Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 55

Θέμα: How to strivein Manalishi?

  1. #31
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Πλάκα στην πλάκα μ' έχεις ψήσει πολύ με το 954 και αρχίζω να το ψάχνω στις αγγελίες

  2. #32
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Πλάκα στην πλάκα μ' έχεις ψήσει πολύ με το 954 και αρχίζω να το ψάχνω στις αγγελίες
    Aς αγοραζες το δικό μου όταν το πούλαγα..
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  3. #33
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Το ν' αφήσεις τις μπίλιες και να ξύνουν στις 40 μοίρες κλίση ναι είναι εγγυημένη σαβούρα.

    Εδιτ: Άλλωστε τα ρυθμιζόμενα μαρπιέ που πρότεινες στον φίλο αλλά δεν υπάρχουν για την μηχανή του δεν έχουν μπίλιες και δεν έχουν επίσης ελατήριο επαναφοράς...
    Ότι θες διαβαζεις αλλά δε πειράζει...

    Μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρεις...

  4. #34
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    εγω παντως εχω αλλαξει καρινα και λινκ εξατμισεων...
    Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων Συνημμένες μικρογραφίες εικόνων 68900_1592649132826_3873594_n.jpg‎  

  5. #35
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    εγω παντως εχω αλλαξει καρινα και λινκ εξατμισεων...

    Εγώ από την άλλη δε μπορω να καταλάβω γιατί επιμενεις τόσο με το TDM, και εξακολουθεις να πηγαινεις πίστα με αυτό...

  6. #36
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της g_m900
    Εγγραφή
    15/12/2010
    Μηνύματα
    988
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Εγώ από την άλλη δε μπορω να καταλάβω γιατί επιμενεις τόσο με το TDM, και εξακολουθεις να πηγαινεις πίστα με αυτό...
    1. γιατι οπως ειπε ο παραπανω το μηχανακι το εχω πρωτα για δουλεια και τελευταιο για διασκεδαση στην πιστα
    2. γιατι ακομα και με 110.000 χλμ που το εχω τωρα μπαινει και κανει χαλαρα μερικα 20λεπτα χωρις προβλημα
    3. γιατι το επιπεδο μου σαν οδηγος μου επιτρεπει να το παω αρκετα καλα χωρις να μπορω να κρινω ολες αυτες τις αδυναμιες που λετε κατα καιρους...πλην της δυναμης του κινητηρα
    4. γιατι δεν κανει high στην πλατεια εκτος αν μπεις με κανα 1η...
    5. γιατι περα απο τα γουστα στην πιστα ...οταν πηρα το tdm ημουν εντελως απειρος και η πιστα με εμαθε να το φρεναρω σωστα.
    6. γιατι μπικικινι δεν υπαρχει για κατι αλλο αλλα και να υπηρχε λιγες θα ηταν οι επιλογες για χρηση μικτη οπως κανω τωρα.
    7. γιατι εχει πλακα να απορει ο μεγας Ελληναρας παγκοσμιος με κατι GSXR-R1-CBR γιατι τον περασε ενα μηχανακι που θεωρει κατωτερο (και ειναι) οταν εγω παω στην πιστα να βελτιωθω σαν οδηγος και αυτος παει στην πιστα για να εχει να λεει στις καφετεριες τις παπαριες του.

    Allst@rf υπαρχουν και αλλοι λογοι αλλα αυτοι ειναι για την πιστα.
    το μηχανακι το εχω βαλει με μαμα αναρτησεις πιστα και πισω κλασμενη αναρτηση και μετα οπως βλεπεις στη φωτο.
    η διαφορα ηταν οτι με τα usd απλα σημαδευες και εστριβες ενω με το μαμα πηρουνι ηθελε λιγο προσπαθεια να μην χασεις την ιδανικη εισοδο στη στροφη.

    δεν μπορει ο Παπαεωργιου jr (o motocrossας ντε...) να παει αερα στην Αττικη οδο με το δικο του TDM και να μην μου εχει παραπονεθει για πλαισια-φρενα-στησιμο και εμεις εδω να λεμε παντα για το τι μπουρδελο ειναι.

  7. #37
    Αντάρτικο... Το avatar του/της Allst@rf
    Εγγραφή
    09/02/2009
    Μηνύματα
    3.307
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από g_m900 Προβολή μηνύματος
    1. γιατι οπως ειπε ο παραπανω το μηχανακι το εχω πρωτα για δουλεια και τελευταιο για διασκεδαση στην πιστα
    2. γιατι ακομα και με 110.000 χλμ που το εχω τωρα μπαινει και κανει χαλαρα μερικα 20λεπτα χωρις προβλημα
    3. γιατι το επιπεδο μου σαν οδηγος μου επιτρεπει να το παω αρκετα καλα χωρις να μπορω να κρινω ολες αυτες τις αδυναμιες που λετε κατα καιρους...πλην της δυναμης του κινητηρα
    4. γιατι δεν κανει high στην πλατεια εκτος αν μπεις με κανα 1η...
    5. γιατι περα απο τα γουστα στην πιστα ...οταν πηρα το tdm ημουν εντελως απειρος και η πιστα με εμαθε να το φρεναρω σωστα.
    6. γιατι μπικικινι δεν υπαρχει για κατι αλλο αλλα και να υπηρχε λιγες θα ηταν οι επιλογες για χρηση μικτη οπως κανω τωρα.
    7. γιατι εχει πλακα να απορει ο μεγας Ελληναρας παγκοσμιος με κατι GSXR-R1-CBR γιατι τον περασε ενα μηχανακι που θεωρει κατωτερο (και ειναι) οταν εγω παω στην πιστα να βελτιωθω σαν οδηγος και αυτος παει στην πιστα για να εχει να λεει στις καφετεριες τις παπαριες του.

    Allst@rf υπαρχουν και αλλοι λογοι αλλα αυτοι ειναι για την πιστα.
    το μηχανακι το εχω βαλει με μαμα αναρτησεις πιστα και πισω κλασμενη αναρτηση και μετα οπως βλεπεις στη φωτο.
    η διαφορα ηταν οτι με τα usd απλα σημαδευες και εστριβες ενω με το μαμα πηρουνι ηθελε λιγο προσπαθεια να μην χασεις την ιδανικη εισοδο στη στροφη.

    δεν μπορει ο Παπαεωργιου jr (o motocrossας ντε...) να παει αερα στην Αττικη οδο με το δικο του TDM και να μην μου εχει παραπονεθει για πλαισια-φρενα-στησιμο και εμεις εδω να λεμε παντα για το τι μπουρδελο ειναι.
    κοίταξε ,το ότι έχεις βελτιώσει ένα μηχανάκι που η δουλειά του είναι οτιδήποτε άλλο εκτός από πίστα ,εμένα μου λέει πολλά...

    Προσωπικα ,σοβαρό λόγω από τους παραπάνω βρίσκω αυτόν για τα λεφτά...όλοι οι άλλοι λόγοι είναι καθαρά προσωπικές σου εκτιμήσεις που εμένα δε με βρίσκουν σύμφωνο...και πιστεύω ότι ο λόγος μου έχεις μια ελάχιστη βαρύτητα ως πρώην κάτοχος tdm ...

    Το παραπάνω όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι σέβομαι την απόφαση σου και τις απόψεις σου...

  8. #38
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Allst@rf Προβολή μηνύματος
    Ότι θες διαβαζεις αλλά δε πειράζει...

    Μάλλον κάτι παραπάνω θα ξέρεις...
    Ρε συ καταλαβαίνω πού το πας και τί θέλεις να περάσεις στο φίλο, δηλ. να φτιάξει σώμα και να βελτιωθεί σταδιακά ή/και ν' αλλάξει μοτοσικλέτα προκειμένου ν' ασχοληθεί με την πίστα, αλλά προσωπικά θεωρώ πολύ πιο επικίνδυνο το ξύσιμο σταθερού τμήματος της μοτοσικλέτας (μαρπιέ, σταντ, εξάτμιση) από οτιδήποτε άλλο

  9. #39
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jezuz
    Εγγραφή
    18/04/2012
    Μηνύματα
    303
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Αυτή είναι μία φώτο απο τις πολλές, ίσως σε άλλη να έχω καλυτερη στάση. Στην παρακάτω είναι καλύτερα, χειρότερα, το ίδιο??
    Ειδικος δεν ειμαι, αλλα αυτο που παρατηρω ειναι οτι και το τιμονι/ροδα σου εχει μεγαλη κλιση προς το εσωτερικο της στροφης, πραγμα που σε μεγαλυτερη κλιση/ταχυτητα θα ηταν επικινδυνο για lowside.
    Αν ομως ησουν πιο σκυφτος και ειχες ριξει το βαρος σου προς το εσωτερικο της στροφης, το μηχανακι θα εστριβε χωρις το τιμονι να εχει γυρισει το πολυ (απο το βαρος σου και τις δυναμεις), πραγμα που θα εκανε τη ζωη στο ελαστικο σου πιο ευκολη.

  10. #40
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Να σου πω την αλήθεια, δεν θυμάμαι κάποια ιδιαίτερη οδηγία για ττην στάση.... Βέβαια και εγώ το πιστεύω οτι κάνω λάθος, γιατί πλαγιάζω πολύ τη μηχανή αναγκαστικά και έτσι στενεύουν θεωρώ τα περιθώρια αντίδρασης/διόρθωσης.
    χαλαρωσε τα χερια σου,καμψε κορμο προς το εσωτερικο της στροφης,γυρνα κεφαλι.εχει δικιο ο σναιπερ που λεει οτι πας ορθιος.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  11. #41
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    @JEZUZ: Ευχαριστώ για την επισήμανση, προφανώς αναφέρεσαι στην κλίση τιμονιού/ρόδας στον κατακόρυφο άξονα, όχι στον οριζόντιο, σωτά??

    @TROOPER : Ευχαριστώ,, τί εννοείς "κάμψε κορμό προς το εσωτερικό"? Να γείρω πιό πολύ ενώ κάθομαι στη θέση μου? Να βγώ απο το κάθισμα όπως βλέπω απο τις δικές σας φωτό?
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  12. #42
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    .......@TROOPER : Ευχαριστώ,, τί εννοείς "κάμψε κορμό προς το εσωτερικό"? Να γείρω πιό πολύ ενώ κάθομαι στη θέση μου? Να βγώ απο το κάθισμα όπως βλέπω απο τις δικές σας φωτό?
    βιδωσε σε πρωτη φαση τον πισινο στη σελα και κανε στροφη και καμψη του κορμου προς το εσωτερικο της στροφης και γυρνα μαζι και το κεφαλι.για να το πετυχεις αυτο ειναι προφανες οτι πρεπει να χαλαρωσεις τελειως τα χερια σου.το να βγεις απο τη σελα ερχεται πολυ αργοτερα.
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  13. #43
    Αμετανόητος Κριός... Το avatar του/της Manalishi
    Εγγραφή
    22/09/2008
    Μηνύματα
    1.039
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    βιδωσε σε πρωτη φαση τον πισινο στη σελα και κανε στροφη και καμψη του κορμου προς το εσωτερικο της στροφης και γυρνα μαζι και το κεφαλι.για να το πετυχεις αυτο ειναι προφανες οτι πρεπει να χαλαρωσεις τελειως τα χερια σου.το να βγεις απο τη σελα ερχεται πολυ αργοτερα.
    Κατάλαβα τι λες, το ξέρω αυτό, και ο εξωτερικό ώμος να πλησιάζει το αντίθετο γκριπ, σωστά??
    Vi døde ikke...
    vi har aldri levd..

  14. #44
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.590
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Manalishi Προβολή μηνύματος
    Κατάλαβα τι λες, το ξέρω αυτό, και ο εξωτερικό ώμος να πλησιάζει το αντίθετο γκριπ, σωστά??
    ακριβως.ουσιαστικα ο εξωτερικος ωμος να δειχνει που θες να πας
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  15. #45
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από TROOPER Προβολή μηνύματος
    βιδωσε σε πρωτη φαση τον πισινο στη σελα και κανε στροφη και καμψη του κορμου προς το εσωτερικο της στροφης και γυρνα μαζι και το κεφαλι.για να το πετυχεις αυτο ειναι προφανες οτι πρεπει να χαλαρωσεις τελειως τα χερια σου.το να βγεις απο τη σελα ερχεται πολυ αργοτερα.
    Tip : Σφίξε τα πόδια σου πάνω στο ντεπόζιτο. Δύσκολο αν δεν υπάρχουν κοιλιακοί αλλά θα τους φτιάξεις στην πορεία.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτοΠρώτο 1234 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. How to make the Olympic Games even more interesting in 2008
    από GST στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο μήνυμα: 18/02/2006, 00:58
  2. How to recognize a loser...
    από McGyver στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 07/10/2005, 02:31
  3. How to tell if you're driving too fast!
    από Alx 84 στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 29/09/2005, 11:21
  4. FAQ's and How To's
    από gcrook στο forum Suzuki V2's
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 26/05/2005, 00:33
  5. How To Fry Eggs In Dubai
    από kalgeorge στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 08/10/2004, 03:10

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF