Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 72

Θέμα: 5 λεπτά αρκούν για να γκρεμίσουν τους ψεύτικους φόβους μας.

  1. #1
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220

    5 λεπτά αρκούν για να γκρεμίσουν τους ψεύτικους φόβους μας.

    Δημοσιεύω επιστολή Αθηναίου αναγνώστη που περιγράφει μια ενδιαφέρουσα εμπειρία του.

    Τι είναι άνθρωπος;
    Τι είναι πολιτισμός;
    Τι είναι παιδεία και τι αγωγή;

    Εγώ θα σας πω…

    Βρίσκομαι στο τρόλεϊ με αριθμό 15 και στρίβουμε από την Πατησίων στη Λ. Αλεξάνδρας.
    Στη επόμενη στάση διακρίνω πάρα πολλούς ανθρώπους, κυρίως γυναίκες,από την Αφρική με ενδυμασία ανάλογη της καταγωγής τους (μαντίλια κ.α.)
    Το τρόλεϊ σταματά και γεμίζει με αυτές τις γυναίκες. Περίπου 20 πανέμορφες, χαμογελαστές, μαύρες γυναίκες γεμίζουν το τρόλεϊ.
    Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να δω τις αντιδράσεις των υπόλοιπων επιβατών.
    Τρομαγμένοι… Οι μητέρες κράτησαν γερά τα παιδιά τους από το χέρι και οι ηλικιωμένοι έσφιξαν τις τσάντες τους και τα σακάκια τους.

    Μία κοπέλα η οποία κάθεται μπροστά μου έχει καρφώσει το βλέμμα της πάνω σε μία κοπέλα από την Αφρική.
    Ξαφνικά την πλησιάζει ένας Αφρικανός και τη ρωτάει…”Τι είναι περίεργο; Τι κοιτάς;”

    Η κοπέλα σαστίζει και λέει… “Τίποτα απλά είναι κάτι που δεν έχω ξαναδεί και μου έκανε εντύπωση”
    Τότε λοιπόν πλησιάζει και η κοπέλα με την ενδυμασία και ξεκινούν με τον άντρα να εξηγούν στην κοπέλα τους λόγους για τους οποίους φορούσαν αυτά τα ρούχα.

    Κάποια γιορτή είχαν σε ένα ξενοδοχείο εκεί κοντά στην Αλεξάνδρας και γι’ αυτό είχαν μαζευτεί πολλοί μαζί.

    Εκείνη τη στιγμή πλησιάζει μια κυρία από τα δίπλα καθίσματα και αρχίζει να κάνει τις δικές της ερωτήσεις στις κοπέλες και στον άντρα από την Αφρική.
    Αυτοί με τεράστια περηφάνια αρχίζουν να εξιστορούν ιστορικά και θρησκευτικά τους λόγους της ενδυμασίας τους.

    Τότε ξανακοιτώ τους υπόλοιπους επιβάτες. Ήταν η πρώτη φορά που δεν ήθελα το τρόλεϊ να φτάσει στη στάση μου.
    Όλες οι κοπέλες με την συγκεκριμένη ενδυμασία από την Αφρική χαμογελούν γιατί κάποια κοπέλα θέλησε να μάθει 5 πράγματα γι’ αυτούς, για τον τόπο τους, για την ιστορία τους, για τον τρόπο ζωής τους. Ήξεραν ότι σε 2 στάσεις έπρεπε να κατέβουν, οπότε πλησίασαν κι άλλες κοπέλες και όλες μαζί έλυναν μία μία τις απορίες των δύο γυναικών. Ήθελαν να τις λύσουν όλες!

    Οι υπόλοιποι επιβάτες μπορεί να μην εξέφρασαν τις δικές τους απορίες αλλά δεν ήταν πια τρομαγμένοι.
    Τα δάχτυλα ηρέμησαν και σταμάτησαν να σφίγγουν τις τσάντες. Και τα μάτια σταμάτησαν να κάνουν βόλτες ώστε να πιάσουν κάποιον στα πράσα την ώρα που βουτάει ένα πορτοφόλι.
    Οι επιβάτες πλέον δεν φοβούνταν…

    Δυστυχώς, όμως το τρόλεϊ έφτασε στον τερματισμό του…Δεν μπορούσε να συνεχίσει για μια ζωή…;
    Ίσως κάποια στιγμή στη διαδρομή να καταφέρναμε να γίνουμε και φίλοι, να ανταλλάξουμε τηλέφωνα, να μάθουμε περισσότερα για την Αφρική, για τον πολιτισμό, για την ιστορία και τη θρησκεία τους.
    Να μάθουμε γενικώς…

    Ήξερα πως τα ΜΜΕ κάνουν ότι μπορούν για να προωθήσουν το ρατσισμό και την τρομοκρατία απέναντι σε κάθε τι διαφορετικό.
    Δεν φανταζόμουν όμως ότι 5 λεπτά τέτοιων στιγμών αρκούν για να γκρεμίσουν τους ψεύτικους φόβους μας.

    ΤΕΛΙΚΑ…

    Τι είναι πολιτισμός;
    -Πολιτισμός είναι να θες να γνωρίσεις και άλλους πολιτισμούς.

    Τι είναι παιδεία και τι αγωγή;
    -Παιδεία και αγωγή είναι να δίνεις χώρο στο διαφορετικό.

    Τι είναι άνθρωπος;
    -Δεν ξέρω ακόμα… Πάντως εγώ αισθάνθηκα άνθρωπος ανάμεσα σε ανθρώπους μέσα στο τρόλεϊ!

    Πηγη:lifo.gr

  2. #2
    The Tech guy Το avatar του/της George_Sp
    Εγγραφή
    04/06/2012
    Μηνύματα
    2.118
    το χω ζήσει πριν μια 2ετία...και ήταν όντως σε τρόλλευ κάπου στην Πατησίων. Ήξερα βέβαια και από πρίν μιας και είχα ξάδερφο που έβγαινε με μια κοπελιά από Μαδαγασκάρη για αρκετό καιρό

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της DeusEx
    Εγγραφή
    26/05/2009
    Μηνύματα
    702
    5 λεπτά αρκούν επισης για να χτισουν τους αληθινους φόβους μας.

  4. #4
    κυρίως γυναίκες,από την Αφρική με ενδυμασία ανάλογη της καταγωγής τους
    Δε θα ήμουν τρομαγμένος. Πρησμένος από τις τσαντιές της γυναίκας μου θα ήμουν

  5. #5
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αποδεχτώ τη διαφορετικότητα, αλλά δεν ξεχνώ ότι η χώρα μου δεν είναι καμιά αυτοκρατορία...

    Προχθές πέρασε μια κοπελιά από την UNISEF, η οποία ζητά από εμένα να βοηθήσω κάποιο παιδί σε κάποια μακρινή χώρα της Αφρικής, την οποία χώρα και το λαό της λυμαίνονται τα γνωστά άγνωστα αρπακτικά (εγχώρια και μη) και μετά μου ζητούν να αποδεχτώ τη διαφορετικότητα αυτού που εγκαταλείπει τη χώρα του, λόγω των αρπακτικών, και έρχεται στη δική μου...Λίγο υποκριτικό δεν είναι?

    Και μετά θα πεταχτεί κάποιος διπλανός μ@λάκας και θα με πει και ρατσιτή...

  6. #6
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.657
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Τι είναι παιδεία και τι αγωγή;
    -Παιδεία και αγωγή είναι να δίνεις χώρο στο διαφορετικό.

    Η παιδεία χρειάζεται για να ξεχωρίζεις το κακόγουστο...
    (και να μην επιτρέπει στην αγωγή να του δώσει χώρο γιατί θα είχαμε γεμίσει με BMW GS Adventure..)
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

  7. #7
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Δεν έχω κανένα πρόβλημα να αποδεχτώ τη διαφορετικότητα, αλλά δεν ξεχνώ ότι η χώρα μου δεν είναι καμιά αυτοκρατορία...

    Προχθές πέρασε μια κοπελιά από την UNISEF, η οποία ζητά από εμένα να βοηθήσω κάποιο παιδί σε κάποια μακρινή χώρα της Αφρικής, την οποία χώρα και το λαό της λυμαίνονται τα γνωστά άγνωστα αρπακτικά (εγχώρια και μη) και μετά μου ζητούν να αποδεχτώ τη διαφορετικότητα αυτού που εγκαταλείπει τη χώρα του, λόγω των αρπακτικών, και έρχεται στη δική μου...Λίγο υποκριτικό δεν είναι?

    Και μετά θα πεταχτεί κάποιος διπλανός μ@λάκας και θα με πει και ρατσιτή...
    Προσπαθώ να βγάλω νόημα από τα παραπάνω αλλά δεν μπορώ...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  8. #8
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    και μετά μου ζητούν να αποδεχτώ τη διαφορετικότητα αυτού που εγκαταλείπει τη χώρα του, λόγω των αρπακτικών, και έρχεται στη δική μου...Λίγο υποκριτικό δεν είναι?
    Το ίδιο θα μπορούσε να σκεφτεί οποιαδήποτε άλλη χώρα και για τους Έλληνες...

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Σημαίνει ότι ισχύει ακόμα ο νόμος του ισχυρού και τις συνέπειες τις λούζονται οι κακομοίρηδες (αυτοί και εμείς)...

    Και τώρα με τη Συρία έχουμε καινούργιο επεισόδιο...

  10. #10
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Το ίδιο θα μπορούσε να σκεφτεί οποιαδήποτε άλλη χώρα και για τους Έλληνες...
    Γιατί είπε κανείς ότι είμαστε το φως του κόσμου?

  11. #11
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Σημαίνει ότι ισχύει ακόμα ο νόμος του ισχυρού και τις συνέπειες τις λούζονται οι κακομοίρηδες (αυτοί και εμείς)...

    Και τώρα με τη Συρία έχουμε καινούργιο επεισόδιο...
    Δλδ κακώς είναι εδώ..;


    Εdit : Aν κι άσχετο, ο νόμος του ισχυρού ισχύει πάντα. Κράτα το αυτό να το θυμάσαι.
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της VASOS
    Εγγραφή
    01/04/2009
    Μηνύματα
    500
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από sniper Προβολή μηνύματος
    Δλδ κακώς είναι εδώ..;


    Εdit : Aν κι άσχετο, ο νόμος του ισχυρού ισχύει πάντα. Κράτα το αυτό να το θυμάσαι.
    Είπα και παραπάνω ότι είμαστε μια μικρή χώρα και όχι αυτοκρατορία...

    edit: το λογαριασμό συνήθως τον πληρώνει ο μ@λάκας. Όπως το παλικάρι που το φάγανε για μια κωλοκάμερα...

  13. #13
    Ξενιτεμέλος Το avatar του/της menos
    Εγγραφή
    05/07/2006
    Μηνύματα
    1.220
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Γιατί είπε κανείς ότι είμαστε το φως του κόσμου?
    Η αλήθεια είναι πως υπήρξαμε η χώρα που έδωσε τα φώτα του πολιτισμού... και μείναμε στο σκοτάδι..

  14. #14
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από VASOS Προβολή μηνύματος
    Είπα και παραπάνω ότι είμαστε μια μικρή χώρα και όχι αυτοκρατορία...
    Δλδ οι κακομοίρηδες μας στρίμωξαν και δεν έχουμε χώρο να ελιχθούμε;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  15. #15
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.813
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από menos Προβολή μηνύματος
    Η αλήθεια είναι πως υπήρξαμε η χώρα που έδωσε τα φώτα του πολιτισμού... και μείναμε στο σκοτάδι..
    Που και πότε έγινε αυτό;
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

Σελίδα 1 από 5 12345 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο μήνυμα: 13/04/2011, 11:17
  2. Για να μην φάμε τα μούτρα μας!
    από menos στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο μήνυμα: 26/01/2011, 22:18
  3. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο μήνυμα: 13/07/2009, 16:03
  4. Για να τους κράξουμε λιγάκι....
    από asmar στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2005, 12:34
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 18/01/2005, 15:02

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF