Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 16 έως 30 από 128

Θέμα: Ηχος και Hi-End

  1. #16
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Τα "αλλιώς" τα γράφω για να τονίσω το πόσο υποκειμενικό είναι αυτό το "παίζει καλά"
    Συμπληρώνω δύο ακόμα σημαντικά "αλλιώς": αλλιώς ακούω το σύστημα σήμερα που έφαγα χυλόπιτα κι αλλιώς θα το ακούσω αύριο που θα είμαι ερωτευμένος κι αν βάλεις έναν καλλιτέχνη να παίξει με το όργανο του 100 φορές το ίδιο θέμα, δεν θα ακουστεί το ίδιο ακριβώς 2 φορές.
    Να βλέπουμε με επιφύλαξη αυτούς που μιλάνε για "πιστή αναπαραγωγή της πραγματικής μουσικής" στο χάιφάι-χάιεντ δλδ, όσα "παράσημα" και να φέρουν...

  2. #17
    BMW R 1200 GS Adventure. Το avatar του/της felter
    Εγγραφή
    21/03/2007
    Μηνύματα
    309
    Το High End Ζει
    Shoei X-Spirit
    r1200gs@hotmail.gr

  3. #18
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από felter Προβολή μηνύματος
    Το High End Ζει
    Αν το λες όπως λέμε "ο αντρέας ζει" ΣΥΜΦΩΝΩ 1000%


  4. #19
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Ξύνετε πληγές με το θρεντάκι αυτό αλλά τέλος πάντων.

    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  5. #20
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ξύνετε πληγές με το θρεντάκι αυτό αλλά τέλος πάντων.

    Ελα κι εσυ να μαζευτουμε να κλαιμε ολοι μαζι
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  6. #21
    Πάρτε τα βουνά! Το avatar του/της nassosxlvbros
    Εγγραφή
    30/03/2005
    Μηνύματα
    1.651
    Πάτε να με απομουρλάνετε στα γεράματα αυτό βλέπω...έχω ακόμα τα σχέδια του ΕΛΕΚΤΟΡ για ηχεία με ενδιάμεσα τοιχώματα γεμισμένα με άμμο και μεγάφωνα της KEF αν θυμάμαι καλά...γνωστός μας που τα έφτιαξε και μας είχε φάει να τα ακούσαμε,πάθαμε τη πλάκα μας....
    Από ενισχυτές κατασκεύασα αρκετούς και μπορώ να πω πως αξίζει -ειδικά ο τελικός-να γίνει φτιαχτός είτε με τρανζίστορ είτε με λάμπες.Ισάξιοι τελικοί εμπορίου κοστίζουν το λιγότερο τα τριπλά χρήματα...μη με φουντώνετε όμως άλλο και ξεκινήσω ξανά....
    Throw down the sword,The fight is done and over,
    Neither lost, neither won.To cast away the fury of the battle
    And turn my weary eyes for home....
    www.youtube.com/c/nassosxlvbros

  7. #22
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από radd Προβολή μηνύματος
    Το "χάι-εντ" είναι μεν καταναλωτική απάτη - αρπαχτή, αλλά η κατασκευή ενός ηχείου δεν είναι τοοοοσο απλή!
    + όσα θέλεις και στα δύο

    Η κατασκευή ενός πολύ καλού ηχείου είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση, θέλει βαθιές engineering γνώσεις, τέλεια υλικά, τα κατάλληλα εργαλεία, αλλά και τέχνη

    Πρέπει βέβαια να έχουμε υπόψη μας πως όταν κάποιος φτιάχνει ο ίδιος το ηχείο, ε, δε θέλει και πολύ σκέψη: τελικά, το αποτέλεσμα θα του αρέσει πολύ, το υποσυνείδητο θα ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ τον εαυτό του να του αρέσει... αυθυποβολή το λένε, και το high-end θεμελιώνεται πάνω στην αυθυποβολή. Πάντα μας αρέσει να χτυπάμε τον εαυτό μας απαλά στην πλάτη και να του λέμε "μπράβο μεγάλε, έσκισες πάλι!"... Είτε για τα 3 χιλιάρικά που σκάσαμε για τον ενισχυτή high-end που μας σέρβιρε με μαεστρία το τσακάλι ο πωλητής, είτε για το ηχείο που με τα χίλια ζόρια φτιάξαμε και που αν το ακούσει ανεξάρτητος "ειδικός" θα του βρει μύρια όσα προβλήματα...

  8. #23
    Παλαιό μέλος Το avatar του/της THEOD
    Εγγραφή
    12/04/2003
    Μηνύματα
    2.220
    "Ρητορική" ερώτηση προς προβληματισμό...Πόσο "hi-end" μπορεί να υπάρξει σήμερα όταν το 99,9% του πληθυσμού κάτω των 40 ετών δεν έχει ακούσει ποτέ στην ζωή του ήχο από φυσικό μουσικό όργανο ?

  9. #24
    Μα έτσι και αλλιώς απευθύνετε σε ελάχιστο μέρος του πληθυσμού το hi-end, όπως και άλλες διάφορες ασχολίες που αγγίζουν
    Ανθρώπους που ειναι διατεθειμένοι και να πληρώσουν και να κάτσουν να διαβάσουν και να μάθουν .
    Μπορεί σε κάποιον που σκάει 15.000 για μια μηχανη σε κάποιον άλλον να φαίνεται γέλοιο και αυτοσ να έχει σπιτι του ηλεκτομαγνητικα ηχεία παραπάνω χρημάτων , γούστα ειναι αυτά πως να το κάνουμε.
    Οσο για μενα πάντα είχα καψουρα να φτιάξω ένα σύστημα της προκοπής και ποτέ δεν τα κατάφερα.
    Μπιγκουλα είσαι ωραίος και έχεις και κρυφά χαρίσματα , τώρα που έχω εργαστήριο ξυλουργικης ίσως ειναι η ευκαιρία με καθοδήγηση να κάνω κάποια αποπειρα Αλλα θέλω βοήθεια.
    Οι αληθινοί παράδεισοι είναι οι παράδεισοι που έχουμε χάσει

  10. #25
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από el patron Προβολή μηνύματος
    Μα έτσι και αλλιώς απευθύνετε σε ελάχιστο μέρος του πληθυσμού το hi-end, όπως και άλλες διάφορες ασχολίες που αγγίζουν
    Ανθρώπους που ειναι διατεθειμένοι και να πληρώσουν και να κάτσουν να διαβάσουν και να μάθουν .
    Μπορεί σε κάποιον που σκάει 15.000 για μια μηχανη σε κάποιον άλλον να φαίνεται γέλοιο και αυτοσ να έχει σπιτι του ηλεκτομαγνητικα ηχεία παραπάνω χρημάτων , γούστα ειναι αυτά πως να το κάνουμε.
    Οσο για μενα πάντα είχα καψουρα να φτιάξω ένα σύστημα της προκοπής και ποτέ δεν τα κατάφερα.
    Μπιγκουλα είσαι ωραίος και έχεις και κρυφά χαρίσματα , τώρα που έχω εργαστήριο ξυλουργικης ίσως ειναι η ευκαιρία με καθοδήγηση να κάνω κάποια αποπειρα Αλλα θέλω βοήθεια.
    Ο,τι και οποτε θες ρε συ Ελ, με πολυ μεγαλη μου χαρα
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  11. #26
    spam on

    Σιγά όλα γίνονται και χωρίς πολλά χρήματα.

    Αναφέρω παράδειγμα: Γουστάρετε να φτιάξετε rock/metal συγκρότημα, έχετε βρει τραγουδιστές αλλά τα χρήματα φτάνουν μόνο για να αγοράσετε drums???

    ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ: http://www.youtube.com/watch?v=IiESgYr35gA

    spam off

  12. #27
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    + όσα θέλεις και στα δύο

    Η κατασκευή ενός πολύ καλού ηχείου είναι εξαιρετικά δύσκολη υπόθεση, θέλει βαθιές engineering γνώσεις, τέλεια υλικά, τα κατάλληλα εργαλεία, αλλά και τέχνη

    Πρέπει βέβαια να έχουμε υπόψη μας πως όταν κάποιος φτιάχνει ο ίδιος το ηχείο, ε, δε θέλει και πολύ σκέψη: τελικά, το αποτέλεσμα θα του αρέσει πολύ, το υποσυνείδητο θα ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ τον εαυτό του να του αρέσει... αυθυποβολή το λένε, και το high-end θεμελιώνεται πάνω στην αυθυποβολή. Πάντα μας αρέσει να χτυπάμε τον εαυτό μας απαλά στην πλάτη και να του λέμε "μπράβο μεγάλε, έσκισες πάλι!"... Είτε για τα 3 χιλιάρικά που σκάσαμε για τον ενισχυτή high-end που μας σέρβιρε με μαεστρία το τσακάλι ο πωλητής, είτε για το ηχείο που με τα χίλια ζόρια φτιάξαμε και που αν το ακούσει ανεξάρτητος "ειδικός" θα του βρει μύρια όσα προβλήματα...
    Υπερβαλεις. Το δυσκολο ειναι να φτιαξεις drivers, που δεν μπορεις ετσι κι αλλιως. Κατα τ'αλλα θελει μερακι πειραματισμους και κατανοηση καποιων βασικων αρχων της φυσικης του ηχου. Μιλαμε για πραγματα λυκειου. Η φαντασια ειναι αυτο που θα κανει την βασικη διαφορα, οπως και για οτιδηποτε.

    Αυτο που ειναι λιγο πιο δυσκολο, ειναι να μαθεις να 'ακους' τον ηχο. Οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με το σπορ ημουνα τελειως ασχετος στο θεμα και με εμαθε ενας φιλος που ειναι μουσικος. Χρειαζεται να μπορεις να κλεισεις τα ματια σου και να συγκεντρωνεσαι στο καθε οργανο ξεχωριστα, να δεις πως τοποθετουνται στο χωρο, ποσο γρηγορα και καθαρα ειναι τα δυναμικα...κλπ

    Οσο για το hi-end δεν ειναι καθολου υπερ-εκτιμημενο, τουλαχιστον με οτι εχει να κανει με το συναισθημα που σου προκαλει ο καλος ηχος. Οι τιμες ειναι αλλο θεμα και γι'αυτο κιολας για μενα ηταν παντα δεδομενο οτι θα εφτιαχνα μονος μου ο,τι μπορω. Η δε ικανοποιηση ειναι απο αλλο πλανητη...
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  13. #28
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Εγώ πάντως κατάφερα να με πείσω ότι επειδή ακούω Rock τα Hi End εργαλεία δεν κάνουν για μένα.



    Οπότε βολεύομαι μα τα Bose acoustimas και περνάω μια χαρά. Κάποτε έχωνα χρήμα στον ήχο, τώρα θέλω όλο και περισσότερες βόλτες (που ούτε κι αυτές πάω) ελλείψει χρόνου.

    Το καλό ηχοσύστημα πρέπει να είσαι κοπρίτης και να έχεις μπόλικο ελεύθερο χρόνο για να το απολαύσεις. Να το έχεις απλά για να το έχεις δεν λέει.
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 13/10/2012 στις 13:55.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  14. #29
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως κατάφερα να με πείσω ότι επειδή ακούω Rock τα Hi End εργαλεία δεν κάνουν για μένα.



    Οπότε βολεύομαι μα τα Boss acoustimas και περνάω μια χαρά. Κάποτε έχωνα χρήμα στον ήχο, τώρα θέλω όλο και περισσότερες βόλτες (που ούτε κι αυτές πάω) ελλείψει χρόνου.

    Το καλό ηχοσύστημα πρέπει να είσαι κοπρίτης και να έχεις μπόλικο ελεύθερο χρόνο για να το απολαύσεις. Να το έχεις απλά για να το έχεις δεν λέει.
    Αν θες να πάς περισσότερες βόλτες, μπορώ να σε βοηθήσω να ξεφορτωθείς και τα BOSS φίλε μου

  15. #30
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από CIRUS Προβολή μηνύματος
    Αν θες να πάς περισσότερες βόλτες, μπορώ να σε βοηθήσω να ξεφορτωθείς και τα BOSS φίλε μου

    Μπααααα καθότι παλιότερα ως φοιτητής αλλά και μια 3-4ετία μετά τη σχολή έβγαζα τον άρτο τον επιούσιο παίζοντας μουσική σε μαγαζιά, τα Bose, Techniks MKII, και άλλα παραφερνάλια όπως μπασσαδόροι οροφής της Boss μαζί με κάτι κτήνη ενισχυτές και μίκτες έχουν μείνει απωθημένα.

    Υπάρχουν και περί τις 7000 βινύλια στοργικά περιποιημένα και αποθηκευμένα, έτσι να μου θυμίζουν εποχές. Ο ήχος αν μη τι άλλο είναι το πρώτο και το κορυφαίο στοιχείο της συνταγής των αναμνήσεων
    Τελευταία τροποποίηση από vaska; 13/10/2012 στις 13:55.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

Σελίδα 2 από 9 ΠρώτοΠρώτο 1234567 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο χειρουργος και ο ηχος!!!
    από ASTRAKITCAR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 02/01/2014, 23:07
  2. κλεισιμο γκαζιου και ηχος κουμπωματος
    από ανωνυμος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2010, 08:55
  3. αγρότης και Hi-Tech άρμεγμα
    από CIRUS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2010, 13:30
  4. Κίπλινγκ και <<άηχος ήχος>>
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 10:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF