Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 41

Θέμα: Βοηθεια για αγορα υπολογιστη

  1. #1
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480

    Βοηθεια για αγορα υπολογιστη

    Αφου λοιπον μετα απο 5 και χρονια το ηρωικο hp εφτασε στο τελος του, ψαχνω την καλυτερη (μακροχρονια οσο το δυνατον) λυση. Το pavillion που ειχα δεν το εβγαλα σχεδον ποτε απτο καλωδιο, οποτε νομιζω οδηγουμαι προς την αγορα desktop (αποδοση, μακροζωια, τιμη).

    Ειμαι λοιπον αναμεσα στις ακολουθες επιλογες

    1) http://www.mediamarkt.nl/mcs/product...36,180367.html 1150 συνολο

    2) http://www.mediamarkt.nl/mcs/product...34,187093.html + πληκτρολογιο κτλ παει γυρω στα 850 συνολο

    και απο κει και περα παμε στις ακολουθες εναλλακτικες δλδ κανονικο pc ξεκινωντας απο κατι τετοιο

    3) http://www.mycom.nl/Product/Computer...--D525/1361675 κοντα 600

    και φτανοντας καπου εδω

    4) http://www.mediamarkt.nl/mcs/product...34,290731.html κοντα 1050

    5) http://www.mycom.nl/Product/Computer...i32120/1234770 700 συνολο


    Η λογικη ειναι να παρω κατι μεχρι 1200 ευρω και να το κρατησω (οσο το δυνατον) οπως το hp. Ασχολουμαι αρκετα με photoshop, παιζω που και που κανα παιχνιδακι, αλλα η λογικη ειναι να μπορει να αντεξει σε αποδοση οπως το hp σε βαθος χρονου.

    Το θεμα μου με το apple ειναι πως δεν ξερω ποσο δυσκολο θα ειναι να συνηθισω αλλο λειτουργικο, ποσο ευκολο ειναι να βαλω windows office κτλ, και αν οντως εχουν μακροζωια, λιγοτερους ιους και αποδοση οπως λενε.

    Παρακαλω τα φωτα σας, παρατηρησεις δεκτες, συμβουλες ακομη περισσοτερο

    (να πω τελος οτι μεσω e-bay δε βρηκα κατι φθηνοτερο)

    Ευχαριστω

  2. #2
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    used?

    Με Μακ τα παιχνιδια τα ξεχνας, αλλα απο το 600 πως το εφτασες στα 1150??

  3. #3
    Γιατί να πας σε κάτι επώνυμο και να μην κάνεις ένα custom;Σου έκανα για παράδειγμα ένα αρκετά δυνατό pc που θα σε καλύψει σε πρώτη φάση στα πάντα και θα είναι σίγουρα αξιόλογο για τα επόμενα 4-5 χρόνια

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	configuration.jpg 
Προβολές:	274 
Μέγεθος:	67,4 KB 
ID:	269219
    Fortis Fortuna Adiuvat

  4. #4
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    used?

    Με Μακ τα παιχνιδια τα ξεχνας, αλλα απο το 600 πως το εφτασες στα 1150??
    Τα ξεχναω λογω αποδοσης?

    τα 600 ειναι η λογικη οτι παιρνω κατι για 2 χρονια γιατι δεν εχει νοημα για παραπανω


  5. #5
    Ογκόλιθος Το avatar του/της Sapadak
    Super Moderator
    Εγγραφή
    13/07/2005
    Μηνύματα
    4.035
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 700_Thespieis Προβολή μηνύματος
    Τα ξεχναω λογω αποδοσης?

    τα 600 ειναι η λογικη οτι παιρνω κατι για 2 χρονια γιατι δεν εχει νοημα για παραπανω


    Αν δεν εχει αλλαξει κατι τα μακ δεν εχει παιχνιδια για μακ αυτο εννοω

    Πριν για το χρημα αναφερομουν εδω

    http://www.mediamarkt.nl/mcs/product...36,180367.html 1150 συνολο

    Στο λινκ γραφει 600, εσυ πως εφτασες στα 1150?

    Επισης κατι για τα μακ.
    Να ξερεις οτι μερικα πραγματα δε θα μπορεις να τα κανεις (πχ το garmin μου δε μπορω να κανω update μεσω του μακ)(παω σε ενα φιλο και κανω τη δουλεια μου)
    Αν δε σε χαλανε τετοια μικροπραγματα go4it

  6. #6
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Sapadak Προβολή μηνύματος
    Αν δεν εχει αλλαξει κατι τα μακ δεν εχει παιχνιδια για μακ αυτο εννοω

    Πριν για το χρημα αναφερομουν εδω

    http://www.mediamarkt.nl/mcs/product...36,180367.html 1150 συνολο

    Στο λινκ γραφει 600, εσυ πως εφτασες στα 1150?

    Επισης κατι για τα μακ.
    Να ξερεις οτι μερικα πραγματα δε θα μπορεις να τα κανεις (πχ το garmin μου δε μπορω να κανω update μεσω του μακ)(παω σε ενα φιλο και κανω τη δουλεια μου)
    Αν δε σε χαλανε τετοια μικροπραγματα go4it
    To link ειναι το ιδιο με αυτο http://www.mycom.nl/Product/Computer...Ghz-QC/1167382

    θα ψαξω αυτο που λες για τα παιχνιδια. Τα μικροπραγματα δε με χαλανε, μπορει να εχω BMW αλλα γενικα ειμαι της λογικης του japan σε ολα. 8ελω κατι που με αρκετες πιθανοτητες να αντεξει και να μη μου σπαει τα ουμπαλα καθε 3 και λιγο.


  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από project.breeze Προβολή μηνύματος
    Γιατί να πας σε κάτι επώνυμο και να μην κάνεις ένα custom;Σου έκανα για παράδειγμα ένα αρκετά δυνατό pc που θα σε καλύψει σε πρώτη φάση στα πάντα και θα είναι σίγουρα αξιόλογο για τα επόμενα 4-5 χρόνια
    project καλησπερα,

    πολλη καλη η επιλογη σου ομολογω, αλλα 1ον) μενω Ολλανδια (ωστοσο θα κοιταξω αν παιζει και εδω κατι τετοιο, 2ον) εχω μετανιωσει καποιες παλιες φορες με συναρμολογησεις οταν αυτες καταληγανε σε missfunctions επειδη απλα δεν κολλαγανε μητρικη με λοιπα.

    σευχαριστω

    (αν εχεις κπ σχολια για τον μακ ευπρροσδεκτα)

  8. #8
    analoga tin xrisi pou theleis na tou kaneis file....agorazeis super pc me 450 euroulakia to poly
    ksanalew,,,,exartatai tin xrisi pou theleis....ti ennoeis kapoia paixnidakia....kai poso xontra photoshop paizeis
    auta

  9. #9
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από kalgeorge Προβολή μηνύματος
    analoga tin xrisi pou theleis na tou kaneis file....agorazeis super pc me 450 euroulakia to poly
    ksanalew,,,,exartatai tin xrisi pou theleis....ti ennoeis kapoia paixnidakia....kai poso xontra photoshop paizeis
    auta
    Γιωργο, οπως προειπα, βασικο ειναι να μπορει να αποδιδει και σε 3-4 χρονια. Τωρα αν δεν μπορει να τρεξει καλα το Total war του 2016 δεν με πολυνοιαζει. Με photoshop και snagit ασχολουμαι και μαρεσει να βλεπω NFL σε καλη αναλυση.

    Το pc για μενα ειναι τα παντα, oχι μονο pc αλλα και τηλεοραση, chat, τηλεφωνο, φωτογραφια(photoshop κτλ). Γιαυτο δινω εμφαση στην καλη αποδοση και αντοχη.

  10. #10
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από 700_Thespieis Προβολή μηνύματος
    Γιωργο, οπως προειπα, βασικο ειναι να μπορει να αποδιδει και σε 3-4 χρονια.
    Με βάση τη χρήση που έγραψες πως θα του κάνεις, αυτό μπορείς άνετα να το πετύχεις με μηχάνημα των 600Ε-650Ε. Δώσε έμφαση σε τροφοδοτικό, δίσκο (ή δίσκους σε RAID-1) και μητρική.

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Με βάση τη χρήση που έγραψες πως θα του κάνεις, αυτό μπορείς άνετα να το πετύχεις με μηχάνημα των 600Ε-650Ε. Δώσε έμφαση σε τροφοδοτικό, δίσκο (ή δίσκους σε RAID-1) και μητρική.
    το 5 δλδ σου φαινεται καλη επιλογη?

  12. #12
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Το 5 μου φαίνεται πολύ εξωτικό, ό,τι πάθει θα χρειαστείς επίσημο σέρβις, πιθανότατα. Όταν γράφω 600-650, εννοώ να επιλέξεις ένα-ένα τα συστατικά και να το φτιάξεις όπως το θες και το χρειάζεσαι. Και μέσα στο κονδύλι δεν περιλαμβάνω την οθόνη (αν και θα μπορούσε κι αυτή να στριμωχτεί μέσα).

  13. #13
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της 700_Thespieis
    Εγγραφή
    15/04/2007
    Μηνύματα
    480
    οκ σε πιασα. Με μια οθονη παρολαυτα (ακομα κιαν γινεται αυτη η μιξη που αναφερθηκε και ο project) φτανουμε περιπου στα 900. Αρα για σενα ο IMac δεν αξιζει τα +250.

  14. #14
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Όταν μιλάς για μετάβαση από Windows σε Mac το ζήτημα των χρημάτων παραμερίζεται γιατί προέχει ένα, σχεδόν, φιλοσοφικό ζήτημα. Τα δύο μηχανήματα διαφέρουν πάρα πολύ σε σημεία σημαντικώτερα από το οικονομικό. Αν δεν το γνωρίζεις θα πρέπει να το ψάξεις πολύ, ειδικά αφού ψάχνεις για υπολογιστή μακράς πνοής.

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της mixalakis
    Εγγραφή
    29/08/2007
    Μηνύματα
    391
    Μην ξεχνάς ότι στα Mac μπορείς να βάλεις κανονικά και windows και να κάνεις ότι θες!!!
    Ιούς δεν έχουν τα Mac!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίοΤελευταίο

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF