Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 2 από 2

Θέμα: Διασχίζοντας την Κεντρική Ευρώπη

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2012
    Μηνύματα
    2

    Διασχίζοντας την Κεντρική Ευρώπη

    Επιτέλους!!! Αυτό το ταξιδιωτικό το γράφω εγώ.




    Δεν είναι να διαβάζεις ταξιδιωτικά εδώ μέσα, κολλάς !θέλεις να κάνεις κάτι ανάλογο, πόσο μάλλον αν έχεις και το μικρόβιο της φυγής γενικά μέσα σου.


    Πόσο δύσκολο όμως να βρεις παράλληλα χρόνο, χρήμα και καλή παρέα?


    Ονειρεύεσαι να πάρεις την μηχανή σου και να την περπατήσεις σε δρόμους που έχεις δει μόνο σε φωτογραφίες ,να δεις εικόνες που δεν έχεις ξαναδεί , να νιώσεις πρωτόγνωρα. Δεν θυμάμαι και εγώ πόσες φόρες έχω μπει πρωταγωνιστής στα ταξιδιωτικά των παιδιών που έχω διαβάσει εδώ ή σε αλλά φόρουμ.


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	1.jpg 
Προβολές:	353 
Μέγεθος:	86,8 KB 
ID:	270111


    Ξάπλωνα να κοιμηθώ και τα συννεφάκια τον προβλημάτων της ζωής δεν λέγανε να με αφήσουν, η χρονιά που πέρασε ήταν απίστευτα δύσκολη , αυτή τη φορά όμως υπήρχε κάτι που εξαφάνιζε τα σύννεφα ένα ένα και γαλήνευα … το ταξίδι που θα έκανα με την παρέα μου.





    Η απόφαση, ο προορισμός και ο Μηχανικός.





    Ένα ηλιόλουστο χειμωνιάτικο Σαββατιάτικο πρωινό έπινα καφέ με την Στέλλα , την κοπέλα μου, πλέον συζούμε.


    Στε : τι ώρα ξάπλωσες ?

    Σταύρος : δεν θυμάμαι νομίζω 03:00..

    Στε : 03:00 ????

    Σταύρος : Ναι διάβαζα ένα ταξιδιωτικό και είχα κολλήσει.

    Στε: Αμάν πια ρε Σταύρο με αυτά τα ταξιδιωτικά, έχεις φαγωθεί.

    Σταύρος : Ναι και φέτος θα κάνουμε το δικό μας ,ήρθε η ώρα. Η τώρα η ποτέ.

    Στε : Ώστε το αποφάσισες? Πάμε και μένουμε και μόνιμα εκεί αν θέλεις ,δεν μπορώ άλλο την ζούγκλα εδώ! στο έχω πει χίλιες φόρες.

    Σταύρος : DDDDDD



    Αυτό ήταν ,από εκείνη την στιγμή και μετά άλλαξαν όλα στην ψυχολογία μου θα πήγαινα επιτέλους στο εξωτερικό με την μηχανή μου!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	2.jpg 
Προβολές:	353 
Μέγεθος:	74,2 KB 
ID:	270112







    Την επόμενη κιόλας οι χάρτες πήραν φωτιά και η όρεξη για δουλεία στο γραφείο πήγε περίπατο.
    15 μέρες όλες δικές μας !

    Θα πηγαίναμε από Πάτρα στην Βενετία και από εκεί θα ανεβαίναμε βόρεια. Οι χώρες που θα διασχίζαμε είναι : Ιταλία, Αυστρία, Γερμανία, Τσεχία, Σλοβενία.

    Άρχισα και αγόραζα καινούρια γκατζετακια για την μηχανή! Έκανα σαν μικρό παιδί.

    Μπότες ,αδιάβροχα, tankbag,νέο κράνος, ψηλότερη τουριστική ζελατίνα και ένα σωρό άλλα καλούδια, η νοοτροπία του μέσου Έλληνα επικράτησε και εδώ .Διακοπές είναι ας φάμε ότι έχουμε και δεν έχουμε και βλέπουμε μετά, έχει ο θεός.. αλλά το θέμα είναι ότι ακόμα δεν είχα φύγει και το μισό budget είχε δαπανηθεί εν ριπή οφθαλμού για των εξοπλισμό.


    Ξεχωριστή παράγραφο στον εξοπλισμό έχουν οι βαλίτσες .

    Εκεί να δεις χαμός.

    Μην πάρεις τις triumph, είναι μικρές δεν θα χωρούν τίποτα, όχι πάρε αυτές, θα πει ένας άλλος φίλος , είναι πιο όμορφες και ότι πρέπει για το Tiger… Τελικά βρέθηκα με givi keyless 41L και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος για την επιλογή μου. Να ναι καλά το παλικάρι στην λούτσα για την υπέροχη τιμή που μου έκανε και για τις ευχές που μου έδωσε για το ταξίδι!


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	3.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	92,2 KB 
ID:	270113


    Ευχαριστώ φίλε Κώστα!



    Όλα πήγαιναν από το καλό στο καλύτερο , φυσικά παράλληλα με την χαρά υπήρχε και το ανάλογο άγχος : θα πάνε όλα καλά με την μηχανή? θα κάνει καλό καιρό? Έχω εξοπλιστεί αρκετά? και άλλες διάσπαρτες σκέψεις που φυσιολογικά περνούσαν από το μυαλό μου.


    Τίποτα όμως από αυτά δεν με προβλημάτιζε αρκετά όσο αυτό :

    Μήπως είναι ρίσκο να πάμε μόνο οι 2 μας ?

    Ερώτημα που απαντήθηκε αμέσως και από το πουθενά..



    Στε : ααα δεν σου είπα, μου είπε η ειρήνη σήμερα να πάμε το βραδι κάπου να φάμε, θα είναι και ο Γιώργος εκεί , ο άντρας της.

    Σταύρος : ναι αμέ , είναι πολύ καλά παιδιά!


    Στε : Προσπαθεί να πείσει τον Γιώργο να έρθουν και αυτοί μαζί μας!
    Έχει τρελαθεί με την ιδέα για το ταξίδι αλλά ο Γιώργος δυσκολεύεται να αφήσει την θάλασσα για τα βουνά και θέλει σπρώξιμο.


    Σταύρος: Τέλεια, μακάρι να έρθουν, οκ πάμε.



    Αυτό ήταν , φάγαμε, ήπιαμε και κανονίσαμε ότι φεύγουμε 4αδα ,3/8 το βραδι!!!Καλύτερα δεν μπορούσε να πάει, το άγχος μου ότι θα πάμε μόνοι μας εξαφανίστηκε .

    Ο Γιώργος και η Ειρήνη είναι κορυφαία παιδιά και ότι πρέπει για παρεακι .


    Μην ξεχάσω να αναφέρω ότι ο Γιώργος είναι μηχανικός στην Kawasaki και τρελαμένος με τα μότο Gp.Θα συνταξίδευα στην Ευρώπη μαζί με έναν έμπειρο μηχανικό και καταπληκτικό παιδί !!

    Τι άλλο να ζητήσω?

    Ο Γιώργος έχει ένα versys 650 πολύ προσεγμένο, πηρέ και αυτός το ανάλογο τριβαλιτσο και τον υπόλοιπο εξοπλισμό και σε πολύ λίγο ήταν έτοιμος. Η Ειρηνη δεν κρατιόταν…


    Εγώ φρόντισα να κάνω το service τις μηχανής ένα μηνά περίπου νωρίτερα ώστε αν τύχη κάτι να προλάβω να το διορθώσω.

  2. #2
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    05/05/2012
    Μηνύματα
    2
    Αναχώρηση 03/08/2012 !!!



    Ιούλιος, αυτός ο αργός και βασανιστικός μήνας είχε πλέον περάσει, έφτασε η ώρα την αναχώρησης!
    Είναι παρασκευή πρωί 3/8 και δεν το πιστεύω, σε λίγες ώρες φεύγουμε για πάτρα και από εκεί Βενετία!!!
    Έχουμε δώσει ραντεβού στις 17:30 έξω από το γραφείο των κοριτσιών στον Πειραιά.


    Ο Γιώργος είναι ήδη εκεί και με περιμένει :



    Σταύρος : καλά ρε φιλέ, εσύ είσαι που δεν ήθελες να έρθεις ?? χαχαχαχαχαχα
    Γιώργος : Τελικά αυτό που πάμε να κάνουμε δεν είναι και λίγο, άλλη προσπαθούν χρόνια και δεν μπορούν. Θα περάσουμε τέλεια.
    Σταυρός: έτσι σε θέλω!!! Την θάλασσα την έχουμε δίπλα μας και όποτε θέλουμε πάμε .Αυτό όμως που ξέρεις? μπορεί και να μην έχουμε την ευκαιρία να το ξανακάνουμε.
    Γιώργος : άντε να κατέβουν τα κορίτσια να φύγουμεεεεε.
    Σταυρός : έλα έρχονται.

    Έξω από το γραφείο των κοριτσιών στον Πειραιά:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	5.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	77,4 KB 
ID:	270114





    Η διαδρομή για την πάτρα κύλισε χωρίς απρόοπτα, το χαμόγελο όμως μέσα από τα κράνη είναι το κάτι άλλο… η γαλήνη της φωτογραφίας πραγματικά αντιπροσωπεύει την γαλήνη της ψυχής.


    Στον δρόμο για την Πάτρα:


    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	6.jpg 
Προβολές:	352 
Μέγεθος:	26,6 KB 
ID:	270115



    και σύντομα φτάσαμε σ το λιμάνι όπου μας περίμενε το καράβι για Βενετία…. Αυτά που ακλούθησαν δεν τα είχαμε καν φανταστεί….



    Το καράβι που ταξιδέψαμε:



    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	7.jpg 
Προβολές:	351 
Μέγεθος:	26,0 KB 
ID:	270116








    Συνεχίζεται…

Παρόμοια θέματα

  1. κεντρική ευρώπη (χοντρικά)
    από thou-vou στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2011, 16:48
  2. Ανακαλύπτοντας την κεντρική Πίνδο...
    από stavrouliasp στο forum Ταξιδιωτικά
    Απαντήσεις: 144
    Τελευταίο μήνυμα: 20/09/2010, 19:28
  3. Απαντήσεις: 139
    Τελευταίο μήνυμα: 23/07/2010, 05:36
  4. Ταξίδι στην κεντρική Ευρώπη
    από evkou στο forum Πληροφορίες
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 08/04/2009, 09:34
  5. Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο μήνυμα: 14/02/2007, 15:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF