο κάποιον σαν εμένα που δεν ξέρει ουτε μάρκες ουτε τι προτερήματα έχει το ένα υλικό εναντι του αλλου και αντιστρόφως.

    Σκοπός μου λοιπόν για να μην μακρηγορώ είναι να βοηθήσετε εμένα (και τους επόμενους) να επιλέξουμε το σωστό γάντι για την χρήση που το θέλουμε.

    Ξεκινάω πρώτος:

    Θέλω την βοήθεια σας για γάντι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί 60% στην πόλη και 40% σε Sport Touring καταστάσεις, ανοιξη-καλοκαίρι και οσο φθινόπωρο αντέξω απο κρύο. Δεν σκοπεύω να οδηγήσω με βροχές, πολύ κρύο και χιόνια.

    Μήπως θα ήταν καλύτερα να πάρω 2 ζευγάρια, ένα για κάθε χρήση (Urban-Touring), ή μπορώ να καλυφτώ εξίσου καλά με ένα ζευγάρι.

    δίνω μεγάλυτερη βάση στην προστασία.
    The R is for Respect.

  2. #2
    Προκατειλημμέλος Το avatar του/της SVX
    Εγγραφή
    25/07/2008
    Μηνύματα
    4.098
    IXS Gara
    Accipere quam facere praestat injuriam

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.968
    Δέρμα, perforated για αερισμό.
    Βάσει όσων γράφεις, δε σε ενδιαφέρουν επενδύσεις/μεμβράνες για ζέστη/αδιαβροχοποίηση.
    Στη χειρότερη με ένα λεπτό ισοθερμικό εσωτερικό γαντάκι τη βγάζεις άμα δροσίσει ο καιρός.

    Μακρύ, να πιάνει πάνω από τον καρπό.

    Ενισχύσεις στο επάνω μέρος στα knuckles (πως σκατά τα λένε στα ελληνικά).
    Ενίσχυση στην παλάμη.
    Ιδανικά "κλείδωμα" μικρού δακτύλου με παράμεσο για αποφυγή εξάρθρωσης σε στραβή.

  4. #4
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    κατ αρχην πρεπει να παρεις 2 ζευγαρια.ενα καλοκαιρινο και ενα χειμωνιατικο.

    και παρ' ολο που δηλωνεις οτι δεν θα οδηγησεις με χιονι και βροχη,μπορει να οδηγησεις μια μερα που εχει ''ηλιο με δοντια''.

    οποτε παιρνεις ενα οποιοδηποτε καλοκαιρινο γαντακι με προστασιες για ανοιξη-καλοκαιρι και οσο αντεξεις απο φθινοπωρο και για τις δυσκολες μερες του χειμωνα αυτο--->http://www.ghostbikes.com/products/G...le-gloves.html και καθαρισες.

    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  5. #5
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Το ένα είναι καλό για αρχή. Θα σε βοηθήσει να καταλάβεις καλύτερα, τι επιπλέον χρειάζεσαι (ή δεν χρειάζεσαι).

    Γιατί τίποτε δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα καλό καλοκαιρινό γάντι και κανένα γάντι που ήταν ανεκτό το καλοκαίρι μέσα στην πηγμένη Αθήνα δεν θα σε καλύψει πλήρως ένα φθινοπωρινό πρωινό στην Εγνατία.

    Γενικά απέφυγε το πλήρως δερμάτινο. Για τις διαφορές των υλικών θα βρεις αρκετές πληροφορίες στο φόρουμ αν διαβάσεις τις συζητήσεις.
    Δεν χρειάζεσαι κάτι εξεζητημένο ή πολύ ακριβό και όλες οι γνωστές μάρκες έχουν πλέων αξιόλογα μοντέλα στην γκάμα τους. Δλδ αν δεν ψωνίσεις από λαϊκή δύσκολα θα πέσεις έξω.


    Τα gara είναι καλά για αρχή για την χρήση που τα θέλεις. Και αν αυξηθούν οι απαιτήσεις σου λύσεις υπάρχουν. Ένα καλό καλοκαιρινό που βρήκες σε προσφορά για την πόλη. Ένα ισοθερμικό (google inner gloves) για τα κρύα πρωινά του φθινοπώρου στην εθνική και ένα ζευγάρι over gloves τα οποία παρέχουν έχτρα προστασία σε κρύο και βροχή.

    Το γάντι δεν πρέπει ποτέ να εφαρμόζει σφιχτά στα δάκτυλά μας ακόμα και αν δεν μας ενοχλεί. Το καλύτερο στρώμα για την προστασία απ' το κρύο είναι ο αέρας. Και επιπλέον έτσι επιτρέπει και την χρήση εσωτερικών ισοθερμικών. Το ίδιο είναι καλύτερο και για το καλοκαίρι.
    Sent from me using a computer.

  6. #6
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Και μετά θα χρειαστείς αυτό που πόσταρε ο τροοπερ και είσαι καλυμμένος για όλες τις εποχές.
    Sent from me using a computer.

  7. #7
    να βάλω και εγώ μία παράμετρο....

    είναι κάποιοι (π.χ. εγώ) που δεν αντέχουν το χοντρό γάντι (χειμωνιατικο).... προτιμώ να κρυώνω λίγο.... εσύ το αντέχεις???

    όπως και με τα κράνη, θεωρώ οτι καλύτερο είναι να πας να δοκιμάσεις το γάντι ο ίδιος....

    η colori (θεωρώ) έχει μία χαρά γαντάκια και σε καλές τιμές.....

  8. #8
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    ..και μετά θα βολευτείς με ένα ζευγάρι Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Pr_8040_or.jpg 
Προβολές:	591 
Μέγεθος:	21,1 KB 
ID:	269981 για κάθε μέρα...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από ViceZ Προβολή μηνύματος
    Θέλω την βοήθεια σας για γάντι το οποίο θα χρησιμοποιηθεί 60% στην πόλη και 40% σε Sport Touring καταστάσεις, ανοιξη-καλοκαίρι και οσο φθινόπωρο αντέξω απο κρύο. Δεν σκοπεύω να οδηγήσω με βροχές, πολύ κρύο και χιόνια.
    Αυτό.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	Alpinestars_SP-8_Gloves_zoom.jpg 
Προβολές:	589 
Μέγεθος:	21,2 KB 
ID:	269982
    safety doesn't happen by accident

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της dmf
    Εγγραφή
    26/10/2009
    Μηνύματα
    1.393
    Εμένα γνώμη μου είναι ότι εφόσον δεν θα οδηγήσεις χειμώνα, πολύ καλά σκέφτεσαι για 1 ζευγάρι. Δεν χρειάζεσαι δεύτερο. (Εγώ έχω βγάλει και ολόκληρο χειμώνα με καλοκαιρινά γάντια μέχρι να πάρω χειμερινά).
    Δες μία το Spyke ST303 από το fc-moto (αν και είναι πιο πολυ προς το σπορ)

  11. #11
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από dmf Προβολή μηνύματος
    Εμένα γνώμη μου είναι ότι εφόσον δεν θα οδηγήσεις χειμώνα, πολύ καλά σκέφτεσαι για 1 ζευγάρι. Δεν χρειάζεσαι δεύτερο. (Εγώ έχω βγάλει και ολόκληρο χειμώνα με καλοκαιρινά γάντια μέχρι να πάρω χειμερινά).
    Καλοκαίρι έχεις βγάλει με φθινοπωρινά?
    Sent from me using a computer.

  12. #12
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    10/05/2006
    Μηνύματα
    19
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    κατ αρχην πρεπει να παρεις 2 ζευγαρια.ενα καλοκαιρινο και ενα χειμωνιατικο.

    και παρ' ολο που δηλωνεις οτι δεν θα οδηγησεις με χιονι και βροχη,μπορει να οδηγησεις μια μερα που εχει ''ηλιο με δοντια''.

    οποτε παιρνεις ενα οποιοδηποτε καλοκαιρινο γαντακι με προστασιες για ανοιξη-καλοκαιρι και οσο αντεξεις απο φθινοπωρο και για τις δυσκολες μερες του χειμωνα αυτο--->http://www.ghostbikes.com/products/G...le-gloves.html και καθαρισες.

    Από αδιαβροχοποιηση οκ . Όσο αναφορά το κρύο δεν θα το έλεγα εδώ και 2 χρονιά που το έχω είναι απογοήτευση

  13. #13
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από heiko27 Προβολή μηνύματος
    Από αδιαβροχοποιηση οκ . Όσο αναφορά το κρύο δεν θα το έλεγα εδώ και 2 χρονιά που το έχω είναι απογοήτευση
    Συμφωνώ.Τα είχα και εγώ καπΌτες τα richa.
    μπάρον says :
    "Japan rullezzzz re και ας το περνάω μίνιο και μουράβια κάθε 2 βδομάδες :rotflmao: "
    -
    _Holder of Honoured Blockage Degree delivers lessons on invisibility_

    Ο Καγκουρογαμόσαυρος

  14. #14
    Κύριος Σουπιάς Το avatar του/της daz
    Moderator
    Εγγραφή
    02/12/2008
    Μηνύματα
    11.821
    Αλλιώς αισθάνεται το κρύο ο καθένας μας.

    Και ειδικότερα στα χέρια.
    Sent from me using a computer.

  15. #15
    Ειδα τα Alpinestars SP-X και επαθα ζημιά! Τρελή ποιότητα, φουλ δέρμα, 3/4 σε μήκος οπου καλύπτει και καρπό επαρκώς αλλά δεν ειναι και πολύ μακριά, καρμπονιά στις κλειδώσεις, συστημα γεφύρωσης των 2 μικρών δακτύλων και τιμή 75 ευρώ απο μαγαζάκι στόκ της επαρχίας;

    ιδού και το κατεβατό http://www.alpinestars.com/shop/cate...her/spx-glove/

    πώς ακούγεται η πρόταση;
    The R is for Respect.

Σελίδα 1 από 4 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Βοηθεια για επιλογη ελαστικων
    από agnostos71 στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 13/11/2004, 03:22
  2. Βαγγέληη,τα φωώτα...σου(επιλογη μηχανης)
    από iagos στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2004, 10:09
  3. Βοηθεια Για Επιλογη!!!!
    από djupiter στο forum Όλα τα μοντέλα χωρίς δική τους κατηγορία...
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο μήνυμα: 28/05/2004, 01:05
  4. Ερώτηση για γάντια!!
    από bikersonly στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2004, 19:21
  5. Οδηγιες Χρησης!!!!!!
    από VAL-MPARIERINO στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 20/11/2003, 12:51

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι OFF
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF