Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 1 έως 15 από 18

Θέμα: Θεωρία και πράξη

  1. #1

    Θεωρία και πράξη

    Όταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με τη μοτοσυκλέτα, ξεκοκάλιζα οποιοδήποτε περιοδικό, βιβλίο κλπ που έγραφε κάτι σχετικό με την τεχνική της οδήγησης.
    Αργότερα με το διαδίκτυο, η πρόσβαση στην πληροφορία έγινε πολύ πιο εύκολη και οι πληροφορίες ερχόντουσαν με ρυθμούς καταιγιστικούς.

    Διάβαζα με τις ώρες. Ο υπολογιστής ήταν μόνιμα συνδεδεμένος στο internet, κι εγώ έψαχνα στην altavista με όρους όπως "τεχνικές οδήγησης μοτό", "γυροσκοπικό", "ξύσιμο γόνατο", "αναρτήσεις για σούπερ γρήγορα γυρολόγια"... Καταλαβαίνετε νομίζω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	internet.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	51,6 KB 
ID:	270893

    Με τόσες ημέρες, μήνες, χρόνια μελέτης, έγινα ο πλέον ειδικός. Στα πάντα όμως! (Δεν εννοώ τα αρκουδάκια).
    Όχι μόνο μπορούσα να σου ρυθμίσω τηλεφωνικώς τις αναρτήσεις σου, αλλά και τη γεωμετρία του μπροστινού συστήματος. Αν μάλιστα το μηχανάκι σου είχε ρυθμιζόμενες πλάκες, σου έφτιαχνα την καστερ και το οφσετ, τύφλα νά 'χει ο Jeremy Burgess!

    Να μην αναφερθώ στο απύθμενο βάθος των γνώσεών μου σχετικά με την οδήγηση... Ήξερα πώς να στρίψω αποτελεσματικά. Να φρενάρω. Να ξύσω γόνατο. Να επιλέγω γραμμές. Να σηκώσω το μηχανάκι στην έξοδο. Πού να κοιτάω. Πού να ΜΗΝ κοιτάω. Ήξερα τα πάντα σου λέω. (Είπαμε. Όχι τα αρκουδάκια)
    Ήμουν ο ήρωας της παρέας. Στην καφετέρια μόνο εγώ μιλούσα. Μπορώ να πω... ότι... από τη ζήλεια τους... μερικές φορές με λέγανε σπασίκλα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	spasiklaki.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	6,8 KB 
ID:	270903

    Μόνο που...
    Τις αναρτήσεις δεν κατάφερα ποτέ να τις φέρω σε μια ισορροπία. Ή θα ήταν σώβρακο ή κούτσουρο. Τα έβαλα τελικά εκεί που λέει το manual. Καλά, για κάστερ και οφσετ ούτε κουβέντα. Ανέβασα τα καλάμια 15 πόντους. Στην πρώτη στροφή τούμπα! Τα ξανάφερα πρόσωπο με την πλάκα.
    Το πιο αστείο; Ακόμα και το "γυροσκοπικό", ομολογώ πως δεν το πολυκαταφέρνω. Πού στο διάολο είπαμε ότι σπρώχνουμε;

    Στην καφετέρια δεν είμαι εκείνος που μιλάει πολύ πλέον. Για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι εκείνος που ακούνε πλέον. Οι φίλοι μου, πάνε βόλτες, κάνουν track-days, ταξίδια, και με κάθε ευκαιρία δοκιμάζουν κι εφαρμόζουν στην πράξη αυτά που εγώ ξέρω μόνο στην θεωρία.
    Δε με πειράζει που έχω χάσει την ...αίγλη μου. Δε με πειράζει που κατάλαβα ότι στην πραγματικότητα ξέρω ελάχιστα.

    Με πειράζει που δεν γνωρίζω τη μηχανή μου. Με πειράζει που δε μπορώ να την οδηγήσω όπως της αρμόζει. Με πειράζει που τελικά δεν είμαι και τόσο ασφαλής.

    Σας θυμίζουν κάτι τα παραπάνω; Σας θυμίζω εγώ κάποιον;

    Τουλάχιστον σε ότι αφορά την αγαπημένη μας ασχολία (στη μοτοσυκλέτα αναφέρομαι), αν δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε αυτά που γνωρίζουμε, τότε πολύ απλά και κυνικά, δεν τα γνωρίζουμε.

    Ρωτήστε το εαυτό σας:
    Πώς στρίβει η μοτοσυκλέτα;
    Ψάξτε για την απάντηση. Φιλτράρεται τις διαφορετικές πηγές.
    Βγείτε έξω και στρίψτε.
    Κατανοήστε!

    Πώς φρενάρει;
    Ρωτήστε. Διαβάστε.
    Βγείτε έξω και φρενάρετε.
    Κατανοήστε!

    Προσπαθείτε να εφαρμόσετε αυτά που μαθαίνετε. Εφόσον το πετύχετε, και μόνον τότε, προχωρήστε παρακάτω.
    Think faster than you ride

  2. #2
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Έτσι...η εμπειρία (και η κατανόηση) έρχεται όταν βάζεις πρώτη,έρχονται απανωτές στραβές,και έχει τελειώσει η τύχη...
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  3. #3
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    κι όμως όλα αυτά δεν έχουν κανένα νόημα...

    Το θέμα είναι μόνο ένα, το διασκεδάζεις ?

    Πάντα θα υπάρχει ένας που είναι πιο γρήγορος, μπορεί και πολλοί, αλλά τιιιισεεεε νοιαααζεειιιιιι!!!!

  4. #4
    M.A.E.Θ.Ρ.Α.Τ. Το avatar του/της sniper
    Εγγραφή
    11/11/2002
    Μηνύματα
    15.818
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    κι όμως όλα αυτά δεν έχουν κανένα νόημα...

    Το θέμα είναι μόνο ένα, το διασκεδάζεις ?

    Πάντα θα υπάρχει ένας που είναι πιο γρήγορος, μπορεί και πολλοί, αλλά τιιιισεεεε νοιαααζεειιιιιι!!!!

    -Γεια σου Γιάννη
    -Κουκιά σπέρνω..


    Ό,τι να 'ναι...
    Αλίμονο σ’ αυτούς που δεν ξέρουν ότι δεν ξέρουν αυτά που δεν ξέρουν.

  5. #5
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Το θέμα είναι μόνο ένα, το διασκεδάζεις ?
    Όπως σε όλα τα παιχνίδια, αν κινδυνεύω να χάσω όλα μου τα κανονάκια επειδή βιάζομαι, ...όχι, δεν το διασκεδάζω.



    Πάντα θα υπάρχει ένας που είναι πιο γρήγορος, μπορεί και πολλοί, αλλά τιιιισεεεε νοιαααζεειιιιιι!!!!
    Αυτό το γνωρίζω και δε με πειράζει καθόλου. Δεν εννοούσα αυτό όμως.
    Think faster than you ride

  6. #6
    ktmikos Το avatar του/της crfouras
    Εγγραφή
    22/07/2009
    Μηνύματα
    506
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όταν πρωτοξεκίνησα να ασχολούμαι με τη μοτοσυκλέτα, ξεκοκάλιζα οποιοδήποτε περιοδικό, βιβλίο κλπ που έγραφε κάτι σχετικό με την τεχνική της οδήγησης.
    Αργότερα με το διαδίκτυο, η πρόσβαση στην πληροφορία έγινε πολύ πιο εύκολη και οι πληροφορίες ερχόντουσαν με ρυθμούς καταιγιστικούς.

    Διάβαζα με τις ώρες. Ο υπολογιστής ήταν μόνιμα συνδεδεμένος στο internet, κι εγώ έψαχνα στην altavista με όρους όπως "τεχνικές οδήγησης μοτό", "γυροσκοπικό", "ξύσιμο γόνατο", "αναρτήσεις για σούπερ γρήγορα γυρολόγια"... Καταλαβαίνετε νομίζω.

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	internet.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	51,6 KB 
ID:	270893

    Με τόσες ημέρες, μήνες, χρόνια μελέτης, έγινα ο πλέον ειδικός. Στα πάντα όμως! (Δεν εννοώ τα αρκουδάκια).
    Όχι μόνο μπορούσα να σου ρυθμίσω τηλεφωνικώς τις αναρτήσεις σου, αλλά και τη γεωμετρία του μπροστινού συστήματος. Αν μάλιστα το μηχανάκι σου είχε ρυθμιζόμενες πλάκες, σου έφτιαχνα την καστερ και το οφσετ, τύφλα νά 'χει ο Jeremy Burgess!

    Να μην αναφερθώ στο απύθμενο βάθος των γνώσεών μου σχετικά με την οδήγηση... Ήξερα πώς να στρίψω αποτελεσματικά. Να φρενάρω. Να ξύσω γόνατο. Να επιλέγω γραμμές. Να σηκώσω το μηχανάκι στην έξοδο. Πού να κοιτάω. Πού να ΜΗΝ κοιτάω. Ήξερα τα πάντα σου λέω. (Είπαμε. Όχι τα αρκουδάκια)
    Ήμουν ο ήρωας της παρέας. Στην καφετέρια μόνο εγώ μιλούσα. Μπορώ να πω... ότι... από τη ζήλεια τους... μερικές φορές με λέγανε σπασίκλα!

    Κάντε click στην εικόνα για μεγαλύτερο μέγεθος. 

Όνομα:	spasiklaki.jpg 
Προβολές:	486 
Μέγεθος:	6,8 KB 
ID:	270903

    Μόνο που...
    Τις αναρτήσεις δεν κατάφερα ποτέ να τις φέρω σε μια ισορροπία. Ή θα ήταν σώβρακο ή κούτσουρο. Τα έβαλα τελικά εκεί που λέει το manual. Καλά, για κάστερ και οφσετ ούτε κουβέντα. Ανέβασα τα καλάμια 15 πόντους. Στην πρώτη στροφή τούμπα! Τα ξανάφερα πρόσωπο με την πλάκα.
    Το πιο αστείο; Ακόμα και το "γυροσκοπικό", ομολογώ πως δεν το πολυκαταφέρνω. Πού στο διάολο είπαμε ότι σπρώχνουμε;

    Στην καφετέρια δεν είμαι εκείνος που μιλάει πολύ πλέον. Για να είμαι ειλικρινής, δεν είμαι εκείνος που ακούνε πλέον. Οι φίλοι μου, πάνε βόλτες, κάνουν track-days, ταξίδια, και με κάθε ευκαιρία δοκιμάζουν κι εφαρμόζουν στην πράξη αυτά που εγώ ξέρω μόνο στην θεωρία.
    Δε με πειράζει που έχω χάσει την ...αίγλη μου. Δε με πειράζει που κατάλαβα ότι στην πραγματικότητα ξέρω ελάχιστα.

    Με πειράζει που δεν γνωρίζω τη μηχανή μου. Με πειράζει που δε μπορώ να την οδηγήσω όπως της αρμόζει. Με πειράζει που τελικά δεν είμαι και τόσο ασφαλής.

    Σας θυμίζουν κάτι τα παραπάνω; Σας θυμίζω εγώ κάποιον;

    Τουλάχιστον σε ότι αφορά την αγαπημένη μας ασχολία (στη μοτοσυκλέτα αναφέρομαι), αν δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε αυτά που γνωρίζουμε, τότε πολύ απλά και κυνικά, δεν τα γνωρίζουμε.

    Ρωτήστε το εαυτό σας:
    Πώς στρίβει η μοτοσυκλέτα;
    Ψάξτε για την απάντηση. Φιλτράρεται τις διαφορετικές πηγές.
    Βγείτε έξω και στρίψτε.
    Κατανοήστε!

    Πώς φρενάρει;
    Ρωτήστε. Διαβάστε.
    Βγείτε έξω και φρενάρετε.
    Κατανοήστε!

    Προσπαθείτε να εφαρμόσετε αυτά που μαθαίνετε. Εφόσον το πετύχετε, και μόνον τότε, προχωρήστε παρακάτω.
    Σε νιωθω.......εχω περασει απο το σταδιο της διαρκους αναζητησης, μεσα απο περιοδικα του ειδικου τυπου, απο intern-ετικες πληροφοριες, videο......και ολα τα πιθανα μεσα, ψαχνοντας παντα το πως κ το γιατι, προσπαθωντας να δικαιολογησω την συμπεριφορα του καθε διτροχου μου που περασε απο τα χερια μου......
    Μεγαλη ομως ανακαλυψη ηρθε οταν παρακολουθησα μαθηματα.....κ εφαγα αρκετα sesion σε μεγαρα.....κ πολλα ζευγαρια λαστιχα στο χωμα, ακολουθωντας συμβουλες κ υποδειξεις απο αυτους που "ξερανε". Ετσι εχοντας παντα τα αυτια κ τα ματια ανοιχτα ο σκληρος εγραφε πληροφοριες, που στο τελος, ερχονται κ βρισκουν εφαρμογη στην πιο απλη αστικη μετακινηση μου, ταξιδια, καποιους αγωνες, αλλα κ στις πιο χαλαρες μου βολτες.
    Χρειαζεται ομως, κατεμε, χρονος, προπονηση κ σταδιακη εφαρμογη οσων διαβαζεις, ακους, μαθαινεις, ωστε να βρισκονται σε μια αρμονικη ροη μεταξυ τους ολα αυτα τα data!
    Πολλες φορες που εχω καιρο να καβαλησω....νιωθω αβολα κ ανασφαλης, μεχρι να κανω ενα reset κ να ανακαλεσω ολες αυτες τις πληροφοριες που εχει κρυμενες το μυαλο μου, ωστε να ειμαι χαλαρος κ ασφαλης.
    Θεωρω οτι η σωστη καθοδηγηση κ κατ επεκταση σχολεια, θα σου αποφερουν απαντησεις σε ολα αυτα τα ερωτηματικα που εχεις στο μυαλο σου, αλλα κ η επιπλεον προπονηση σου, σε ελεγχομενο περιβαλον (και εννοω πιστα, ειτε χωμα, ειτε ασφαλτο) θα σε κανει πολυ καλυτερο κ ασφαλη αναβατη. Αυτα απο εμενα.....ευχομαι αυτες οι αναζητησεις σου, να εχουν προβληματισει κ αλλους......
    Να εισαι καλα κ παντα ορθιος!!!
    Εκεί που τελειώνει ο δρόμος αρχίζει η περιπέτεια....

  7. #7
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της jimmis5
    Εγγραφή
    20/11/2008
    Μηνύματα
    2.116
    Εμπειρία είναι μια τσατσάρα που σου δίνει η ζωή αφού χάσεις τα μαλλιά σου
    Δεν μπορει κατι θα εχεις μαθει απο ολα αυτα σε αλλη περιπτωση παρατα το και ασχολησου με κατι αλλο
    Οι μοτοσυκλέτες δεν εχουν πια ψυχή γιατί οι άνθρωποι δεν εχουν πια ψυχή
    Είτε έχεις είτε δεν έχεις αν δεν σε τρέχουνε μην τρέχεις...
    Αν δεν ξερεις που πας γυρνα πισω!!!

  8. #8
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    βασικα τρια πραγματα χρειαζονται για να εφαρμοζουμε αυτα που ξερουμε...
    1)προπονηση
    2)προπονηση
    3)και ξανα ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ!!


  9. #9
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από crfouras Προβολή μηνύματος
    .....ευχομαι αυτες οι αναζητησεις σου, να εχουν προβληματισει κ αλλους......
    Αυτός ήταν ο σκοπός μου. Να ...προβληματίσω!

    Κι εσύ να είσαι καλά.
    Think faster than you ride

  10. #10
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jimmis5 Προβολή μηνύματος
    Δεν μπορει κατι θα εχεις μαθει απο ολα αυτα σε αλλη περιπτωση παρατα το και ασχολησου με κατι αλλο
    Πιστεύω ότι κάπως το παλεύω πλέον.
    Think faster than you ride

  11. #11
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της MG-KTiNoS
    Εγγραφή
    13/08/2011
    Μηνύματα
    7.962
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Bladerunner Προβολή μηνύματος
    Όπως σε όλα τα παιχνίδια, αν κινδυνεύω να χάσω όλα μου τα κανονάκια επειδή βιάζομαι, ...όχι, δεν το διασκεδάζω.
    Και γιατί να βιάζεσαι?
    Ποιος σε υποχρεώνει να βιάζεσαι?
    Γιατί να πειράξεις τις αναρτήσεις πέραν του δέοντος και τη γεωμετρία της μηχανής?
    Τι προσπαθείς να κερδίσεις?
    Αν ήσουν επαγγελματίας οδηγός θα μπορούσα να το καταλάβω αλλά τώρα όλα αυτά που γράφεις μου θυμίζουν την ομάδα μπάσκετ της Φανερωμένης που ψάχνει να πάρει αναβολικά. (χωρίς να θέλω να σε προσβαλω έτσι? )
    Υπάρχουν πολλοί άνθρωποι στην Ελλάδα που θα σου πουν ότι πρέπει να σκάσεις λεφτά για τις πιο ουάου αναρτήσεις, εξατμίσεις κλπ
    Τη δουλειά τους κάνουν οι άνθρωποι.
    Τα λεφτά σου θέλουν να ζήσουν κι αυτοί φυσιολογικά. (Άσε που τις περισσότερες φορές όλα αυτά τα σιμπράγκαλα δεν κάνουν καν τη δουλειά τους)
    Υπάρχει και μια άλλη κατηγορία η οποία μερικές φορές το χρόνο ντύνονται σαν το Ρόσσι και παριστάνουν τους γρήγορους.
    Οι περισσότεροι απ αυτούς πέρα του ότι σέρνεται στην πίστα έχουν γίνει και εξπέρ στα τουμπίδια.
    Ύστερα έρχονται στα φλόρουμ και χαίρονται να ειρωνεύονται τους άλλους που είναι πιο αργοί.
    Πάει να πει εγώ στο σχολείο πήρα 4 αλλά είμαι πιο μάγκας από εσένα που πήρες 3 !
    Τους ακούς να μιλάνε και λες ρπσμ αυτός τον Ρόσσι τον έχει στο τσεπάκι.
    Και μετά τους βλέπεις –στα Μέγαρα πχ- και μέχρι να περάσουν απ τη πλατεία σ έχει πάει ο ύπνος !
    Και σε ξαναρωτάω και δε θέλω απάντηση.
    Γιατί να πιεστείς ?
    Γιατί να αγχωθείς και γιατί να πέσεις?
    -κι εδώ είναι μια ακόμα αλήθεια-
    Το όριο το βρίσκεις μόνο όταν το ξεπεράσεις.
    Θες ?
    Μην απαντήσεις, δεν χρειάζεσαι.
    Εγώ πάντως προτίμησα τη μαγκιά στη ζωή από τη μαγκιά στη καφετέρια κι άμα με λένε αργό HestiKA.
    Ραντεβού παρακάτω, αν έρθεις. Εγώ φτάνω πάντα και πολύ μακριά μάλιστα. Μακρύτερα απ΄ όσο οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουν ονειρευτεί.

    Χαλαρά !

    Πάντα φιλικά, δεν αξίζει το κόπο και δεν έχεις να αποδείξεις τίποτα σε κανένα.
    Το τι είσαι το ξέρεις μέσα σου καλύτερα απ όλους

    Τελευταία τροποποίηση από MG-KTiNoS; 10/10/2012 στις 22:24.

  12. #12
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της devil's animal
    Εγγραφή
    05/01/2005
    Μηνύματα
    11.994
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από MG-KTiNoS Προβολή μηνύματος
    Και γιατί να βιάζεσαι?
    Ποιος σε υποχρεώνει να βιάζεσαι?
    Γιατί να πειράξεις τις αναρτήσεις πέραν του δέοντος και τη γεωμετρία της μηχανής?
    Τι προσπαθείς να κερδίσεις?
    ....

    Γιατί να πιεστείς ?
    .....

    αναφερεσαι στον Δημητρη αλλα επειδη αυτα που λεει τα καταλαβαινω απολυτα...νοιωθω την αναγκη να απαντησω, χωρις φυσικα να το εχεις ζητησει ή να χρειαζεται...
    απλα θα κανω εναν (εποικοδομητικο ελπιζω) αντιλογο...

    ενα μεγαλο ποσοστο που καβαλαει μηχανακι, καβαλαει γιατι θελει να νοιωσει αδρεναλινη...
    δεν ξερω ποσο μεγαλο ειναι το ποσοστο, παντως ειμαστε πολλοι...και αυτο μπορεις να το καταλαβεις βλεποντας ποσους κανουν μ@λακιες με τα μηχανακια στον δρομο, ποσους πανε πιστα, ποσους τελικιαζουν στην αττικη οδο, ποσους κανουν σφηνες και σουζες στον δρομο και γενικα "αχρηστα" πραγματα...

    αυτο το ειχαμε απο μικροι τα περισσοτερα αγορακια...
    παντα θελαμε να παμε πιο μακρυα πηδωντας απο την κουνια ενω ειμασταν ακομα στον αερα...
    θελαμε να δειξουμε ποσο δυνατοι ειμαστε δερνοντας ο ενας τον αλλον...
    κλπ...
    κλπ...

    μπορεις να πεις οτι δεν μεγαλωνουμε ποτε, και μπορει να εχεις δικιο αλλα αυτη η π0υτανα η αδρεναλινη νομιζω μας δινει δυναμη να βλεπουμε τα πραγματα αλλιως και να αποτελουμε μια ιδιαιτερη "καστα" ανθρωπων...
    δεν το παω στο φασιστικο, αλλα ολοι οσοι εχουμε συναντησει και συναναστραφει με μοτοσυκλετιστες καταλαβαινουμε οτι καπου διαφερουμε απο τους υπολοιπους..(ισως ειναι το οτι δεν εχουμε μεγαλωσει ή οτι δεν εχουμε καθολου μυαλο..)

    πλατιασα....αλλα το δεδομενο ειναι οτι οταν λοιπον αναζητας την αδρεναλινη, ολα αυτα σου φαινονται φυσιολογικα και δεν υπαρχουν "γιατι"...
    μπορει ο αλλος να ειναι κουλαδι οπως λες και να σερνεται στα Μεγαρα και στις Σερρες...σ'αυτη την ταχυτητα ομως αυτος νοιωθει Θεος...αυτο που του προσφερει το να στριβει με Χ χλμ ειναι αναντικατασταστο...
    μπορει να μην θελει να βελτιωθει και να μην κανει τιποτα στο μηχανακι και στην εκπαιδευση του γιατι αυτη την αδρεναλινη που παιρνει απο αυτο,του φτανει και του περισσευει...

    και φυσικα ειναι διαφορετικο το αισθημα για τον καθενα...
    αλλος γουσταρεις τις σουζες...
    αλλος να τελικιαζει με το μπουσα του ...
    αλλος να στριβει με 250 στον Μπραλο ...
    αλλος να στριβει με 70 στον Αγιο...
    και αλλος ολα αυτα μαζι...

    δεν εχει σημασια λοιπον, το ποιος, με τι, το που, με ποσα και το ΓΙΑΤΙ...

    εχει σημασια καθε φορα να παιρνεις την "δοση" σου με αυτα τα διαολομηχανηματα και να χαμογελας μεσα απο το κρανος σαν χαζος!!

  13. #13
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από devil's animal Προβολή μηνύματος

    και φυσικα ειναι διαφορετικο το αισθημα για τον καθενα...
    αλλος γουσταρεις τις σουζες...
    αλλος να τελικιαζει με το μπουσα του ...
    αλλος να στριβει με 250 στον Μπραλο ...
    αλλος να στριβει με 70 στον Αγιο...
    και αλλος ολα αυτα μαζι...

    δεν εχει σημασια λοιπον, το ποιος, με τι, το που, με ποσα και το ΓΙΑΤΙ...

    εχει σημασια καθε φορα να παιρνεις την "δοση" σου με αυτα τα διαολομηχανηματα και να χαμογελας μεσα απο το κρανος σαν χαζος!!
    Κρατάω την τελευταία κουβέντα του Σταύρου γιατί τελικά μετά από τόσα χρόνια που καβαλάω, αυτό είναι το νόημα. Έχω πολύ καιρό να βγώ έξω και αποζητάω αυτή τη δόση που λέει ο Σταύρος σαν το πρεζόνι.

    Για μένα τα πράγματα ήρθαν λίγο διαφορετικά. Ίσως γιατί τότε που πρωτοκαβάλησα δεν υπήρχε και πολύς ειδικός τύπος. Έμαθα (ότι έμαθα) λοιπόν με τον δικό μου απολύτως φυσιολογικό τρόπο, οδηγώντας. Σαφέστατα υπάρχουν πιο γρήγοροι από εμένα αλλά και πιο αργοί, σαφέστατα υπάρχουν πολλοί που κάνουν σούζα μεγαλύτερης διάρκειας από μένα κλπ κλπ κλπ.
    Πρώτα λοιπόν ήρθε το μηχανάκι (με θυμάμαι από πάντα να κολλάω τα μούτρα μου στις βιτρίνες των αντιπροσωπειών ή να χαζεύω με τις ώρες μηχανάκια και να ονειρεύομαι ότι τα βολτάρω) και μετά το διάβασμα στον ειδικό τύπο. Πίστεψέ με, τπτ δεν συγκρίνεται με την αίσθηση όταν καβαλάς ακόμα κι αν ο ειδικός τύπος το έχει θάψει το μηχανάκι που καβαλάς.

    Κάνοντας όμως παρέα με άλλους που γνώριζαν πολλά περισσότερα από μένα (οδηγικά και μηχανολογικά) και πηγαίνοντας βόλτες μαζί του, έχοντας ανοιχτά μάτια στόμα και αυτιά, πλούτισα τις γνώσεις μου, κέρδισα σε εμπειρία κάνοντας χιλιόμετρα σε όλα τα τερέν, ωρίμασα σαν μοτοσυκλετιστής.

    Τώρα ο ειδικός τύπος έρχεται για να μου καλύψει τα κενά, να με πληροφορήσει για νέες τεχνολογίες και σίγουρα δεν είναι ευαγγέλιο.

    Πιστεύω ότι όλες οι θεωρίες ακόμα ακόμα και τα σχολεία, θέλουν τον χρόνο τους να γίνουν εμπειρία και να περάσουν στον αναβάτη, είναι μέγα λάθος να πιστεύει κάποιος ότι έχοντας διαβάσει ότι μπορεί να διαβάσει κι έχοντας κάνει και σχολείο, έχει αυτόματα μετατραπεί από αρχάριο σε νέο Στόνερ. Αυτός είναι και ο λόγος που λέω πάντα ότι πρέπει πρώτα να κατανοήσεις βασικά πράγματα και μετά να μπεις σε σχολείο να ξεπεράσεις πχ τη φοβία του μπροστινού φρένου ή να μάθεις να ελέγχεις το μπλοκάρισμα του μπροστινού στο χώμα κλπ.

    Παλιότερα εδώ μέσα σε κουβέντα "πως στρίβουν τα μηχανάκια" υπήρχαν άτομα που ήσαν πολύ μπερδεμένα μέσα τους, δεν είχαν ξεκαθαρίσει πολλά από αυτά που άκουσαν σε σχολείο, με αποτέλεσμα να νομίζουν ότι το τιμόνι υπάρχει επικουρικά στο μηχανάκι και στρίβουν με το γυροσκοπικό ή με το σώμα τους. Ακόμα θυμάμαι τον TROOPER να τους λέει "κολλήστε λοιπόν το τιμόνι και προσπαθήστε να στρίψετε κι αν τα καταφέρετε γράψτε μου".

    ΓΡΑΨΤΕ λοιπόν χλμ, βολτάρετε με φίλους και "κυνηγήστε" εμπειρότερους από εσάς κινούμενοι στις γραμμές τους, κουβεντιάστε τις απορίες σας και όλα θα έρθουν μόνα τους.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #14
    Από τα μαθητικά μου χρόνια ακόμα, οι δάσκαλοι με προέτρεπαν να εκφράζω τις ιδέες μου όσο πιο απλά μπορούσα ώστε να γίνονται κατανοητές από τον συνομιλητή μου. Όταν γνωρίζω ένα θέμα, να μη θεωρώ αυτονόητο ότι είναι εύκολα αντιληπτό από κάποιον που το προσεγγίζει για πρώτη φορά.
    Προφανώς ο γραπτός μου και μη, λόγος, θέλει εξάσκηση ακόμα.

    Οφείλω να ομολογήσω, ότι υπερέβαλα αρκετά στο αρχικό μου κείμενο ώστε να τονίσω έναν συγκεκριμένο χαρακτήρα. Εκείνον που θέλει να τα "ξέρει όλα", που "έχει άποψη για τα πάντα", που θεωρεί ότι "οι υπόλοιποι δεν ξέρουν όσα εκείνος", και που τελικά, δεν επιτρέπει το δικαίωμα της αμφισβήτησης! Δεν είναι παράξενο. Λίγο πολύ, όλοι οι ψωνισμένοι με τα χόμπι μας έχουμε περάσει από αυτό το στάδιο. Όσοι έχετε ασχοληθεί με πολεμικές τέχνες, πότε το παίζατε κοκοράκια; Στην αρχή, έτσι δεν είναι; Μετά από κάποιο διάστημα δεν θέλατε να αποδείξετε τίποτα!

    'Όσο εντρυφούμε σε κάτι, όσο περισσότερο το αγαπάμε, τόσο περισσότερο εμβαθύνουμε πραγματικά τις γνώσεις μας. Εκεί έρχεται η αμφισβήτηση. Στον εαυτό μας πρώτα. Και η ταπεινότητα. Να δεχτούμε ότι δεν γνωρίζουμε τίποτα ουσιαστικό, - εφόσον δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε στην πράξη αυτό που νομίζουμε ότι ξέρουμε -, και να πάρουμε την απόφαση να ασχοληθούμε σοβαρά. Να εφαρμόσουμε στην πράξη την θεωρητική γνώση. Τότε, θα γίνει και πραγματική. Κτήμα μας.

    Και κάτι τελευταίο. Η μοτοσυκλέτα, πέρα από απλό πρακτικό μεταφορικό μέσο για κάποιους, πέρα από ταξιδιάρικο όχημα για κάποιους άλλους, για κάποιους από 'μας είναι και το ψώνιο μας. Ή το άθλημά μας. Ή όλα μαζί κι ακόμα περισσότερα. Κάποιοι θέλουμε να ξέρουμε τι προσφέρει και το τελευταίο βιδάκι πάνω στη μηχανή μας. Και υπάρχουμε κι εμείς που θέλουμε να μάθουμε ,να την οδηγούμε με τον τρόπο που προόρισε ο σχεδιαστής της. Όπως της πρέπει δηλαδή. Κανείς μας δεν είναι πιο μοτοσυκλετιστής από τον άλλον. Όλοι είμαστε διαφορετικοί γιατί όλοι θέλουμε διαφορετικά πράγματα.

    ΥΓ. Να αφήσω το ρομαντικό και να πάρω το "δασκαλίστικο ξενερωτικό" ύφος μου:

    Όταν θα γίνει το λάθος κατά την οδήγηση, συνήθως το αποτέλεσμα είναι η πτώση. Κι αυτή πονάει. Πολλές φορές δυστυχώς πονάει πολύ. Η πραγματική γνώση, μεταξύ άλλων, μειώνει την πιθανότητα λάθους. Η ημιμάθεια την αυξάνει δραματικά.
    Think faster than you ride

  15. #15
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της kinhsh
    Εγγραφή
    20/04/2004
    Μηνύματα
    311
    Το πάν είναι να γίνονται ολα ασυναισθητα ,το φρεναρισμα ,το στριψιμο χωρις καν να τα σκεφτεται το μυαλο ,τωρα θα κανω αυτο,γιατι ετσι οι αντιδρασεις ειναι αργες και αποτομες και επικινδυνες.Και για να γινονται ολα ασυναισθητα πρεπει οχι μονο να εχει οδηγησει κανεις αλλα να εχει οδηγησει προσφατα οχι πανω απο 5 μερες γιατι πρεπει να ξαναμάθει. Αυτο ειναι και το παλιακο στοιχειο που βρισκω στις μοτοσυκλετες οτι για να εισαι ασφαλης σε θεσουν συνεχεια σε επαφη κατι που με το αυτοκινητο δεν ισχυει. Και η σημερινη εποχη που ο χρονος ειναι χρημα γινονται σιγα σιγα οι μηχανες μονο για πιστα.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. Λακκούβες, σαμαράκια, θεωρία vs πράξη, κι άλλα ωραία
    από sniper στο forum Γενικά περί μοτοσικλέτας
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο μήνυμα: 11/02/2013, 07:14
  2. Θεωρία - Πράξη - Εμπειρία
    από sniper στο forum Οδήγηση: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 45
    Τελευταίο μήνυμα: 21/12/2012, 08:21
  3. ΘΕΩΡΙΑ & ΠΡΑΞΗ...
    από el_hymador στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο μήνυμα: 03/09/2007, 14:13
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο μήνυμα: 27/05/2004, 21:43
  5. Προς admins, moderatores και όποιος άλλος...
    από TManiac στο forum Αντιπαραθέσεις
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 31/10/2003, 08:29

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF