Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678
Προβολή αποτελεσμάτων 106 έως 117 από 117

Θέμα: ΣΚΙΣΜΕΝΗ ΣΕΛΑ

  1. #106
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Ρε doctor, επιμενεις στο θεμα της εγγυησης, και εξισωνεις την υπαρξη εγγυησης με την αναγραφη της φιρμας πανω στο προιον, το οποιο πραγματικα, αδυνατω να καταλαβω. Τι σχεση εχει το ενα με το αλλο?

    Το αν το προιον θα εχει εγγυηση, εξαρταται απο τα εγγραφα που θα σου δωσει ο κατασκευαστης, απο τις τοπικες νομοθεσιες, απο διαφορα μετρα ασφαλειας που θα εχει ο ιδιος τοποθετησει για να διασφαλίσει οτι δεν εχει επεμβει καποιος μη εγκεκριμενος στο προιον η οτι εγινε μη ορθη χρηση του προιοντος (βλ. ταινιες void της εγγυησης, αυτοκολλητα υδατοστεγαντητας, θερμοκρασιας κλπ). Πως εχει σχεση με την εγγυηση και τη διασφαλιση της ποιοτητας του προϊόντος με το αμα θα μου κοτσαρει ο αλλος τη σταμπα του πανω?

    Εκτος αν λες κατι αλλο, και καταλαβαινω εγω τα δικα μου.

  2. #107
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    Στο ανέφερα και προηγουμένως, δεν έχει να κάνει με την εγγύηση όπως οι συσκευές, είναι ένα ελάχιστο δημιούργημα
    σε σχέση με συσκευή από ένα "τοπικό" κατάστημα που επενδύει στο όνομα του.
    Το ότι το υπογράφει είναι η παθητική (χωρίς την εμπλοκή σου) ανάληψη της ευθύνης των επιλογών και των εργασιών που έχει κάνει.

    Το αν θα σε καλύψει σε περίπτωση που έχει γίνει κάποιο λάθος είναι διαφορετικό και αν δεν κάνω λάθος επιβάλλεται πλέον απο την EU.

    Να σου δώσω ένα παράδειγμα:
    Έστω ότι εργαζόμαστε στον ίδιο δρόμο, δεν έχουμε πετύχει ο ένας τον άλλο.
    Φτιάχνεις την σέλα σου, το βλέπω εγώ που πετάχτηκα κάπου.

    α) Βλέπω μια αισχρή ταμπελοποίηση ραφτή πάνω της και λέω τι χάλιας είναι αυτός ο μάστορας τον χαντάκωσε τον άνθρωπο.
    θα τον επιλέξω; Θα τον προτείνω; προφανώς όχι.

    β) Βλέπω ένα σκατουλάκι 7mmx14mm πιασμένο στην ραφή, δεν δίνω σημασία, χαζεύω την σέλα.
    β1)Μετά τις διακοπές βλέπω την σέλα σου σε άθλια κατάσταση, ωπ! ποιος είναι αυτός; ο ταδε.
    θα τον επιλέξω; Θα τον προτείνω; προφανώς όχι και αν με ρωτήσει κανείς θα του μεταφέρω ότι είδα.

    β2) Έχω βαρεθεί να την βλέπω σαν καινούρια, βλέπω ότι την μοτο σου κοντεύεις να την λιώσεις.
    θα τον επιλέξω; Θα τον προτείνω; πολύ πιθανά..

    Καταλαβαίνεις το πνεύμα.

  3. #108
    balls of steel Το avatar του/της p@nos
    Εγγραφή
    04/09/2007
    Μηνύματα
    5.809
    Καταλαβαινω τι λες, ομως αυτο αποτελει διαφημιση, σε κατι που ειναι πληρωμενο και οχι χορηγια. Αν σου ελεγε οτι με το brand επανω εχεις εκπτωση καποιο ποσο, θα το δεχομουν, αλλα τωρα μιλαμε οτι εισαι κινητη διαφημιση της πιο ακριβης σελας της Αθηνας. Αντιστοιχες τεχνικες διαφημισης με εκπτωσεις, προωθητικες ενεργειες κανουν πολλοι, αλλα ειναι παντα επιλογη του ιδιοκτητη και οχι του καταστηματος. Η σελα ειναι δικη σου, δεν ειναι leasing και τα λογοτυπα δεν εχουν καμμια.δουλεια αν ο ιδιοκτητης δεν ειναι συμφωνος με αυτο.

  4. #109
    custom freak Το avatar του/της doctor_john
    Εγγραφή
    06/08/2019
    Μηνύματα
    4.118
    τι να σου πώ Πάνο, αν θεωρείς διαφήμιση το tab που έχουν τα jeans, συζήτησε το πρίν σου πει τιμή

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	64a658f068074f7e56f35cb1dfd6b727.jpg 
Προβολές:	255 
Μέγεθος:	90,3 KB 
ID:	428630

    εγώ γνωρίστηκα με τους ανθρώπους που λέω στο παράδειγμα με τις εξατμίσεις, το ξέρω ότι αν το ζητήσω
    θα μου πούν πάρε τις χωρίς λογότυπα αλλά δεν μπορώ να τους εκβιάσω άσχετα του ότι δεν φταίω για τις επιλογές
    τους και έτσι κρατιέμαι μακριά

  5. #110
    Δόκτωρ μαζί σου μέχρι ένα σημείο.

    Η levis κ η κάθε εταιρεία κατασκευάζει το τζιν, αυτό που σχεδιάζεις κ κατασκευάζεις
    Δεν υπήρχε πριν
    Το έφτιαξε από το μηδέν

    Δεν το πήγε για μεταποίηση κ κότσαρε ένα ταμπελακι επάνω

    Το ότι έβαλε καινούργιο αφρό, πάνω στον παλιό αφρο και ίσως έβαλε η όχι δύο κομμάτια τζελ από πάνω
    απέχει πολύ από το καταευαστικο.

    Δεν φτιάχνει δικό του πάτωμα σελας, με δικό του αφρό από το μηδέν,
    την αρχή, από το τίποτα και πάω και το αγοράζω

    Αλλιώς η ραφτρα που μου διόρθωσε το κουστούμι μου κ δύο παντελόνια να βάλει το ταμπελακι της επάνω κ να κυκλοφορώ έτσι

    Αλλιώς συμφωνούμε ότι διαφωνούμε κ όλα καλά

  6. #111
    Minimalist Το avatar του/της STF
    Εγγραφή
    30/01/2014
    Μηνύματα
    1.705
    Εγώ το βλέπω τελείως διαφορετικά το θέμα που συζητάτε. Εργασίες που είναι μεταποιητικές -όπως είναι οι σέλες που αλλάζουν σχήμα ή ακόμη και τα νέα καλύμματα- "οφείλουν" να έχουν ταμπέλα. Το γεγονός και μόνο ότι πας εκεί είναι αποτέλεσμα της δουλειάς του. Μια διακριτική ετικέτα για μένα είναι υποχρεωτική και όσο και αν το προσπερνάτε ως αστείο πράγμα... όντως προστατεύει και εμένα και αυτόν. Και... όσο τον διαφημίζει άλλο τόσο τον δυσφημίζει αν η δουλειά είναι "πατάτα".
    Αν η "διαφήμιση" του ήταν κέντημα ραμμένο πάνω στη δερματίνη της σέλας μου με μεγάλα γράμματα (όπως αυτό των εργοστασίων των μοτοσυκλετών) θα συζητούσαμε σε άλλη βάση. Αλλά μια ετικέτα θα έπρεπε να είναι υποχρεωτική από όλους για πολλούς λόγους.

    Και επειδή μάλλον θα μοιάζει ότι τον υπερασπίζομαι, να πω πως προσωπικά όχι μόνο δεν έχω φτιάξει εκεί σέλα αλλά όταν πήγα και συζήτησα μαζί τους θεώρησα πως ζητάνε πολλά για τη δουλειά που προσφέρουν για τη δική μου μηχανή. Για άλλη μηχανή που έχω δει δουλειά μου άρεσε και θα τα έδινα. Δε σημαίνει ότι μπορούν να κάνουν τα πάντα καλά αλλά ίσως κάποια πράγματα τα κάνουν καλά. Οπότε κάπου εκεί αρχίζουν και τελειώνουν οι επιλογές μου και ο τρόπος με τις οποίες το διαχειρίζομαι.

  7. #112
    Αυτό ήταν κάτι που ξέχασα να το γράψω

    Παλιά, αν θυμάμαι καλά, έβαζε ένα μικρό υφασμάτινο ταμπελακι πάνω στο γαζί της σέλας, που ήταν οκ,
    Επίσης κ το ραφτό του σήμα είναι αρκετά διακριτικό κ δείχνει πολύ πιο ποιοτικό από το λαστιχενιο μπάλωμα που βάζει συνήθως.

  8. #113
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.228
    Συνήθως όταν βλέπω όνομα μάστορα πάνω σε όχημα δε μου αρέσει (Τόνη Μπάτζιο, I'm looking at you...), αλλά τα όρια είναι κάπως ρευστά με καλύτερο παράδειγμα, πιστεύω, το παρακάτω:
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από V-TEC Προβολή μηνύματος
    Δηλαδή θα ζητήσω στον βαφεα να μου βάψει το μηχανάκι στο χρώμα που θέλω εγω κ θα μου βάλει ταμπελάκι η κάποιο watermark γιατί είναι ο μαμαω των βαφιαδων;
    Αν το πάω στο Mitsaras Paint ή το Ιρίδιο (τυχαίο παράδειγμα, δεν κρίνω ποιότητα εργασίας) και βάλει όνομα δε θα μου αρέσει, αν το πάω στον Troy Lee θα πω και ευχαριστώ.


    Γενικά το πρόβλημα προκύπτει όταν μάστορας και πελάτης έχουν διαφορετικές απόψεις αναφορικά με το πόσο γαμάτος και φίρμα είναι ο πρώτος, ώστε να μπορείς να μοστράρεις το όνομα για φιγούρα.



    On a side note: Το κωλοσήμα που έχω αντιπαθήσει περισσότερο απ'όλα δεν είναι μάστορα, αλλά του Σαρακάκη. Μια χρωμιωμένη γκουμούτσα σε ΚΑΘΕ. ΓΑΜΗΜΕΝΟ. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
    Τελευταία τροποποίηση από Acacius; 07/06/2021 στις 01:18.

  9. #114
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος

    On a side note: Το κωλοσήμα που έχω αντιπαθήσει περισσότερο απ'όλα δεν είναι μάστορα, αλλά του Σαρακάκη. Μια χρωμιωμένη γκουμούτσα σε ΚΑΘΕ. ΓΑΜΗΜΕΝΟ. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
    Βγαίνει εύκολα.

  10. #115
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    On a side note: Το κωλοσήμα που έχω αντιπαθήσει περισσότερο απ'όλα δεν είναι μάστορα, αλλά του Σαρακάκη. Μια χρωμιωμένη γκουμούτσα σε ΚΑΘΕ. ΓΑΜΗΜΕΝΟ. ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ.
    Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν είχα πάρει το Honda το αυτοκίνητο, ξεκόλλησα το πλαστικό σηματάκι πριν προλάβει να πολυμεριστεί η κόλλα

    Το μηχανάκι μου λοιπόν έχει ένα μικρό σχισιματάκι, ούτε ένα εκατοστό.
    Ναι, μπορώ να αλλάξω όλο το κάλυμμα, αλλά επειδή είναι σε καλή κατάσταση όλη η υπόλοιπη (και το αφρώδες) έλεγα μήπως
    γίνεται επισκευή.
    Κάπου μου είπανε για ένα υγρό που χύνουνε και καλύπτει τέτοια ψιλά, ξέρετε κάτι εσείς;

  11. #116
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της telegonos
    Εγγραφή
    18/03/2015
    Μηνύματα
    2.741
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από nikos_abel Προβολή μηνύματος
    Το πρώτο πράγμα που έκανα όταν είχα πάρει το Honda το αυτοκίνητο, ξεκόλλησα το πλαστικό σηματάκι πριν προλάβει να αποπολυμεριστεί η κόλλα
    Όχι ότι η κόλλα είναι πολυμερές πλαστικό και αποπολυμεριζεται, αλλά την λες που την λες την παρόλα, πες αυτή που εννοείς τουλάχιστον

    Τελευταία τροποποίηση από telegonos; 14/07/2021 στις 18:18.
    Έχω ζάλη, ζάλη στο κεφάλι, έχω ζούρλα στο μυαλό,
    παίζουν βιφόρια και αρβιεφίδια, γραναζιωτικό σκοπό

  12. #117
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από telegonos Προβολή μηνύματος
    Όχι ότι η κόλλα είναι πολυμερές πλαστικό και αποπολυμεριζεται, αλλά την λες που την λες την παρόλα, πες αυτή που εννοείς τουλάχιστον


    …πριν στεγνώσει η κόλλα…

    Ρε για τη σέλα έχεις να πεις κάτι;

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτοΠρώτο ... 345678

Παρόμοια θέματα

  1. Eπιτελους με αυτην την σελα!!!!!!!
    από AFRO1969 στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο μήνυμα: 01/11/2004, 10:43
  2. Σελα Τόνυ Μπάτζιο???
    από solman στο forum Honda Africa
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο μήνυμα: 12/10/2004, 14:18
  3. καινούργια σέλα?????
    από monstermind στο forum Ανταλλακτικά, βελτιώσεις & aftermarket
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 04/06/2004, 09:32
  4. Σελα σε καινουργια 1000αρια
    από anco στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο μήνυμα: 26/04/2004, 17:51
  5. Κανείς να του βαρύνω τη σέλα;
    από Alkis στο forum Συναντήσεις & βόλτες
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο μήνυμα: 23/04/2004, 10:03

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF