Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 20

Θέμα: SOS! Δίπλωμα για μικρή ή για μεγάλη μηχανή?

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    02/10/2012
    Μηνύματα
    2

    SOS! Δίπλωμα για μικρή ή για μεγάλη μηχανή?

    Γεια σας παιδιά, είναι το πρώτο μου post εδώ οπότε δε ξέρω αν το δημοσιεύω στη σωστή κατηγορία. Αν είναι λάθος ας το αλλάξει κάποιος.
    Στο θέμα μας τώρα. Έχω ξεκινήσει τη διαδικασία για να βγάλω δίπλωμα μηχανής. Ο αδερφός μου είχε μία Kymco 500αρα αυτόματη αλλά τώρα μένει στο εξωτερικό, οπότε σκέφτηκα γιατί να κάθεται η μηχανή και να μην την πάρω εγώ?
    Το πρόβλημα όμως είναι άλλο. Ο δάσκαλος με ρώτησε αν θέλω να βγάλω δίπλωμα για μικρή ή μεγάλη μηχανή. Το ξέρω ότι επειδή είναι 500 κυβικά πρεπει να βγάλω για μεγάλη. Αλλά μου πρότεινε για να μη δυσκολευτώ στην εξέταση (επειδή είναι με συμπλέκτη και ταχύτητες για μεγάλη) να βγάλω αρχικά δίπλωμα για 250 κυβικά και μετά από 2 χρόνια να το μετατρέψω (πληρώνοντας κάτι παράβολα νομίζω, γύρω στα 50 ευρώ) σε δίπλωμα για 500αρα.
    Εγώ προσωπικά θέλω να το κάνω έτσι, γιατί αν και έχω δίπλωμα αυτοκινήτου, φοβάμαι πως δε θα τα καταφέρω πολύ καλά με τις ταχύτητες στη μηχανή στην εξέταση.
    Και ερωτώ: Είναι καλό αυτό? Αν με πιάσουν μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια τι γίνεται?

  2. #2
    ΑΜΑΝΙΚΟ ΒΕΛΟΣ Το avatar του/της TROOPER
    Εγγραφή
    07/05/2006
    Μηνύματα
    10.591
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από georgekip Προβολή μηνύματος
    ........Αν με πιάσουν μέσα σε αυτά τα 2 χρόνια τι γίνεται?
    αν δε σε πιασουν αλλα γινει κανενα ατυχημα θες να σου πω τι γινεται?
    ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΚΟ ΧΕΡΟΒΟΛΟ, ΚΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΚΟ ΔΕΜΑΤΙ...

  3. #3
    Ειλικρινά χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας. "Κολώνεις" να δώσεις τις γελοίες εξετάσεις αλλά δεν κολλάς στο να κυκλοφορείς μέσα στο χάος με το νταλικάκι;;;

    Ο συμπλέκτης και οι ταχύτητες δεν είναι τίποτα να τα μάθεις φίλε μου. Ειδικά όταν γνωρίζεις τη λειτουργία τους λόγω του αυτοκινήτου.

    Εξασκήσου με κάποιου φίλου ή κάνε τα μαθήματα που απαιτούνται με τον δάσκαλο, και δώσε κατ' ευθείαν για το μεγάλο.
    Think faster than you ride

  4. #4
    Παρέλειψα να απαντήσω στο πρακτικό μέρος.

    Θα κυκλοφορείς ουσιαστικά ανασφάλιστος αν δεν έχεις το ανάλογο δίπλωμα, με όλες τις πιθανές συνέπειες. Ξανά κοίταξε την απάντηση του Trooper.
    Think faster than you ride

  5. #5
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Πες τον αδερφό σου να σου κάνει μια εξουσιοδότηση και πήγαινε να κάνεις ανταλλαγή το 500αρι με κάποιο 250αρι καινούριο. Λυθηκαν όλα σου τα προβλήματα.

  6. #6
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    φιλε το μικρο διπλωμα ΔΕΝ ειναι για μεχρι 250 κυβικα! ειναι για μηχανακια με ισχυ 25 κιλοβατ (34 αλογα) η με αναλογια κιλοβατ/κιλο μεχρι 0,16!
    το κυμκο λοιπον αποδισει 37 αλογα (27,2 κιλοβατ) και ζυγιζει 215 κιλα! αν κανεις τη διαιρεση η αναλογια κιλοβατ/κιλο ειναι περιπου 0,13, πραγμα
    που σημαινει οτι μπορεις ανετα και νομιμοτατα να την οδηγησεις με το μικρο διπλωμα!

    ΠΡΟΣΟΧΗ!!! καλυτερα ειναι να επιλεξεις διπλωμα με συμπλεκτη! αν παρεις αυτοματου, δεν θα μπορεις να καβαλησεις κανονικη μηχανη!

    επισης το κυμκο ΔΕΝ ειναι μηχανη ειναι σκουτερ! μη τα μπερδευεις, και μην το αποκαλεις μηχανη γιατι μερικοι απο εδω μεσα θα σε παρουν με τις ντοματες!

  7. #7
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    φιλε το μικρο διπλωμα ΔΕΝ ειναι για μεχρι 250 κυβικα! ειναι για μηχανακια με ισχυ 25 κιλοβατ (34 αλογα) η με αναλογια κιλοβατ/κιλο μεχρι 0,16!
    το κυμκο λοιπον αποδισει 37 αλογα (27,2 κιλοβατ) και ζυγιζει 215 κιλα! αν κανεις τη διαιρεση η αναλογια κιλοβατ/κιλο ειναι περιπου 0,13, πραγμα
    που σημαινει οτι μπορεις ανετα και νομιμοτατα να την οδηγησεις με το μικρο διπλωμα!
    Ναι αλλα ισχυει το χειροτερο, ακριβως για αυτο το λογο νο?

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    φιλε το μικρο διπλωμα ΔΕΝ ειναι για μεχρι 250 κυβικα! ειναι για μηχανακια με ισχυ 25 κιλοβατ (34 αλογα) η με αναλογια κιλοβατ/κιλο μεχρι 0,16!
    το κυμκο λοιπον αποδισει 37 αλογα (27,2 κιλοβατ) και ζυγιζει 215 κιλα! αν κανεις τη διαιρεση η αναλογια κιλοβατ/κιλο ειναι περιπου 0,13, πραγμα
    που σημαινει οτι μπορεις ανετα και νομιμοτατα να την οδηγησεις με το μικρο διπλωμα!
    Κάπου το χάνεις, ΔΕΝ μπορεί να το οδηγήσει με το μικρό δίπλωμα.

  9. #9
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Κάπου το χάνεις, ΔΕΝ μπορεί να το οδηγήσει με το μικρό δίπλωμα.
    γιατι? αφου ειναι μεσα στα ορια! εκτος και αν αλλαξε κατι και δεν το εχω παρει γραμμη...

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    επισης το κυμκο ΔΕΝ ειναι μηχανη ειναι σκουτερ! μη τα μπερδευεις, και μην το αποκαλεις μηχανη γιατι μερικοι απο εδω μεσα θα σε παρουν με τις ντοματες!
    Nia nia ρε

    Φίλε Γιώργη, μιας και το μηχανάκι-σκούτερ-μπανιέρα ήδη υπάρχει, πήγαινε βγάλε το μεγάλο γιατί μπορεί να
    φτιαχτείς άσχημα πολύ γρήγορα και να θες κάτι άλλο δικό σου μετά και να μη μπορείς να το καβαλήσεις.
    Και ναι, να σκεφτείς πολύ καλά τη περίπτωση να είσαι παράνομος, καθώς πέραν του ηθικού της υπόθεσης
    (που είναι βέβαια και το σημαντικότερο), υπάρχει και το οικονομικό που θα σε εξοντώσει αν γίνει
    καμμία στραβή. Αλλά και αν δε γίνει, με το εισφοροκυνηγητό που υπάρχει, δε θα σε λυπούνται
    και θα σε γράφουν όλοι οι τροχοδιααστύνόμοι.

    Καλώς όρισες

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    γιατι? αφου ειναι μεσα στα ορια! εκτος και αν αλλαξε κατι και δεν το εχω παρει γραμμη...
    Γιατί όπως λες και μόνος σου είναι 37 άλογα με όριο τα 34!

    (Αν βέβαια μιλάμε για XCITING-R 500i τότε είναι 28,2KW/38.4 ίππους)

  12. #12
    ο γ@μω τα κυβικα σας... Το avatar του/της mikes
    Εγγραφή
    18/11/2009
    Μηνύματα
    3.333
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από McGyver Προβολή μηνύματος
    Γιατί όπως λες και μόνος σου είναι 37 άλογα με όριο τα 34!

    (Αν βέβαια μιλάμε για XCITING-R 500i τότε είναι 28,2KW/38.4 ίππους)
    34 αλογα ή αναλογια 0,16 κιλοβατ/κιλο! μπορει να ειναι 3 αλογα παραπανω αλλα ειναι εντος οριων αναλογιας! οποτε καλυπτεται!

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της McGyver
    Εγγραφή
    23/06/2005
    Μηνύματα
    6.969
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από motomike Προβολή μηνύματος
    34 αλογα ή αναλογια 0,16 κιλοβατ/κιλο! μπορει να ειναι 3 αλογα παραπανω αλλα ειναι εντος οριων αναλογιας! οποτε καλυπτεται!
    Στ' @@ μου, εγώ έχω κατηγορίας Α .

  14. #14
    Συγκαμένο μέλος Το avatar του/της Drake Ramore
    Εγγραφή
    25/08/2012
    Μηνύματα
    329
    Σε περίπτωση που η αναλογία κιλών προς ίππο καλύπτεται δεν υπάρχει πρόβλημα αλόγων. Αν η διαίρεση βγαζει αναλογία κάτω απο 0,16 τότε μπορεί να το οδηγήσει νόμιμα. Εχει δίκιο ο motomike.
    Γενικά ο περιορισμός στις προϋποθέσεις λέει Ή μέχρι 34 άλογα ή με αναλογία κάτω απο 0,16 ίππους ανα κιλό. Αν καλύπτεται το ένα απο τα δύο είναι νομιμος. Τσεκαρισμένο. Απλά πρέπει να κουβαλάει μαζί του ένα κομπιουτεράκι και την εγκύκλιο του υπουργείου (επειδή οι αστυνομικοι δεν φημίζονται για την γνώση του νόμου σε τέτοιες περιπτώσεις). Ας κατεβάσει τις προυποθέσεις απο το σάιτ του υπουργείου.

  15. #15
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.032
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Drake Ramore Προβολή μηνύματος
    Σε περίπτωση που η αναλογία κιλών προς ίππο καλύπτεται δεν υπάρχει πρόβλημα αλόγων. Αν η διαίρεση βγαζει αναλογία κάτω απο 0,16 τότε μπορεί να το οδηγήσει νόμιμα. Εχει δίκιο ο motomike.
    Γενικά ο περιορισμός στις προϋποθέσεις λέει Ή μέχρι 34 άλογα ή με αναλογία κάτω απο 0,16 ίππους ανα κιλό. Αν καλύπτεται το ένα απο τα δύο είναι νομιμος. Τσεκαρισμένο. Απλά πρέπει να κουβαλάει μαζί του ένα κομπιουτεράκι και την εγκύκλιο του υπουργείου (επειδή οι αστυνομικοι δεν φημίζονται για την γνώση του νόμου σε τέτοιες περιπτώσεις). Ας κατεβάσει τις προυποθέσεις απο το σάιτ του υπουργείου.
    Επισης και επισημο χαρτι για την ιπποδυναμη και βαρος του μοτο, και αν βγαλει ακρη τυχερος θα είναι

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Ειναι Κανενασ Για Μικρη Βολτιτσα
    από x-rider στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο μήνυμα: 16/02/2008, 10:27
  2. μια μικρη βοηθεια ....για γιους
    από orizontas στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 08/09/2007, 09:37
  3. SOS πείτε που να πάω για back protector!
    από stako στο forum Προστατευτικός εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο μήνυμα: 01/04/2006, 08:47
  4. Μικρή βολτούλα, για Κυριακή??
    από jimbar στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο μήνυμα: 18/04/2005, 17:00

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF