Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 91 έως 105 από 117

Θέμα: ΣΚΙΣΜΕΝΗ ΣΕΛΑ

  1. #91
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Αν μιλάτε για ετικέτα 7-9mm x 15-20mm δεν είναι διαφήμιση παιδιά, εγγύηση ποιότητας είναι και το ρίσκο που παίρνει
    είναι πολύ μεγάλο.
    Είναι κρίμα σε αυτή τη χώρα να παρεξηγούμε όλες τις κινήσεις ποιότητας που είναι δεδομένες και ολοκληρώνουν το προϊόν
    όπως είναι ξεκάθαρη υποκρισία να τις δεχόμαστε από άλλους επαγγελματίες και να τις πολεμάμε σε κάποιον που απλά μας δίνει
    πρόσβαση και τον θεωρούμε "δικό μας".

  2. #92
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από lospsi Προβολή μηνύματος
    Καλημέρα,
    Τι εννοείς ότι δεν διαπραγματεύεται?
    Προσωπικά, έχω φτιάξει 3 σέλες εκεί και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Δεν είναι φθηνός αλλά επειδή έχω δοκιμάσει και άλλους παλιότερα θα σου πω ότι αξίζει την (μικρή κατά την γνώμη μου, σε 990 adv πλήρωσα 130€, σε tuono 70€, στο XR 150€ - σε άλλους επαγγελματίες έχω πληρώσει 50€+20 για αντίστοιχη σέλα Tuono και σε Beverly δεν θυμάμαι αν έδωσα 70 ή 90€) διαφορά σε χρήματα, ειδικα αν θες να την φτιάξεις "ανατομική".
    Ποιοτικά είναι πολύ καλή αλλά εργονομικά είναι μακράν καλύτερος.
    Ρωταω αν διαπραγματευεται το αν θα βαλει το ταμπελακι του η οχι. Δεν μου αρεσουν τα brands γενικα, δεν εχω λογο να εχω ενα τετοιο στη θελα μου και μαλιστα ραμμενο χωρις να μπορω να αποφασισω τι θα γινει με αυτο, ποσο μαλλον οταν εχω δωσει αρκετα χρηματα για ενα bespoke προιον. Εξαλλου, σχεδον ολα τα προιοντα εχουν αυτοκολλητα και οχι χαραγμενα τα brands για αυτον ακριβως τον λογο, ωστε να μπορεις αν δεν σου αρεσει το μπραντ να το βγαλεις.



    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν μιλάτε για ετικέτα 7-9mm x 15-20mm δεν είναι διαφήμιση παιδιά, εγγύηση ποιότητας είναι και το ρίσκο που παίρνει
    είναι πολύ μεγάλο.
    Είναι κρίμα σε αυτή τη χώρα να παρεξηγούμε όλες τις κινήσεις ποιότητας που είναι δεδομένες και ολοκληρώνουν το προϊόν
    όπως είναι ξεκάθαρη υποκρισία να τις δεχόμαστε από άλλους επαγγελματίες και να τις πολεμάμε σε κάποιον που απλά μας δίνει
    πρόσβαση και τον θεωρούμε "δικό μας".
    Την εγγυηση ποιοτητας που ακριβως την ειδες με το ταμπελακι? Επισης τι σχεση εχει το μεγεθος της ταμπελας? Και ποιος σου ειπε οτι υποκρινομαι επειδη δε μου αρεσει να εχω τα brand του καθενος πανω στο μηχανακι μου, ειδικα οταν μιλαμε για κατι που δεν ειναι off the shelf αλλα εντελως καστομ κατασκευη.
    Τελευταία τροποποίηση από p@nos; 06/06/2021 στις 10:17.

  3. #93
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Αν η σέλλα σου βγάλει οποιαδήποτε κακοτεχνία, σφάλμα κ.λπ. η υπογραφή του είναι εκεί να πάρει την ευθύνη γι' αυτό.
    Σε διασφαλίζει ότι σου δίνει ένα προϊόν στο οποίο εμπιστεύεται την φήμη της επιχείρησης του και του μέλλοντος του.

    Το μέγεθος της ετικέτας ορίζει τον χαρακτήρα της επικοινωνίας που παρέχει.
    Δεν υφίσταται "διαφήμιση" που είναι μη αναγνώσιμη σε απόσταση μεγαλύτερη απο 1μ και δεν φέρει στοιχεία επικοινωνίας
    παρά μόνο υπογράφει.

    Δεν είναι υποκρισία όταν δέχεσαι την ίδια ακριβώς διαχείριση από άλλους κατασκευαστές στο σύνολο των αγαθών που υπάρχουν προς πώληση
    αλλά αρνείσαι την εγγύηση ποιότητας ενός;
    Που στην ουσία δεν αλλοιώνει το προϊόν όπως το σύνολο των ετικετών που βλέπουμε και είναι δικαίωμα σου εφόσον δεν σου αρέσει
    να την αφαιρέσεις με ένα ξυραφάκι σε δευτερόλεπτα.

    Ποιον "bespoke", "tailor made", "custom", "χειροποίητο" κ.λπ. επαγγελματία γνωρίζεις σε οποιοδήποτε προϊόν που αρνείται την πατρότητα
    του πονήματος του και παραδίδει χωρίς να εγγυάται;

    Πάνο μη με παρεξηγείς και εγώ έχω σοβαρά θέματα με την υπερπροβολή, την χαμηλή ποιότητα σχεδιασμού ή οτιδήποτε άλλο θεωρώ ότι
    προσβάλει και δεσπόζει το προϊόν που επιλέγω.
    Τρανό παράδειγμα η επιλογή ονόματος και σχεδιασμού γνωστού κατασκευαστή εξατμίσεων στην ελλάδα.
    Δεν επιλέγω το προϊόν του ή αν κρίνω ότι μου είναι απαραίτητο, θα αφαιρέσω ο ίδιος την ετικέτα.

  4. #94
    Η εγγύηση για την καλή δουλειά δεν χρειάζεται ταμπελάκι.
    Δεν είναι φθηνός για να χρειάζομαι ταμπελάκι για να διασφαλίσει την ποιότητα της δουλειά του
    Αν σώνει και καλα θέλει κάτι να βάλει, ας το βάλει κάτω από την σέλα.
    Την ίδια δουλειά θα κάνει.
    Θέλω να έχω την επιλογή, στην μηχανή μου,
    αν θα έχω κάτι που μοιάζει με μπάλωμα σαμπρέλες πάνω στην σέλα μου,
    με ένα όνομα γελοίο τελείως

    Μου αφαιρεί την επιλογή κ κάτι λαμακιες δικαιολογίες
    - γιατί στην ακραπιβιτς δεν διαμαρτυρεσαι για το ταμπελάκι κ εγώ είμαι ο John μαμαω των σελων
    γιατι πουλάω στο εξωτερικό τα ακούω βερεσέ

    Είναι επιλογή μου τι ταμπελάκι θα φοράει το μηχανάκι μου, όσο μικρό κ αν είναι

    Δηλαδή θα ζητήσω στον βαφεα να μου βάψει το μηχανάκι στο χρώμα που θέλω εγω κ θα μου βάλει ταμπελάκι η κάποιο watermark γιατί είναι ο μαμαω των βαφιαδων;

  5. #95
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Αν η σέλλα σου βγάλει οποιαδήποτε κακοτεχνία, σφάλμα κ.λπ. η υπογραφή του είναι εκεί να πάρει την ευθύνη γι' αυτό.
    Σε διασφαλίζει ότι σου δίνει ένα προϊόν στο οποίο εμπιστεύεται την φήμη της επιχείρησης του και του μέλλοντος του.

    Το μέγεθος της ετικέτας ορίζει τον χαρακτήρα της επικοινωνίας που παρέχει.
    Δεν υφίσταται "διαφήμιση" που είναι μη αναγνώσιμη σε απόσταση μεγαλύτερη απο 1μ και δεν φέρει στοιχεία επικοινωνίας
    παρά μόνο υπογράφει.

    Δεν είναι υποκρισία όταν δέχεσαι την ίδια ακριβώς διαχείριση από άλλους κατασκευαστές στο σύνολο των αγαθών που υπάρχουν προς πώληση
    αλλά αρνείσαι την εγγύηση ποιότητας ενός;
    Που στην ουσία δεν αλλοιώνει το προϊόν όπως το σύνολο των ετικετών που βλέπουμε και είναι δικαίωμα σου εφόσον δεν σου αρέσει
    να την αφαιρέσεις με ένα ξυραφάκι σε δευτερόλεπτα.

    Ποιον "bespoke", "tailor made", "custom", "χειροποίητο" κ.λπ. επαγγελματία γνωρίζεις σε οποιοδήποτε προϊόν που αρνείται την πατρότητα
    του πονήματος του και παραδίδει χωρίς να εγγυάται;

    Πάνο μη με παρεξηγείς και εγώ έχω σοβαρά θέματα με την υπερπροβολή, την χαμηλή ποιότητα σχεδιασμού ή οτιδήποτε άλλο θεωρώ ότι
    προσβάλει και δεσπόζει το προϊόν που επιλέγω.
    Τρανό παράδειγμα η επιλογή ονόματος και σχεδιασμού γνωστού κατασκευαστή εξατμίσεων στην ελλάδα.
    Δεν επιλέγω το προϊόν του ή αν κρίνω ότι μου είναι απαραίτητο, θα αφαιρέσω ο ίδιος την ετικέτα.

    Δηλαδη αν δεν εχει το ταμπελακι θες να πεις οτι δεν θα αναγνωρισει οτι αυτη ειναι η σελα του? Δεν μπορει να αναγνωρισει υλικα, ραφες, και την ιδια του την δουλεια? Αν αυτη ειναι η δικαιολογια που δινει αυτος, τοτε μιλαμε οτι ειναι εντελως για τον πεο, και περα για περα γελοια και αβασιμη.

    Επισης οπως ειπα και πανω, εγω θα διαλεξω αν θα εχω αυτοκολλητα, οποιουδηποτε ειδους η οχι. Και ακομα και στην περιπτωση των επωνυμων φιρμων, δε μπορεις να συγκρινεις την ακραποβιτσ, την ohlins και λοιπες εταιρίες του χωρου με τεραστια rnd απο πισω, αγωνιστικη εμπλοκη και επενδυσεις και να χρησιμοποιει αυτο σαν προφαση ενα τοπικο εργαστηρι. Μεχρι και οι επωνυμοι ομως, αυτοκολλητα δινουν και οχι χαραγμενα λογοτυπα που δε μπορεις να αφαιρεσεις.

  6. #96
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    σόρυ που απαντώ ενδιάμεσα, προσπαθώ να το κρατήσω απλό

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    Η εγγύηση για την καλή δουλειά δεν χρειάζεται ταμπελάκι. Οκ, ας το πούμε στα 2 δις κατασκευαστών να δούμε τι θα μας πουν.
    Δεν είναι φθηνός για να χρειάζομαι ταμπελάκι για να διασφαλίσει την ποιότητα της δουλειά του. Δεν χρειάζεται να είναι φθηνός, ίσα ίσα που η επωνυμία εφαρμόζει και επιβάλλεται στα ακριβά προϊόντα.
    Αν σώνει και καλα θέλει κάτι να βάλει, ας το βάλει κάτω από την σέλα. Δεκτό, μπορείς επίσης να ζητήσεις απο την Wrangler να βάζει τα δικά της στον καβάλο.
    Την ίδια δουλειά θα κάνει. Όχι δυστυχώς γιατί εκεί είναι κρυφό, δεν μπορεί να λειτουργήσει σε απουσία σου.
    Θέλω να έχω την επιλογή, στην μηχανή μου, Βεβαίως και την έχεις, μπορείς να το αφαιρέσεις μόνος σου ή να μην καρπωθείς το προϊόν του.
    αν θα έχω κάτι που μοιάζει με μπάλωμα σαμπρέλες πάνω στην σέλα μου,
    με ένα όνομα γελοίο τελείως Μαζί σου ειλικρινέστατα, περιγράφω ένα απο τα χιλιάδες παραδείγματα που έχω παραπάνω.


    Μου αφαιρεί την επιλογή κ κάτι λαμακιες δικαιολογίες
    - γιατί στην ακραπιβιτς δεν διαμαρτυρεσαι για το ταμπελάκι κ εγώ είμαι ο John μαμαω των σελων
    γιατι πουλάω στο εξωτερικό τα ακούω βερεσέ Επιλογή σου ξεκάθαρα, μην τον επιλέξεις.

    Είναι επιλογή μου τι ταμπελάκι θα φοράει το μηχανάκι μου, όσο μικρό κ αν είναι Βέβαίως, ότι γράφω παραπάνω

    Δηλαδή θα ζητήσω στον βαφεα να μου βάψει το μηχανάκι στο χρώμα που θέλω εγω κ θα μου βάλει ταμπελάκι η κάποιο watermark γιατί είναι ο μαμαω των βαφιαδων;
    Ανάλογα αν θα χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις του στον σχεδιασμό της βαφής ή όχι και την τιμή που έχετε συμφωνήσει πριν οτιδήποτε που είναι υποχρεωμένος
    να σου πει αν υπογράφει σε αυτήν και αν αλλάζει η τιμή χωρίς υπογραφή κ.λπ. Συνήθως δεν έχει νόημα αν δεν έχει κάποιο ρίσκο στην εφαρμογή αυτο που ζητάς και είναι
    απλά μια αλλαγή χρώματος

  7. #97
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Δηλαδη αν δεν εχει το ταμπελακι θες να πεις οτι δεν θα αναγνωρισει οτι αυτη ειναι η σελα του? Δεν μπορει να αναγνωρισει υλικα, ραφες, και την ιδια του την δουλεια? Αν αυτη ειναι η δικαιολογια που δινει αυτος, τοτε μιλαμε οτι ειναι εντελως για τον πεο, και περα για περα γελοια και αβασιμη.

    Επισης οπως ειπα και πανω, εγω θα διαλεξω αν θα εχω αυτοκολλητα, οποιουδηποτε ειδους η οχι. Και ακομα και στην περιπτωση των επωνυμων φιρμων, δε μπορεις να συγκρινεις την ακραποβιτσ, την ohlins και λοιπες εταιρίες του χωρου με τεραστια rnd απο πισω, αγωνιστικη εμπλοκη και επενδυσεις και να χρησιμοποιει αυτο σαν προφαση ενα τοπικο εργαστηρι. Μεχρι και οι επωνυμοι ομως, αυτοκολλητα δινουν και οχι χαραγμενα λογοτυπα που δε μπορεις να αφαιρεσεις.
    Θέλω να πώ ότι δεν θα ζημιωθεί από την κακή δουλειά ο ίδιος, όχι ότι δεν θα το αναγνωρίσει αν το πας για επισκευή - αντικατάσταση κ.λπ.
    Οι επώνυμοι δίνουν αυτοκόλλητα γιατί κερδίζουν πολλά χρήματα απο την απουσία ενός αντικειμένου ή μιας χάραξης που μπορεί να πάει λάθος κ.λπ.
    Έτσι όπως τα λες, δεν επιστεύεσαι το τοπικό εργαστήρι και τις όποιες προσπάθειες του να σου δώσει ένα καλύτερο προϊόν από το παραγωγής.
    Γιατί λοιπόν να το επιλέξεις; πήγαινε κάπου αλλού.

  8. #98
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Θέλω να πώ ότι δεν θα ζημιωθεί από την κακή δουλειά ο ίδιος, όχι ότι δεν θα το αναγνωρίσει αν το πας για επισκευή - αντικατάσταση κ.λπ.
    Οι επώνυμοι δίνουν αυτοκόλλητα γιατί κερδίζουν πολλά χρήματα απο την απουσία ενός αντικειμένου ή μιας χάραξης που μπορεί να πάει λάθος κ.λπ.
    Έτσι όπως τα λες, δεν επιστεύεσαι το τοπικό εργαστήρι και τις όποιες προσπάθειες του να σου δώσει ένα καλύτερο προϊόν από το παραγωγής.
    Γιατί λοιπόν να το επιλέξεις; πήγαινε κάπου αλλού.
    Το επιχείρημα που λες, αν καταλαβαινω καλα, οτι ενα προιον με τη σταμπα επανω θα ειναι ρισκο αν εχει προβλημα, απλα δε στεκει. Οπως ουτε το οτι η χαραξη μπορει να παει λαθος σε παραγωγη.

    Οποτε βασιζεις ολη την επιχειρηματολογία σου πανω σε αυτο, το οποιο ειναι λαθος, σχεδον σαν να μιλας απο την πλευρα του μαγαζιου, πραγματικα περιεργο.

    Οπως ειπα και πριν θελω να παω εκει διοτι απλα εχει δουλεψει περισσοτερο την ηλεκτρονικη του εικονα και υπαρχουν πολλα δειγματα, δεν θελω να καθομαι να ψαχνω για μαστορες στην τυχη, χωρις να σημαινει οτι δεν υπαρχουν αντιστοιχα καλοι, και γι αυτο δεν ασχολουμαι/δεν με πειραζει η παραπανω τιμη σε σχεση με αλλους. Απο την στιγμη ομως που παιρνεις κατι καστομ, θεωρω νταβατζιλικι να σου λεει οτι θα σου βαλει σταμπα, και μαλιστα πλεον πλαστικη, που δεν μπορεις καν να την κοψεις.

  9. #99
    Το ξέρεις καλά, ότι δεν μιλάμε για την wrangler, ούτε την jeep, την coca cola, είτε για κάποιο άλλο trade mark.

    Δεν είναι τίποτα από αυτά

    Ένα μαγαζί είναι, ως επί το πλείστον τοπικό, που ανάμεσα στους τυφλούς,
    ο μονόφθαλμος βασιλεύει.

    Στο άλλο τώρα
    Δεν ρωτάει, απλά το βάζει, κ το πουλάει σαν να είναι υποχρεωτικό γιατί
    είναι ο John μαμαω.

    Να βγάλεις το ραμμένο το λαστιχένιο μπάλωμα σε σέλα
    στέλνει την αδιάβροχο ποίηση της σέλας για βρούβες, αφήνοντας τρυπούλες επάνω στο δέρμα.
    Οπότε άκυρο

    Και ναι πήγα αλλού

    Με αυτήν την λογική αυτός που μου αναικαινισε το σπίτι, κου γκρέμισε την κουζίνα, μου έφτιαξε τα κάγκελα, θα βάλει το σήμα του στο μπαλκόνι μου ή το σαλόνι μου, που το σχεδίασε κ το έφτιαξε ο ίδιος.

    Κ θα έχει και κάνα όνομα "MpazaK" και θα πρέπει να το βάλει κάπου που να φαίνεται.

  10. #100
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος

    Δηλαδή θα ζητήσω στον βαφεα να μου βάψει το μηχανάκι στο χρώμα που θέλω εγω κ θα μου βάλει ταμπελάκι η κάποιο watermark γιατί είναι ο μαμαω των βαφιαδων;
    Lol, νομιζω χαρακτηριστικο παραδειγμα που δειχνει το σφαλμα της νοοτροπις αυτης. Γενικα αντιεπαγγελματικο.

    Τελος παντων, δε το εχω συζητησει μαζι τους, θα περασω για να δουμε τι μπορει να γινει με τη σελα, ισως το κανουν αν επιμεινεις λιγο παραπανω.

  11. #101
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Το επιχείρημα που λες, αν καταλαβαινω καλα, οτι ενα προιον με τη σταμπα επανω θα ειναι ρισκο αν εχει προβλημα, απλα δε στεκει. Οπως ουτε το οτι η χαραξη μπορει να παει λαθος σε παραγωγη.

    Οποτε βασιζεις ολη την επιχειρηματολογία σου πανω σε αυτο, το οποιο ειναι λαθος, σχεδον σαν να μιλας απο την πλευρα του μαγαζιου, πραγματικα περιεργο.

    Οπως ειπα και πριν θελω να παω εκει διοτι απλα εχει δουλεψει περισσοτερο την ηλεκτρονικη του εικονα και υπαρχουν πολλα δειγματα, δεν θελω να καθομαι να ψαχνω για μαστορες στην τυχη, χωρις να σημαινει οτι δεν υπαρχουν αντιστοιχα καλοι, και γι αυτο δεν ασχολουμαι/δεν με πειραζει η παραπανω τιμη σε σχεση με αλλους. Απο την στιγμη ομως που παιρνεις κατι καστομ, θεωρω νταβατζιλικι να σου λεει οτι θα σου βαλει σταμπα, και μαλιστα πλεον πλαστικη, που δεν μπορεις καν να την κοψεις.
    Το επιχείρημα που λέω στέκει και για εμένα που κάνω χειροποίητα 25 χρόνια όπως και για κάθε κατασκευαστή απο τα εκατομμύρια ανα τον κόσμο.
    Όπως επίσης και το ότι η χάραξη μπορεί να πάει λάθος είτε με μηχανουργικό cnc 2-3 αξόνων, είτε με ηλεκτροδιάβρωση, είτε με laser λάμπας
    ή οπτικών ινών που ασχολούμαι σχεδόν 15 χρόνια σε παραγωγές και stand alone θέσεις κ.λπ.
    Τα όσα υποστηρίζεις εσύ δεν έχουν υπόσταση και απλά προσπαθείς να "κερδίσεις" μια κουβέντα στην οποία δεν προσπαθώ να κερδίσω
    αλλά να ενημερώσω.

    Σε έχω ρωτήσει κάποια πράγματα παραπάνω, αγνοώντας τις ερωτήσεις κάποιου ενώ εκείνος σου απαντά δεν θα μπορέσουμε να συντηρήσουμε διάλογο..


    Ότι έχει δουλέψει - επενδύσει αυτός που αναφέρεσαι είναι για να τον επιλέξουμε και να του δώσουμε εργασία.
    Αν δεν σου κάνει, μην τον επιλέξεις. Πιο απλό δεν γίνεται.

    Γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει βιοτέχνης στην ελλάδα και πως παίρνονται οι αποφάσεις για το στήσιμο της κάθε επιχείρησης
    από μέσα, είναι η δουλειά μου.
    Είμαι σίγουρος ότι πολύ πιθανά κάποια υπερβολή έχει κάνει ή κάποια "οικονομία" στα θεμέλια (σήμα) της επιχείρησης του.
    Αν δεν το καταλαβαίνει όταν του το εξηγείς με επιχειρήματα και εσύ δεν μπορείς να το αφαιρέσεις μόνος, πιο απλό δεν γίνεται.

    Όσον αφορά τα custom, το τι θεωρείς και τι όχι να το συζητάς πριν οτιδήποτε άλλο με όποιον απευθύνεσαι για
    να μην έχεις ρίσκο και δημιουργούνται παρεξηγήσεις.
    Τελευταία τροποποίηση από doctor_john; 06/06/2021 στις 13:57.

  12. #102
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    Το ξέρεις καλά, ότι δεν μιλάμε για την wrangler, ούτε την jeep, την coca cola, είτε για κάποιο άλλο trade mark.

    Δεν είναι τίποτα από αυτά

    Ένα μαγαζί είναι, ως επί το πλείστον τοπικό, που ανάμεσα στους τυφλούς,
    ο μονόφθαλμος βασιλεύει.

    Στο άλλο τώρα
    Δεν ρωτάει, απλά το βάζει, κ το πουλάει σαν να είναι υποχρεωτικό γιατί
    είναι ο John μαμαω.

    Να βγάλεις το ραμμένο το λαστιχένιο μπάλωμα σε σέλα
    στέλνει την αδιάβροχο ποίηση της σέλας για βρούβες, αφήνοντας τρυπούλες επάνω στο δέρμα.
    Οπότε άκυρο

    Και ναι πήγα αλλού

    Με αυτήν την λογική αυτός που μου αναικαινισε το σπίτι, κου γκρέμισε την κουζίνα, μου έφτιαξε τα κάγκελα, θα βάλει το σήμα του στο μπαλκόνι μου ή το σαλόνι μου, που το σχεδίασε κ το έφτιαξε ο ίδιος.

    Κ θα έχει και κάνα όνομα "MpazaK" και θα πρέπει να το βάλει κάπου που να φαίνεται.
    Μάλλον χρειάζεται να επαναλαμβάνουμε τις κουβέντες με διαφορετικό τρόπο, δεν υπάρχει πρόβλημα.
    Δεν είσαι αρμόδιος για να ορίσεις την ποιότητα του καθενός και να του πεις τις επιλογές του.

    Είσαι αρμόδιος για να δεις τι σου αρέσει και να το επιλέξεις ή όχι. Είναι πολύ απλό.
    Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να σε εξυπηρετήσει με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που έχει προδιαγράψει.

    Στο άλλο τώρα, φαντάζομαι δεν είσαι ο πρώτος του πελάτης ούτε μπορεί να σου πει κάτι αν εσύ πας και το αφαιρέσεις κάπου αλλού.

    Το να βγάλεις το ετικετάκι ραφής από μια σέλα, αφήνει το γαζί ανεπηρέαστο.
    Το να ξηλώσεις κάποιο ραφτό στο εξωτερικό σέλας από δερματίνη αφήνει σημάδι, είναι όμως άσχετο με την αδιαβροχοποίηση
    η οποία είναι ξεχωριστή από το εξωτερικό κάλυμμα της σέλας.
    Σε απλή κατασκευή που έχει χρησιμοποιηθεί μόνο δερματίνη, χωρίς αδιαβροχοποίηση μπορώ να σου εγγυηθώ ότι δεν θα αυξηθεί
    το νερό που έτσι και αλλιώς θα περάσει το εξωτερικό κάλυμμα και είναι πιθανότερο να αυξηθεί ελάχιστα η ικανότητα αποβολής
    της υγρασίας απο μέσα.

    Σε περίπτωση που έχει χρησιμοποιηθεί δέρμα, τρυπούλες από γαζί κλείνουν μόνες τους και υπάρχει τρόπος να κλείσουν και σε μερικά
    λεπτά αν για κάποιο λόγο το χρειάζεσαι.

    Το σπίτι είναι πολύ διαφορετικό "λειτουργεί" με την παρουσία σου όπως και ο χώρος κάτω από την σέλα.
    Το αντίστοιχο της διαχείρισης που συζητάμε θα ήταν να του απαγορεύσεις να φωτογραφίσει τους χώρους που σχεδίασε
    και να τους χρησιμοποιεί σε διαγωνισμούς, περιοδικά ή σαν δείγμα εργασιών.

    Παρόλα αυτά, τα περισσότερα κατά παραγγελία έπιπλα είναι υπογεγραμμένα, οι κουρτίνες επίσης, οποιαδήποτε μαχαιροπήρουνα, σκεύη
    ηλεκτρικά, αλουμίνια κ.λπ.

    Μην νομίζεις ότι δεν σου δίνω δίκιο, έχει όνομα που δεν είναι εύηχο και σαν μλκς καπηλεύεται την "υπογραφή"; μην τον επιλέξεις ή αφαίρεσέ το.

  13. #103
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από doctor_john Προβολή μηνύματος
    Το επιχείρημα που λέω στέκει και για εμένα που κάνω χειροποίητα 25 χρόνια όπως και για κάθε κατασκευαστή απο τα εκατομμύρια ανα τον κόσμο.
    Όπως επίσης και το ότι η χάραξη μπορεί να πάει λάθος είτε με μηχανουργικό cnc 2-3 αξόνων, είτε με laser λάμπας ή οπτικών ινών που ασχολούμαι σχεδόν 15
    χρόνια σε παραγωγές και stand alone θέσεις κ.λπ.
    Τα όσα υποστηρίζεις εσύ δεν έχουν υπόσταση και απλά προσπαθείς να "κερδίσεις" μια κουβέντα στην οποία δεν προσπαθώ να κερδίσω
    αλλά να ενημερώσω.

    Σε έχω ρωτήσει κάποια πράγματα παραπάνω, αγνοώντας τις ερωτήσεις κάποιου ενώ εκείνος σου απαντά δεν θα μπορέσουμε να συντηρήσουμε διάλογο..


    Ότι έχει δουλέψει - επενδύσει αυτός που αναφέρεσαι είναι για να τον επιλέξουμε και να του δώσουμε εργασία.
    Αν δεν σου κάνει, μην τον επιλέξεις. Πιο απλό δεν γίνεται.

    Γνωρίζω πολύ καλά τι σημαίνει βιοτέχνης στην ελλάδα και πως παίρνονται οι αποφάσεις για το στήσιμο της κάθε επιχείρησης
    από μέσα, είναι η δουλειά μου.
    Είμαι σίγουρος ότι πολύ πιθανά κάποια υπερβολή έχει κάνει ή κάποια "οικονομία" στα θεμέλια (σήμα) της επιχείρησης του.
    Αν δεν το καταλαβαίνει όταν του το εξηγείς με επιχειρήματα και εσύ δεν μπορείς να το αφαιρέσεις μόνος, πιο απλό δεν γίνεται.

    Όσον αφορά τα custom, το τι θεωρείς και τι όχι να το συζητάς πριν οτιδήποτε άλλο με όποιον απευθύνεσαι για
    να μην έχεις ρίσκο και δημιουργούνται παρεξηγήσεις.

    Δεν αφησα καμμια ερωτηση σου αναπαντηση, και αν αφησα, δεν υπηρχε προθεση.

    Τωρα στα των βιοτεχνιων στην Ελλαδα, δε με νοιαζει ιδιαιτερα να σου πω την αληθεια, ο κοσμος εχει προχωρισει και γενικα, το bespoke εχει το πλεονεκτημα της παραμετροποιησης, αλλιως παιρνεις κατι απο τη σειρα. Επισης το συγκεκριμενο μαγαζι, εχει διαλεξει ευρωπαικες τιμες, οποτε καλο ειναι να εχει και ευρωπαικη νοοτροπια. Οσο για το να παει κατι λαθος στο cnc, η στη χυτευση, ναι οκ γινεται, αλλα αν εχει παει λαθος το λογκο, τοτε εχεις πιο σοβαρα προβληματα με βεβαιοτητα. Πραγματα που οποιαδηποτε επιχειριση δηλαδη ξοδευει αρκετα χρηματα σε PA/QA για να διασφαλισει την ποιοτητα του τελικου προιοντος.

    Οποτε ναι, αν μια εταιρεια δε μπορει να πετυχει το λογκο, πιθανοτατα δεν θα μπορει να πετυχει και αλλα. Το τι ειναι custom ειναι δεδομενο, το αν καποιος θα σου παει κοντρα σε κατι οπως αυτο που περιγραφω, αυτο δειχνει πραγματα για τον επαγγελματισμο, οπου ειναι και το αντικειμενο συζητησης αυτη τη στιγμη (χωρις φυσικα να αναφερομαι στο συγκεκριμενο καταστημα αυτη τη στιγμη, αλλα γενικα). Το παραδειγμα του vtech παραπανω ηταν εξαιρετικα πετυχημενο, σαν να σου βαλει watermark ο βαφεας οταν πας για βαφη.

    Και γενικα αμα ειστε στην αλλη πλευρα (της επιχείρησης δηλαδη) εμας ως καταναλωτες μας αφηνει παγερα αδιαφορους η αποψη σας, και ο τροπος σκεψης σας (ακουγεται σκληρο, αλλα δατς δε τρουθ) και τα προβληματα μιας οποιασδηποτε επιχειρησης, αφορουν την επιχειρηση και οχι τον καταναλωτη. Ειναι κατι που στην Ελλαδα, γενικα, το συνταντας σε τρομερα μεγαλο βαθμο (ξερολες εμπορους, με θρασσος, υφος και τουπε καρδιναλιων), νομιζω ολοι μπορουν να αντιληφθουν τι εννοω.

  14. #104
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Να είμαστε ξεκάθαροι: δεν έχω ιδέα για ποιον μιλάτε. Τις σέλες μου με δερματίνη τις φτιάχνει κατάστημα στον πειραιά
    και τις δερμάτινες με κατασκευή νέας βάσης κ.λπ. φίλος μου επαγγελματίας στην Καρδίτσα.

  15. #105
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από p@nos Προβολή μηνύματος
    Δεν αφησα καμμια ερωτηση σου αναπαντηση, και αν αφησα, δεν υπηρχε προθεση.

    Τωρα στα των βιοτεχνιων στην Ελλαδα, δε με νοιαζει ιδιαιτερα να σου πω την αληθεια, ο κοσμος εχει προχωρισει και γενικα, το bespoke εχει το πλεονεκτημα της παραμετροποιησης, αλλιως παιρνεις κατι απο τη σειρα. Επισης το συγκεκριμενο μαγαζι, εχει διαλεξει ευρωπαικες τιμες, οποτε καλο ειναι να εχει και ευρωπαικη νοοτροπια. Οσο για το να παει κατι λαθος στο cnc, η στη χυτευση, ναι οκ γινεται, αλλα αν εχει παει λαθος το λογκο, τοτε εχεις πιο σοβαρα προβληματα με βεβαιοτητα. Πραγματα που οποιαδηποτε επιχειριση δηλαδη ξοδευει αρκετα χρηματα σε PA/QA για να διασφαλισει την ποιοτητα του τελικου προιοντος.

    Οποτε ναι, αν μια εταιρεια δε μπορει να πετυχει το λογκο, πιθανοτατα δεν θα μπορει να πετυχει και αλλα. Το τι ειναι custom ειναι δεδομενο, το αν καποιος θα σου παει κοντρα σε κατι οπως αυτο που περιγραφω, αυτο δειχνει πραγματα για τον επαγγελματισμο, οπου ειναι και το αντικειμενο συζητησης αυτη τη στιγμη (χωρις φυσικα να αναφερομαι στο συγκεκριμενο καταστημα αυτη τη στιγμη, αλλα γενικα). Το παραδειγμα του vtech παραπανω ηταν εξαιρετικα πετυχημενο, σαν να σου βαλει watermark ο βαφεας οταν πας για βαφη.

    Και γενικα αμα ειστε στην αλλη πλευρα (της επιχείρησης δηλαδη) εμας ως καταναλωτες μας αφηνει παγερα αδιαφορους η αποψη σας, και ο τροπος σκεψης σας (ακουγεται σκληρο, αλλα δατς δε τρουθ) και τα προβληματα μιας οποιασδηποτε επιχειρησης, αφορουν την επιχειρηση και οχι τον καταναλωτη. Ειναι κατι που στην Ελλαδα, γενικα, το συνταντας σε τρομερα μεγαλο βαθμο (ξερολες εμπορους, με θρασσος, υφος και τουπε καρδιναλιων), νομιζω ολοι μπορουν να αντιληφθουν τι εννοω.

    Mετά από όσα γράφω πιστεύεις ότι είμαι κάποιας πλευράς;
    Όχι Πάνο. Είμαι της λογικής, της αρτιότητας, του αυτοσεβασμού, του δικαίου κ.λπ.

    Η "ευρωπαϊκή" νοοτροπία δεν παραδίδει τα έργα της ανυπόγραφα και χωρίς εγγύηση.
    Αυτό σε ρώτησα πρίν, αν ξέρεις οποιονδήποτε κατα παραγγελία που παραδίδει αποποιούμενος το δικαίωμα του στο έργο του, χωρίς να το εγγυάται.

    Το λογότυπο στο μεγαλύτερο μέρος των προϊόντων είναι απο τα τελευταία που προστίθενται στο κομμάτι και λίγα, συνήθως generic, το φέρουν
    απο αρχικά στάδια όπως πχ τα χυτοπρεσαριστά εργαλεία, τα πλαστικά παραγωγής κ.λπ.

    Μετά από εμπειρία εκατοντάδων προϊόντων, πολύ διαφορετικών ειδών, μπορώ να σου μεταφέρω με ασφάλεια πως το μεγαλύτερο
    μέρος των λογότυπων είναι ανάθεση σε εξωτερικό τμήμα και υφίσταται έτοιμο ελεγμένο να περιμένει το προϊόν που περνά τον (ημι)τελικό
    έλεγχο για να εφαρμοστεί.

    Μιας που με βάζεις σε κάποια πλευρά, σου λέω και εγώ ότι η χαμηλή παιδεία, οι εμμονές, ο εγωϊσμός κ.λπ. του κοινού είναι το τελευταίο
    πράγμα που ενδιαφέρει με την έννοια του αν θα "πουλήσει". Ίσα ίσα αυτά τα χαρακτηριστικά είναι που μας κάνουν υποχείρια και μας οδηγούν σε
    αγορές που δεν θα κάναμε αν το ψάχναμε.

    Μην μπερδεύεις τους "εμπόρους" με τους κατασκευαστές, ειδικά με τους κατά παραγγελία κατασκευαστές ή τους κατασκευαστές μικρών παραγωγών κ.λπ.
    Οι καταναλωτές είναι σε ανεξέλεγκτους αριθμούς, τα αντικείμενα σε παραγωγή είναι τουλάχιστον μετρημένα αν όχι μοναδικά.

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 2345678 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Eπιτελους με αυτην την σελα!!!!!!!
    από AFRO1969 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2004, 10:43
  2. Σελα Τόνυ Μπάτζιο???
    από solman στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2004, 14:18
  3. καινούργια σέλα?????
    από monstermind στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 09:32
  4. Σελα σε καινουργια 1000αρια
    από anco στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 17:51
  5. Κανείς να του βαρύνω τη σέλα;
    από Alkis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF