Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 11 από 11

Θέμα: ηλεκτρολογικο προβλημα σε crypton x 135

  1. #1
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2012
    Μηνύματα
    2

    ηλεκτρολογικο προβλημα σε crypton x 135

    εδω και καιρο εχω ενα θεμα με το crypton x 135.. πριν αρκετο καιρο στο μηχανακι μου αναψε η λαμπα μηχανης και το μηχανακι δεν ειχε καθολου ρευμα για μιζα ουτε για κορνα οσο περισσοτερο εδινα γκαζι το λαμπακι εσβηνε.. αλλαξα καινουρια μπαταρια.. την καινουρια μπαταρια την εστειλε εκτος μεσα σε 1 μηνα και παλι το ιδιο προβλημα μου εμφανισε λαμπα στο κοντερ της μηχανης και οσο περισσοτερο εδινες γκαζι εσβηνε.. στα χαμηλα και στο ρελαντι εμφανιζε παλι λαμπακι και για να σβησει επρεπε να δωσεις γκαζι.. βαζω παλι καινουρια μπαταρια και παλι μεσα σε ιδιο χρονικο διαστημα εγινε το ιδιο πραγμα.. μετα απο αρκετη χρηση με το μηχανακι και στις ψηλες στροφες το μηχανακι ειχε μπαταρια και επαιρνε και με μιζα εως 2 φορες.. μετα παλι επεφτε η μπαταρια.. πηγα σε ηλεκτρολογο μου λεει ειναι τα πηνια.. αλλαζουμε πηνια και στην αρχη ολα ενταξει και παλι η λαμπα να αναβει και ακριβως το ιδιο προβλημα.. μερικες φορες το εμφανιζει και δεν εχει ρευμα το μηχανακι και μερικες φορες εχει και δεν το βγαζει καθολου ουτε στα χαμηλα.. μου ειπε οτι μπορει να ηταν η μπαταρια να ηθελε καινουρια.. πηγα στο μαγαζι μετρησαμε την καινουρια μπαταρια και εβγαζε στο 13,5 την βαλαμε πανω να δουμε και εβγαζε 13 και μετα δωσαμε γκαζι και εφτασε μεχρι το 13,7.. την αφησαμε πανω και μετα απο 5 λεπτα η μπαταρια επεσε στο 12.5 και με γκαζι εφτανε μεχρι 13,4.. αρα η μπαταρια δεν ητανε το προβλημ.. μετρησαμε και τους ακροδεκτες που κουμπωνουν στην μπαταρια και το πολυμετρο εδειξε 14.. καμια συμβουλη;

  2. #2
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Εξουσιοδοτημένο, σύνδεση με το καταγραφικό - διαγνωστικό.

    Θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  3. #3
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    04/10/2012
    Μηνύματα
    2
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εξουσιοδοτημένο, σύνδεση με το καταγραφικό - διαγνωστικό.

    Θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

    πηγα και ολοι με το πολυμετρο κοιταγανε.. οποιος εχει ηλεκτρολογικες γνωσεις ας απαντησει

  4. #4
    Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ Το avatar του/της Anty12
    Εγγραφή
    04/09/2006
    Μηνύματα
    2.210
    Όταν λες ότι άλλαξες πηνία τι εννοείς ακριβώς....???
    Το πηνίο του μπουζί ή τα πηνία της γεννήτριας...???
    Την καλωδίωση για τίποτε φθορές-κακές επαφές την τσεκάρατε....??
    Ο ανορθωτής είναι εντάξει ??? μπορεί εν κενώ να βγάζει 14 V άλλα όταν τον συνδέσεις στο κύκλωμα (πάρει τα ηλεκτρικά φορτία του μηχανακΙου δηλαδή) να βουτάει στα 11-12 V.....
    Στων χιλιομέτρων την ερημιά....
    ..... και στη σιωπή των χρονομέτρων

  5. #5
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/10/2009
    Μηνύματα
    17

    Τελικά τι ήτανε;

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Method4 Προβολή μηνύματος
    εδω και καιρο εχω ενα θεμα με το crypton x 135.. πριν αρκετο καιρο στο μηχανακι μου αναψε η λαμπα μηχανης και το μηχανακι δεν ειχε καθολου ρευμα για μιζα ουτε για κορνα οσο περισσοτερο εδινα γκαζι το λαμπακι εσβηνε.. αλλαξα καινουρια μπαταρια.. την καινουρια μπαταρια την εστειλε εκτος μεσα σε 1 μηνα και παλι το ιδιο προβλημα μου εμφανισε λαμπα στο κοντερ της μηχανης και οσο περισσοτερο εδινες γκαζι εσβηνε.. στα χαμηλα και στο ρελαντι εμφανιζε παλι λαμπακι και για να σβησει επρεπε να δωσεις γκαζι.. βαζω παλι καινουρια μπαταρια και παλι μεσα σε ιδιο χρονικο διαστημα εγινε το ιδιο πραγμα.. μετα απο αρκετη χρηση με το μηχανακι και στις ψηλες στροφες το μηχανακι ειχε μπαταρια και επαιρνε και με μιζα εως 2 φορες.. μετα παλι επεφτε η μπαταρια.. πηγα σε ηλεκτρολογο μου λεει ειναι τα πηνια.. αλλαζουμε πηνια και στην αρχη ολα ενταξει και παλι η λαμπα να αναβει και ακριβως το ιδιο προβλημα.. μερικες φορες το εμφανιζει και δεν εχει ρευμα το μηχανακι και μερικες φορες εχει και δεν το βγαζει καθολου ουτε στα χαμηλα.. μου ειπε οτι μπορει να ηταν η μπαταρια να ηθελε καινουρια.. πηγα στο μαγαζι μετρησαμε την καινουρια μπαταρια και εβγαζε στο 13,5 την βαλαμε πανω να δουμε και εβγαζε 13 και μετα δωσαμε γκαζι και εφτασε μεχρι το 13,7.. την αφησαμε πανω και μετα απο 5 λεπτα η μπαταρια επεσε στο 12.5 και με γκαζι εφτανε μεχρι 13,4.. αρα η μπαταρια δεν ητανε το προβλημ.. μετρησαμε και τους ακροδεκτες που κουμπωνουν στην μπαταρια και το πολυμετρο εδειξε 14.. καμια συμβουλη;
    τελικά τι έφταιγε; Λύθηκε το πρόβλημα;

  6. #6
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aknaxos Προβολή μηνύματος
    τελικά τι έφταιγε; Λύθηκε το πρόβλημα;
    Δεδομένου ότι ο παλίκαρος με το πρόβλημα ήταν αλεξιπτωτιστής στο φόρουμ (εγγραφή 04/10/2012, τελευταία σύνδεση 04/10/2012), δε νομίζω ότι θα λάβεις απάντηση.

  7. #7
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Acacius Προβολή μηνύματος
    Δεδομένου ότι ο παλίκαρος με το πρόβλημα ήταν αλεξιπτωτιστής στο φόρουμ (εγγραφή 04/10/2012, τελευταία σύνδεση 04/10/2012), δε νομίζω ότι θα λάβεις απάντηση.
    Ενώ ο από πάνω με 9 μηνύματα σε 11 χρόνια κομάντο, ας πούμε;
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  8. #8
    Τι αρώτηξε; Το avatar του/της Acacius
    Εγγραφή
    21/01/2009
    Μηνύματα
    2.230
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ενώ ο από πάνω με 9 μηνύματα σε 11 χρόνια κομάντο, ας πούμε;
    Νταξ, αλεξιπτωτιστής ο ένας, κομάντο ο άλλος, μένει να βρούμε έναν ΟΥΚά και καλύψαμε τα στοιχεία

  9. #9
    Νέο μέλος
    Εγγραφή
    15/10/2009
    Μηνύματα
    17

    Δεν πάει ετσι

    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bowleno Προβολή μηνύματος
    Ενώ ο από πάνω με 9 μηνύματα σε 11 χρόνια κομάντο, ας πούμε;
    Το να γράφεις είναι προτέρημα. Εγώ δεν το έχω. Αλλά έχω διαβάσει σχεδον τα πάντα εδώ μέσα για τα τεχνικά θέματα. Τέλος πάντων. Ναμαστε καλά

  10. #10
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    29/12/2009
    Μηνύματα
    6.166
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aknaxos Προβολή μηνύματος
    Το να γράφεις είναι προτέρημα. Εγώ δεν το έχω. Αλλά έχω διαβάσει σχεδον τα πάντα εδώ μέσα για τα τεχνικά θέματα. Τέλος πάντων. Ναμαστε καλά
    Έννοια του φόρουμ είναι μας βοηθάνε και βοηθάμε (όταν ξέρουμε και μπορούμε....) Και που και που πετάμε και κανένα καλαμπούρι. Έτσι το κρατάμε και μας κρατάει ζωντανούς....
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  11. #11
    It seems to me that Το avatar του/της OldMan
    Moderator
    Εγγραφή
    24/11/2004
    Μηνύματα
    17.659
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από aknaxos Προβολή μηνύματος
    Το να γράφεις είναι προτέρημα. Εγώ δεν το έχω. Αλλά έχω διαβάσει σχεδον τα πάντα εδώ μέσα για τα τεχνικά θέματα. Τέλος πάντων. Ναμαστε καλά
    ΡΕ μη τσιτωνεις με την μια..!!!
    (με την τριχιά ορθια ειστε ρε γμτ την καραντινα μου..)

    Ο τζερτζελες γινεται για τα 11 χρονια μεταχρονολογηση ..
    Όμορφα παιδιά, η περιπέτεια πέθανε...

Παρόμοια θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Bmw F650
    από tasos21 στο forum BMW
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο μήνυμα: 20/10/2014, 13:56
  2. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ Triumph
    από lord_dimos76 στο forum Triumph
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 22/02/2006, 15:32
  3. Βοήθεια για ηλεκτρολογικό πρόβλημα
    από t.kant στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο μήνυμα: 29/12/2005, 15:18
  4. Προβλημα σε 3 κινητηρες Cbf250.
    από oulas στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 28/09/2005, 15:56
  5. Προβλημα σε φωτα σε Duke II '02
    από Alki_Viades στο forum KTM
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο μήνυμα: 01/08/2005, 11:48

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF