Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο
Προβολή αποτελεσμάτων 31 έως 45 από 128

Θέμα: Ηχος και Hi-End

  1. #31
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Υπερβαλεις. Το δυσκολο ειναι να φτιαξεις drivers, που δεν μπορεις ετσι κι αλλιως. Κατα τ'αλλα θελει μερακι πειραματισμους και κατανοηση καποιων βασικων αρχων της φυσικης του ηχου. Μιλαμε για πραγματα λυκειου. Η φαντασια ειναι αυτο που θα κανει την βασικη διαφορα, οπως και για οτιδηποτε.

    Αυτο που ειναι λιγο πιο δυσκολο, ειναι να μαθεις να 'ακους' τον ηχο. Οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με το σπορ ημουνα τελειως ασχετος στο θεμα και με εμαθε ενας φιλος που ειναι μουσικος. Χρειαζεται να μπορεις να κλεισεις τα ματια σου και να συγκεντρωνεσαι στο καθε οργανο ξεχωριστα, να δεις πως τοποθετουνται στο χωρο, ποσο γρηγορα και καθαρα ειναι τα δυναμικα...κλπ

    Οσο για το hi-end δεν ειναι καθολου υπερ-εκτιμημενο, τουλαχιστον με οτι εχει να κανει με το συναισθημα που σου προκαλει ο καλος ηχος. Οι τιμες ειναι αλλο θεμα και γι'αυτο κιολας για μενα ηταν παντα δεδομενο οτι θα εφτιαχνα μονος μου ο,τι μπορω. Η δε ικανοποιηση ειναι απο αλλο πλανητη...
    To απλοποιείς κάπως το τεχνικό θέμα της κατασκευής των ηχείων, πιστεύω πως οι (περισσότεροι) κατασκευαστές έχουν μεγάλη γνώση του αντικειμένου αλλά αυτό που κάνει τους κορυφαίους να ξεχωρίζουν είναι πως πέρα από τη γνώση (και τα μέσα να την εφαρμόσουν) έχουν άποψη (κλασσικό παράδειγμα η ATC)
    Στο θέμα του πως "ακούς" τον ήχο, περιγράφεις μία διαδικασία που γενικά ισχύει αλλά ταυτόχρονα μπορεί και να απέχει πολύ από την σωστή απόδοση αφού υπάρχουν πάμπολλα παραδείγματα συσκευών που "τεχνοκρατικά" είναι άψογα αλλά αδυνατούν να συγκινήσουν τους περισσότερους ακροατές, είναι δλδ όχι και τόσο πετυχημένα.
    Το hi-end για μένα είναι υπερτιμημένο του κερατά, αλλά αυτή είναι μεγάλη συζήτηση που γουστάρω να την κάνω με διάφορους λούμπεν-καμμένους-φάσιον βίκτιμς-γκατζετάκηδες που πληρώνουν τρελά ποσά για να αλλάζουν κάθε χρόνο διάφορα αστεία στην όψη μηχανήματα με γελοία ονόματα από "κουκουρούκου" εταιρίες γραφικών τύπων, χωρίς καν να γουστάρουν την ίδια τη μουσική, για να τους βρίζω κιόλας στο τέλος...
    Δεν λέω κουφά του στυλ: "ο γιαμάχας μου παίζει καλύτερα από τον Jadis" και δεν είμαι τύπος "και γαμώ τα στέρεα", απλά δεκάδες χιλιάδες ευρώ για ηχοσύστημα δεν θα έδινα (ακόμα κι αν μπορούσα) επειδή είναι ύβρις.
    Η ικανοποίηση που λες με την ιδιοκατασκευή είναι πράγματι τεράστια και είναι η μισή ευτυχία.
    Η άλλη μισή είναι να ευχαριστιέσαι τους δίσκους σου και να ψάχνεις όχι τις συσκευές αλλά τη μουσική.

  2. #32
    Κωνσταντίνος Παπαχρήστου respect:

    http://www.blackpearlsaudio.com/index.php/en/

  3. #33
    Μέλος Το avatar του/της Isi
    Εγγραφή
    19/09/2012
    Μηνύματα
    99
    .....Ας απαντήσω και μια φορά ως γνώστης στο forum .....
    Είμαι απολύτως βέβαιη πως το 70 % και πλέον αυτού που θα ακούσεις στο σπίτι σου είναι η ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ....και σε αυτό πρέπει να δώσεις έμφαση ... Και φυσικά δε μιλάω για τρελά προιόντα διάχυσης και απορρόφησης που κυκλοφορούν στο εμπόριο ούτε για παγίδες και εξωγήινα εφεδομηχανήματα που κάνουν τζάμπα λεφτά ... Μιλάω για απλή γεωμετρία και κυματική . Υπάρχουν χονδροειδείς και απλοικές πρακτικές για να συμμαζέψεις και να μοιράσεις σωστά αυτό που θα βγάλουν τα ηχεία σου .
    Pinky: Gee, Brain. What are we going to do tonight?
    The Brain: The same thing we do every night, Pinky. Try to take over the world.

  4. #34
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Εγώ πάντως κατάφερα να με πείσω ότι επειδή ακούω Rock τα Hi End εργαλεία δεν κάνουν για μένα.



    Οπότε βολεύομαι μα τα Bose acoustimas και περνάω μια χαρά. Κάποτε έχωνα χρήμα στον ήχο, τώρα θέλω όλο και περισσότερες βόλτες (που ούτε κι αυτές πάω) ελλείψει χρόνου.

    Το καλό ηχοσύστημα πρέπει να είσαι κοπρίτης και να έχεις μπόλικο ελεύθερο χρόνο για να το απολαύσεις. Να το έχεις απλά για να το έχεις δεν λέει.
    Τα Bose παντα με εντυπωσιαζαν με το ποσο μικρα ειναι και το ποσο μεγαλα ακουγονται. Η πρωτη μου εντυπωσιακη ακουστικη εμπειρια ηταν με τα 901.

    7000 δισκοι....αυτος ειναι απιστευτος αριθμος τελελεβερακια μου, ρεσπεκτ!
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  5. #35
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Οσο για το hi-end δεν ειναι καθολου υπερ-εκτιμημενο, τουλαχιστον με οτι εχει να κανει με το συναισθημα που σου προκαλει ο καλος ηχος.
    Πράγματι, οι High-end-άδες σίγουρα αισθάνονται ΠΟΛΥ σπουδαίοι όταν ακούν το 10.000+Ε αξίας σύστημά τους, κι όταν μιλούν γι' αυτό στον κοινωνικό τους κύκλο, κι αυτό δεν το υποτιμώ καθόλου, απεναντίας, είναι ο πρωταρχικός λόγος που γίνονται όλα.

  6. #36
    Παλαιό μέλος
    Εγγραφή
    07/03/2009
    Μηνύματα
    302
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από radd Προβολή μηνύματος
    απλά δεκάδες χιλιάδες ευρώ για ηχοσύστημα δεν θα έδινα (ακόμα κι αν μπορούσα) επειδή είναι ύβρις.
    ...
    Η άλλη μισή είναι να ευχαριστιέσαι τους δίσκους σου και να ψάχνεις όχι τις συσκευές αλλά τη μουσική.
    Άψογος.

  7. #37
    αμουσο μελος Το avatar του/της DrBig
    Εγγραφή
    26/11/2007
    Μηνύματα
    6.559
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από jorgevaldano Προβολή μηνύματος
    Πράγματι, οι High-end-άδες σίγουρα αισθάνονται ΠΟΛΥ σπουδαίοι όταν ακούν το 10.000+Ε αξίας σύστημά τους, κι όταν μιλούν γι' αυτό στον κοινωνικό τους κύκλο, κι αυτό δεν το υποτιμώ καθόλου, απεναντίας, είναι ο πρωταρχικός λόγος που γίνονται όλα.
    Το διχως αλλο καποιοι αισθανονται εξισου σπουδαιοι που τα εχουνε με σενα που τους κατακρινεις. Ειναι οι δυο οψεις του ιδιου νομισματος.
    Ολα περναν αλλα αφηνουν τρυπα.

  8. #38
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση (όπως πάντοτε άλλωστε). Οι υπερβολές ένθεν και ένθεν για μένα δεν έχουν τπτ να προσφέρουν. Η αλήθεια είναι ότι υπήρξε μια εποχή που είχε γίνει μόδα το Hi End και όπως πάντα στην Ελλάδα του νεοπλουτισμού και της άκρατης μαλακίας οι έχοντες χρήμα είχαν να επιδείξουν "ανυπέρβλητα"μηχανήματα και εξωγήινα υλικά, που ντε και καλά έξαναν εξωπραγματικά πράγματα. Το σπρέι για παράδειγμα αποπαρασιτισμού των καλωδίων που αποδείχτηκε ότι ήταν απ-ιονισμένο νερό και το αγόραζαν τα κορόιδα 30000 δρχ το μπουκάλι. Ακόμα γελάω με τέτοιες μαλακίες. Από την άλλη η τάση στην αγορά ήταν οι λαμπάτοι ενισχυτές που για να αποδώσουν ήθελαν στρώσιμο, ζέσταμα κλπ. Εμένα προσωπικά ποτέ δεν μου πήγε ο λαμπάτος, ίσως η ενασχόλησή μου με τα ηλεκτρονικά και η καήλα που είχαμε τότε να φτιάξουμε ενισχυτές χωρίς παραμόρφωση, η εμφάνιση των μόσφετ και αργότερα των s-mosfet να ήταν η υλοποίηση που μου άρεσε περισσότερο. Άλλωστε μην ξεχνάμε ότι ο ήχος, η χροιά, κλπ είναι έννοιες απολύτως υποκειμενικές.
    Όσοι ασχοληθήκαμε με την κατασκευή ηχείων αναγκαστικά περάσαμε από τα ηλεκτρονικάδικα της γειτονιάς και αγοράσαμε καμπίνες από κόντρα πλακέ, αμφίβολης ποιότητας και πιστότητας κρος όβερ, τουίτερ της πλάκας που μόνο τσίριζαν και λοιπά καλούδια. Και όμως πολλά τέτοια τερατουργήματα έπαιζαν πολύ καλύτερα από ηχεία και καλά επώνυμα. Θες η χαρά ότι ήταν δικιά μας κατασκευή με σχέδια από το ελέκτορ, θες το ένα θες το άλλο η ουσία παραμένει η ίδια, η προσπάθεια και το πάθος για καλύτερο ήχο από τα κατσαρολάκια που μας πουλούσαν οι διαβασμένοι πωλητές στους ανίδεους καταναλωτές. Αν τύχαινε βέβαια ο καταναλωτής να έχει αρκετά φουσκωμένη τσέπη και τον έπαιρνε χαμπάρι ο γάτος ο πωλητής, το πάρτυ ήταν δεδομένο και η ποιότητα αντιστρόφως ανάλογη της αξίας της "επιτυχημένης" αγοράς.

    Αλλά όπως είπα το τι ακούει ο καθένας είναι εντελώς υποκειμενικό και σίγουρα έχει να κάνει με την εμπειρία των ακουσμάτων. Για παράδειγμα εγώ δεν μπόρεσα ποτέ μου ν' ακούσω ραδιόφωνο θεωρώντας (και όχι άδικα) ότι ο ήχος του ραδιοφώνου δεν έχει ποιότητα, ίσως επειδή ήξερα ότι υπάρχει απώλεια συχνοτήτων από την διαμόρφωση των FM και μόνο. Ούτε το ξύσιμο μπόρεσα ν' ανεχτώ ποτέ μου αλλά ούτε και το παράσιτο από τον "περίπου" συντονισμό του δέκτη.

    Πολύς κόσμος όμως αδιαφορεί για όλα τα παραπάνω και απλά απολαμβάνει την μουσική όπου κι αν πάει. Δεν μπορείς να κατηγορήσεις κανέναν, ούτε εμένα που κατάντησα ν' ακούω μουσική μόνο στον χώρο μου αλλά ούτε και τον άλλο που πάει πίνει το ποτό του δεν κοιτάει λεπτομέρειες και απολαμβάνει την έξοδό του.

    Υ.Γ.

    Είναι πολύς καιρός, πολλά χρόνια καλύτερα (η αρρώστια βλέπεις δεν γιατρεύεται), που θέλω να ξαναπιάσω μίκτη και ακουστικά στα χέρια μου, να γυρίσω τα πλατό από τα πικ άπ μου και να κάνω ένα πάρτυ με φίλους για φίλους. Λέτε να το υλοποιήσουμε από εδώ μέσα???
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  9. #39
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Τα Bose παντα με εντυπωσιαζαν με το ποσο μικρα ειναι και το ποσο μεγαλα ακουγονται. Η πρωτη μου εντυπωσιακη ακουστικη εμπειρια ηταν με τα 901.

    7000 δισκοι....αυτος ειναι απιστευτος αριθμος τελελεβερακια μου, ρεσπεκτ!

    Μέσα εκεί υπάρχουν σπανιότατα βινύλια φερμένα στην αγκαλιά μου από Αγγλία, παραγγελιές σε ξαδέρφια στο Αμέρικα καθώς επίσης και χιτάκια της εποχής
    όπως αυτό, που με είχε αφήσει έκπληκτο το κόκκινο χρώμα του (αν θυμάμαι καλά ήταν ο πρώτος χρωματιστός δίσκος που αγόρασα).

    Καλή ακρόαση κυρίες και κύριοι χαχαχαχα τι μου θυμίσατε.
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  10. #40
    Banned
    Εγγραφή
    19/06/2012
    Μηνύματα
    300
    Χοντρές πλάκες και με διάφορα καλώδια όπως πχ με κάτι ρεύματος που τα πωλούσε ο αντιπρόσωπος 20.000δρχ/μέτρο και υπήρχαν σε εξειδικευμένο κατάστημα καλωδίων με ένα χιλιάρικο ή ιστορίες με αντικραδασμικές ακίδες από σπέσιαλ κράμα (εξωγήινο...) με απίθανες τιμές!
    Ακόμα χειρότεροι κάτι κεραυνοβολημένοι χομπίστες που άφηναν στο 'repeat' τα cd player για 312.438 ώρες επειδή "το καλό στρώσιμο αργεί να γίνει" κι αγόραζαν μετασχηματιστές που είχαν περάσει 18 μήνες θαμμένοι στα άγια χώματα της αυλής του εργοστασίου από το Κιότο (εκεί που ο Τορονάγκα-σάν χρίστηκε sogun το 1612...)

  11. #41
    O Γαμωbowler Το avatar του/της Bowleno
    Moderator
    Εγγραφή
    30/12/2009
    Μηνύματα
    6.122
    Παιδιά....

    3 σελίδες για πως και με τι θα έπρεπε να ακούει ο καθένας τους ήχους που του αρέσουν....
    Απλά, απολαύστε την μουσική σας όπου και όπως μπορείτε γιατί υπάρχουν κάποιοι που δεν μπορούν καν να ακούσουν
    εγώ άθεος; ισα-ισα, εχω τρεις: το μυαλό μου, τα χέρια μου και τα πόδια μου

  12. #42
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από radd Προβολή μηνύματος
    [...]
    Αγορίνα, αμα δε σ' αρεσει το high end μπορείς να μη γραφεις εδω. Ασε το θρεντ για όσους εχουν τη λόξα ή για όσους περιεργους θελουν να διαβασουν καμια τρελα.


    Βασκα, αγοράζω λεμε. (χωρις πλακα)
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

  13. #43
    Χρηστος Το avatar του/της sv9cvk
    Εγγραφή
    25/10/2009
    Μηνύματα
    3.834
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από DrBig Προβολή μηνύματος
    Ελα κι εσυ να μαζευτουμε να κλαιμε ολοι μαζι
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Ξύνετε πληγές με το θρεντάκι αυτό αλλά τέλος πάντων.

    Ελα και εγω εδω ειμαι!!!

    Ανεκαθεν ημουν λατρης του σωστου ηχου (οπως αυτος βαπτιζεται απο τον καθε ενα) .Ποτε ομως δεν ειμουν λατρης του να "σκασω ενα καρο χρηματα και να αγορασω κατι για να το ακουω μια στις τοσες και απλα να το εχω για φιγουρα στο σαλονι μου .
    Το θεμα ειναι τεραστιο ,και τελειως υποκειμενικο που εξαρταται απο το τι θεωρει ο καθε ενας Hi end η οπως αλλιως λεγεται ...
    και δεν βγαινει ακρη οσο και να συζηταμε!!!
    Θυμαμαι οταν ψαχνομουν να φτιαξω τον λαμπατο μου και τα μεγαφωνα ειδα οτι σε αυτο το "σπορ"η υπερβολη και η εκμεταλευση της αγνοιας του καθε μελλοντικου DIYer ειναι το κατι αλλο.
    πχ μετασχηματιστες εξοδου με συρμα απο ασημι (και χρυσο) ταδε περιεκτικοτητας (τετραψηφιο νουμερο λιρες), καλωδιο με καθαρο ασημι για συνδεσεις ,και το μεγαλο "πανηγηρι" ειναι στο καλωδιο δικτυου (τροφοδοσιας ) και αλλα πολλα!!!
    Δεν θα επεκταθω γιατι δεν θελω να το συνεχισω ...

    Απλα : DrBig δηλωνω παρων αν και εχω καιρο να ασχοληθω ...
    Αλλα γουσταρω!!!!Απο μικρος εχω την τρελα με οτι εχει σχεση με ηχο και μουσικη (απο αυτο και τα τοσα ραδιοφωνα ,JukeBox και διαφορα αλλα σχετικα που εχω στην συλλογη μου)
    ΡΕΘΥΜΝΟ Χρηστος www.sv9cvk.gr
    CB750 four K7 (1977) , CB750 four K2 (1972) , , XL185S
    , Vespa GT200 TS50W

  14. #44
    Καλλίγραμμον Μέλος Το avatar του/της vaska
    Εγγραφή
    29/10/2007
    Μηνύματα
    7.796
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από Cpt. Haddock Προβολή μηνύματος
    Αγορίνα, αμα δε σ' αρεσει το high end μπορείς να μη γραφεις εδω. Ασε το θρεντ για όσους εχουν τη λόξα ή για όσους περιεργους θελουν να διαβασουν καμια τρελα.


    Βασκα, αγοράζω λεμε. (χωρις πλακα)
    Όχι ρε Λιάκο, είναι αναμνήσεις και οι αναμνήσεις δεν πουλιόνται (ακόμα τουλάχιστον). Έτσι για να γουστάρω έκανα στην κόρη μου και στη γυναίκα μου σήμερα το απόγευμα μετά τις φιτιλιές που μου βάλατε λίγο πρόγραμμα. Είπα έτσι για να γουστάρω. Αξία ανεκτίμητη να βλέπεις την επόμενη γενιά να χορεύει με τα ποπάκια της εποχής μου.

    Φιλιά σε όλους.

    @sv9cvk

    πολλές κοινές λόξες έχουμε αδερφέ και σε πααααάρα πολλά συμφωνούμε, πλάκα πλάκα ξέρεις αν ο πατέρας γυρνοβόλαγε κατά Πάτρα μεριά πριν 46 χρόνια???
    (θα ρωτήσω κι εγώ τον δικό μου)
    LIFE IS TOO SHORT to remove usb safely
    "These violent delights have violent ends
    And in their triumph die, like fire and powder
    Which, as they kiss, consume" William Shakespeare (Romeo & Juliet).

  15. #45
    Παράθεση Δημοσιεύθηκε αρχικά από vaska Προβολή μηνύματος
    Όχι ρε Λιάκο, είναι αναμνήσεις και οι αναμνήσεις δεν πουλιόνται (ακόμα τουλάχιστον).[...]
    71°1′8″N 25°47′50″E
    48°07'01.6"N 1°27'50.9"W

    Le Servonais

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτοΠρώτο 12345678 ... ΤελευταίοΤελευταίο

Παρόμοια θέματα

  1. ο χειρουργος και ο ηχος!!!
    από ASTRAKITCAR στο forum Off topic
    Απαντήσεις: 70
    Τελευταίο μήνυμα: 03/01/2014, 00:07
  2. κλεισιμο γκαζιου και ηχος κουμπωματος
    από ανωνυμος στο forum Τεχνικά θέματα: Tips & tricks
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο μήνυμα: 09/07/2010, 09:55
  3. αγρότης και Hi-Tech άρμεγμα
    από CIRUS στο forum Ανέκδοτα & χιούμορ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο μήνυμα: 24/01/2010, 14:30
  4. Κίπλινγκ και <<άηχος ήχος>>
    από matmat στο forum Αναζητήσεις, σκέψεις & προβληματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο μήνυμα: 16/09/2005, 11:22

Κανόνες δημοσιεύσεων

  • Δεν μπορείτε να ανοίξετε νέο θέμα
  • Δεν μπορείτε να απαντήσετε
  • Δεν μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματά σας
  •  
  • Ο κώδικας ΒΒ είναι ΟΝ
  • Τα smilies είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας [IMG] είναι OFF
  • Ο κώδικας [VIDEO] είναι ΟΝ
  • Ο κώδικας HTML είναι OFF